Connect with us

Anchete

„Nu putem decât să-ți mulțumim pentru că ai adus în atenția opiniei publice salariile polițiștilor români”

Publicat

pe

Scrisoare către viceprim-ministrul României, Kelemen „atât de bine informatul” Hunor

Dragă Kelemen,

Am văzut recent cuvintele remarcabile pe care le-ai folosit, încât nu putem decât să-ți mulțumim pentru că ai adus în atenția opiniei publice salariile polițiștilor români. Ne simțim onorați să aflăm că, în accepțiunea ta un polițist nou intrat în activitate „să aibă un salariu de 7-8.000 de lei” și ne-ar bucura să trăim și noi realitatea ta ipotetică.

Îți transmitem cu ocazia acestei epistole că ar fi bine să te uiți puțin în calendar și să vezi foarte bine că nu suntem în 2030, ci suntem tot în anul 2022. Drept urmare, ne bucură clarviziunea de care dai dovadă, remarcând abilitățile tale profetice.

Îți transmitem că ai făcut vâlvă cu această cuvântare a ta plină de apreciere la adresa unei categorii sociale și ținem să te întrebăm dacă nu cumva ai citit greșit cifrele scrise în limba română. Mai mult decât atât, ne uimește capacitatea de analiză și de informare de care dai dovadă și chiar ne propunem să trimitem polițiștii români să participe la câteva cursuri susținute de tine despre cum să faci o cercetare a unui subiect. Poate îi ajută să prindă și mai mulți infractori și să identifice și mai mulți autori de contravenții și infracțiuni.

Credem că această competență de analiză comparativă a cifrelor și a salariilor te pot ajuta să publici cartea de poezii Minus salarii (Mínusz fizetések), o carte venită în continuarea volumului Minus ani (Minuszévek), pe care l-ai publicat în 1995. Poate fi a treia carte de poezii, după cea publicată în 2001, an în care sunt născuți unii dintre polițiștii care astăzi își încep cariera și care sunt atât de bine plătiți cu 7-8000 lei.

Tocmai pentru că poliţistul e expus la risc la cârciumă, ne-am propus să oferim cărțile tale fiecărui polițist din mediul rural, pentru a mai micșora riscul atunci când stă şi vorbeşte cu oamenii din sat. Poate cu ocazia asta îi va îmbuna să renunțe la topoarele cu care îl amenință, va izbuti să îl dezarmeze pe interlopul „ceafă lată” care i-a împușcat mortal colegul de echipaj, poate va reuși să găsească înțelegere atunci când sunt cazuri de violență domestică sau poate își va dezvolta abilități de a vorbi în rime cu violatori, cu criminali, cu tâlhari, cu pedofili, cu hoți, persoane atât de prietenoase cu legea, cu cetățeanul și cu polițistul român.

Pe lângă abilitățile tale de atent cuvântător, ne surprinde abilitatea de a face comparație între două categorii sociale, ambele categorii îndelung defavorizate de guvernele și parlamentele ultimilor ani, instituții pe care le cunoști foarte bine, doar ai fost deputat al României încă din decembrie 2000.

Așa că, pe final, îți transmitem să pui în cui afirmațiile deplorabile la adresa unei pături sociale, să te gândești puțin mai serios atunci când ieși cu afirmații mirobolante, doar de dragul de a atrage atenția, să te informezi că salariul unui polițist la început de carieră este cu mult sub  jumătate din acei 7-8000 lei despre care vorbești, dar și să stai de vorbă cu polițiști care au peste 25 de ani de muncă în slujba cetățeanului și care îți pot confirma că nici în cele mai frumoase vise poetice nu s-au apropiat vreodată de salariul precizat de tine.

Îți mulțumesc pentru că ai citit scrisoarea noastră, iar dacă îți dorești traducerea, îți recomandăm să te adresezi Ministerului Finanțelor Publice să-i întrebi de cele doua transe salariale restante încă din 2021 prevăzute de Legea salarizării nr. 153/2017, precizeaza cei de la sindicatul Europol.

Este foarte ușor când în creier ai doar imagini poetice să vorbești în calitate de ministru și să fii rupt de realitatea în care trăiești.

Ne dezgustă modul în care polițiștii sunt văzuți de guvernanții noștri, mai precizeaza sursa citata. (Cerasela N.).

Anchete

Țelul autentic al luptei sindicale vs. oportunismul: Un echilibru periculos

Publicat

pe

De

În esență, lupta sindicală are ca „adevărat țel” restabilirea echilibrului de putere inegal dintre angajat și angajator, apărarea necondiționată a drepturilor și intereselor angajatului, chiar și prin conflict direct cu angajatorul.

Alin Sebastian Rusu, Președinte SPRD-SPF Suceava, atrage atenția asupra unui model oportunist de sindicalism care se îndepărtează de acest țel fundamental.

Cum se îndepărtează sindicalismul oportunist de țelul autentic?

Modelul oportunist inversează prioritățile, punând pe primul plan supraviețuirea organizației sindicale și o relație de coabitare pașnică cu angajatorul, în detrimentul intereselor membrilor.

