Administratie
Agricultura românească pe masa dezbaterii: Noi reguli pentru implementarea subvențiilor PAC
Un nou proiect de Hotărâre de Guvern, cu un impact direct asupra miilor de fermieri români, a fost lansat în dezbatere publică de către Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR). Inițiativa legislativă vizează actualizarea și rafinarea regulilor de implementare a intervențiilor din Planul Strategic al Politicii Agricole Comune (PS PAC) 2023-2027, adresând cu precădere sectoarele vegetal și zootehnic.
Reforme cruciale în cadrul PAC 2023-2027: Ce schimbă noul proiect?
Proiectul propus de MADR vine să modifice și să completeze Hotărârea de Guvern nr. 1571/2022, documentul fundamental care trasează cadrul general de accesare și utilizare a fondurilor europene, provenite din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA), dar și a celor alocate de la bugetul de stat pentru perioada financiară 2023-2027. Aceste ajustări sunt menite să optimizeze procesele și să asigure o mai bună alocare a resurselor către beneficiarii finali.
Trilogia obiectivelor: Eficiență, adaptare și claritate pentru fermieri
Conform declarațiilor oficiale ale Ministerului Agriculturii, principalele obiective care stau la baza acestor modificări legislative sunt clare și orientate către nevoile sectorului:
- Eficientizarea procedurilor: O simplificare a demersurilor administrative și a etapelor de implementare, având ca scop reducerea birocrației și fluidizarea accesului la sprijinul financiar.
- Adaptarea cadrului legal: Alinierea normelor la realitățile și provocările specifice ale sectoarelor vegetal și zootehnic, asigurând o mai bună relevanță a intervențiilor.
- Clarificarea condițiilor de finanțare: Oferirea unei perspective mai transparente și mai accesibile asupra criteriilor de eligibilitate și a modului de obținere a fondurilor, pentru a spori predictibilitatea și a facilita planificarea fermierilor.
Implicarea publicului, esențială: Ultima sansă pentru feedback!
Ministerul Agriculturii subliniază importanța fundamentală a transparenței și a participării active în procesul decizional. Toți actorii interesați – fermieri, asociații profesionale, experți și publicul larg – sunt invitați să trimită opinii, propuneri sau sugestii direct către MADR. Termenul-limită pentru depunerea acestor contribuții este de 10 zile de la data publicării proiectului, o fereastră scurtă, dar vitală, pentru a influența forma finală a reglementărilor care vor modela viitorul subvențiilor agricole în România. Este momentul ca vocea fermierilor să fie auzită și să contribuie la construirea unui sistem mai eficient și mai adaptat nevoilor din teren.
Administratie
Polițiștii rutieri, obligați să lucreze în condiții dificile
Temperaturile extreme și lipsa dotărilor
Condițiile de lucru ale polițiștilor rutieri sunt criticate din cauza expunerii prelungite la temperaturi ridicate și a lipsei unor dotări de bază.
Agenții sunt nevoiți să își desfășoare activitatea în intersecții, pe durata întregului program, uneori fără pauze și fără acces suficient la apă. Temperaturile pot ajunge la aproximativ 36 de grade Celsius în aer și până la 45 de grade Celsius la nivelul asfaltului.
În acest context, sindicatul atrage atenția asupra necesității respectării pauzelor și a timpului de refacere a capacității de muncă.
Critici privind folosirea polițiștilor pentru coloane oficiale
O altă nemulțumire vizează folosirea agenților pentru facilitarea deplasării unor coloane „neoficiale” ale politicienilor prin traficul aglomerat din București.
Sindicaliștii susțin că polițiștii nu ar trebui să fie obligați să execute dispoziții pe care le consideră ilegale sau care depășesc atribuțiile obișnuite ale serviciului rutier.
Uniforme de calitate slabă și deficit de personal
Sindicatul reclamă și calitatea precară a uniformelor, care se uzează rapid și nu oferă condiții adecvate pentru activitatea desfășurată în aer liber.
În același timp, deficitul de personal continuă să pună presiune asupra agenților existenți. Într-o notă ironică, reprezentanții sindicatului se întreabă dacă autoritățile ar prefera înlocuirea polițiștilor cu roboți pentru a acoperi lipsa de personal.
„Polițistul ideal”, portretul unei situații absurde
Mesajul sindicaliștilor descrie ironic „polițistul ideal” drept agentul care nu reclamă lipsa apei, temperaturile extreme, absența pauzelor, uniformele necorespunzătoare sau folosirea sa în misiuni care nu țin de activitatea obișnuită.
Critica urmărește să evidențieze discrepanța dintre cerințele impuse polițiștilor și condițiile concrete în care aceștia sunt obligați să își desfășoare activitatea. (Sava N.).
Administratie
Două motoare de barcă furate din Suedia, descoperite de polițiștii de frontieră în Jurilovca
Polițiștii de frontieră din Tulcea au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea infracționalității transfrontaliere, în urma căreia au descoperit două motoare de ambarcațiune furate din Suedia.
La acțiune au participat polițiști de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Tulcea, Sectorului Poliției de Frontieră Tulcea și Grupului de Nave Sulina.
În cooperare cu autoritățile din Suedia și Germania, aceștia au identificat, în localitatea Jurilovca, două motoare de barcă aflate în posesia a doi cetățeni români. Verificările au arătat că seriile de identificare originale ale motoarelor fuseseră modificate și înlocuite cu unele false.
Consultarea bazelor de date specifice a confirmat că ambele motoare erau căutate de autoritățile suedeze în vederea confiscării.
În acest caz, organele de cercetare penală s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de tăinuire.
Cele două motoare, cu o valoare totală estimată la aproximativ 60.000 de lei, au fost ridicate și indisponibilizate pentru continuarea cercetărilor. (Paul D.).
Administratie
Vocea ta poate influența deciziile privind prețul și rambursarea medicamentelor în Uniunea Europeană
Participă la studiul european CAPRICORD și contribuie la îmbunătățirea modului în care sunt luate deciziile privind evaluarea tehnologiilor medicale (HTA), negocierea prețurilor și rambursarea medicamentelor în cele 27 de state membre ale Uniunii Europene.
Studiul analizează:
- implicarea pacienților și a organizațiilor de pacienți;
- rolul experților clinici;
- contribuția instituțiilor publice;
- practicile deja aplicate în diferite țări;
- barierele existente;
- soluțiile pentru politici mai eficiente, transparente și incluzive.
Chestionarele sunt disponibile până la 31 august 2026.
Studiul se adresează:
- pacienților și reprezentanților organizațiilor de pacienți;
- experților clinici;
- reprezentanților instituțiilor publice implicate în evaluarea, negocierea și rambursarea medicamentelor.
Participarea va contribui la identificarea bunelor practici și la formularea unor recomandări europene privind implicarea mai eficientă a părților interesate. Obiectivul este îmbunătățirea accesului pacienților la tratamentele de care au nevoie.
Chestionar pentru pacienți, organizații de pacienți și experți clinici:
https://lnkd.in/dPrdjsz6
Chestionar pentru reprezentanții instituțiilor publice:
https://lnkd.in/dnTixj8M
Fiecare răspuns contează. Participă și distribuie chestionarele persoanelor, organizațiilor și instituțiilor cu experiență în domeniul HTA, al politicilor de preț și rambursare a medicamentelor sau al implicării părților interesate.
Vocea ta poate contribui la construirea unor politici de rambursare mai transparente, mai eficiente și mai orientate către nevoile pacienților din Europa.
-
Exclusivacum 5 zileEpisodul 47 – I.P.J. Prahova – „Grădinița de cadre”: Manelistul Mocanu își șterge pozele, Iolanda filmează la șliț, iar Iacob „evadează” cu foliile pe spate
-
Exclusivacum 3 zileIPJ Prahova – „Grădinița de cadre” – Episodul 49: Manelistul cu epoleți s-a ofilit, proxeneta cu insignă se ascunde, iar ofițerul făcut cu șpagă își ia examenele la plic
-
Exclusivacum 4 zileEpisodul 48 – IPJ Prahova – „Grădinița de cadre”. „Troaca de aur” – TCE Ploiești: „Nae Comisionaru”, boxeri pe bani publici, mecanici beți și polițiști cu fini la butoane
-
Exclusivacum 2 zileIPJ Prahova – „Grădinița de cadre”, Episodul 50. Mocanu Horia – manelistul cu epoleți, drogatul cu grade și șantajistul cu interpuși
-
Exclusivacum 3 zileOrganigrama cu chiloți de la TCE: Nae Comisionaru’ își mută imperiul pe banii fraierilor de la capăt de linie
-
Exclusivacum 5 zileMEDAT își face reorganizarea cu toporul: DINA dispare, CSAT-ul află din ziar
-
Exclusivacum 22 de oreIPJ Prahova – „Grădinița de cadre” – Episodul 51: MOCANU, „CAVALERU’ P..II”, LAUTARUL CU EPOLEȚI
-
Exclusivacum 5 zileOperațiunea „Reorganizarea”: cum vrea MEDAT să taie statul în felii și să-l servească intereselor de partid



