Featured
Trei baloane de spionaj chineze au intrat în SUA în timpul administraţiei Trump
Trei baloane de spionaj chineze au intrat în SUA în timpul administraţiei Trump, dar nu au fost niciodată doborâte sau făcute publice, arată Daily Mail. Pentagonul a comunicat, sâmbătă, că alte trei astfel de dispozitive aeriene „au tranzitat pentru scurt timp Statele Unite continentale de cel puţin trei ori în timpul administraţiei anterioare”.
Departamentul Apărării a comunicat numărul de violări anterioare ale spaţiului aerian american, după ce un parlamentar republican, Marjorie Taylor Greene, a postat pe o reţea de socializare că „preşedintele Trump niciodată nu ar fi lăsat China să folosească baloane deasupra Americii şi le-ar fi doborât.”
Şi fostul preşedinte Donald Trump a postat pe o reţea de socializare: „Doboară balonul!” El a continuat că atunci când va ajunge din nou preşedinte va vâna spionii chinezi.
Dar astfel de incidente cu baloane spion chinezeşti s-au întâmplat şi în alte locuri.
Un balon similar a fost observat zburând deasupra Americii Latine cu rapoarte că a traversat Costa Rica şi Columbia. „Există dovezi circumstanţiale foarte puternice că acestea sunt baloane spion, legate de armată şi că există un model de operare care datează de cel puţin un an”, arată expertul HI Sutton de la Naval News.
În urmă cu un an, un balon practic identic a fost observat anterior la înălţime peste o bază navală importantă din India. Şi încă unul, în iunie 2000, peste Japonia, precizează Naval News.
În ianuarie 2022, unul dintre baloane a fost fotografiat survolând Port Blair, o bază a Marinei Indiei situată strategic în Insulele Andaman şi Nicobar din Oceanul Indian. (F. Jipa).
Sursă foto: Twitter
Exclusiv
Sindicaliștii „Diamantul” anunță ofensivă în instanță pentru recuperarea CIB: „Cea mai importantă acțiune pe drepturi din istoria MAI!”
Featured
Sindicatul Europol Neamț denunță abuzuri ale conducerii IPJ: „Când vor înceta abuzurile împotriva liderului nostru?”
Anchete
„Record” de alcoolemie pe A1 Deva: Șofer oprit cu peste 2,3 mg/l alcool în aerul expirat, reținut!
-
Exclusivacum o ziCircul Teoroc își joacă ultima reprezentație: Lacrimi sindicale pentru „Finu” și un grad de chestor confiscat de la obraz!
-
Exclusivacum 4 zileBurcu acuză: „SNPP transformă angajații în carne de tun pentru răzbunări personale! – Nu apără, ci exploatează!”
-
Ancheteacum 4 zileANP liniștește spiritele: Salariile polițiștilor de penitenciare nu sunt în pericol, restructurările nu implică disponibilizări
-
Administratieacum 3 zileBăicoi: Primăria asigură verificări gratuite ale instalațiilor de gaz, prioritizând siguranța locuitorilor
-
Exclusivacum 11 oreTeoroc și tăcerea „Mielului Penitenciar”: Când SNPP era mut ca peștele și Halchin arunca cu salarii pe WC-uri ilegale!
-
Administratieacum 5 zilePenitenciarul de Femei Ploiești – Târgșorul Nou: O abordare proactivă pentru reintegrarea socială, cu beneficii concrete pentru angajatorii din Prahova
-
Exclusivacum 4 zileProtest divizat în penitenciare: Acuzații de deturnare și manipulare în SNPP – Reacția polițiștilor de penitenciare
-
Exclusivacum o ziFamilia Teoroc: De la padoc de lux la circ de strada – Râsul plânsului în sistemul penitenciar! (Ediția cu polițiști santajați și vuvuzele sub frică)



