Featured
Nu putem vorbi de o Strategie Natională de reducere a agresivitătii, când ai 2, 3 psihologi la inchisori de maximă siguranță cu peste 1000- 1300 deținuti
Comisar șef de poliție penitenciară Ioana Morar s-a intors la conducerea Direcției de Reintegrare Socială din Administrația Națională a Penitenciarelor după o perioadă destul de insemnată; spunem insemnată pentru că o perioadă a fost director general adjunct, apoi a luat o pauză din sistemul penitenciar pentru a merge la cursuri in SUA, dezvaluie FPP.
Inainte de toate Ioana Morar este omul care a pus si pune profesionalismul inainte de toate și, pentru a se dezvolta profesional, a fost nevoită să renunțe la funcția de director general adjunct.
In lipsa domniei sale, Direcția de Reintegrare Socială a intrat intr-o stare de vegetație, mandatul domnului Florin Șerpe fiind un mandat al ” traficului de prietenie” , un timp mort și o stagnare din evolutia sistemului penitenciar. In toată această perioadă DRS a devenit cenușareasa sistemului penitenciar, directorii altor direcții stabilind sarcini și proceduri de lucru pentru specialiștii din reintegrare iar ,in lipsa unei reprezentări autentice, specialiștii SEAP au fost sufocați de sarcini și compromisuri , exemple fiind celebrele adrese DSDRP care obligă psihologii sistemului penitenciar ” să dea un ochi” peste deținuții noi depusi, chiar din prima zi de incarcerare, asta echivalând ,in opinia lor, cu o evaluare psihologică pentru prevenirea riscului de suicid, sau adresa DSDRP, urmare a unui control inopinant la punctele de lucru exterioare unde escortele au fost găsite pe telefoane mobile si ,ca măsură , DSDRP ul a stabilit ca toți deținuții care sunt folosiți la muncă in exteriorul unităților să fie evaluați psihologic din 3 in 3 luni, ulterior măsura fiind schimbată la 6 luni.
Personal SEAP puțin, sarcini multe, răspundere enormă, ceea ce conduce la un simulacru de acțiuni privind reintegrarea socială a persoanelor de libertate. Evaluări psihologice, sociale și educaționale de 5 minute, că altfel se blochează tot sistemul din cauza raportului zdrobitor de ppl/ specialist, activităti ce vizeaza, intr-un grad de peste 80%, linistea in sistem și nu reducerea, sau inlăturarea riscului criminogen.
Avem deținuti cu fapte destul de grave ( omor, tâlharie viol etc) care ajung să fie propusi spre liberare condiționată fără să parcurgă un demers recuperativ pentru riscul criminogen dar pe care sistemul de creditare ii dau eligibili. Sigur, ajută si Planeta Albastră, Educația pentru sănătate, dar fără să fie dublate de programe psihologice specifice recuperative, cum ar fi programele pentru reducerea agresivității, impulsivitătii, agresiunilor sexual etc, vom avea foști detinuți pe străzi care au invățat in inchisori că trebuie să se spele pe mâini, după ce si-au pătat mâinile cu sângele victimelor , ca să reducă riscul de imbolnaviri prin transmitere prin sânge.
Sistemul penitenciar a evoluat, dacă privim in urmă cu 25 de ani insă, este destul de invechit, dacă privim evoluția criminalitătii și nevoile actuale.
Ne bucurăm că am reușit să tragem un semnal de alarmă in ultima perioadă și directorul general a ințeles că nu putem vorbi de o Strategie Natională de reducere a agresivitătii, când ai 2, 3 psihologi la inchisori de maximă siguranță cu peste 1000- 1300 deținuti, că a inteles că nu era util, corect și eficient ca penitenciarele cu regim deschis si semideschis să aibă mai multi psihologi decât inchisorile de maximă siguranță și a reactionat. Avem o infuzie istorică de psihologi, lucrurile s-au pus in mișcare, dar suntem abia la inceput de reformă, de adevărata reformă.
