Connect with us

Administratie

Re – start CSM!/Cat de independent este un judecator care sta la masa cu politicieni si decide si face solicitari politice unde nu prea e treaba lui?

Publicat

pe

Un jude activ intre politicieni! Nu va spune nimic? Il garantati dumneavoastra si pe dansul in sensul atributiilor constitutionale cu care sunteti insarcinat ,inclusiv prin lege?
Cat de independent este un judecator care sta la masa cu politicieni si decide si face solicitari politice unde nu prea e treaba lui?
Cat mai stati cu ochii inchisi,cu urechile astupate si gura inchisa?
Verificati!
Unde e locul unui judecator intr- o organizatie profesionala sau in organizatii ale caror statute pot fi incompatibile cu statutul judecatorului si european?
Ce-ar fi sa verificati ce se ascunde sub umbrelele ong- urilor unde ( timpul,se pare ca- i permite!!!) isi gaseste menirea ca membru, ca lider sau no name acest jude care face politica la greu cum se vede si sustine pcte de vedere ale politicienilor intre care se simte mai bine decat intre colegii lui cu care nu- si pierde timpul ,daca i-a mai ramas ,ca cel petrecut in instanta este si el,cat de mult sau putin ar fi,necesar.
Cand va pregateati candidatura pentru  CSM, erati o voce constanta in media ,semnaland actiunile,considerate, de dvs. ,inacceptabile pre un judecator care sa mai si reprezinte si magistratura!
Acum TACETI!?
Vorbesc despre realitatile din justitie judecatorii de pe plantatia justitiei ptr care ,din varful dealului,nu aveti ochi sa le vedeti ca sa realizati ca ce se spune prin glasul unei Afrasinie,a unei Lupea si a unei Stoicescu, sunt adevaruri de care magistratura se loveste la tot pasul dar GARANTUL schimba amabilitati tocmai cu cei care vor sa ingenunche JUSTITIA.
CSM nu este numai un birou la care va aduce masina dimineata, nici doar un culoar pe care se iau decizii la inghesuiala din lipsa de spatiu, ori o secure disciplinara care cade unde pica.
Se zice ca ” Corb la Corb nu- si scoate ochii”! In magistratura nu se poarta decat reciproca si aici depinde de corbi.
Re – start CSM!
Reevaluati principiile,valorile , reinnodati relatiile cuviincioase si oficioase institutionale cu departamentele de care depinde soarta fiecarui judecator ori procuror.
Coborati in viata reala,intre cei care muncesc de rup si intre cei care mimeaza munca de atatea alte obligatii,decat instanta / parchet( le stiti dvs care!) si mai vedeti cata incarcatura de munca pe jude/ procuror este, ca nu se mai vorbeste de normarea muncii,ca mai curand personalul auxiliar se profesionalizeaza la locul de munca cu acces la tot felul de afectiuni ce le macina sanatatea, ca se amana pronuntarile cu LUNILE si apoi se repun pe rol,ca unii sefi de instante nu au nicio autoritate administrativa si nici nu indraznesc sa intrebe de ce de o saptamana( par exemple) nu e trecut in condica nici termen nici amanare,nici pronuntare, ca unii se sufoca de atatea deplasari prin conferinte, seminare ( aceeasi in general) si altii de dosare, ca unii redacteaza dupa mai bine de un an cand ,in cel mai fericit caz, inca nu au uitat de ce au admis sau respins o actiune ca inadmisibila sau trimisa spre rejudecare sau declinare (cine stie!?) cate si mai cate!
CSM e static !
CSM este autoritatea constitutionala fara autoritate cata vreme nici macar proiectele de candidatura ale fiecarui membru din CSM nu s- au miscat dintre copertile dosarului depus la inscrierea ptr candidatura si pe care l- ati fluturat multimii votante ,cu speranta ca ce li se spune,li se promite,chiar se vor realiza.
Si cu ce ne- am ales in acesti ani trecuti cu csmistii deveniti din candidati, membrii CSM?
E JUSTITIA mai puternica? NU.
E JUSTITIA mai respectata? NU.
E JUSTITIA mai sustinuta financiar? NU.
E JUSTITIA mai digitalizata? NU.
E JUSTITIA ” cazata” in sedii care sa- i sporeasca imaginea si prestanta( si chiar securitatea)? NU.
E JUSTITIA complinita de un personal judecatoresc corespunzator? NU.
E JUSTITIA dotata logistic,cu personal auxiliar judecatoresc suficient ca sa fie si eficient? NU.
E JUSTITIA promovata in randul cetatenilor care au nevoie de cunostinte despre legi ca sa si respecte actul de judecata,chiar inainte de a- l intelege? NU.
E JUSTITIA elitelor sau a purtatorilor doar de robe ,fara vocatie dar vocali in interesul altora si ptr altii decat cetatenii ,titularii drepturilor fundamentale? NU.
E JUSTITIA virusata de Politic? DA.
E JUSTITIA rusinata de galcevile ireconciliabile din CSM? DA.
E JUSTITIA amenintata daca respecta hotarari definitive si irevocabile de catre EXECUTIV prin min.justitiei? DA.
E JUSTITIA ,politic, intern si extern minimalizata ca PUTERE in STAT? DA.
E JUSTITIA sufocata de atacurile politicului,de recomandarile strainilor( care nu sunt mai breji decat noi,intre NOI fie vorba) tendentioase,partinice,vadit dezinteresate de realitatile din sistemul juridic romanesc , dar care ,daca sunt europene, nu se pune…? DA.
E JUSTITIA in stare sa- si promoveze valorile reale,apolitice, demne impartiale,cu adevarat independente si puternice sa anihileze asaltul politicului ce foloseste orice mijloace: economice, mediatice etc…in defavoarea increderii populatiei in actul de dreptate prin decredibilizare speculata electoral? DA.
Si cate ar mai fi de spus daca s- ar inlatura dinlauntrul JUSTITIEI ,cu fortele proprii, neavenitii care au facut din functia de judecator , de procuror cu vocatie, o scara cu trepte oriunde numai in esafodajul sistemului judiciar NU, ci in institutii ,ministere, ambasade, ori de oriunde aiurea unde i- au dus pasii si relatiile cu ingaduinta CSM …ptr ca la o adica, dupa ani,nu putini la numa,r sa revina in instante si parchete cu CV- uri incarcate de ” medalii si diplome” sa dea clasa „,la vechime in magistratura” ,in salturi ca la barna sa ocupe functii de conducere si sa aibe prioritate la pensionare…
Adevaruri care dor!
Aplecati- va serios asupra problemelor existente care nu mai incap,stau inghesuite sub covorul CSM- ului ,ptr ca JUSTITIA ROMANA inca mai are JUDECATORI si renaste prin sine,prin munca,prin stinta, responsabilitate, constiinta si nu are nevoie nici de judecatori si nici de procurori care sa transmita sistemului mesaje politice ori linii directoare pe care politicienii romani le impartasesc,poate, bazandu- se pe un suport al unei strainatati care intotdeauna a avut si si- a promovat propriile interese mai ales acolo unde au dat de teren serviabil.
Carpe Diem!
Dar cu folos
Judecator Viorica Costiniu
Hon. President AMR

