Featured
Liviu Dragnea – o piesa grea a puterii intr-un viitor joc politic exploziv

(Preluare Inpolitics):
Liviu Dragnea a ieșit ieri de la închisoare și nu pierde timpul. Mesajele aruncat de el, printre dinții încleștați de ură, trimit clar la un viitor foarte interesant pentru fostul number one din PSD. Un viitor în care el va fi, foarte probabil, folosit din nou de sistem împotriva propriului său partid.
Să o luăm metodic.
Cînd spunem ”folosit din nou de sistem” facem trimitere la unul dintre cele mai mari mistere post-decembriste: de ce judecătoarea Livia Stanciu, care l-a condamnat la închisoare în primul său mare dosar, în aprilie 2016, nu i-a dat și fireasca pedeapsă complementară a interzicerii drepturilor electorale, care l-ar fi eliminat din politică? Sau de ce nu i-a dat pedeapsă cu executare ”pentru a da un exemplu politicienilor”, precum în cazul lui Adrian Năstase?
Răspunsul e simplu: sistemul avea nevoie de un Dragnea condamnat penal, dar rămas în fruntea PSD, pentru a-și putea derula în voie marele mesaj anti-corupție.
Revenind, contrar încredințărilor multor admiratori, lui Liviu Dragnea nu i-au fost încălcate drepturile la o eliberare condiționată, ba chiar dimpotrivă.
Codul penal prevede clar că liberarea condiționată în cazul închisorii poate fi dispusă, dacă cel condamnat a executat cel puțin două treimi din durata pedepsei, în cazul închisorii care nu depășește 10 ani, sau cel puțin trei pătrimi din durata pedepsei, dar nu mai mult de 20 de ani, în cazul închisorii mai mari de 10 ani.
Noul cod penal are și o prevedere suplimentară care ar fi blocat liberarea lui Dragnea, impunînd o condiție fermă: ”cel condamnat se află în executarea pedepsei în regim semideschis sau deschis”.
Ori, Dragnea s-a aflat în regim închis.
Avocata sa a făcut, e drept, cererea de liberare invocînd Codul penal din 1968, în vigoare la momentul producerii faptelor, care nu face distincție între regimuri, dar are, în schimb, un alt baraj pentru fostul pesedist:
Articolul 59
”După ce a executat cel puțin două treimi din durata pedepsei în cazul închisorii care nu depășește 10 ani sau cel puțin trei pătrimi în cazul închisorii mai mari de 10 ani, condamnatul care este stăruitor în muncă, disciplinat și dă dovezi temeinice de îndreptare, ținându-se seama și de antecedentele sale penale, poate fi liberat condiționat înainte de executarea în întregime a pedepsei”.
Iar în materie de antecedente penale, Dragnea stătea ”bine”, avînd deja o altă condamnare definitivă pentru fapte asimilate corupției.
Indiferent de coduri, deci, fostul lider al PSD avea probleme suficient de delicate pentru a nu beneficia de liberare condiționată.
Condamnat pe 28 mai 2019 la 3 ani și șase luni închisoare, Liviu Dragnea ar fi împlinit două treimi din pedeapsă, adică doi ani și patru luni, în luna septembrie a acestui an.
Cu ajutorul zilelor-muncă prestate în închisoare, el ar fi putut – și așa s-a și întîmplat azi – obține liberarea mai devreme. La fel de bine putea să nu o obțină deloc, în virtutea elementelor sus invocate, plus sancționarea sa după o abatere considerată gravă, acordarea unui interviu din închisoare fără aprobare, fără a i se putea lipi, deci, pe frunte eticheta de persecutat politic șamd, pentru că liberarea nu e un drept, ci un privilegiu.
Liberarea lui Dragnea, azi, face ca termenul de încetare a restricțiilor impuse de instanță să fie pe 15 iulie 2024.
Care sunt aceste restricții:
-de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice
-de a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat
-de a ocupa o funcţie sau de a exercita o profesie ori de a desfăşura o activitate, de natura aceleia de care s-a folosit în dosar
Pînă pe 15 iulie 2024, deci, Dragnea nu poate candida în alegerile locale, parlamentare ori prezidențiale.
Numai că – și aici e lovitura! – toate alegerile de mai sus vor avea loc DUPĂ 15 iulie 2024.
Ce va face Liviu Dragnea în acel moment?