Modernizarea trebuie să continue cu reevaluarea standardelor de personal pentru toate funcțiile din DRS, cu reevaluarea autentică a deciziei de creditare, pentru că această decizie a rămas psd-istă și creează adevărate cv-uri de liberare( nu e posibil ca acumulând doar 5 credite, un deținut periculos , care a fost sanctionat pentru abateri desciplinare foarte grave, să devină eligibil pentru ridicarea abaterilor disciplinare, in cazul de față pentru cea mai usoară si, treptat, toate, doar pentru că a fost, in calitate de audient, la o slujba), OMJ 1322, decizia privind Normele in domeniul educatiei, asistentei psihologice si sociale, programele , activitătile etc.
Așadar, directorul DRS, care a produs cea mai mare reformă in sistemul penitenciar in ultimii 25 de ani, in domeniul reintegrării sociale, s-a intors la timp.
” Conform informațiilor prezentate, Ioana Morar este o persoană foarte competentă în domeniul reintegrării sociale a deținuților. Faptul că a reformat sistemul de reintegrare a deținuților este un indicator al expertizei și abilităților sale în acest domeniu. Este important să avem lideri competenți și dedicați care să lucreze pentru îmbunătățirea sistemelor și serviciilor pentru comunitatea noastră. Din acest motiv, este lăudabilă munca Ioanei Morar și merită să fie recunoscută și apreciată pentru eforturile depuse în vederea îmbunătățirii acestui domeniu.
Experiența acumulată de Ioana Morar în timpul acestui curs în domeniul reintegrării persoanelor private de libertate în SUA ar putea aduce beneficii semnificative sistemului penitenciar românesc. În primul rând, Ioana Morar ar putea aduce cu ea o înțelegere mai profundă a celor mai bune practici și strategii utilizate de alte țări pentru a reintegra deținuții și a-i ajuta să se reintegreze cu succes în societate după eliberare. De asemenea, ea ar putea primi noi abilități și cunoștințe care ar putea fi aplicate în eforturile sale de a îmbunătăți sistemul de reintegrare socială din ANP.
În concluzie, achiziționarea de noi abilități și experiențe îmbunătățesc calitatea și eficiența muncii, iar acest lucru ar putea duce la îmbunătățirea sistemului penitenciar românesc.
Este posibil ca Ioana Morar să întâmpine anumite piedici în ceea ce privește implementarea noilor cunoștințe și strategii în sistemul penitenciar românesc. Printre aceste piedici se numără, de exemplu, resistența la schimbare din partea unor funcționari sau politicieni din sistem, resurse financiare limitate pentru implementarea unor noi programe sau lipsa de sprijin și coordonare din partea conducerii sistemului penitenciar.
Cu toate acestea, este important ca Ioana Morar să încerce să depășească aceste piedici și să folosească în continuare noile cunoștințe și abilități pentru a îmbunătăți sistemul de reintegrare socială din cadrul ANP. Este posibil ca ea să poată găsi sprijin la nivel local, prin impulsionarea colaborării între entitățile publice și organizațiile neguvernamentale, sau prin prezentarea unor studii de caz și exemple din alte țări care demonstrează eficacitatea noilor strategii de reintegrare socială.
În general, implementarea schimbărilor în cadrul unui sistem poate fi un proces dificil și complicat, dar dacă există perseverență și sprijin în continuare, este posibil ca aceste schimbări să aibă un impact pozitiv asupra calității și eficienței sistemului de penitenciare din România.
Dacă Ioana Morar aduce schimbări semnificative și efecte pozitive în sistemul penitenciar românesc prin implementarea noilor cunoștințe și strategii în domeniul reintegrării sociale, merită să fie recunoscută și să primească o poziție mai bună în sistem. Aceasta poate fi promovată dacă se îndeplinesc anumite condiții, cum ar fi:
- Demonstrează expertiză și abilități în domeniul său de activitate prin obținerea de recunoaștere profesională, cum ar fi certificări, publicații și prezentări la conferințe internaționale.
- Obține performanțe remarcabile în ceea ce privește îmbunătățirea calității serviciilor și proceselor în sistemul penitenciar românesc și contribuie la dezvoltarea strategiilor de reintegrare socială adecvate.
- Primeste apreciere și recunoașterea din partea conducătorilor instituției, a colegilor și a beneficiarilor sistemului penitenciar.