Administratie

Prahova pe două roți: traseul Cornu – Câmpina – Barajul Paltinu, promovat de șeful CJ

Publicat

pe

De

43 de kilometri de efort și peisaj

Președintele Consiliului Județean Prahova și lider al PSD Prahova, Virgiliu Daniel Nanu, a ales bicicleta pentru a descoperi, din nou, județul pe care îl administrează. Traseul parcurs: Cornu – Câmpina – Barajul Paltinu, un drum de aproximativ 43 de kilometri, cu porțiuni de urcare solicitante, aer curat și priveliști care reamintesc cât de valoroase sunt locurile aflate la doar câțiva pași de noi.

Un județ cu potențial pentru sport și turism

Potrivit lui Virgiliu Daniel Nanu, Prahova are un potențial deosebit pentru mișcare, sport și turism, iar traseele cicloturistice precum cel spre Barajul Paltinu ar trebui descoperite și promovate mult mai intens. Oficialul prahovean subliniază că astfel de rute nu sunt doar o invitație la activitate fizică, ci și o ocazie de a redescoperi frumusețea naturală a județului.

Citeste in continuare

Administratie

Un număr care poate salva o viață: 17 mai, Ziua Internațională a Telefonului Copilului

Publicat

pe

De

Dincolo de ecran: frica pe care nu o vede nimeni

În fiecare zi, există un moment în care un copil închide telefonul și rămâne singur. Singur cu frica. Cu amenințările. Cu umilința. Cu șantajul.
În spatele unui ecran, durerea nu se vede, dar ea continuă să existe, tăcută, adâncă, greu de rostit.

116111 – linia la care suferința capătă glas

De Ziua Internațională a Telefonului Copilului, marcată anual la 17 mai, este readusă în prim-plan importanța unei linii de sprijin care, pentru mulți copii, este singura punte către ajutor.
Asociația Telefonul Copilului, prin numărul 116111, oferă consiliere, ascultare și intervenție atunci când un copil are nevoie de cineva care să îl audă la timp, înainte ca frica să se transforme în tragedie.

Un apel care poate schimba destinul

Uneori, un singur apel nu schimbă doar cursul unei zile. Poate schimba un destin. Poate salva o viață.
Ziua Internațională a Telefonului Copilului devine astfel nu doar o dată în calendar, ci un moment de recunoaștere pentru munca nevăzută a specialiștilor care răspund la 116111 și un apel public la responsabilitate față de protecția copilului.

La mulți ani Telefonului Copilului și Asociației Telefonul Copilului – și cât mai multe vieți auzite la timp!
📞 116111 – Telefonul Copilului (Asociația Telefonul Copilului)

Citeste in continuare

Administratie

RENAȘTEREA ROMÂNIEI PE SCENA EUROVISION: Alexandra Căpitănescu aduce bronzul după o noapte de excepție

Publicat

pe

De

Într-o desfășurare de forțe muzicale care a ținut întreaga Europă cu sufletul la gură, România reușește să revină în elita muzicii continentale. Alexandra Căpitănescu a scris istorie în finala Eurovision 2026, obținând o clasare pe podium care confirmă talentul incontestabil al noii generații de artiști români.

„Choke Me” – Piesa care a cucerit voturile și inimile Europei

Interpretarea electrizantă a piesei „Choke Me” a transformat scena într-un vulcan de energie, propulsând România pe locul 3 în clasamentul final. Cu un total impresionant de 296 de puncte, Alexandra Căpitănescu a reușit să echilibreze perfect preferințele juriilor de specialitate și voturile publicului, bifând unul dintre cele mai bune rezultate din istoria participărilor noastre la acest concurs. Performanța artistei a fost marcată de o prezență scenică impecabilă și un magnetism care a rezonat dincolo de ecrane.

Ecoul succesului în plan politic: Grațiela Gavrilescu salută performanța istorică

Rezonanța acestui succes a depășit rapid sfera industriei muzicale, generând valuri de entuziasm la nivel național. Printre primele voci care au reacționat public se numără deputatul PUSL, Grațiela Gavrilescu, care a descris evenimentul drept o „noapte incredibilă” pentru identitatea culturală a țării.

Conform unei postări publicate de Grațiela Gavrilescu pe rețelele de socializare, rezultatul obținut de Alexandra este o sursă de „mândrie și emoție”, parlamentarul subliniind caracterul istoric al acestui punctaj pentru România. Gavrilescu a ținut să felicite echipa pentru efortul depus, evidențiind faptul că astfel de momente reușesc să unească o națiune întreagă sub culorile tricolorului.

O competiție strânsă: Bulgaria și Israel domină primele poziții

Deși România a fost la un pas de marele trofeu, ediția din acest an a fost adjudecată de Bulgaria și Israel, care au ocupat primele două locuri ale clasamentului după o luptă strânsă punct cu punct. Totuși, poziționarea Alexandrei Căpitănescu pe locul 3 reprezintă un semnal puternic transmis de România: suntem din nou o forță de temut în industria spectacolului european.

După o noapte albă și un succes răsunător, România sărbătorește o reușită care va rămâne, cu siguranță, în manualele de istorie ale divertismentului autohton.

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv7 ore ago

Olimpia Bin Go: plătești ca la Bingo, trăiești ca la groapa de gunoi

„Olimpia gunoiului”: la Sala Sporturilor din Ploiești, campion e doar coșul care se uită neputincios la mizeria de pe lângă...

Exclusiv20 de ore ago

SRL Dică & Asociații: La I.P.J. Constanța, legea se aplică doar cu „bon de ordine” de la jupânul serviciului

SRL IPJ Constanța: Legea se aplică doar cu „bilet de voie” de la jupânii cu epoleți Constanța, tărâmul unde marea...

Exclusiv20 de ore ago

Palatul secretelor la M.A.I. și Bayraktarul pe hârtie: când statul pune lacăt pe lumină

Transparență cu parafa „Clasificat” Secretariatul General al Guvernului a scos la transparență un proiect de hotărâre care ar obliga RA-APPS...

Exclusiv2 zile ago

STATUL „BUN PLATNIC” LA JUDECATA DE APOI: CUM SE TOCĂ MILIOANE DE EURO PENTRU A FURA 50 DE EURO DIN BUZUNARUL POLIȚISTULUI

Alchimia financiară de la MAI: Transformarea dreptului legal în praf în ochi și dosare uitate prin sertare În timp ce...

Exclusiv2 zile ago

ȘAH MAT LA CARACATIȚA DIN PENITENCIARE: CUM S-A ÎNECAT „FAMIGLIA” TEOROC LA MALUL ADMINISTRAȚIEI NAȚIONALE A PENITENCIARELOR

Decretul de la amvonul Justiției: 6 luni de liniște pentru cei care „mătură” mizeria de sub preșul ANP Într-o mișcare...

Exclusiv2 zile ago

DIETA FORȚATĂ A POLIȚISTULUI: CUM SE TOACĂ BANII DE CHIRIE ÎN MALAXORUL BIROCRATIC AL MAI

Sportul național de tocat nervi: Hârtia care călătorește mai greu decât lumina prin județele patriei În timp ce polițistul de...

Exclusiv3 zile ago

MASACRUL INTEGRITĂȚII LA FRONTIERĂ: Cum să execuți un polițist incomod prin „metoda asfixierii” financiare

După 26 de ani de „Foarte Bine”, Agentul Rusu a aflat că în Poliția de Frontieră, adevărul se plătește cu...

Exclusiv3 zile ago

MAFIA CAZANELOR ȘI REȚETA SUCCESULUI „DUPĂ GRATII”: CUM A DEVENIT ISCIR PLOIEȘTI FEUDA UNUI PUȘCĂRIAȘ ȘI A PROTECTORILOR SĂI DIN MINISTER

În timp ce Ministerul Economiei, păstorit de „neprihănitul” #rezist Irineu Darău, se fardează cu sclipiciul integrității la televizor, în spatele...

Exclusiv4 zile ago

Război total în Ministerul de Interne: Sindicatul „Diamantul” dă șah-mat sistemului prin „avalanșa” de procese câștigate

O campanie de discreditare fără precedent vizează Sindicatul Diamantul, organizația fiind acuzată de „destabilizarea statului de drept” din cauza numeroaselor...

Exclusiv4 zile ago

Justiția dă verdictul în cazul „Luptătorul vs. Sistemul”: Internarea forțată la psihiatrie, folosită ca armă de represiune în Poliția Română

Într-o decizie care zguduie temeliile Ministerului Afacerilor Interne, Tribunalul Olt a confirmat, pentru a doua oară, un adevăr crunt: instituțiile...

Exclusiv5 zile ago

REPUBLICA „LENTILEI UNSE” : Cum s-a transformat MEDAT în bancomat de familie, iar IOR în „El Dorado” de 51.850 lei

Ministerul Economiei, noul cazinou de stat: bagi rude, scoți indemnizații În timp ce noi încă mai credem că economia ține...

Exclusiv5 zile ago

PLOIEȘTI, CAPITALA GUNOIULUI PE DATORIE – Ruleta Bin Go lovește din nou: Incisiv de Prahova a avut dreptate, primarul ține în brațe un operator îngropat în datorii

Incisiv de Prahova, din nou cu un pas înainte: „teoria conspirației” s-a transformat în executare silită Ceea ce unii încercau...

Exclusiv5 zile ago

Epoleți cu miros de clor: La IPJ Prahova, „Siguranța și Încrederea” se livrează la pachet cu mopul și găleata

În timp ce interlopii își văd liniștiți de afaceri, Poliția Prahoveană a descoperit o nouă metodă de „combatere a criminalității”:...

Exclusiv5 zile ago

Marea topăială a chestorilor: Frontiera României, condusă cu garanție de 30 de zile ca la pantofii second-hand

În timp ce cetățenii de rând își imaginează că frontierele țării sunt păzite de „stâlpi” de profesionalism, realitatea administrativă din...

Exclusiv6 zile ago

Premieră absolută în România și Europa de Est: Incisiv de Prahova lansează „Incisiv Politic”, singurul hub de marketing politic digital profesionist

Inovație fără precedent la orizont: „Incisiv Politic” promite să transforme mediul digital în cel mai puternic motor electoral Peisajul politic...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv