Featured
Miza viitorului european: Bugetul UE 2028-2034, scut sau eșec în fața provocărilor globale?
Uniunea Europeană se află în pragul unei etape cruciale, conform avertismentelor europarlamentarului Victor Negrescu. Viitorul buget pe termen lung al blocului comunitar, ce va acoperi perioada 2028-2034, nu este doar un simplu exercițiu financiar, ci o declarație fundamentală despre identitatea și rolul Europei în lume. Acest cadru financiar multianual va trasa, fără echivoc, direcția: vom vedea o Europă care își protejează cetățenii, investește masiv în dezvoltare și livrează rezultate concrete, sau una care ezită, prinsă în vârtejul unei incertitudini globale tot mai apăsătoare.
O voce clară din inima Europei
Într-un demers menit să coaguleze viziunea stângii europene, Victor Negrescu, vicepreședinte al Partidului Socialiștilor Europeni (PES) și președinte al grupului de lucru PES pentru Cadrul Financiar Multianual, a coordonat prima reuniune dedicată acestui dosar vital. Evenimentul a reunit la aceeași masă nume importante din spectrul politic european: reprezentanți ai partidelor de stânga de pe întregul continent, alături de oficiali ai Consiliului, Comitetului Regiunilor, Comisiei Europene, precum și parlamentari europeni și naționali.
Apel la un buget ambițios: Fără compromisuri în vremuri tulburi
Mesajul, transmis cu fermitate de la Bruxelles, este fără echivoc și rezonează cu urgența momentului:
- Europa nu își poate permite un buget fragil într-o perioadă marcată de incertitudine globală acută. Vulnerabilitatea financiară ar echivala cu o capitulare tacită în fața provocărilor.
- Este imperativ un buget ambițios, echitabil și orientat cu hotărâre spre viitor. Acesta trebuie să fie pilonul pe care se va construi reziliența și prosperitatea europeană.
Viziunea social-democrată: Priorități pentru o Europă justă și solidară
Pentru familia social-democrată europeană, jalonată de principii solide de solidaritate și progres, prioritățile pentru viitorul buget sunt clar definite și ne negociabile:
- Un Fond Social European Plus (FSE+) mult mai puternic, dotat cu resurse substanțiale dedicate incluziunii sociale, combaterii eficiente a sărăciei și implementării concrete a Garanției pentru copii, un instrument esențial pentru viitorul generațiilor tinere.
- O politică de coeziune robustă și autentică, fundamentată pe un parteneriat real cu autoritățile locale și regionale, asigurând că nicio zonă și niciun cetățean nu este lăsat în urmă.
- Investiții masive în locuințe accesibile și decente, o problemă socială stringentă ce necesită soluții curajoase și o abordare europeană coordonată.
- O competitivitate construită pe baze sustenabile, generatoare de locuri de muncă de înaltă calitate, nu doar de profituri efemere, punând accent pe inovație și responsabilitate socială.
- O politică agricolă comună reformată, centrată pe nevoile și munca reală a fermierilor, asigurând în același timp producția de alimente sănătoase și sigure pentru consumatori.
Europa: Scut și motor de dezvoltare. Așteptările cetățenilor
Cetățenii europeni așteaptă de la Uniune nu doar să fie un simplu cadru administrativ, ci să acționeze ca un scut protector în fața crizelor și, concomitent, un motor puternic de dezvoltare. Bugetul UE, prin urmare, nu poate fi doar o sumă de cifre, ci trebuie să se transforme într-un instrument real de solidaritate și transformare, garantând că nicio regiune și niciun cetățean european nu va fi uitat sau marginalizat.
Procesul de negociere și definire a acestui cadru financiar crucial va continua cu responsabilitate și determinare în lunile următoare, a subliniat Negrescu. Obiectivul final rămâne crearea unui buget european care să răspundă cu adevărat și eficient nevoilor stringente ale oamenilor, conturând astfel o Europă mai puternică, mai echitabilă și mai rezilientă pentru deceniile ce vor urma.
Administratie
Criza apei în județul Prahova: Orașul Slănic și localitățile limitrofe au rămas fără alimentare din cauza aluviunilor
Ploile torențiale au lovit sever infrastructura de captare, lăsând mii de cetățeni cu robinetele secate. Fără o estimare clară pentru reluarea serviciului, locuitorii sunt la mâna fenomenelor meteorologice care au blocat sursele strategice de pe Valea Slănicului.
Captările de la Ștefești și Crasna au fost scoase din uz de viituri
Situația a devenit critică după ce precipitațiile abundente din ultima perioadă au dus la colmatarea severă a sistemelor de captare. Potrivit unei informări transmise de operatorul HIDRO PRAHOVA S.A., problemele au debutat la captarea Crasna, însă, pe fondul ploilor neîncetate, și sursa Ștefești a fost scoasă din uz din cauza acumulărilor masive de mâl și resturi vegetale. În acest moment, procesul de filtrare este paralizat, făcând imposibilă distribuția apei potabile către populație.
Mii de locuitori din Slănic, Izvoarele și Schiulești sunt direct afectați
Impactul acestei avarii provocate de forța naturii este unul major, vizând atât mediul urban, cât și comunitățile rurale din proximitate. Sunt vizați direct abonații din orașul Slănic, cărora li se alătură locuitorii din comuna Izvoarele și satul Schiulești. Pentru aceștia, confortul cotidian a fost înlocuit de incertitudine, în condițiile în care întreaga rețea zonală a intrat în regim de avarie totală.
Reluarea serviciului depinde exclusiv de condițiile meteorologice
Cea mai mare îngrijorare pentru populație rămâne lipsa unui orizont de timp concret pentru restabilirea furnizării. Reprezentanții HIDRO PRAHOVA S.A. au subliniat faptul că apa va rămâne oprită până la remedierea completă a situației, proces care depinde direct de evoluția vremii. Atâta timp cât precipitațiile continuă să aducă sedimente în zonele de captare, intervenția echipelor tehnice este blocată, făcând imposibilă o estimare precisă a momentului în care serviciul va fi reluat.
Monitorizare permanentă pe teren pentru gestionarea crizei
Echipele de intervenție ale operatorului monitorizează constant starea captărilor de la Ștefești și Crasna pentru a acționa imediat ce nivelul turbidității scade. Compania a dat asigurări că va reveni cu informații actualizate de îndată ce condițiile din teren vor permite repornirea sistemului de tratare. Până atunci, autoritățile rămân în alertă, iar cetățenii sunt nevoiți să se bazeze pe rezerve limitate sau surse alternative.
Administratie
Hidro Prahova S.A. – Modernizare europeană în Prahova: 26 de milioane de lei pentru sănătatea mediului în Șirna și Poienarii Burchii
Într-un demers decisiv pentru alinierea județului Prahova la standardele de mediu ale Uniunii Europene, operatorul regional Hidro Prahova S.A. a făcut astăzi un pas major către finalizarea infrastructurii de utilități în localitățile Șirna și Poienarii Burchii. Semnarea contractului pentru proiectarea și execuția unei stații de epurare de ultimă generație marchează începutul unei investiții de aproape 26 de milioane de lei, menită să schimbe radical calitatea vieții pentru mii de locuitori.
Investiție record și un calendar de execuție accelerat
Conform informațiilor furnizate de Serviciul Comunicare și Mass-Media al Hidro Prahova S.A., noul contract (indicativ PH-CL-22) a fost parafat astăzi, 4 iunie 2026. Proiectul, cu o valoare totală de 25.998.428,04 lei (fără TVA), va fi implementat pe parcursul următorilor doi ani de către Asocierea ASCENDENT SRL – EDAS EXIM SRL.
Această etapă nu este una izolată, ci reprezintă piesa de puzzle lipsă dintr-un sistem complex de canalizare, ale cărui lucrări de extindere au fost deja demarate în toamna anului 2025. Odată finalizată, stația de epurare va asigura funcționarea integrală a rețelei, oferind o soluție modernă și sustenabilă pentru gestionarea apelor uzate.
Tehnologie de vârf pentru protejarea ecosistemelor locale
Din punct de vedere tehnic, viitoarea unitate de tratare de la Poienarii Burchii nu este doar o simplă construcție industrială, ci un centru tehnologic avansat. Planurile prevăd o structură complexă, împărțită în trepte de epurare mecanică și biologică.
Sistemul va include procese de deznisipare, degresare și aerare cu bule fine, completate de o unitate de dezinfecție cu ultraviolete (UV) a apei înainte de deversare. Mai mult, gestionarea deșeurilor rezultate va fi una ecologică: nămolul va fi deshidratat, stabilizat chimic cu var și stocat în condiții de maximă siguranță. Rezultatul final? O apă tratată care respectă cele mai stricte norme europene pentru zonele sensibile, protejând astfel pânza freatică și cursurile de apă din regiune.
Un parteneriat strategic pentru viitorul județului
Succesul acestui proiect se bazează pe o colaborare strânsă între Hidro Prahova S.A. și Consiliul Județean Prahova. Sub coordonarea administrației județene, investiția face parte dintr-un plan regional mai amplu de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată.
Reprezentanții operatorului regional subliniază că astfel de investiții sunt fundamentale pentru o dezvoltare echilibrată a comunităților prahovene. Dincolo de cifre și termene tehnice, obiectivul rămâne clar: creșterea siguranței în exploatare, eficiență energetică sporită și un mediu mai curat pentru generațiile viitoare, totul sub egida excelenței în serviciile publice.
Exclusiv
Duster cu număr de botez: Împuternicitul Ginel Preda își plimbă familia pe banii fraierilor, în timp ce Guvernul taie din lefuri. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (IV)
„Bariera rușinii”: Dacia Duster de serviciu, taxi de familie pentru șeful IPJ Prahova
În dimineața zilei de azi, 04.06.2026, la bariera de ieșire din sediul IPJ Prahova, scena era demnă de o caricatură cu iz penal: o Dacia Duster nouă, mașina de serviciu a inspectorului-șef împuternicit Mihai-Ginel Preda, staționa „gătită” de drum, cu șoferul instituției la volan și șeful în dreapta.
În spate, ca într-un microbuz de excursie familială, s-au urcat soția și băiatul lui Ginel Preda. Nu pentru vreo misiune operativă, nu pentru vreo deplasare oficială, ci pentru ceea ce arăta, din orice unghi l-ai privi, a drum strict personal, făcut „pe banii proștilor”.
Cireașa de pe tort: numărul de înmatriculare al mașinii de serviciu – de tipul GYG sau GIC – pare croit după numele șefului, nu după vreo logică administrativă. Să înțeleagă tot poporul că Duster-ul e „mașina lui Ginel”, nu autospecială a statului, plătită din taxele tuturor.
În timp ce Poliția Română se plânge de lipsă de resurse, iar agenții de rând merg în intervenții cu rable „de epocă”, la Prahova, șeful împuternicit își transformă Duster-ul de serviciu în limuzină de familie, cu șofer la dispoziție și escortă până la barieră.
„Împuternicit pe viață, mașină pe persoană fizică”: cum se confundă funcția cu proprietatea
Incisiv de Prahova a arătat, în numeroase investigații, cum IPJ Prahova a devenit „grădinița de cadre” a lui Bogdan Despescu: ani întregi de împuterniciri, aceiași oameni rotiți pe funcții, niciun concurs real pentru inspector-șef din 2012 încoace. Ginel Preda este unul dintre simbolurile acestui sistem: venit, plecat, iar venit, împuternicit de mai multe ori, ca într-o telenovelă administrativă.
Acum îl vedem și în rolul clasic de „baron local cu girofar”:
– mașina de serviciu tratată ca bun personal;
– șoferul instituției transformat în șofer de casă;
– familia urcată în spate, ca la transfer privat spre concediu.
Nu vorbim de o „mică scăpare”, ci de reflexul tipic al împuternicitului care nu se simte în funcție vremelnic, în slujba legii, ci cocoțat pe moșie personală. Exact același IPJ Prahova care, după cum a documentat Incisiv de Prahova, a făcut praf un BMW de serviciu (MAI 59944) și, în loc să caute vinovați, a cerut presei să-și deconspire sursele, sfidând Legea 504/2002, Constituția și jurisprudența CEDO.
Când nu știi legea, începi prin a o călca. Când o mai și disprețuiești, o calci cu familia în spate și cu șoferul înainte.
Plimbări pe benzină publică, în timp ce Guvernul Bolojan taie din lefurile polițiștilor
Contextul face abuzul cu atât mai grețos: în timp ce Guvernul condus de Ilie Bolojan taie salariile polițiștilor și ale angajaților din administrație, invocând nevoia de austeritate și eficiență bugetară, inspectorul-șef împuternicit Ginel Preda își plimbă soția și copilul cu Dacia Duster de serviciu, pe carburant plătit de contribuabili.
Pe românește:
– agentul simplu își face calculul dacă mai merită să intre într-o intervenție riscantă pe un salariu ciuntit;
– funcționarul din administrație strânge cureaua;
– dar șeful împuternicit își face program de familie la bordul mașinii instituției, cu rezervorul plin „din banii statului”.
Asta nu mai e doar tupeul clasic al șefului cu chei în mână, e scuipat direct în obrazul tuturor polițiștilor corecți care își rup nopțile în stradă, și al cetățenilor care își plătesc taxele la zi.
De la BMW în gard la Duster de casă: tradiția abuzului cu chei de la parcul auto (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), etc
Seria dezvăluirilor Incisiv de Prahova a arătat un patern clar la IPJ Prahova:
- BMW-ul de serviciu făcut praf de „păcălici” promovați pe pile;
- autospeciale noi „alocate” preferențial camarilei de șefi și apropiați;
- polițiști cu 20 de ani vechime care nu pupă o mașină modernă nici în poză;
- rutier de Ploiești în care foști muncitori la CFR, analfabeți funcțional, au ajuns să conducă bolizi în regim de urgență.
Duster-ul „botezat” după Ginel Preda și folosit ca mașină de familie este doar continuarea firească a acestei logici:
– mașina nu mai e a IPJ-ului, e „a șefului”;
– benzina nu mai e a instituției, e „pentru confortul familiei”;
– șoferul nu mai e al statului, e „omul casei”.
Într-un inspectorat în care controlul intern este folosit, conform dezvăluirilor de presă, pe post de bâtă împotriva polițiștilor incomozi, cine să îl întrebe, oficial, pe Ginel Preda: „Domnule inspector-șef împuternicit, vă duceați în misiune cu copilul pe bancheta din spate?”
„Instituția sunt eu”: când nevasta și copilul devin „dotare auxiliară”
Imaginea dimineții de 04.06.2026, la bariera IPJ Prahova, spune tot despre mentalitatea de „boier cu uniformă”:
- șeful împuternicit, la costum, pregătit „de oraș”;
- șoferul instituției, disciplinat la volan;
- soția și copilul, urcați în spate, fără jenă, ca într-un taxi de familie;
- Duster-ul nou, mașină de serviciu, scos din curtea IPJ-ului în mod evident pentru o cursă privată.
Nicio discreție, nicio reținere, nicio teamă că gestul ar fi imoral sau ilegal. Când ani de zile ai văzut cum IPJ-ul e condus ca o moșie, cum autospecialele sunt tratate ca jucării personale, cum împuterniciții se rotesc între ei ca într-un club închis de privilegiați, ajungi să crezi că „așa se cuvine”. Instituția e decorul, funcția e titlu ereditar, iar mașina de serviciu – drept din naștere.
În loc de concluzie: „Mai mă leși, domnule Preda?”
În timp ce Guvernul Bolojan vorbește despre reformă, tăieri și eficientizare, în timp ce mii de polițiști simpli își văd veniturile ciuntite, inspector-șeful împuternicit al IPJ Prahova:
- se urcă în Duster-ul nou de serviciu;
- își pune șoferul la dispoziție;
- își instalează soția și copilul în spate;
- și pleacă, senin, peste barieră, într-o cursă de familie pe carburant public.
După BMW-ul făcut praf, după adresa ilegală prin care IPJ Prahova a cerut Incisiv de Prahova să-și trădeze sursele, după șirul de împuterniciți care se cred baroni locali, episodul cu Duster-ul familiei Preda nu mai surprinde. Doar confirmă.
Întrebarea nu mai este dacă la IPJ Prahova există abuz, ci câți îl acoperă și cât mai suportă oamenii din interior să tacă.
Până una-alta, inspector-șeful împuternicit Ginel Preda rămâne imaginea perfectă a „milițianului de epocă nouă”:
– nu cunoaște legea,
– o calcă în picioare,
– își folosește funcția pentru confort personal,
– și o face, ostentativ, fix în fața porții instituției.
Mai mă leși, domnule Preda? Serialul abia s-a încălzit. Vom reveni. (Cristina T.).
-
Exclusivacum 18 oreDuster cu număr de botez: Împuternicitul Ginel Preda își plimbă familia pe banii fraierilor, în timp ce Guvernul taie din lefuri. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (IV)
-
Exclusivacum 2 zileBMW-urile în gard, legea la fereastră: „Grădinița de cadre” IPJ Prahova și SRPCIV, fabrica de haos pe roți (III)
-
Exclusivacum 4 zileFESTIVALUL „RÂSUL-PLÂSUL” PE CERUL PRAHOVEI – ANTIGRINDINA: 21 DE ANI DE RACHETE OARBE ȘI UN DIVORȚ DE 103.000 DE HECTARE
-
Exclusivacum 2 zilePATA NEAGRĂ PE OBRAZUL CORPORATIST: CUM UN „AMOREZ” DE PUTERE FACE DE RÂS O COMPANIE SERIOASĂ ÎN MLAȘTINA NEPOTISMULUI DIN BOLDEȘTI-SCĂENI!
-
Exclusivacum 4 zilePLx 540/2024: Mortul viu din sertarele Camerei Deputaților și marea „pitulușă” constituțională a aleșilor
-
Exclusivacum 24 de oreMarele Panopticon cu epoleți: Cum ne-au vândut intimitatea pe 320 de milioane de euro, în timp ce spitalele mor de inaniție
-
Exclusivacum 2 zileEXPORTATORII DE TEROARE: DE LA „COLONIA PENALĂ” A LUI NAN DE LA COCA – COLA DIN PLOIEȘTI, LA JOCURILE DE CULISE ALE LUI MOLDOVAN ÎN REPUBLICA MOLDOVA
-
Ancheteacum 4 zileSiguranță printre zâmbete: Cum au transformat polițiștii din Mehedinți Ziua Copilului într-o lecție de prietenie și responsabilitate



