Connect with us

Anchete

Direcția Generală Anticorupție la Conferința Statelor Părți (COSP 10) la Convenția Națiunilor Unite împotriva Corupției

Publicat

pe

În spațiul Centrului de conferințe din Atlanta, unde se desfășoară COSP 10, a fost organizat „Romanian Corner“, realizat cu sprijinul Corpului Național al Polițiștilor, unde sunt prezentate materiale de promovare a activității Direcției Generale Anticorupție, precum și a celorlalte instituții din România.
În perioada 11 – 15 decembrie 2023, doamna comisar-șef de poliție Manuela POPESCU, director general adjunct al Direcției Generale Anticorupție – Ministerul Afacerilor Interne, împreună cu alți trei specialiști din cadrul DGA, participă la lucrările celei de-a X-a sesiuni a Conferinței Statelor Părți (COSP 10) la Convenția Națiunilor Unite împotriva Corupției, organizată în Atlanta (SUA).
Conferința are ca scop abordarea unei viziuni unitare asupra fenomenului corupției și a combaterii acesteia, cu această ocazie fiind luate decizii comune pentru comunitatea internațională privind lupta împotriva fenomenului, inclusiv privind revizuirea implementării Convenției Națiunilor Unite împotriva Corupției.
Din delegația României la Conferința de la Atlanta condusă de doamna Alina – Ștefania GORGHIU, ministru al Justiției, fac parte reprezentanți ai Ministerului Afacerilor Externe, Ministerului Justiției, Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, Direcției Naționale Anticorupție, Agenției Naționale de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate, Agenției Naționale de Integritate și ai Ministerului Afacerilor Interne, prin Direcția Generală Anticorupție.

Anchete

Start pentru o nouă generație în magistratură: CSM a aprobat calendarul și locurile pentru admiterea la INM

Publicat

pe

De

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) dă semnalul oficial pentru recrutarea viitorilor piloni ai sistemului judiciar din România. Potrivit informațiilor publicate de Lumea Justiției, Plenul CSM a decis demararea concursului de admitere la Institutul Național al Magistraturii (INM), instituție aflată sub conducerea judecătoarei Simona Marcu, marcând începutul unui maraton de examinare ce se va întinde pe parcursul a zece luni.

Un calendar riguros pentru viitorii magistrați: Competiția se va întinde până în primăvara anului 2027

Concursul pentru admiterea la INM nu este doar unul dintre cele mai dificile examene din țară, ci și unul dintre cele mai lungi. Calendarul aprobat prevede ca procesul de selecție să debuteze în luna iulie 2026 și să se finalizeze abia în aprilie 2027. Această perioadă extinsă de testare este menită să asigure o filtrare extrem de riguroasă a candidaților, evaluând atât cunoștințele juridice solide, cât și profilul etic și psihologic al viitorilor auditori.

Pentru a intra în această cursă de elită, candidații trebuie să achite o taxă de înscriere fixată la valoarea de 1.700 lei. Suma reflectă complexitatea logistică a concursului și importanța resurselor alocate pentru desfășurarea probelor de concurs pe parcursul celor aproape zece luni de examinare.

Sute de locuri puse la bătaie: Cine sunt beneficiarii noii scheme de recrutare din justiție

Miza competiției din acest an este una semnificativă, fiind scoase la concurs 240 de locuri de auditori de justiție – viitorii judecători și procurori care vor urma cursurile Institutului. Această infuzie de personal este esențială pentru acoperirea deficitului de magistrați cu care se confruntă instanțele și parchetele din România în ultimii ani.

Pe lângă posturile de auditori, oferta de concurs include și 3 locuri destinate personalului asimilat judecătorilor și procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție (PICCJ). Această decizie a CSM, menționată în materialul publicat de Lumea Justiției, vine în paralel cu lansarea concursului de admitere directă în magistratură pentru juriștii cu vechime, completând astfel strategia instituției de consolidare a resurselor umane din sistemul judiciar. (Irinel I.).