Revenirea sa, acum sau în viitorul apropiat, în PSD este exclusă, din două motive: statutul PSD nu acceptă membri lipsiți de capacitatea exercitării drepturilor politice și nici pe cei avînd condamnări definitive pentru fapte antisociale grave. Cu două condamnări la închisoare distincte, adio PSD pentru Dragnea.
Al doilea mare motiv e și cel mai important: liderii actuali ai PSD nici nu vor să audă de întoarcerea ”Regelui”.
Scurt remember:
”Din păcate, Dragnea a scris o pagină neagră a istoriei PSD” declara prim-vicepreședintele PSD, Gabriela Firea, după intrarea acestuia la închisoare, dezmințind categoric și informația că era programată, cîndva, să fie nașa lui de cununie.
Mai dur, vicepreședintele PSD Robert Negoiță declara, și el: ”Absența acestui individ este un mare plus pentru partid”.
Nici alți grei ai PSD, precum Marian Oprișan, nu s-au poziționat diferit.
Lider autoritar, Dragnea a uitat să împartă și cu alții puterea în partid, iar asta e suficient pentru a i se închide ușa în nas, acum.
Numai că el are la îndemînă o altă variantă și asta poate crea serioase probleme social-democraților.
Pur și simplu, Dragnea poate crea din culise un nou partid, avînd timp berechet, pe care să-l preia oficial din mers în momentul expirării interdicțiilor sale.
Un partid care va dizloca un anumit număr de pesediști, cel mai adesea din rîndul perdanților, precum Codrin Ștefănescu ori Carmen Dan,
Dar care, cel mai important, poate da atacul la masa votanților PSD, cu mesajele naționalist-populiste ale lui Liviu Dragnea, deja perceput de mulți ca un Nelson Mandela al stîngii.
Un partid care va intra în cursă în toate cele trei mari alegeri ale anului 2024 și care poate lua procente importante de la PSD.
Pohta ce pohtesc regimul Iohannis și cancelariile occidentale.
Un PSD slăbit în marele an electoral 2024 exact de unii de ai săi, o rețetă mereu eficientă.
Primele declarații ale lui Dragnea după ieșirea din închisoare întăresc de-a dreptul spectaculos acest scenariu: „PSD nu mai este partid”, a răbufnit Liviu Dragnea când a fost întrebat cum găsește partidul pe care l-a condus.
”Numai Dumnezeu putea să mă ajute să ies întreg! M-au vândut! DNA-ul să îi ancheteze pe cei care jefuiesc țara, asta trebuie să facă DNA. Populația a trebuit să înțeleagă de ce am ajuns aici”.
„PSD-ul nu e condus. Este în buzunarele SRI-ului. N-ați văzut că li se dă voie să vorbească doar la meteo?”.
„Eu mă consider deținut politic pentru că am intrat nevinovat. Mi s-a cerut insistent în ultmele luni la instanță să îmi recunosc vinovăția. Am refuzat”.
”Din păcate, nu există Opoziţie, PSD a devenit un partid de operetă condus de oameni laşi. Toţi sunt. Praf. Un partid fără personalitate”.
„Doi ani de chin şi suferinţă. Asta a fost aici: abuzuri, suferinţă şi cea mai mare parte a populaţiei a înţeles astăzi de ce a trebuit să ajung aici. Eu când am plecat, România era o ţară prosperă, cu venituri mari pe care le aveau românii, o ţară în care exista speranţă, exista viitor. Din păcate, astăzi, este o dictatură feroce, este afectată serios libertatea de exprimare, este amanetat viitorul României cu asemenea datorii”.
”De acum, o să tot vorbesc!”
Și, în fine, cireașa de pe tort:
”Acum România este sub dictatură. Voi reveni în politică dacă o să reușesc să răspund la 2 întrebări, dacă am cu cine și pentru cine. Romania este îngenuncheată de dorința de dictatură feroce a lui Klaus Iohannis. Mă doare sufletul de țară, nu de PSD.”
Lucrurile se limpezesc mai rapid decît ne-am fi imaginat.
Liviu Dragnea va reveni în politică, dar nu în PSD.
Liviu Dragnea va declanșa atacuri pe bandă la cei din fostul său partid, care ”l-au vîndut” și ”s-au predat SRI”.
Liviu Dragnea va absorbi cît mai mulți nemulțumiți din PSD, conturînd impresia de disoluție a partidului.
În acțiunea lui, va fi ajutat chiar de liderii PSD, care vor fi obligați de atacuri să se disocieze din ce în ce mai tăios de el, numai că asta îi va plasa în aceeași tabără cu actuala putere, care și-a făcut din Dragnea un simbol al răului; nu e clar, însă, cum vor percepe susținătorii tradiționali ai PSD o asemenea distanțare. S-ar putea ca ei să aleagă partea ”acuzatului”.
Din poziția în care se află, Liviu Dragnea nu mai poate construi nimic durabil. Cu alte dosare grele pe rol, el nu riscă nici să devină o amenințare reală pentru putere.
Poate, însă, să devină un berbece foarte eficient pentru poarta PSD.
Chiar să nu fi luat în calcul puterea respectivul scenariu în momentul cînd a luat decizia liberării lui Dragnea, și încă în momentul cel mai potrivit, cu un timing perfect pentru anul electoral 2024, după cum arătam mai sus?
Greu de crezut. Dacă nu chiar exclus.
Exclusiv
Jilava, Mioveni – aceeași mizerie! Baroneasa Whatsapp și tunurile penitenciarelor românești

Spovedania unei „Baronese” nervoase: Jilava plânge după Mioveni!
Cristina Teoroc, supranumită „baroneasa” de la Jilava – penitenciarul cu o reputație sinistră, „al morților subite” – a erupt pe grupul de WhatsApp al directorilor de penitenciare. Motivul? Schimbările de strategie ale noii conduceri ANP, care au îndrăznit să atingă sacrosanctele „aranjamente” ale vechii găști. Se pare că „baroneasa” își varsă nervii pentru că un anumit director Sabăreanu – un apropiat al familiei sale și partener de drum sindical al soțului – a fost „decapitat” de la Spitalul Penitenciar Mioveni de către noul director general, comisar-șef Bogdan Geo Burcu. (Conform informațiilor publicate inițial de FSANP și preluate de diverse surse media).
𝐌𝐚𝐢 𝐞 𝐜𝐢𝐧𝐞𝐯𝐚 𝐭𝐫𝐞𝐚𝐳 𝐥𝐚 𝐨𝐫𝐚 𝐚𝐬𝐭𝐚?
Sabăreanu, cel îndepărtat din funcție, nu ar fi fost schimbat degeaba. Se vorbește tot mai insistent despre un tun de 200.000 de lei, orchestrat împreună cu dr. Costin Ștefan, consilierul bine-cunoscut al ministrului Sănătății, Alexandru Rafila, conform investigațiilor FSANP. Dar în loc să-și plece capul rușinat, Sabăreanu se victimizează: „Sindicatul schimbă directori prin reclamații!”. O victimizare clasică, desprinsă parcă din manualul infractorului bugetar de succes! Se pare că reacția promptă a Corpului de Control a stricat socotelile celor care sperau la o mușamalizare ca la carte.
De la pile și umbrele, la scaunul de director: Rețeta succesului în sistemul penitenciar
Sursele noastre sunt fără echivoc: Sabăreanu nu a ajuns în scaun prin merite sau competențe, ci prin protecție sindicală și sprijin politic. Un traseu tipic pentru mulți directori din sistemul penitenciar, unde pilele și umbrelele sunt mai importante decât rezultatele și munca cinstită. Oare cum ar reacționa ministrul Radu Marinescu dacă ar vedea cu ochii lui cum se fac numirile în sistem, dincolo de rapoartele cosmetizate?
Baronesele dau lecții de morală: Ipocrizie la nivel inalt
„Baroneasa” Teoroc, în timpul ăsta, dă lecții despre corectitudine și „dublu standard”, deși conduce un penitenciar, Jilava, care este un focar de probleme. Orice critică la adresa „baronesei” este imediat întâmpinată cu amenințări de proteste de către soțul sindicalist. Un adevărat scut familial împotriva oricărei forme de control sau responsabilizare!
Apel către Ministrul Justiției: Curățenie generală la Jilava și Mioveni!
Domnule ministru Radu Marinescu, vă îndemnăm să mergeți la Jilava nu doar în „vizită”, ci într-un control adevărat. Poate veți descoperi mai multe decât rapoartele cosmetizate și declarațiile sforăitoare de pe WhatsApp. E timpul să faceți curățenie în sistemul penitenciar, începând cu aceste două focare de corupție și incompetență!
Decență și gura mică!
Pentru doamna Cristina Teoroc și domnul Sabăreanu, mesajul nostru este simplu:
- Baroneaso, mai puțină morală de doi bani și mai multă decență! Nu mai da lecții de corectitudine, când conduci un penitenciar cu probleme grave!