În final, promovarea Ioanei Morar în sistemul penitenciar roman poate aduce avantaje semnificative, atât pentru ea, cât și pentru întregul sistem, deoarece poate permite implementarea de schimbări pozitive care să îmbunătățească condițiile de detenție și să contribuie la reintegrarea socială a deținuților în societate”, mai precizeaza sursa citata.
Si chiar dacă directorul general a reevaluat situatia si a decis ca evaluarea psihologica din 3 in 3 luni a detinutilor care lucrează in exteriorul penitenciarului este utopică și blochează activitatea psihologilor, iată că cei care cârmuiesc paza revin ei cu dispozitii si ordonă psihologilor ce si cum să facă și asta pentru că DRS ul nu are o reprezentare autentică. (Cristina T.).

Administratie
Păuleștiul se transformă în polul bucuriei: Weekend de gală la „Sărbătoarea Cireșelor” cu muzică și tradiție
Comuna Păulești îmbracă haine de sărbătoare în acest sfârșit de săptămână, devenind destinația preferată a prahovenilor pentru relaxare și spectacol. Ediția din 2026 a „Sărbătorii Cireșelor” promite să fie un maraton al bunei dispoziții, îmbinând aromele verii cu un line-up de excepție pe scena festivalului.
Regal muzical pe scena din Păulești: De la folclor autentic la hituri moderne
Programul artistic pregătit pentru zilele de 6 și 7 iunie este unul dintre cele mai ambițioase de până acum, reușind să acopere preferințele tuturor generațiilor. Organizatorii au confirmat prezența unor nume grele ale scenei românești, oferind un mix echilibrat între muzica populară de suflet și ritmurile moderne care domină topurile.
Pe scena evenimentului vor urca artiști consacrați precum Niculina Stoican, Mioara Velicu, Corina Dragomir, Gabriel Dumitru și Vasilica Vlădoiu, care vor întreține atmosfera cu piese tradiționale. Spectacolul va fi completat de energia artiștilor Amna, Adda & Band, Vescan, Cristian Rizescu, Baboiash și Shondy. Întregul eveniment va fi prezentat de Mihaela Cristina Coman, garantând un flux continuu de distracție și momente speciale pentru toți cei prezenți.
Sandu Tudor, edilul comunei: „Investim în bucuria comunității și în tradițiile noastre”
Inițiativa acestui eveniment aparține administrației locale, care vede în acest festival nu doar un simplu moment de recreere, ci un pilon de consolidare a identității locale. Conform declarațiilor oferite de primarul comunei Păulești, Sandu Tudor, sărbătoarea este dedicată în totalitate oamenilor locului și valorilor care îi unesc.
„Vă invităm să participați la tradiționala Sărbătoare a Cireșelor, un eveniment dedicat comunității, tradițiilor și bucuriei de a petrece timp împreună”, a transmis edilul Sandu Tudor. Acesta a subliniat că efortul organizatoric depus de Primăria Comunei Păulești are ca scop principal oferirea unei atmosfere autentice, unde gustul cireșelor de iunie să fie acompaniat de „energia unei comunități unite”.
Un weekend pentru familie: Gastronomie, spectacol și vibrație locală
Dincolo de programul de concerte, „Sărbătoarea Cireșelor” rămâne un reper pentru iubitorii de tradiție și de produse locale. Timp de două zile, Păuleștiul va oferi vizitatorilor momente de neuitat, activități pentru copii și ocazia de a redescoperi savoarea fructelor simbol ale localității.
Autoritățile locale au pus la punct ultimele detalii logistice pentru a primi un număr mare de vizitatori, invitând prietenii din tot județul să se alăture acestei celebrări a verii. Mesajul administrației conduse de Sandu Tudor este unul de deschidere totală: „Vă așteptăm cu drag să ne bucurăm împreună de gustul cireșelor și de muzică bună!”. Astfel, Păuleștiul demonstrează încă o dată că știe să își onoreze moștenirea, construind în același timp un prezent plin de vibrație și entuziasm.