Citeste in continuare

Anchete

„ANTREPRONORII” CU MOTORINĂ LA BORCAN – Cum au vrut doi băieți deștepți să dea tunul la Izvoru și s-au trezit cu mascații în curte

Publicat

pe

De

„Afacere” la câmp: motorină la negru, profit la… pușcărie

În localitatea Izvoru, județul Giurgiu, doi „antrepronori” de ocazie au decis că nu mai are rost să plătești taxe, autorizații și alte prostii din astea de stat. Când poți să furi, de ce să muncești?

Planul lor genial: să-și deschidă o mică „afacere” cu carburanți, nu din vreun depozit fiscal, ci direct din rezervoarele unor utilaje agricole aparținând unei societăți agricole din zonă. Totalul „investiției”: 1.000 de litri de motorină sustrași, după cum dezvăluie Sindicatul Europol.

În mintea lor, dăduseră lovitura. În realitate, dăduseră doar cu capul în lege.

Supriza: în loc de clienți, au venit polițiștii la ușă

Cei doi nu au luat în calcul un detaliu minor: polițiștii Secției de Poliție Rurală nr. 5 Giurgiu nu dorm în bocanci, îi monitorizau de ceva vreme „cu o atenție deosebită”.

Astfel, în ziua de 09.07.2026, când indivizii probabil își numărau deja profitul imaginar, polițiștii – sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Giurgiu – au trecut la fapte. Nu cu conversații, ci cu 3 mandate de percheziție domiciliară, puse în executare ca la carte.

Rezultatul „vizitei”:

  • suma de 8.300 de lei, bani care nu miroaseau a salariu minim pe economie;
  • 4 telefoane mobile, căci afacerile ilegale nu se fac cu linia fixă;
  • un autoturism, care a fost pus frumușel sub sechestru;
  • plase și alte unelte interzise pentru pescuit, pentru că unde e mică infracțiune, mai încap și altele.

Când te apuci de „business”, te apuci pe toate fronturile, nu?

De la motorină furată la câini „invizibili” în evidențele statului

Surprizele nu s-au oprit la bani, motorină și scule de braconaj. La domiciliile celor doi bărbați cercetați au fost găsite și trei exemplare canine, care nu erau microcipate, așa cum cere legislația în vigoare.

Cu alte cuvinte, nici câinii nu existau din punct de vedere legal. Un tablou complet: benzină „la negru”, pescuit „la negru”, câini „la negru”. Singurul lucru pe care nu l-au avut „la negru” a fost norocul.

Operațiune cu echipă completă: când statul chiar își face treaba

Acțiunea nu a fost o simplă plimbare prin sat. A fost organizată la inițiativa Secției nr. 5 Poliție Rurală Giurgiu, în cooperare cu:

  • Serviciul pentru Acțiuni Speciale, pentru că unii înțeleg greu că trebuie să deschidă ușa;
  • Serviciul Criminalistic, să pună pe hârtie tot ce au visat „antrepronorii”;
  • Biroul pentru Protecția Animalelor, ca să aibă și câinii parte, în sfârșit, de legalitate.

Conform informațiilor comunicate și popularizate de Sindicatul Europol, colegii lor au demonstrat încă o dată că munca în echipă chiar produce rezultate. În timp ce doi „afaceriști” de carton au demonstrat că, în 2026, unii încă mai cred că pot fura 1.000 de litri de motorină și să iasă pe profit, nu în cătușe.

Final de „start-up”: din visul de îmbogățire în realitatea dosarului penal

În loc de bilanț de succes și extinderea „afacerii”, cei doi se aleg acum cu un frumos dosar penal și cu curtea golită de bani, utilaje și câini fără acte în regulă.

Mica lor tentativă de „tun” a ajuns exemplu de manual la capitolul:
„Cum să devii vedetă în comunicatele de presă ale poliției, nu în topul Forbes”. (Cerasela N.).

Citeste in continuare

Anchete

Afacere de familie cu „ciuperci magice”: Laborator de droguri de mare risc, destructurat de DIICOT și Poliția de Frontieră Otopeni

Publicat

pe

De

O structură infracțională cu o organizare atipică, ce transforma apartamentele din Capitală în adevărate sere pentru substanțe halucinogene, a fost scoasă la lumină de autorități. Polițiștii de frontieră din cadrul Aeroportului Otopeni și procurorii DIICOT au anihilat o grupare care cultiva și comercializa ciuperci din categoria drogurilor de mare risc, implicând membri ai aceleiași familii în procesul de producție și distribuție.

Potrivit datelor oficiale furnizate de Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT – Structura Centrală) și de Centrul de Supraveghere și Controlul Trecerii Frontierei Aeroporturi București-Otopeni, trei persoane au fost reținute în urma unei operațiuni fulger. Inculpații, cu vârste cuprinse între 34 și 68 de ani, sunt acuzați că au pus bazele unei afaceri ilegale cu Psilocină și Psilocybină, substanțe cu efecte psihoactive devastatoare.

Rețeta narco-familială: De la kit-uri comandate din Olanda, la producție industrială

Investigațiile coordonate de procurorii DIICOT au scos la iveală un mecanism bine pus la punct, care a funcționat neîntrerupt în perioada martie – iulie 2026. „Creierul” operațiunii pare să fie o femeie de 34 de ani care, în primăvara acestui an, a importat din Țările de Jos tot arsenalul necesar: kit-uri de creștere, instalații sofisticate și substanțe chimice pentru accelerarea culturilor.

În locuințele în care locuiau, cele două femei (rude apropiate) și un bărbat au creat un flux tehnologic complet. Aceștia nu doar cultivau ciupercile, ci se ocupau personal de întreținere, recoltare, uscare și porționare. În total, autoritățile au stabilit că gruparea a obținut aproximativ 700 de grame de droguri de mare risc, marfă care urma să ajungă pe piața neagră din București.

Percheziții în serele de apartament: Deshidratoare și cântare de mare precizie

Intervenția forțelor de ordine pe raza municipiului București a confirmat amploarea activității infracționale. Pe lângă culturile active de ciuperci halucinogene, polițiștii și jandarmii din cadrul Brigăzii Speciale de Intervenție a Jandarmeriei au ridicat numeroase probe incriminatorii.

Sursa citată precizează că, în urma perchezițiilor, au fost confiscate:

  • Recipiente cu fragmente de ciuperci pregătite pentru vânzare;
  • Cântare electronice și deshidratoare profesionale;
  • Obiecte cu urme vizibile de substanțe psihoactive;
  • Sume importante de bani în lei și euro, rezultate cel mai probabil din tranzacțiile ilegale.

Următorul pas: Propunerea de arestare preventivă la Tribunalul București

După reținerea celor trei inculpați pentru 24 de ore, procurorii DIICOT au făcut pasul următor în procedura judiciară. Astăzi, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului București a fost sesizat cu propunerea de arestare preventivă a celor trei membri ai grupării.

Deși acuzațiile sunt extrem de grave, vizând traficul de droguri de mare risc, autoritățile precizează că, pe întreg parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de toate garanțiile procesuale și de prezumția de nevinovăție până la o decizie definitivă a instanței. Această acțiune marchează încă un succes în colaborarea dintre Poliția de Frontieră și structurile antimafia, într-un efort comun de a bloca pătrunderea și producția de substanțe interzise pe teritoriul României. (Sava N.).

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv5 ore ago

O nouă aritmetică la IGPR: sindicatul cere drepturi salariale, iar nota de plată vine de la SRI

Când ceri drepturi salariale: ți se pune în brațe factura SRI Într-un dosar în care reclamanți sunt un sindicat și...

Exclusiv5 ore ago

O justiție cu două viteze: judecătorul blindat, polițistul abandonat în stradă

Un judecător, protejat imediat. Un polițist, lăsat să aștepte. În România pro-europeană, ediția 2026, statul pare să poarte uniformă doar...

Exclusivo zi ago

Comisia cu racheta în buzunar: cum îl îngroapă chiar Senatul pe Tánczos Barna în scandalul antigrindină (DOCUMENTE)

„Mafia antigrindină”, la buton. Comisia pentru Mediu, la pix Chiar dacă ministrul interimar al Agriculturii, Tánczos Barna, forțează cu orice...

Exclusivo zi ago

Grădinița de cadre – IPJ Prahova, sezonul  (XXIV). Turnătoarea de serviciu și protectorul ei cu stele căzătoare

De la ofițerul cu pietriș la ofițerul cu note informative După episodul cu „ofițerul–transportator de pietriș la negru” de la...

Exclusivo zi ago

ANP – Dentistul-tornado de la Penitenciarul Târgșor: între „benzină, lichid de parbriz” și sticla fluturată prin bar

„Sectorul medical” pe sticle: când imaginea ANP se îneacă în alcool În Penitenciarul de Femei Târgșor, „sectorul medical” pare să...

Exclusiv2 zile ago

Vestul Sălbatic de Țăndărei: Polițiști cu pistolul la brâu, statul cu mâinile în buzunar

Atac armat la prânz: „Bună ziua, tragem în casă!” În plină zi, în municipiul Țăndărei, județul Ialomița, doi bărbați au...

Exclusiv3 zile ago

Ofițerul cu pietriș la portbagaj – IPJ Prahova lansează primul șef de rutieră cu lopata-n mână. Grădinița de cadre – IPJ Prahova (XXIII)

Grădinița de cadre – sezonul „Mai pui o stea, mai cari un camion” Serialul „Grădinița de cadre – IPJ Prahova”,...

Exclusiv3 zile ago

Rachete pe cer, zero studii pe hârtie: agricultura României, laboratorul de joacă al lui Tánczos Barna – Drept la replica

Către: domnul Tánczos Barna, ministru interimar al agriculturii și dezvoltării rurale Drept la replică cu privire la afirmațiile referitoare la...

Exclusiv3 zile ago

COMITETUL DE SECURITATE ȘI SĂNĂTATE ÎN MUNCĂ DE LA IPJ NEAMȚ: TEATRUL DE PĂPUȘI CU ELEFANT, MEDIC-FANTOMĂ ȘI DEMNITATE LA MOP

SSM, varianta MAI: „Hai că merge și-așa, numai să nu ne coste” În lumea în care Ministerul Afacerilor Interne mimează...

Exclusiv3 zile ago

Master pentru „băieții deștepți” ai Poliției. Agenții, ținuți la ușă ca la discotecă de fițe

„Reformă” la MAI: intră cine trebuie, nu cine muncește Pe site-ul Ministerului Afacerilor Interne a apărut, în liniștea caldă a...

Exclusiv4 zile ago

Grădinița de cadre – IPJ Prahova (XXII): Polițistul cu jurământul invers și șoferii vinovați că… circulă

Berea pe gang, nervii la geam și adidașii purtați o lună În episodul trecut din „Grădinița de cadre – IPJ...

Exclusiv4 zile ago

Republica Zeroizaților. Haita de la Interne și statul paralel cu neuronii

Haita de la Interne: nici curaj, nici prostie – doar tupeu organizat Există o întrebare cu care îți bați capul...

Exclusiv5 zile ago

Polițistul cu o bere-n plus și un neuron în minus – Cazul Lăpădatu Lucian, spaima mall-ului și a gangului de la Poliția Ploiești – Grădinița de cadre – IPJ Prahova (XXI)

Grădinița de cadre lovește iar: după bețivul-instructor, apare „rutieristul cu nervii la geam” După episoadele în care Incisiv de Prahova...

Exclusiv5 zile ago

Republica Butoiului Roșu: cum se recicla „pe persoană fizică” gunoiul de aur al Coca-Cola Ploiești

DICTATURA DE FABRICĂ ȘI COMOARA DIN GUNOI După ultimele investigații prezentate cu ajutorul angajaților care nu mai suportă dictatura și...

Exclusiv5 zile ago

Hipodromul Ploiești – de la „Ținutul Vinului” la „Ținutul Dopajului Penal”. Când regulamentul strigă „sesizați Parchetul!”, iar caii strigă „ajutor!”

„Experiențe pentru toată familia”: popcorn în tribune, dopaj și plângeri penale în culise În pliantele lucioase din proiectul turistic „Prahova...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv