Administratie
Art Safari, demers devenit sinonim cu expozițiile de artă inedite, a ajuns la cea de-a X-a ediție
Succesul expozițiilor anterioare a determinat organizatorii să transforme Art Safari într-un eveniment de durată, astfel încât vizitatorii să aibă prilejul de a descoperi artiști noi și picturi ascunse de mult timp de ochii pasionaților și specialiștilor.
După ediția din această vară, unde au fost expuși Theodor Aman, Dalí, Picasso, Marcel Iancu, Palatul Dacia-România din București s-a închis pentru o perioadă.

„Marrakech”, Ștefan Popescu, 1929
A fost doar un răgaz, în care curatorii au umplut pereții cu alte tablouri, organizatorii au printat și lipit alte afișe, iar voluntarii și ghizii au învățat noile parcursuri expoziționale. Totul ca, la sfârșitul lui septembrie, locația să-și deschidă din nou ușile pentru pasionații de artă.
De data aceasta, Art Safari găzduiește două pavilioane – internațional și românesc – care însumează cinci expoziții, una mai diferită decât cealaltă.

„Stonehedge”, John Constable, 1836
Poate cea mai importantă expoziție – cu siguranță cea mai promovată – este cea dedicată pictorului britanic John Constable. Expoziția Seeking Truth: The Art of John Constable este adusă de la Victoria and Albert Museum (V&A) din Londra, muzeul care găzduiește cea mai mare parte din opera și din colecțiile artistului.

„Zi de sărbătoare în Bretanie”, Ștefan Popescu, 1901-1904
Constable este unul dintre cei mai mari și mai celebri pictori de peisaje din istoria Marii Britanii, iar V&A îi deține colecția. Aceasta este una din colecțiile fondatoare ale muzeului, completată ulterior prin donația fiicei lui de peste 300 de picturi, acuarele, schițe, caiete, care demonstrează întreaga gamă artistică a tatălui ei.

A fost o sarcină interesantă și provocatoare să alegem obiectele noastre preferate din această colecție și să aducem publicului o poveste despre cine a fost John Constable și ce îl face un artist atât de incitant, spune Katharine Martin, unul dintre curatori.
Colega ei, Emily Knight, spune că lucrările prezente la Art Safari sunt emblematice pentru Constable și, de asemenea, pentru pictura britanică și pictura peisajului la nivel internațional.

Constable era atent la împrejurimile sale naturale, în acel colț minuscul numit East Bergholt, era atent la vreme, la schimbările climatice, la ora din zi, așa că este un moment cu adevărat special pentru noi, pentru V&A, să aducem astfel de lucrări la București și să vă vedem reacțiile. Sperăm să vă placă expoziția!
Korean Beauty in Poster Art, organizată în parteneriat cu Ambasada Republicii Coreea în România, este o altă expoziție din pavilionul internațional, care atrage atenția asupra culturii coreene și a alfabetului coreean, Hangul.

Este o expoziție de afiș extrem de interesantă și poate surprinzătoare pentru publicul obișnuit cu uleiuri și lucrări de patrimoniu. A fost o experiență foarte interesantă pentru noi, mărturisește Ioana Ciocan, directoarea Art Safari.
Sper ca expoziția să devină, pentru cei care întâlnesc pentru prima dată alfabetul Hangul, o oportunitate de a înțelege limba și de a rezona cu arta. Mai mult decât atât, va fi o deosebită onoare pentru mine dacă vă va stârni curiozitatea și vă va îndemna să învățați mai multe despre cultura coreeană.

Lucrările pe care le-am creat sunt, desigur, doar o parte din vasta cultură coreeană, care datează de mai bine de 5.000 de ani, transmite Byoung-il Sun, creatorul lucrărilor din această expoziție, profesor și artist grafic multipremiat din Republica Coreea.

De cealaltă parte, în pavilionul românesc, cap de afiș este Ștefan Popescu (1872-1948) cu Povestea călătoriilor. Popescu este un artist aproape necunoscut în România, deși a fost un pictor de succes. Și-a început cariera ca autodidact, ca mai apoi, în 1893, să plece la Munchen pentru a studia timp de șapte ani.

Ulterior, s-a mutat la Paris, unde și-a desăvârșit tehnica și unde a debutat cu prima expoziție personală, în 1904. Pentru contribuția sa artistică în Franța, Popescu a primit Legiunea de onoare, în grad de Cavaler, acordată de statul francez, iar pentru întreaga sa activitate culturală, statul român l-a decorat cu Coroana României, în grad de Comandor.

Ciudat, istoricii de artă îl cunosc ca un mare grafician, deși el este un extraordinar pictor. Ștefan Popescu a fost și un susținător al pictorilor tineri. Considera că trebuie să cumperi artă pentru a promova artiști și pentru ca artiștii să poată trăi. A fost și un teoretician.