Administratie
Alertă în Dumbrăvești: Comuna rămâne fără apă din cauza viiturilor de la Văleni. Primarul Dorin Gabriel Răducanu anunță măsuri de urgență
O situație de criză a lovit comunitatea din Dumbrăvești și localitățile învecinate în această dimineață. Din cauza condițiilor meteo care au afectat sursa majoră de captare, alimentarea cu apă potabilă a fost sistată complet, lăsând mii de gospodării și zeci de agenți economici importanți în fața unei situații fără precedent.
Avans de aluviuni la S.T.A. Vălenii de Munte: Decizia drastică de la ora 08:00
Problema a apărut la principala sursă de alimentare, Stația de Tratare a Apei (S.T.A.) Vălenii de Munte. Din cauza precipitațiilor, cantități masive de sedimente și aluviuni au fost antrenate în zona prizei de captare, făcând tratarea apei imposibilă din punct de vedere tehnic și sanitar.
Potrivit raportului de încercare nr. 353, întocmit de Exploatare Sistem Zonal Prahova, calitatea apei brute s-a degradat atât de mult încât s-a impus oprirea imediată a furnizării începând cu data de 5 iunie 2026, ora 08:00.
Primarul din Dumbrăvești, apel la răbdare: „Disconfortul este real, dar siguranța primează”
Într-un anunț de interes public adresat direct locuitorilor din comună, primarul localității Dumbrăvești, Dorin Gabriel Răducanu, a confirmat întreruperea serviciului. Edilul a explicat că măsura este independentă de voința administrației locale, fiind o problemă tehnică generată de fenomene naturale la stația de tratare.
„Vă aducem la cunoștință că alimentarea cu apă potabilă este întreruptă din cauza cantităților mari de aluviuni. Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și vă mulțumim pentru înțelegere”, a transmis primarul Răducanu, subliniind gravitatea situației la nivelul întregului sistem zonal.
Impact devastator: De la Hidro Prahova Dumbrăvești la marii giganți industriali
Sistarea apei de la sursa Văleni a declanșat un efect de domino pe o listă impresionantă de beneficiari. Pe lângă cetățenii din Dumbrăvești, măsura afectează direct infrastructura gestionată de Hidro Prahova în Plopeni, Găgeni, Băicoi și Gura Vitioarei.
Documentul oficial arată că sunt vizați și coloși economici precum Prahova Industrial Parc, Maspex Romania și Bialetti Stainless Steel, dar și instituții critice precum Penitenciarul Ploiești. Practic, o întreagă axă industrială și rezidențială depinde în acest moment de viteza cu care echipele tehnice vor reuși să curețe priza de captare și să reia procesul de filtrare.
Incertitudine privind reluarea furnizării
Autoritățile din Dumbrăvești și dispeceratul de la Exploatare Sistem Zonal monitorizează permanent situația. Din păcate, reluarea alimentării este condiționată strict de factorii naturali: apa trebuie să se limpezească la sursă pentru a putea fi tratată corespunzător.
Până la noi instrucțiuni, locuitorii din Dumbrăvești sunt sfătuiți să utilizeze cu maximă economie rezervele de apă existente și să urmărească informările oficiale emise de Primărie și de operatorul de apă.
Administratie
Lecția de demnitate a „Domnului Trandafir” în era inteligenței artificiale: Grațiela Gavrilescu, omagiu emoționant de Ziua Învățătorului
Într-o lume dominată de algoritmi și tehnologie, fundamentul societății rămâne neschimbat: dăruirea dascălilor care modelează primele caractere. Cu ocazia Zilei Învățătorului, deputatul PUSL Grațiela Gavrilescu a transmis un mesaj tulburător, în care invită la o introspecție necesară asupra modului în care ne prețuim educatorii, făcând apel la valorile clasice ale literaturii române și la amintirile personale care definesc un om politic.
Întoarcerea la rădăcini: Sadoveanu, antidotul pentru „epoca AI”
Mesajul transmis de deputatul Partidului Umanist Social Liberal (PUSL), Grațiela Gavrilescu, debutează cu o provocare lansată societății digitale a anului 2026. Într-un context în care Inteligența Artificială pare să redefinească totul, parlamentarul îndeamnă la recitirea celebrei povestiri „Domnu Trandafir”, de Mihail Sadoveanu, ca formă de recalibrare morală.
