Exclusiv
Adevărul nespus din Vălenii de Munte: Corupție, amenințări și reacții în lanț

Pe 19 decembrie 2024, publicația noastră, Incisiv de Prahova, a publicat un articol dintr-o ampla investigatie, intitulat „Afaceri și corupție: Adevărul nespus din Vălenii de Munte”, care dezvăluie o serie de scandaluri grave legate de corupție și abuzuri de putere în această localitate (aici).
O rețea de corupție extinsă
Investigațiile noastre relevă existența unei rețele complexe de corupție, cu conexiuni profunde în administrația prahoveană, instituțiile centrale și serviciile secrete, subliniind amploarea celor întâmplate.
Amenințări și indiferența poliției
Așa cum am arătat anterior, I.C., fost consilier al primăriei, a fost amenințat cu moartea de către primar. Deși a făcut o plângere la Poliția Vălenii de Munte, ea a fost ignorată, posibil din cauza influenței primarului. Conform cercetărilor noastre, subcomisarul Alexandru Militaru, liderul Poliției din Vălenii de Munte, este responsabil pentru amânarea dosarului său.
Frații V. și influența lor în afaceri
Frații V. sunt oameni de afaceri locali implicați în scandaluri de corupție. M.V. conduce „Popasul Vânătorului”, loc folosit pentru mesele de protocol ale primarului, și a fost inclus pe lista consilierilor locali. Împreună cu primarul, frații V. au numit un alt R.V. în funcția de director al Parcului Industrial din Vălenii de Munte.
Nepotismul și influențele în administrație
M.B., finul primarului, a fost numit director al Bazei de Sport, având responsabilitatea achizițiilor, iar soția sa, B.R., a fost angajată la Evidența Populației prin intermediul aceluiași primar.
Conexiuni suspecte și afaceri dubioase
C., un asociat al primarului, beneficiază de contracte de construcție de la primărie, cu o parte din încasări returnate primarului. Acesta are acces la informații sensibile și este considerat un apropiat al primarului.
Afaceri de betoane și influența sa
Firma de betoane denumită „Concris”, asociată cu primarul dar înregistrată pe numele soției sale, furnizează beton pentru diverse lucrări din zonă. O serie de martori pot confirma că tot betonul utilizat în ultimele 24 de luni provine de la această firmă.
Colaborări necorecte și contracte discutabile
Un alt aspect alarmant este hala închiriată care aduce 8.700 de euro pe lună, dar care rămâne neutilizată, iar contractul a fost semnat sub presiunea primarului, generând profituri considerabile pentru acesta, C. și F.I.
Presiuni asupra mediului de afaceri
Primarul face presiuni asupra companiilor locale pentru a se conforma directivei sale, creând un climat în care interesele personale cântăresc mai mult decât bunăstarea comunității.
Monitorizare și subiectivismul autorităților
Semnalăm că instituțiile responsabile monitorizează întâlnirile „secrete” organizate la vila primarului, ceea ce sugerează un subiectivism consistent din partea magistraților și poliției, punând astfel în pericol integritatea sistemului de justiție.
Reacții îngrijorătoare
După publicarea acestui articol, au avut loc reacții de panică. Voicilas Răzvan, proprietar al unei firme de construcții, încearcă să se distanțeze de poziția sa de conducere la PRAHOVA INDUSTRIAL PARC SA, probabil pentru a-și proteja fratele implicat în activități discutabile. Prietenii stiu de ce, mai ales ca monitorizarea este totala pe la Popasul Vanatorilor.
Presiuni și teama de repercusiuni
Marius Chicioreanu, directorul de la Timbark, accelerează procesul de reziliere a contractului pentru hala din care obținea profituri, o acțiune ce subliniază frica generată de dezvăluirile recente.
Continuarea investigațiilor
În urma cererilor oficiale transmise către ISU, ne așteptăm la un răspuns pertinent cu privire la eventualele condiții de corupție în rândul angajaților acestei instituții. Rămânem angajați în investigarea tuturor aspectelor ce țin de transparența și legalitatea activităților din Vălenii de Munte, fiind interesați să descoperim în ce măsură mita și corupția afectează procesul de angajare în structurile de urgență. Adica, mai exact, cat mai este „spaga” pentru angajarea la pompieri. (Cerasela N.).
