Featured
Reconstruirea forței aeriene americane: O necesitate pentru descurajarea Chinei
În ultimii 14 ani, China și-a modernizat rapid forța aeriană, înlocuind flota operațională cu aeronave de înaltă performanță, avansate tehnologic. Între timp, Forța Aeriană a SUA se afundă tot mai mult într-o perioadă de declin de zeci de ani, fiind cea mai veche, cea mai mică și cea mai puțin pregătită din istoria sa.
Pentru a inversa această spirală descendentă și a restabili o descurajare credibilă, Statele Unite trebuie să se angajeze într-o reconstrucție a Forței Aeriene, în stilul epocii Reagan. Achiziționarea a cel puțin 72 de aeronave F-35A pe an este cea mai rapidă și mai inteligentă modalitate de a face acest lucru.
1. Forța aeriană a Chinei este mai tânără și mai pregătită
Vârsta medie a unui avion de vânătoare din Forța Aeriană a SUA este de aproape trei ori mai mare decât cea a aeronavelor de primă linie ale Chinei. Această discrepanță afectează mai mult decât imaginea – are impact asupra întreținerii, disponibilității și pregătirii. Avioanele de vânătoare moderne sunt mai ușor de întreținut la rate mai mari de pregătire, sporind puterea de luptă.
Se crede că PCC achiziționează peste 240 de avioane de vânătoare noi anual, față de doar 45 pentru Forța Aeriană a SUA în cererea de buget a președintelui Donald Trump pentru anul fiscal 2026. China își crește flota de avioane de vânătoare aproape la fel de repede cum o reducem noi pe a noastră.
Flota de avioane de vânătoare a Chinei rivalizează deja cu inventarul combinat de avioane de vânătoare ale Forței Aeriene a SUA, atât în serviciul activ, cât și în Garda Națională și Rezervă. Dintre cele 240 de avioane de vânătoare pe care China intenționează să le adauge în următorul an, până la 120 sunt aeronave stealth J-20 de generația a cincea, care sunt extrem de capabile. Relatări anecdotice despre avion sugerează performanțe și caracteristici stealth care sunt mai bune decât estimările occidentale timpurii, sporind semnificativ superioritatea aeriană a Chinei și capacitățile de atac în profunzime.
F-35 este cel mai capabil avion de vânătoare din lume. F-35I israelieni au distrus fiecare sistem de arme sol-aer de ultimă generație din Iran fără pierderi, dovadă a măiestriei sale. Cu toate acestea, bugetul președintelui prevede doar 24 de F-35A pentru 2026 – jumătate din numărul pe care l-a achiziționat în ultimii ani. Acestea, împreună cu 21 de F-15EX de generația a patra, aduc achiziția planificată pentru 2026 la 45 de avioane de vânătoare noi, față de o scoatere din funcțiune planificată a 258 de avioane de vânătoare – o pierdere netă de 213 avioane de vânătoare, echivalentul fiecărui avion de vânătoare din PACAF. Acesta este un drum către irelevanță în luptă și va oferi Chinei un avantaj uriaș în capacitate.
În timp ce ne-am confruntat cu un dezavantaj numeric și înainte cu Uniunea Sovietică, am reușit să-l compensăm cu capacitatea sistemelor noastre și cu pregătirea atât a aeronavelor noastre, cât și a echipajelor aeriene. Din păcate, suntem cu mult în urmă în reîmprospătarea capacității noastre cu avioane noi – iar pregătirea Forței Aeriene a noastre s-a prăbușit.
2. Forța noastră aeriană este slab pregătită pentru o luptă de la egal la egal
În timpul Războiului Rece, opt din 10 avioane de vânătoare erau capabile să îndeplinească misiuni (MC) în orice moment. Celelalte două erau oprite pentru întreținere. Astăzi, această cifră este mai aproape de șase din 10. Mai puține aeronave capabile să îndeplinească misiuni înseamnă mai puține ieșiri de antrenament pentru piloții noștri, ceea ce degradează semnificativ pregătirea – iar simulatoarele nu compensează diferența.
Nu este doar că avioanele noastre sunt într-o stare materială mai proastă – avem, de asemenea, mult mai puține dintre ele. În 1987, doar Forța Aeriană în serviciul activ avea 81 de escadrile de avioane de vânătoare complet pregătite pentru misiune, iar piloții efectuau, în medie, mai mult de trei ieșiri pe săptămână. Astăzi, Forța Aeriană în serviciul activ, Garda Națională Aeriană și Rezerva Forței Aeriene pot aduna doar 53 de escadrile. Într-o criză, ar putea desfășura doar 520 de avioane de vânătoare în Indo-Pacific – în cele mai optime condiții – și ar putea înfrunta o forță chineză de peste 1.100 de aeronave codificate pentru luptă. Cu avantajul de a juca pe teren propriu, PCC ar putea genera de patru ori mai multe ieșiri deasupra Taiwanului decât SUA și aliații săi.
Iar piloții chinezi de avioane de vânătoare petrec mai mult timp în aer, efectuând în medie mai mult de 200 de ore de zbor pe an, comparativ cu piloții noștri care efectuează 120. Conform propriilor standarde ale Forței Aeriene, ei nu sunt pregătiți să lupte, cu atât mai puțin să domine, o confruntare de ultimă generație.
Obținerea unui timp mai mare de zbor pentru echipajele noastre aeriene depinde de existența mai multor aeronave capabile să îndeplinească misiuni pentru a zbura. Forța Aeriană trebuie să înceteze să mai scoată din funcțiune aeronave de luptă viabile și să înceapă să ne crească flota cu avioane de vânătoare dominante.
3. F-35A oferă capacități inegalabile – și valoare
Criticii se concentrează frecvent asupra costului unitar al F-35: Chiar dacă este mai puțin costisitor și mai capabil decât orice alt avion de vânătoare complet echipat în producție, costul pe unitate nu atinge ținta. Metrica de merit este costul pe efect, iar un singur F-35 poate oferi efecte care ar necesita un întreg pachet de avioane de vânătoare de generația a patra, cum ar fi F-15EX, pentru a se replica – cu un risc mai mare pentru viață și membre.
Din punct de vedere istoric, strategiile de achiziții multianuale au stabilizat producția de apărare, au redus costurile și au îmbunătățit eficiența industrială. Angajarea la 72 de F-35A pe an în cadrul unui cadru multianual ar consolida baza industrială de apărare și ar genera economii de scară semnificative, reducând costurile și îmbunătățind predictibilitatea.
O producție crescută de F-35A ar reduce, de asemenea, costurile și problemele de disponibilitate legate de piesele de schimb – un domeniu care a limitat ratele de capacitate de misiune. Volumele mai mari ar reduce probabil prețurile unitare pentru subcomponente precum motoarele și senzorii, iar faptul că avem mai multe piese de schimb la îndemână va îmbunătăți ratele de capacitate de misiune. În timpul recentei campanii a Israelului împotriva Iranului, flota sa de F-35I a atins o rată de capacitate de misiune raportată de 90% – datorită parțial accesului prioritar la piese de schimb.
4. Baza industrială nu se poate extinde peste noapte
Fiecare producător important de apărare din SUA de astăzi este optimizat pentru producția pe timp de pace. Într-o epocă a producției „just-in-time”, avem limite încorporate în capacitatea noastră de a crește producția – ceva care ar fi imposibil de realizat în criză. Este nevoie de trei ani de la finanțarea unui avion pentru ca acesta să ajungă pe linia de zbor, iar singura soluție reală este să începem să creștem capacitatea acum.
Achiziționarea a 72 de F-35A anual ar da startul acestui proces, ar consolida baza de producție și aprovizionare, ar reține forța de muncă calificată într-o industrie vitală și ar asigura că capacitatea industrială se poate extinde la nevoie dacă descurajarea eșuează. Fără o investiție în baza noastră industrială, SUA – și aliații noștri care depind de ea – vor rămâne vulnerabili.
Descurajarea cere acțiune acum
Accelerarea achiziției de F-35A la 72 de aeronave pe an nu este un lux – este un imperativ de securitate națională.
Congresul și Forța Aeriană trebuie să acorde prioritate acestei investiții, angajându-se la un contract de achiziții multianual, atât în NDAA, cât și în bugetul președintelui pentru anul fiscal 27. Ar trebui să facă acest lucru nu doar pentru a descuraja China, ci și pentru a asigura victoria în cazul în care descurajarea eșuează.
Adversarii noștri se pregătesc de război și le iau această opțiune acum cu forța noastră. Nu este timp de pierdut.
Administratie
Hidro Prahova S.A. – Modernizare europeană în Prahova: 26 de milioane de lei pentru sănătatea mediului în Șirna și Poienarii Burchii
Într-un demers decisiv pentru alinierea județului Prahova la standardele de mediu ale Uniunii Europene, operatorul regional Hidro Prahova S.A. a făcut astăzi un pas major către finalizarea infrastructurii de utilități în localitățile Șirna și Poienarii Burchii. Semnarea contractului pentru proiectarea și execuția unei stații de epurare de ultimă generație marchează începutul unei investiții de aproape 26 de milioane de lei, menită să schimbe radical calitatea vieții pentru mii de locuitori.
Investiție record și un calendar de execuție accelerat
Conform informațiilor furnizate de Serviciul Comunicare și Mass-Media al Hidro Prahova S.A., noul contract (indicativ PH-CL-22) a fost parafat astăzi, 4 iunie 2026. Proiectul, cu o valoare totală de 25.998.428,04 lei (fără TVA), va fi implementat pe parcursul următorilor doi ani de către Asocierea ASCENDENT SRL – EDAS EXIM SRL.
Această etapă nu este una izolată, ci reprezintă piesa de puzzle lipsă dintr-un sistem complex de canalizare, ale cărui lucrări de extindere au fost deja demarate în toamna anului 2025. Odată finalizată, stația de epurare va asigura funcționarea integrală a rețelei, oferind o soluție modernă și sustenabilă pentru gestionarea apelor uzate.
Tehnologie de vârf pentru protejarea ecosistemelor locale
Din punct de vedere tehnic, viitoarea unitate de tratare de la Poienarii Burchii nu este doar o simplă construcție industrială, ci un centru tehnologic avansat. Planurile prevăd o structură complexă, împărțită în trepte de epurare mecanică și biologică.
Sistemul va include procese de deznisipare, degresare și aerare cu bule fine, completate de o unitate de dezinfecție cu ultraviolete (UV) a apei înainte de deversare. Mai mult, gestionarea deșeurilor rezultate va fi una ecologică: nămolul va fi deshidratat, stabilizat chimic cu var și stocat în condiții de maximă siguranță. Rezultatul final? O apă tratată care respectă cele mai stricte norme europene pentru zonele sensibile, protejând astfel pânza freatică și cursurile de apă din regiune.
Un parteneriat strategic pentru viitorul județului
Succesul acestui proiect se bazează pe o colaborare strânsă între Hidro Prahova S.A. și Consiliul Județean Prahova. Sub coordonarea administrației județene, investiția face parte dintr-un plan regional mai amplu de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată.
Reprezentanții operatorului regional subliniază că astfel de investiții sunt fundamentale pentru o dezvoltare echilibrată a comunităților prahovene. Dincolo de cifre și termene tehnice, obiectivul rămâne clar: creșterea siguranței în exploatare, eficiență energetică sporită și un mediu mai curat pentru generațiile viitoare, totul sub egida excelenței în serviciile publice.
Exclusiv
Duster cu număr de botez: Împuternicitul Ginel Preda își plimbă familia pe banii fraierilor, în timp ce Guvernul taie din lefuri. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (IV)
„Bariera rușinii”: Dacia Duster de serviciu, taxi de familie pentru șeful IPJ Prahova
În dimineața zilei de azi, 04.06.2026, la bariera de ieșire din sediul IPJ Prahova, scena era demnă de o caricatură cu iz penal: o Dacia Duster nouă, mașina de serviciu a inspectorului-șef împuternicit Mihai-Ginel Preda, staționa „gătită” de drum, cu șoferul instituției la volan și șeful în dreapta.
În spate, ca într-un microbuz de excursie familială, s-au urcat soția și băiatul lui Ginel Preda. Nu pentru vreo misiune operativă, nu pentru vreo deplasare oficială, ci pentru ceea ce arăta, din orice unghi l-ai privi, a drum strict personal, făcut „pe banii proștilor”.
Cireașa de pe tort: numărul de înmatriculare al mașinii de serviciu – de tipul GYG sau GIC – pare croit după numele șefului, nu după vreo logică administrativă. Să înțeleagă tot poporul că Duster-ul e „mașina lui Ginel”, nu autospecială a statului, plătită din taxele tuturor.
În timp ce Poliția Română se plânge de lipsă de resurse, iar agenții de rând merg în intervenții cu rable „de epocă”, la Prahova, șeful împuternicit își transformă Duster-ul de serviciu în limuzină de familie, cu șofer la dispoziție și escortă până la barieră.
„Împuternicit pe viață, mașină pe persoană fizică”: cum se confundă funcția cu proprietatea
Incisiv de Prahova a arătat, în numeroase investigații, cum IPJ Prahova a devenit „grădinița de cadre” a lui Bogdan Despescu: ani întregi de împuterniciri, aceiași oameni rotiți pe funcții, niciun concurs real pentru inspector-șef din 2012 încoace. Ginel Preda este unul dintre simbolurile acestui sistem: venit, plecat, iar venit, împuternicit de mai multe ori, ca într-o telenovelă administrativă.
Acum îl vedem și în rolul clasic de „baron local cu girofar”:
– mașina de serviciu tratată ca bun personal;
– șoferul instituției transformat în șofer de casă;
– familia urcată în spate, ca la transfer privat spre concediu.
Nu vorbim de o „mică scăpare”, ci de reflexul tipic al împuternicitului care nu se simte în funcție vremelnic, în slujba legii, ci cocoțat pe moșie personală. Exact același IPJ Prahova care, după cum a documentat Incisiv de Prahova, a făcut praf un BMW de serviciu (MAI 59944) și, în loc să caute vinovați, a cerut presei să-și deconspire sursele, sfidând Legea 504/2002, Constituția și jurisprudența CEDO.
Când nu știi legea, începi prin a o călca. Când o mai și disprețuiești, o calci cu familia în spate și cu șoferul înainte.
Plimbări pe benzină publică, în timp ce Guvernul Bolojan taie din lefurile polițiștilor
Contextul face abuzul cu atât mai grețos: în timp ce Guvernul condus de Ilie Bolojan taie salariile polițiștilor și ale angajaților din administrație, invocând nevoia de austeritate și eficiență bugetară, inspectorul-șef împuternicit Ginel Preda își plimbă soția și copilul cu Dacia Duster de serviciu, pe carburant plătit de contribuabili.
Pe românește:
– agentul simplu își face calculul dacă mai merită să intre într-o intervenție riscantă pe un salariu ciuntit;
– funcționarul din administrație strânge cureaua;
– dar șeful împuternicit își face program de familie la bordul mașinii instituției, cu rezervorul plin „din banii statului”.
Asta nu mai e doar tupeul clasic al șefului cu chei în mână, e scuipat direct în obrazul tuturor polițiștilor corecți care își rup nopțile în stradă, și al cetățenilor care își plătesc taxele la zi.
De la BMW în gard la Duster de casă: tradiția abuzului cu chei de la parcul auto (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), etc
Seria dezvăluirilor Incisiv de Prahova a arătat un patern clar la IPJ Prahova:
- BMW-ul de serviciu făcut praf de „păcălici” promovați pe pile;
- autospeciale noi „alocate” preferențial camarilei de șefi și apropiați;
- polițiști cu 20 de ani vechime care nu pupă o mașină modernă nici în poză;
- rutier de Ploiești în care foști muncitori la CFR, analfabeți funcțional, au ajuns să conducă bolizi în regim de urgență.
Duster-ul „botezat” după Ginel Preda și folosit ca mașină de familie este doar continuarea firească a acestei logici:
– mașina nu mai e a IPJ-ului, e „a șefului”;
– benzina nu mai e a instituției, e „pentru confortul familiei”;
– șoferul nu mai e al statului, e „omul casei”.
Într-un inspectorat în care controlul intern este folosit, conform dezvăluirilor de presă, pe post de bâtă împotriva polițiștilor incomozi, cine să îl întrebe, oficial, pe Ginel Preda: „Domnule inspector-șef împuternicit, vă duceați în misiune cu copilul pe bancheta din spate?”
„Instituția sunt eu”: când nevasta și copilul devin „dotare auxiliară”
Imaginea dimineții de 04.06.2026, la bariera IPJ Prahova, spune tot despre mentalitatea de „boier cu uniformă”:
- șeful împuternicit, la costum, pregătit „de oraș”;
- șoferul instituției, disciplinat la volan;
- soția și copilul, urcați în spate, fără jenă, ca într-un taxi de familie;
- Duster-ul nou, mașină de serviciu, scos din curtea IPJ-ului în mod evident pentru o cursă privată.
Nicio discreție, nicio reținere, nicio teamă că gestul ar fi imoral sau ilegal. Când ani de zile ai văzut cum IPJ-ul e condus ca o moșie, cum autospecialele sunt tratate ca jucării personale, cum împuterniciții se rotesc între ei ca într-un club închis de privilegiați, ajungi să crezi că „așa se cuvine”. Instituția e decorul, funcția e titlu ereditar, iar mașina de serviciu – drept din naștere.
În loc de concluzie: „Mai mă leși, domnule Preda?”
În timp ce Guvernul Bolojan vorbește despre reformă, tăieri și eficientizare, în timp ce mii de polițiști simpli își văd veniturile ciuntite, inspector-șeful împuternicit al IPJ Prahova:
- se urcă în Duster-ul nou de serviciu;
- își pune șoferul la dispoziție;
- își instalează soția și copilul în spate;
- și pleacă, senin, peste barieră, într-o cursă de familie pe carburant public.
După BMW-ul făcut praf, după adresa ilegală prin care IPJ Prahova a cerut Incisiv de Prahova să-și trădeze sursele, după șirul de împuterniciți care se cred baroni locali, episodul cu Duster-ul familiei Preda nu mai surprinde. Doar confirmă.
Întrebarea nu mai este dacă la IPJ Prahova există abuz, ci câți îl acoperă și cât mai suportă oamenii din interior să tacă.
Până una-alta, inspector-șeful împuternicit Ginel Preda rămâne imaginea perfectă a „milițianului de epocă nouă”:
– nu cunoaște legea,
– o calcă în picioare,
– își folosește funcția pentru confort personal,
– și o face, ostentativ, fix în fața porții instituției.
Mai mă leși, domnule Preda? Serialul abia s-a încălzit. Vom reveni. (Cristina T.).
Exclusiv
Marele Panopticon cu epoleți: Cum ne-au vândut intimitatea pe 320 de milioane de euro, în timp ce spitalele mor de inaniție
În timp ce prin spitalele patriei gândacii fac instrucție pe lângă bolnavii lăsați fără medicamente, iar profesorii și pensionarii numără sictiriți firimiturile aruncate de la masa Guvernului, băieții deștepți din laboratoarele puterii și-au tras un laborator de „vrăjitorie digitală” de peste 320 de milioane de euro. Sub paravanul convenabil al „războiului hibrid” și al „amenințărilor de la Răsărit”, asistăm la semnarea actului de deces al brumei de intimitate care ne-a mai rămas. România nu își cumpără securitate, ci își instalează, pe bani grei, o dictatură digitală cu cizmele lustruite, asamblată „integral în România” de un cartel de firme conectate direct la curentul structurilor de forță, după cum reiese din analiza datelor despre acest proiect faraonic.
Fenta „SAFE”: Jongoierii bugetari care au „curățat” licitațiile
Cum se fură startul într-o democrație care dă pe de lături de atâta „transparență”? Simplu: prin metoda „fentei” birocratice. Sutele de milioane de euro nu au văzut lumina filtrului SEAP, unde firmele independente ar fi putut, Doamne ferește, să concureze. Totul s-a dat prin încredințare directă, sub umbrela fondurilor europene SAFE, destinate inițial energiei, dar deturnate cu talent în laboratoarele de „siguranță națională”. S-a strigat „Pericol!” și, dintr-un condei, s-au împărțit 320 de milioane de euro către cine trebuie, în spatele ușilor închise, unde mirosul de profit se amestecă armonios cu cel de epolet.
Creierul artificial de la Digi: Algoritmul care ne va citi ironiile la micul dejun
Piesa centrală a acestui puzzle distopic este contractul de 196 de milioane de euro oferit pe tavă gigantului Digi România S.A. Nu vă lăsați păcăliți de termenii tehnici; nu e un antivirus, ci un mega-creier artificial (LLM) antrenat să ne monitorizeze fiecare impuls digital. Complicitatea e de-a dreptul înfricoșătoare: Digi ne dă netul, Digi ne știe adresa, iar acum tot Digi face algoritmul care ne analizează postările. Acest mega-AI va înțelege ironia și revolta mai bine decât orice cenzor comunist cu patru clase, având capacitatea de a „filtra narativele”, adică de a ne închide gura digital prin blocări și ștergeri automate, totul sub eticheta convenabilă de „dezinformare”.
Pretorienii bitului: Firmele de casă care ne pun călușul la router
Dacă AI-ul este creierul, restul firmelor alese pe sprânceană sunt mușchii care vor strânge gâtul libertății de exprimare. Logic Computer a încasat peste 109 milioane de euro pentru a livra turnurile de control conectate direct la Cyberint (SRI), prin care traficul va fi scanat până la ultimul bit. Nu contează dacă mesajul e criptat, ei vor ști cine, când și cu cine complotează la o cafea virtuală.
Apoi, apare consorțiul format din Dendrio, Arctic Stream și Tema Energy, care pe 13 milioane de euro vor construi „autostrăzile” pe care statul va putea pune bariere oricând. În caz de nesupunere civică, acești băieți au uneltele necesare să gâtuiască netul muritorilor de rând, lăsând prioritate doar canalelor guvernamentale. Totul e completat de Bluespace Technology, care livrează „cuști Faraday” pe roți, ca să fie siguri că, în timp ce noi suntem transparenți, comunicațiile lor rămân la adăpost de orice privire indiscretă.
„Mission Creep”: De la vânătoarea de hackeri la vânătoarea de cetățeni
Istoria ne-a învățat că nicio armă de supraveghere masivă nu a fost folosită doar împotriva „dușmanilor externi”. Astăzi ne spun că ne apără de ruși, dar mâine, orice protest împotriva taxelor sau orice investigație jurnalistică deranjantă va fi catalogată drept „acțiune de destabilizare”. Controlul parlamentar asupra acestui monstru este o glumă proastă, o formalitate bifată la o cafea între „colegi”.
Ne îndreptăm cu viteză spre un viitor în care libertatea va exista doar cât ne permite algoritmul statului. Când vom realiza că suntem complet dezbrăcați de intimitate, va fi prea târziu: serverele bâzâie deja în subsoluri, iar AI-ul ne-a pus deja eticheta de „suspect”. Sursa acestor dezvăluiri, documentul „Statul-Scurgător de Date”, ne avertizează clar: Panopticonul românesc este aici și ne-a costat o avere să ne cumpărăm propriile lanțuri digitale. (Cristina T.).
-
Exclusivacum 11 oreDuster cu număr de botez: Împuternicitul Ginel Preda își plimbă familia pe banii fraierilor, în timp ce Guvernul taie din lefuri. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (IV)
-
Exclusivacum 2 zileBMW-urile în gard, legea la fereastră: „Grădinița de cadre” IPJ Prahova și SRPCIV, fabrica de haos pe roți (III)
-
Exclusivacum 5 zileMĂRGINENI: PUȘCĂRIA UNDE ȘEFII SE CRED PE PLANTAȚIE ȘI POLIȚIȘTII SUNT „MUTAȚI” DUPĂ TOANELE VĂTAFILOR!
-
Exclusivacum 4 zileFESTIVALUL „RÂSUL-PLÂSUL” PE CERUL PRAHOVEI – ANTIGRINDINA: 21 DE ANI DE RACHETE OARBE ȘI UN DIVORȚ DE 103.000 DE HECTARE
-
Exclusivacum 2 zilePATA NEAGRĂ PE OBRAZUL CORPORATIST: CUM UN „AMOREZ” DE PUTERE FACE DE RÂS O COMPANIE SERIOASĂ ÎN MLAȘTINA NEPOTISMULUI DIN BOLDEȘTI-SCĂENI!
-
Exclusivacum 4 zilePLx 540/2024: Mortul viu din sertarele Camerei Deputaților și marea „pitulușă” constituțională a aleșilor
-
Administratieacum 5 zilePerformanță de calibru european pentru poliția brașoveană: Alexandru Garoafă, dublu medaliat la Kempo
-
Exclusivacum 17 oreMarele Panopticon cu epoleți: Cum ne-au vândut intimitatea pe 320 de milioane de euro, în timp ce spitalele mor de inaniție