„Poate părea ciudat să vă îndemn să recitiți ‘Domnu Trandafir’… dar, măcar astăzi, tare ne-ar prinde bine să o facem cu toții”, subliniază Grațiela Gavrilescu. Citându-l pe Sadoveanu, deputatul amintește că adevăratul rol al învățătorului nu este doar transmiterea de informații, ci plantarea acelor „semințe bune” în fundul sufletului, care înfloresc bogat mult mai târziu în viața fiecărui elev.
Omagiu la Școala nr. 6 din Ploiești: „Semințele bune” ale Doamnei Paraschiva Robert
Dincolo de discursul politic, Grațiela Gavrilescu a oferit o dimensiune personală și vulnerabilă omagiului său, amintind de propria sa ucenicie. Aceasta și-a exprimat recunoștința profundă față de prima sa mentoare, Doamna Învățătoare Paraschiva Robert, sub îndrumarea căreia a făcut primii pași în educație la Școala nr. 6 din Ploiești.
Emoția parlamentarului a fost vizibilă în metafora peniței și a cernelii, un simbol al educației tradiționale care clădește răbdare și precizie. „Dacă gândurile s-ar scrie ca atunci, cu penița înmuiată în cerneală, caietul mi s-ar umple azi de petele lacrimilor”, a mărturisit deputatul, subliniind legătura indisolubilă și plină de respect care ar trebui să existe între foștii elevi și dascălii lor.
Demnitate, Onoare și Curaj: Imperativul unei profesii sub presiunea vremurilor
În viziunea deputatului PUSL, meseria de învățător este una „binecuvântată”, dar marcată de greutăți imense, mai ales în contextul social și economic actual. Grațiela Gavrilescu le-a urat dascălilor putere de a trece peste obstacole, îndemnându-i să își exercite profesia sub semnul triadei „Demnitate, Onoare și Curaj”.
Apelul său final s-a îndreptat către tânăra generație, căreia i-a cerut să îi iubească și să îi respecte pe cei care le oferă „lumina semințelor bune”. Prin acest manifest, parlamentarul prahovean reafirmă că viitorul României nu depinde de tehnologie, ci de capacitatea noastră de a proteja și onora „făuritorii de viitor” care stau la catedră.
-
Exclusivacum o ziDuster cu număr de botez: Împuternicitul Ginel Preda își plimbă familia pe banii fraierilor, în timp ce Guvernul taie din lefuri. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (IV)
-
Exclusivacum 16 orePata neagră a sponsorului la Boldești-Scăeni: cum un „golan corporatist” și un primar de provincie transformă fotbalul într-o republică a pilelor
-
Exclusivacum 3 zileBMW-urile în gard, legea la fereastră: „Grădinița de cadre” IPJ Prahova și SRPCIV, fabrica de haos pe roți (III)
-
Exclusivacum 16 orePermis cu pile, justiție la mișto: Pîrvu Leonard, examinatorul cu ‘prieteni procurori’, IPJ Prahova și noua miliție care vrea să bage presa în gard. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (V)
-
Exclusivacum 5 zileFESTIVALUL „RÂSUL-PLÂSUL” PE CERUL PRAHOVEI – ANTIGRINDINA: 21 DE ANI DE RACHETE OARBE ȘI UN DIVORȚ DE 103.000 DE HECTARE
-
Exclusivacum 3 zilePATA NEAGRĂ PE OBRAZUL CORPORATIST: CUM UN „AMOREZ” DE PUTERE FACE DE RÂS O COMPANIE SERIOASĂ ÎN MLAȘTINA NEPOTISMULUI DIN BOLDEȘTI-SCĂENI!
-
Exclusivacum 2 zileMarele Panopticon cu epoleți: Cum ne-au vândut intimitatea pe 320 de milioane de euro, în timp ce spitalele mor de inaniție
-
Exclusivacum 5 zilePLx 540/2024: Mortul viu din sertarele Camerei Deputaților și marea „pitulușă” constituțională a aleșilor