Exclusiv
O nouă proba de corupție: Caracatița de la Vălenii de Munte își dezvăluie tentaculele

Corupție și abuzuri în fața justiției
După dezvăluirile anterioare ale ziarului nostru, Incisiv de Prahova, legate de corupția endemică de la Vălenii de Munte (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), etc, continuăm să expunem faptele grave care subminează integritatea instituțiilor statului. Printre cei vizați se numără procurorul Epurescu Ionuț și judecătorul Epurila, judecător de drepturi și libertăți, care sunt implicați în manipularea justiției în scopuri personale.
În spatele acestei mașinații, se află firma Lynodoris Impex SRL, patronată din umbră de judecătorul Epurila aka Dumitran Marius Andrei.
Fosta contabilă a firmei, o femeie puternică care nu se teme să vorbească despre realitățile înfiorătoare ale sistemului, confirma in totalitate dezvaluirile ziarului Incisiv de Prahova!
Strategii de răzbunare și hoție
Fosta contabilă a dezvăluit cum, de-a lungul anilor, s-au făcut aranjamente ilegale, fără respectarea legii, pentru a îmbogăți persoanele influente din Vălenii de Munte. Ea confirmă că, după fondarea firmei în 2003, sumele de bani obținute au fost împărțite între anturajul judecătorului, care, alături de necunoștințe din Poliție, a transformat această afacere într-o veritabilă sursă de profit ilicit. De asemenea, a dezvăluit că s-au fabricat acte antedatate pentru a proteja ofițerii de poliție și funcționarii publici implicați în diverse delicte.
„Din firma lui Epurila alias Dumitran Marius Andrei , bani nu ajungeau niciodată la ‘imparteala’, căci cei implicați trebuiau să își împartă prada, iar furtul de lemne continua nestingherit! Aceste lucruri se întâmplau cu binecuvântarea administrației din Vălenii de Munte!” – spune ea, cu o frustrare evidentă.
Presiuni asupra justiției și intimidări
Cererea de recuzare a lui Dumitran Marius Andrei, actual președinte al Judecătoriei Vălenii de Munte, depusă de fosta contabilă a evidențiat cum acest sistem corupt penetrează justiția.
„Asta nu este doar o răzbunare împotriva mea, ci un atac direct la proprietatea mea, iar instanța nu îmi garantează o judecată corectă!” – adaugă ea, subliniind presiunea excepțională exercitată de judecătorii și procurorii corupți din Valenii de Munte.
Aceasta dezvoltare nu este o simplă anomalie, ci o dovadă clară a complicității dintre Poliție, Justiție și Primărie, în care se conturează o rețea complexă menită să submineze ordinea de drept. Cert este că procurorul Epurescu și judecătorul Epurila aka Dumitran Marius Andrei sunt complice în tezaurizarea furtului și abuzului de putere.
Demersul urgent al DGA și DGIPI
Dezvăluirile recente ridică semne serioase de întrebare asupra eficienței Serviciului Județean Anticorupție Prahova și a Direcției Generale de Protecție Internă.
Cazurile de hărțuire și amenințări
După ani de abuzuri, ea face apel la autoritățile competente să își facă datoria: „Această hărțuire mi-a afectat grav sănătatea, iar familia mea este constant amenințată. A venit momentul ca toți acești indivizi să răspundă pentru faptele lor!” Aceste declarații sunt extrem de grave și subliniază starea de teroare în care trăiesc cei care contestă corupția din administrație.
Exclusiv
WHITE TOWER: Percheziții, audieri și rețineri la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploiești

Magnatul Daniel Ștefănescu, audiat în megaescrocheria imobiliară WHITE TOWER
Ieri, magnatul Daniel Ștefănescu, recunoscut ca unul dintre cei mai mari importatori de telefoane mobile din România și proprietar al firmei Gersim, care deține în prezent City Gate Ploiești, a fost audiat de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel (PCA) Ploiești. Audierea a avut loc în contextul perchezițiilor și reținerilor ce vizează dosarul WHITE TOWER, cunoscut ca fiind una dintre cele mai mari escrocherii imobiliare din Ploiești, în care numeroase persoane s-au trezit fără apartamentele pe care le-au plătit, din cauza unei scheme infracționale bine planificate.
Publicația Incisiv de Prahova dezvaluie de cca 4 ani de zile despre aceasta grupare de criminalitate economico-financiar organizata si a scris despre implicarea lui Dan Ștefănescu în scandalul WHITE TOWER și CITY GATE încă din luna februarie, precizând că Vlad Nichita se lăuda cu asocierea sa cu miliardarul.