Cred că de 80 de ani nu s-a mai organizat nicio mare expoziție de pictură a lui Popescu, deci Art Safari, împreună cu Muzeul Municipiului București, face această surpriză, atât pentru istoricii de artă, cât și pentru marele public, spune Elena Olariu, curatorul expoziției. Este cu totul altceva când vezi opera de artă pe viu. Să nu vă limitați niciodată a privi doar un catalog, mai transmite aceasta.
În același pavilion este prezentă și Lilian Theil, cu expoziția O bătrână care zâmbește. Născută în 1932, artista și-a dezvoltat arta abia după 1989.

Raluca Demetrescu, curatorul care ne ajută s-o descoperim pe Lilian Theil, declară: Acum, după ce am aranjat expoziția, titlul ei ar cuprinde cuvântul „anarhistă”. Doamna Teil este o anarhistă blândă, iar instrumentul ei de luptă este acul de cusut.
Acul de cusut, războiul de țesut și toate aceste îndeletniciri mărunte, arte minore, au fost destinate amar de vreme femeilor, cadrului casnic. De ceva vreme, asistăm la punere cusutului conceptual, dacă putem să-i spunem așa, alături de marea pictură și marea sculptură.

Femeile își iau revanșa și din slăbiciune creează putere. Doamna Teil nu și-a propus să creeze putere, nu e nici feministă, ea face această creație continuă cu conștiinciozitatea unui mare talent, cu un destin cu totul aparte.
Spațiul dedicat artei contemporane a fost ocupat, de data această, de Mihai Mureșan, pictor neo-realist format în cadrul școlii de pictură de la Cluj.

Artist profund, cu o minuțiozitate prețioasă în detalii, Mihai Mureșan pornește în procesul său creativ de la o idee foarte clară pe care, cu rigurozitate, o dezvăluie în pictură: peisaje, fragmente citadine, transmite Ioan Zbârciu, curatorul acestei expoziții.
Art Safari se asigură, așa cum o face de câteva ediții încoace, că indiferent de preferințele celui care va păși pragul Palatului Dacia-România, va găsi ceva care să-i placă.