- Sabăreane, gura mică! Ultimul om care ar putea da lecții despre integritate ești tu, cel acuzat de sifonarea banilor publici! (Cristina T.).
Exclusiv
Dezamăgire în Poliție: Tineri polițiști vor să renunțe din cauza presiunii, lipsei de sprijin și salarizării precare

Sindicatul Sidepol trage un semnal de alarmă cu privire la dezamăgirea și frustrarea tot mai mari resimțite de polițiștii tineri, mulți dintre ei dorind să părăsească sistemul din cauza presiunii, lipsei de sprijin, salarizării precare și a condițiilor de muncă improprii. Sindicatul dezvăluie un „caz real, problemă generală”, în care un polițist tânăr și-a exprimat dorința de a demisiona din cauza nemulțumirilor acumulate.
Stres, lipsă de sprijin și deficit de personal: Problemele majore ale polițiștilor
Potrivit Sindicatului Sidepol, principalele neajunsuri cu care se confruntă polițiștii sunt:
- Stres psihic acumulat prin tot mai multe atribuții acordate.
- Lipsa de sprijin din partea managerilor, adesea lipsiți de pregătirea necesară.
- Lipsa resursei umane (peste 25.000 de angajați lipsă), un coleg fiind nevoit să lucreze pentru 3-4.
- Salarizare incorectă și lipsa de predictibilitate a carierei, prin modificarea succesivă a legislației în defavoarea angajaților.
- Condiții de muncă improprii.
- Dotare precară și legislație care nu apără angajatul.
„Guvernul Bolojan nu face decât să adâncească criza”: Critici la adresa măsurilor guvernamentale
Sindicatul critică măsurile anunțate de Guvernul #Bolojan, care, în loc să îmbunătățească situația, „nu fac nimic altceva decât sa adâncească și mai mult criza din sistem”.
Cerințe concrete: Cariere predictibile, salarizare echitabilă și recunoașterea bolilor profesionale
Sindicatul Sidepol solicită măsuri imediate și concrete pentru îmbunătățirea situației polițiștilor:
- Un cadru predictibil al carierei polițistului.
- Salarizare echitabilă și motivantă.
- Recunoașterea bolilor profesionale și sprijin real pentru sănătatea polițiștilor.
- Suplimentarea resursei umane prin încadrări și școli adaptate nevoilor actuale.
- Dotare modernă și eficientă.
- Legislație care să apere angajatul în raport cu atribuțiile pe care le desfășoară.
„Polițiștii nu cer privilegii, ci doar respectul și condițiile minime”: Un apel la responsabilitate
Sindicatul subliniază că polițiștii nu cer privilegii, ci doar respectul și condițiile minime pentru a-și putea face datoria față de cetățeni și față de România. (Cerasela N.).
Featured
Agresorul polițistului lovit cu o sticlă, arestat preventiv după 3 zile. Complicele, sub control judiciar
-
Exclusivacum 4 zile
PANICĂ LA MITITELU! Corupții din Poliția Penitenciară, în corzi! Vine DNA-ul?!
-
Exclusivacum 4 zile
Penitenciarul Ploiești: De la gunoaie de lux la instagramul promisiunilor pierdute – Un director cu „APT Limitat” la decență!
-
Exclusivacum 12 ore
Dezamăgire în Poliție: Tineri polițiști vor să renunțe din cauza presiunii, lipsei de sprijin și salarizării precare
-
Exclusivacum 3 zile
Justiția imobiliară română: O nouă modă – Morții dau case, judecătorii pupă cruci, poliția acoperă hoții!
-
Exclusivacum 3 zile
Marioara „ciuruitoarea”, Nichita „smecherul” și justiția „somnoroasă”: Ploieștiul, capitala fraudelor imobiliare?
-
Exclusivacum 5 zile
Panică în MAI: Guvernul vrea creșterea vârstei de pensionare, sindicatul Diamantul avertizează asupra riscurilor și inechităților
-
Exclusivacum o zi
Prahova sub asediu: Cum mafia imobiliară ne vinde sicrie cu vedere. „White Tower”, „City Gate”, „Mărășești”: Triunghiul Bermudelor imobiliare
-
Exclusivacum 4 zile
Coca-Cola: Sifonul penalității de la Ploiești – Cum Nan și gașca au transformat „băutura fericirii” într-un cocktail Molotov de otrăvuri și minciuni!