Alina Nicolae, reținută pentru legături cu WHITE TOWER
Alina Nicolae, angajată a companiei Conpet, a fost reținută pentru 24 de ore, având legături suspecte cu afacerea WHITE TOWER. Percheziții au avut loc atât la locuința sa, cât și la sediul Conpet, unde s-a efectuat verificări informatice, fiind suspectată că a utilizat calculatorul de serviciu.
Se pare că Alina a fost manipulată de Vlad Nichita și Daniel Ștefănescu, care i-au promis că îi vor pune la dispoziție întreaga „echipă” de avocați. Când a avut loc percheziția la domiciliul său, niciun avocat din Baroul Prahova nu a dorit să intervină, astfel că a fost nevoită să angajeze un avocat din Târgoviște.
O zi aglomerată la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploiești
La PCA Ploiești, ziua de ieri a fost plină de activități intense, incluzând percheziții informatice și audieri în cazurile 221 și 282/P/2023. Printre persoanele audiate s-a numărat și multimilionarul Dan Ștefănescu, care nu este deloc încântat de trei lucruri: figura procurorului de caz, prezența la PCA Ploiești și apariția numelui său în presă.
Magnatul Daniel Ștefănescu iesind de la audierea de la PCA Ploiesti:
Alături de Ștefănescu, au mai fost audiați avocatul Vilciu, unul dintre avocații lui Gersim Holding, și avocatul Vlad Nichita, partener 50/50% în Gersim Development. O figură nouă în acest scandal este Alina Nicolae, economist în departamentul de Management al Investitiilor din cadrul Conpet SA. care, contrar așteptărilor, nu a depus plângere penală, ci s-a implicat direct în ridicarea sechestrului asigurător la blocul B1 din complexul rezidențial de apartamente. Această acțiune ar putea avea consecințe negative pentru toți ceilalți păgubiți din dosar.
Conexiuni și strategii în umbra scandalului
Potrivit unor surse, Alina Nicolae ar avea legături strânse cu foști funcționari din administrația locală sub Andrei Volosevici, ceea ce ar putea indica faptul că va beneficia de tot sprijinul lui Daniel Ștefănescu și al echipei sale de avocați. Ea este cercetată pentru folosirea fără drept a unei profesii, întrucât ar fi făcut servicii specifice avocatului, tentativă de înşelăciune şi favorizarea făptuitorului.
Nichita este cercetat in acest nou dosar penal pentru instigare la folosirea fără drept a unei profesii şi evaziune fiscală, fapte savarsite dupa inculparea sa si cand era sub control judiciar!
De asemenea, Gersim Imobiliare, reprezentată de Ștefănescu, a solicitat o adunare generală extraordinară cu ordinea de zi referitoare la retragerea firmei Gersim Development, într-o încercare de a justifica această mișcare ca o strategie legată de interesele lui Ștefănescu și Nichita. Sursa informațiilor sugerează că această manevră ar putea reprezenta o tactică de întârziere și o tentativă de a câștiga timp, astfel încât să se păcălească păgubiții și să se prelungească procesul.
Această situație complexă, care combină influența politică, corupția și manipularea, subliniază necesitatea unor investigații riguroase pentru a merge până la capăt în elucidarea întregii rețele de escrocherii imobiliare. Cu numeroși actori implicați, fiecare cu propriile sale agenda și tacticii, scandalul WHITE TOWER rămâne o temă de foc în societatea românească, în așteptarea justiției și a răspunderii legale pentru toți cei vinovați (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), etc. (Cerasela N.).
Exclusiv
Când legea devine opțională: FSANP îi prezintă nota de plată lui Halchin
-
Exclusivacum 3 zile
Vălenii de Munte: Dovada video expune caracatița corupției – Un sistem putred până la maduvă
-
Ancheteacum 2 zile
ANP: O săptămână de transparență sub conducerea Ioanei Morar
-
Exclusivacum 7 ore
Când legea devine opțională: FSANP îi prezintă nota de plată lui Halchin
-
Exclusivacum 3 zile
DSDRP: O direcție între îndrumare și haos – cazul Ilie și Spătaru
-
Exclusivacum 2 zile
Bombă ecologică cu ceas la Vama Ploiești: Ilegalități, corupție și un risc de dezastru iminent! (I)
-
Exclusivacum 7 ore
WHITE TOWER: Percheziții, audieri și rețineri la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploiești
-
Exclusivacum 3 zile
Escrocheria White Tower & City Gate: „Cei Trei Muschetari Notariali” și rețeaua de corupție
-
Exclusivacum 2 zile
Pamflet: Cătălin Luncașu, de la adjunct la… ajutor de birou