Expozițiile ediției a X-a a Art Safari pot fi văzute până la 11 decembrie, de joi până duminică, între orele 12.00 și 21.00, la Palatul Dacia-Românești din Centrul Vechi al Bucureștiului (Dorin Luca).
Administratie
Sediul modern al Secției 9 Poliție București: O investiție în siguranță și performanță
Bucureștiul se bucură de o nouă infrastructură vitală pentru siguranța publică. Secția 9 de Poliție a capitalei a fost dotată cu un sediu complet modern, un proiect ce marchează o investiție semnificativă în condițiile de lucru ale polițiștilor și, implicit, în beneficiul direct al cetățenilor. Ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, prim-vicepreședinte PNL, a subliniat că această realizare reprezintă o „investiție concretă în siguranța publică și în condiții mai bune de lucru pentru polițiști”.
O clădire nouă, din temelii, finanțată strategic
Noua clădire a Secției 9 Poliție nu este doar o renovare, ci o reconstrucție integrală. Vechiul imobil a fost demolat, iar în locul său a fost ridicată o structură modernă, adaptată nevoilor actuale. Proiectul a avut o valoare totală de 46 de milioane de lei și a fost finanțat în cadrul unui program amplu de investiții derulat de Ministerul Afacerilor Interne în parteneriat cu Banca Mondială.
Acest program a demonstrat deja o eficiență considerabilă. Conform declarațiilor oficiale, în perioada 2023-2025, prin intermediul său, au fost recepționate nu mai puțin de 78 de obiective. Valoarea totală a acestor investiții se ridică la impresionanta sumă de 183 de milioane de euro, destinate structurilor esențiale de ordine publică și siguranță națională, incluzând Poliția, Jandarmeria, Poliția de Frontieră și Imigrări.
Apel la profesionalism: Standardul clădirii cere standard profesional
Cu ocazia inaugurării, ministrul Predoiu a transmis un mesaj clar și direct către membrii Poliției Române. „Standardul clădirii a crescut; să crească și standardul profesional, zi de zi”, a declarat oficialul. El a accentuat că o dotare modernă este doar un instrument, iar diferența esențială o face modul în care forțele de ordine intervin: „rapid, corect, ferm, fără abuzuri și cu respect pentru cetățean.”
Siguranță crescută și încredere consolidată în comunitate
Ministrul de Interne s-a declarat mulțumit de faptul că încrederea publicului în Poliția Română este în creștere, felicitând toți colegii implicați. Cu toate acestea, obiectivul rămâne ambițios: „mai multă siguranță în comunități și rezultate vizibile pentru fiecare leu investit”.
Noul sediu al Secției 9 Poliție, care va deservi nevoile de siguranță ale aproximativ 120.000 de bucureșteni, reprezintă un pas concret în atingerea acestor obiective. Cătălin Predoiu a mulțumit partenerilor și tuturor celor implicați în proiect, urând succes colectivului Secției 9 în operarea acestei noi facilități. (Paul D.).
Administratie
Centrul pentru Mari Arși Copii avansează rapid: Ministrul Rogobete confirmă 40% progres fizic
Bucureștiul este martorul unor progrese semnificative în construcția Centrului pentru Mari Arși Copii de la Spitalul Clinic de Urgență „Grigore Alexandrescu”. Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a vizitat recent șantierul, exprimându-și optimismul cu privire la stadiul lucrărilor. „Avansăm. Și se vede”, a declarat ministrul, subliniind că, în doar câteva luni, proiectul a atins un progres fizic de 40%. Această evoluție rapidă indică o structură deja ridicată și spații conturate, transformând promisiunile de pe hârtie în realități concrete.
Capacități extinse pentru cazuri severe
Noul centru este conceput pentru a trata cazuri severe la cele mai moderne standarde. Acesta va dispune de 10 paturi pentru pacienți critici, 14 paturi de terapie intermediară și 10 paturi dedicate microchirurgiei. De asemenea, vor fi disponibile 2 săli de operație specializate, o secție ATI cu 36 de paturi și un bloc operator cu 8 săli de intervenție. Toate aceste facilități vor fi integrate funcțional cu spitalul existent, asigurând acces direct către UPU și circuite medicale optime.
Infrastructură resilientă pentru siguranță sporită
Pe lângă dotările medicale, proiectul pune un accent deosebit pe autonomia și securitatea infrastructurii, esențiale în situații de criză. Centrul va beneficia de o centrală proprie pe gaz, cu rezervă pe motorină, un puț forat și rezerve de apă potabilă de 200 mc, precum și circuite separate pentru apa menajeră. Această abordare subliniază importanța construirii unei infrastructuri responsabile, capabile să funcționeze chiar și atunci când sistemul este pus la încercare.
Ministrul Rogobete a recunoscut că „nu putem repara totul peste noapte”, dar a reiterat angajamentul de a construi „capacități reale care salvează vieți”, exprimând încrederea în succesul acestui proiect vital pentru sănătatea copiilor din România.
Administratie
Salvare pentru crescători: Termenul de finalizare a investițiilor în sectoarele suin și avicol, prelungit
O veste excelentă sosește pentru fermierii români: Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) a anunțat prelungirea termenului de finalizare a investițiilor pentru programele de susținere a sectoarelor suin și avicol. Decizia oferă beneficiarilor un răgaz esențial pentru implementarea proiectelor și accesarea fondurilor, o oportunitate crucială pentru modernizarea și eficientizarea fermelor din țară.
Răgaz vital pentru investiții strategice
Prelungirea termenului vine în întâmpinarea dificultăților întâmpinate de investitorii din aceste sectoare cheie ale agriculturii românești. Industria cărnii de porc și cea de pasăre joacă un rol fundamental în asigurarea securității alimentare, iar sprijinul continuu este considerat vital pentru atingerea obiectivelor naționale.
Ministrul Florin Barbu: „Nu ne permitem să pierdem niciun proiect!”
Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a explicat rațiunea din spatele acestei decizii. „Prioritatea noastră este să ne asigurăm că alimentele care ajung pe masa românilor provin din fermele noastre, iar pentru asta trebuie să fim alături de investitori până la capăt”, a declarat oficialul. El a subliniat că ministerul a înțeles „dificultățile reale cu care se confruntă beneficiarii acestor programe” și a decis să le ofere „răgazul necesar pentru a finaliza investițiile”.
Mesajul ministrului este clar: „Nu ne permitem să pierdem niciun proiect care contribuie la atingerea obiectivelor noastre strategice: asigurarea necesarului de consum de carne din producție internă”. Această hotărâre reflectă angajamentul de a susține producția locală și de a reduce dependența de importuri, consolidând astfel poziția fermierilor români pe piața internă.
Prelungirea termenului este așteptată să deblocheze numeroase investiții, contribuind la creșterea competitivității și la modernizarea capacităților de producție din sectoarele suin și avicol.
-
Exclusivacum o ziClanul contabililor fericiți” din Boldești-Scăeni: Cifra de afaceri a rudei, profitul din banii publici!(I)
-
Exclusivacum 3 zileCircul de la Ploiești: Poliția Locală Ploiesti, azilul „ospătarilor” și coșmarul paraclinicilor politic activi – Statul de drept, în vacanță la „Revelion”!
-
Exclusivacum o ziIPJ Prahova: „Clanul nod în papură” – Când moralitatea e o păpușă gonflabilă și poliția, o afacere de „famiglie”!
-
Exclusivacum 3 zilePenitenciarul Giurgiu: Unde „spionii” au rămas fără baterii, iar informațiile critice mor pe drumul spre sefi
-
Exclusivacum 3 zileSCANDAL NAȚIONAL! „LEGEA MARIO”: FARSA MACABRĂ A STATULUI ROMÂN! CUM NE-A MĂCELĂRIT COPIII, APOI NE VINDE PEDEPSE PENTRU PROPRIA-I INCOMPETENȚĂ!
-
Exclusivacum 21 de oreIPJ Prahova: „Clanul nod în papură” contra adevărului! Când amenințările legale vin de la… analfabeții juridici în uniformă!
-
Exclusivacum o ziVărbilău S.A. – Apă fără acte, balastieră cu acte, iar candidații se dau fecioare politice”
-
Exclusivacum 2 zileMAI, CAMPION LA JAF LEGALIZAT: Cum Ministerul fura 50% din salariul polițiștilor, cu justiția la mână!