Strategii ale sindicalismului oportunist:

  • Evitarea conflictului: Conflictul, necesar pentru apărarea drepturilor, este văzut ca o amenințare la adresa statutului liderului sindical. Drepturile membrilor sunt sacrificate pentru a menține o relație confortabilă cu puterea.
  • Prioritizarea relației cu angajatorul: Puterea liderului sindical nu mai derivă din susținerea membrilor, ci din recunoașterea angajatorului ca „partener de dialog”. Evitarea supărării angajatorului devine mai importantă decât reprezentarea fermă a angajaților.
  • Capitalizarea victoriilor mici: Rezultate minore, obținute prin compromisuri mari, sunt prezentate ca realizări excepționale, creând o imagine falsă de eficiență, în timp ce problemele grave sunt ignorate.

„Sindicatul sistemului”: O parte a establishment-ului pe care ar trebui să-l conteste

Acest model de sindicalism devine parte a establishment-ului pe care ar trebui să-l conteste, pierzând din vedere misiunea de bază de a apăra drepturile și interesele angajaților. (Irinel I.).

Citeste in continuare

Anchete

„Degradarea statului de drept”: Guvernul nu mai respectă hotărârile judecătorești definitive, acuză fostul judecător Andi Malaliu

Publicat

pe

De

Într-o declarație alarmantă, fostul judecător Andi Malaliu de la Tribunalul București denunță „degradarea statului de drept” din România, acuzând Guvernul că nu mai respectă hotărârile judecătorești definitive, în special în ceea ce privește plata restantelor salariale pentru bugetari. Acuzațiile sunt formulate în contextul deciziei Guvernului de a amâna plata acestor restanțe, deși au fost acordate prin hotărâri judecătorești definitive.

„Cu Guvernul Bolojan a dispărut orice aparență de stat de drept”

Într-o postare pe pagina sa de Facebook, citată de publicația Lumea Justiției, Andi Malaliu afirmă: „Cu Guvernul Bolojan a dispărut orice aparență de stat de drept.” Fostul judecător susține că, deși guvernele anterioare eșalonau plata drepturilor salariale restante, nimeni nu și-a permis să nu aloce fonduri pentru plata sumelor restante și să nu le plătească, tocmai pentru că o hotărâre judecătorească definitivă, chiar nefavorabilă statului, trebuie respectată.

„Nu veți primi NIMIC”: Bugetarii cu hotărâri judecătorești definitive, lăsați fără drepturi?

Malaliu avertizează că bugetarii (profesori, militari etc.) care au hotărâri judecătorești definitive și speră să primească măcar o tranșă din restanțe, nu vor primi nimic anul acesta, banii urmând să fie dați, „dacă se vor da”, undeva în 2026.

Pasivitatea instituțiilor: „Avocatul Poporului e tot mai pasiv”

Fostul judecător critică și pasivitatea instituțiilor statului, susținând că „Guvernul știe că-și poate permite să încalce liniștit hotărârile judecătorești, deoarece nu prea are cine să atace la CCR respectiva ordonanță.” Malaliu menționează că teoretic, Avocatul Poporului ar putea ataca ordonanța la Curtea Constituțională, dar acesta este „tot mai pasiv într-o democrație tot mai hibridă și tot mai puțină.” (Irinel I.).

Citeste in continuare

Anchete

Suspans în magistratură: Un judecător a fost suspendat de CSM – Motivele rămân necunoscute

Publicat

pe

De

Măsura a fost luată joi, dar identitatea magistratului și cauzele suspendării sunt învăluite în mister. Speculații privind motive medicale.

CSM decide suspendarea, dar păstrează tăcerea asupra identității

O judecătoare a fost suspendată din funcție joi, 2 octombrie 2025, printr-o decizie a Secției pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), dezvăluie publicația Lumea Justiției. Cu toate acestea, CSM nu a făcut public numele judecătoarei, alimentând speculațiile cu privire la motivele din spatele acestei măsuri neașteptate.

Motive medicale, cea mai plauzibilă explicație?

Absența informațiilor oficiale cu privire la identitatea judecătoarei și natura suspendării ridică semne de întrebare. Publicația Lumea Justiției speculează că ar putea fi vorba despre o suspendare pe motive medicale. În astfel de cazuri, CSM nu poate dezvălui numele magistratului, întrucât ar încălca reglementările privind protecția datelor cu caracter personal.

Excludem alte scenarii: Arestări sau sancțiuni disciplinare

Având în vedere că în ultimele zile nu a fost arestat niciun judecător și nici nu au fost pronunțate sancțiuni disciplinare care să implice suspendarea din funcție, ipoteza unei suspendări pe motive medicale pare cea mai probabilă. Rămâne de văzut dacă CSM va oferi clarificări suplimentare în viitorul apropiat. Până atunci, misterul planează asupra acestui caz delicat din interiorul sistemului judiciar. (Irinel I.).

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv17 ore ago

Jilava, Mioveni – aceeași mizerie! Baroneasa Whatsapp și tunurile penitenciarelor românești

Spovedania unei „Baronese” nervoase: Jilava plânge după Mioveni! Cristina Teoroc, supranumită „baroneasa” de la Jilava – penitenciarul cu o reputație...

Exclusiv17 ore ago

Dezamăgire în Poliție: Tineri polițiști vor să renunțe din cauza presiunii, lipsei de sprijin și salarizării precare

Sindicatul Sidepol trage un semnal de alarmă cu privire la dezamăgirea și frustrarea tot mai mari resimțite de polițiștii tineri,...

Exclusiv2 zile ago

Prahova sub asediu: Cum mafia imobiliară ne vinde sicrie cu vedere. „White Tower”, „City Gate”, „Mărășești”: Triunghiul Bermudelor imobiliare

Prahova în flăcări și beton armat: Când incompetența dansează pe ruine și corupția ne lasă cu ochii-n soare De la...

Exclusiv2 zile ago

Formularul de evaluare a riscului în violența domestică: Formalitate birocratică sau instrument real de protecție?

O analiză aprofundată a eficienței acestui instrument în contextul tragic al femicidului din România, realizată de Vitalie Josanu de la...

Exclusiv2 zile ago

Poliție în oglindă: 47 de „inspectori sanitari” pentru 120.000 de angajați — o farsă organizată

Când medicii fac și muncă de control, iar inspectorii… nu există în organigramă „Soluția” improvizată: 47 de cadre medicale, obligate...

Exclusiv3 zile ago

Justiția imobiliară română: O nouă modă – Morții dau case, judecătorii pupă cruci, poliția acoperă hoții!

În România anului 2025, justiția imobiliară a devenit un spectacol grotesc, unde morții sunt victime sigure, iar cei vii se...

Exclusiv3 zile ago

Marioara „ciuruitoarea”, Nichita „smecherul” și justiția „somnoroasă”: Ploieștiul, capitala fraudelor imobiliare?

Un cutremur anunțat: Ciuruitoarea revine, iar „Il Capo” tremură (doar un pic)? Zilele trecute, un fior rece a străbătut Ploieștiul,...

Exclusiv3 zile ago

Reducerea bugetului MAI, o lovitură pentru polițiști. Economii fictive, sporuri furate și finanțări discutabile

Emil Păscuț de la Sindicatul Diamantul trage un semnal de alarmă cu privire la reducerea bugetului Ministerului Afacerilor Interne (MAI)...

Exclusiv4 zile ago

Antigrindina S.R.L.: Rachete, minciuni, secetă: țara care și-a vândut ploaia pe nimic și a rămas cu seceta

Mafia rachetelor și a minciunilor: Rachete, minciuni și secetă: Cum ‘Antigrindina S.R.L.’ a secat fermierii de bani (AICI), (aici),  (aici),  (aici),  (aici), (aici),  (aici),  (aici), (aici) e (aici),  (aici),   (aici), (aici),  (aici), (aici),  (aici),  (aici), (aici), (aici), ...

Exclusiv4 zile ago

PANICĂ LA MITITELU! Corupții din Poliția Penitenciară, în corzi! Vine DNA-ul?!

Radu Marinescu și Bogdan Burcu, Nemesis-ul șpăgarilor: „Vă vom curăța, până la ultimul!” „Tartorul” a crăpat! Festinul corupției, oprit brusc!...

Exclusiv4 zile ago

Comunicare defectuoasă în MAI: Haos și nesiguranță alimentate de lideri sindicali confuzi

MAI, campion la mesaje trunchiate și confuze Incapacitatea cronică a Ministerului Afacerilor Interne (MAI) de a comunica profesionist, transmiterea unor...

Exclusiv4 zile ago

Coca-Cola: Sifonul penalității de la Ploiești – Cum Nan și gașca au transformat „băutura fericirii” într-un cocktail Molotov de otrăvuri și minciuni!

România, colonie penală cu gust de Coca-Cola: O afacere murdară, unde apa de canal e la modă, iar politicienii locali...

Exclusiv4 zile ago

Penitenciarul Ploiești: De la gunoaie de lux la instagramul promisiunilor pierdute – Un director cu „APT Limitat” la decență!

Când pușcăria devine groapa de gunoi a incompetenței Penitenciarul Ploiești, sub conducerea eternului împuternicit Valentin Matei, nu mai este doar...

Exclusiv5 zile ago

Panică în MAI: Guvernul vrea creșterea vârstei de pensionare, sindicatul Diamantul avertizează asupra riscurilor și inechităților

Emil Pășcuț, lider sindical, dezvăluie scenariile posibile și atrage atenția asupra privilegiilor nejustificate ale structurilor de suport. Declarațiile publice ale...

Exclusiv5 zile ago

Salvare pe ultima sută de metri: Polițiștii angajați în 2022 rămân în sistem încă un an datorită unei ordonanțe de urgență

Sindicatul Europol dezvăluie eforturile pentru evitarea pierderii a peste 100 de polițiști gata formați, angajați pe perioadă determinată. Zeci de...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Criptomonede Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv