Connect with us

Administratie

Se spune despre tânăra generaţie că nu se mai ghidează în viaţă după un set corect de valori sau principii, că nu îşi doreşte performanţă în ceea ce face.

Publicat

pe

Fruntaşul Andrei Chiuaru, din Batalionul 191 Infanterie Colonel Radu Golescu, din Arad, a obţinut titulul de Soldatul Anului 2023, etapa finală pe Statul Major al Forțelor Terestre și nu confirmă, prin prestația sa profesională, temerile afirmate mai sus, din contră.

Ați auzit, sunt convins, de multe ori, că noua generație nu corespunde așteptărilor celor mai în vârstă. Sunt obișnuiți cu confortul, cu libertatea, pragmatismul lor pare neobișnuit, așa încât par să se conformeze mai greu cerințelor generațiilor anterioare.

Să fie așa sau e vorba de veșnicul conflict dintre vârstnici și tineri? La care se adaugă învechitul enunț …pe vremea mea, erau, domnule, altfel! Poate că nu ar fi rău ca generațiile mai în vârstă să se străduiască mai mult pentru adaptarea la nou.

La 22 de ani, câștigătorul etapei finale a competiției Soldatul Anului 2023 a fost fruntaşul Andrei Chiuaru, din Batalionul 191 Infanterie Colonel Radu Golescu, din Arad. A excelat la probe, a adunat punct cu punct și, la sfârșit, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Secretul său este munca.

 

Am fost cel mai tânăr concurent aproape la fiecare etapă a competiției. Pot spune că este un dezavantaj pentru că nu am avut la fel de multă experiență acumulată pe parcursul carierei. Pregătirea pentru concurs este una continuă, încă de la începutul anului am început să mă pregătesc fizic. De asemenea, nivelul de cunoștințe pe care trebuie să îl deții este foarte ridicat. Am fost nevoit să citesc toată bibliografia competiției. Dacă ar fi să îmbunătățesc ceva la acest concurs, în primul rând, aș adăuga tracțiuni la proba sportivă. Consider că este necesar. În al doilea rând, aș crește miza concursului, pentru a stimula și mai mult dorința de a câștiga.

Fruntaș Andrei Chiuaru

Andrei este de numai doi ani în armată. S-a născut în judeţul Hunedoara, iar acum locuiește în satul Cetea, județul Bihor. A absolvit liceul şi a luat examenul de bacalaureat la Liceul tehnologic Alexandru Roman, din Aleșd, profilul filologie, unde orele de sport erau limitate.

Mişcare făcea și încă o face în timpul liber. A lucrat un an în civilie și s-a hotărât să vină în armată. A absolvit cursul de bază de soldați profesioniști la Batalionul 2 Infanterie Călugăreni. A fost repartizat pe prima funcție în decembrie 2021, la Batalionul 191 Infanterie Colonel Radu Golescu, din Arad.

Armata mi s-a părut interesantă încă de mic. Visam să îmbrac uniforma militară. Inițial, am dorit să aleg liceul militar, însă condițiile financiare nu mi-au permis studiul la depărtare de casă. După absolvirea liceului și muncă în civilie timp de un an, am aflat că se fac angajări la soldați profesioniști.

Mi-am făcut curaj să dau probele și am luat. Consider că instrucția este mijlocul prin care un militar poate deveni mai bun și mai pregătit. O pregătire cu un nivel de dificultate tot mai ridicat îmi impune provocări și mă forțează să mă dezvolt, a spus fruntaşul Andrei Chiuaru.

Batalionul 191 Infanterie a devenit o a doua sa casă pe parcursul celor doi ani petrecuți în Arad. Consideră că personalul unității este pregătit și are o mulțime de persoane de la care poate învăța.

Aș exagera dacă aș spune că excelez, dar pot spune că îmi place partea de teorie. Nu trece o zi fără să citesc măcar o parte din vreun regulament militar. Cel mai plăcut aspect al vieții cazone este camaraderia, legăturile dintre militari mi se par extraordinare, însă aș putea spune că, uneori, rutina zilnică poate deveni repetitivă și anostă, a specificat fruntaşul Chiuaru.

Cu un an în urmă, dorea o provocare, ceva care să-l pună într-un impas. Apoi a auzit de competiția Soldatul Anului. Din unitatea sa mai participaseră militari care au și câștigat. S-a înscris și a parcurs toate etapele, de la batalion până la cea finală. Ultima, la nivelul Statului Major al Forțelor Terestre, de la Craiova, a fost de departe cea mai grea.

Proba-surpriză a fost cea mai solicitantă, dar și frumoasă parte a concursului. Cele cinci părți care au compus-o l-au epuizat din punct de vedere fizic. Spiritul competitiv a fost prezent pe tot parcursul concursului, iar participanții, fiind militari, au ajuns repede la coeziune și înțelegere, chiar dacă se întâlniseră pentru prima oară.

Andrei știe că pentru a câștiga are nevoie de multă pregătire. Nimic nu vine de la sine, fără efort și sacrificiu. De asemenea, a ascultat de doi mentori, plutonierii Ciprian Popov și Vasile Vermeșan, câștigători ai concursului Subofițerul/Soldatul Anului din edițiile trecute.

Andrei s-a antrenat zilnic. Pe lângă cunoștintele dobândite, plutonierul Ciprian Popov i-a împărtășit din experiența sa. Cel de-al doilea mentor, plutonierul Vasile Vermeșan, l-a sfătuit cum să se pregătească, cum să-și dozeze efortul și i-a pus la dispoziție materialele necesare pregătirii.

La fiecare etapă la care a concurat, în momentul în care a câștigat, a simțit că este mândru pentru propria-i reușită. Munca depusă este singurul lucru care nu te trădează, a fost deviza care i-a stat în minte pe tot parcursul concursului.

La momentul actual, pentru viitor are două cursuri de acțiune posibile. O variantă ar fi să urmeze cursul pentru operatori pentru forțe de operații speciale și să activeze într-o astfel de structură.

Al doilea curs de acțiune ar fi să se înscrie la Academia Forțelor Terestre și să devină ofițer. Ambele sunt idei care îi surâd, însă dorește să fie 100% sigur și să nu aibă regrete înainte să facă următorul pas în carieră. (L. Irimia; foto –  Alexandru Bălănescu).

Administratie

Mobilizare totală la PSD Ploiești: Deputatul Bogdan Toader anunță o ofensivă pentru „politici corecte” în pragul moțiunii de cenzură

Publicat

pe

De

Cu doar câteva ore înainte de votul decisiv care ar putea restructura întregul eșichier politic de la București, liderii social-democrați din teritoriu își definesc clar poziția. În acest climat de incertitudine, mesajul transmis de parlamentarii prahoveni este unul de fermitate și rigoare administrativă.

Strategia „seriozității”: PSD se pregătește pentru deznodământul de la tribuna Parlamentului

Într-un peisaj politic marcat de tensiuni acute și acuzații reciproce între putere și opoziție, președintele PSD Ploiești, deputatul Bogdan Toader, a oferit un semnal de stabilitate colegilor săi și electoratului. Conform declarațiilor liderului social-democrat, partidul abordează moțiunea de cenzură cu o strategie bazată pe pregătire temeinică și responsabilitate față de actul de guvernare.

„Suntem pregătiți, suntem serioși”, a punctat Bogdan Toader, subliniind că formațiunea sa nu tratează acest moment ca pe un simplu exercițiu politic, ci ca pe o necesitate de a corecta direcția în care se îndreaptă țara sub actualul Executiv.

Prioritatea momentului: Restabilirea echității pentru cetățenii români

Dincolo de cifrele din sondaje și de jocurile de culise din Parlament, deputatul social-democrat pune accent pe impactul social al deciziilor luate la cel mai înalt nivel. Mesajul său se dorește a fi o garanție a faptului că eventuala schimbare de guvern trebuie să aibă ca fundament interesul cetățeanului.

Potrivit parlamentarului prahovean, obiectivul principal al PSD rămâne implementarea unor măsuri care să pună capăt derapajelor recente. „Știm un lucru clar: românii merită politici corecte”, a conchis acesta, marcând astfel linia roșie peste care social-democrații nu sunt dispuși să treacă în negocierile care vor urma votului de mâine.

Citeste in continuare

Administratie

Modernizarea infrastructurii de apă în Sinaia: Presiune scăzută și restricții temporare pentru sute de consumatori

Publicat

pe

De

Locuitorii din cartierul Izvor se pregătesc pentru o zi cu restricții la robinete. O intervenție tehnică majoră, programată pentru data de 5 mai 2026, va afecta regimul de furnizare a apei potabile în mai multe zone cheie ale orașului Sinaia.

Investiție în calitate: Șantier la Stația de Tratare Valea Dorului

Conform unui comunicat oficial emis de operatorul HIDRO PRAHOVA S.A., echipele tehnice vor interveni marți la Stația de Tratare a Apei Potabile (STAP) Valea Dorului. Obiectivul principal al lucrărilor este punerea în funcțiune a Decantorului nr. 3, o componentă esențială pentru optimizarea procesului de tratare și asigurarea calității apei furnizate pe termen lung.

Lucrările sunt programate să se desfășoare în intervalul orar 08:00 – 14:00, perioadă în care sistemul de distribuție va funcționa la o capacitate redusă.

Zonele vizate și riscul de sistare totală în punctele înalte

Deși operatorul precizează că furnizarea apei nu va fi întreruptă integral, abonații din Cartierul Izvor și de pe Platoul Izvor vor resimți o scădere semnificativă a presiunii la robinete.

Situația ar putea fi însă mai dificilă pentru cetățenii care locuiesc în zonele de relief mai înalt ale acestor cartiere. În aceste puncte critice, există posibilitatea apariției unor întreruperi temporare totale pe durata celor șase ore de intervenție, pe măsură ce rezervele din conducte se epuizează.

Recomandări pentru abonați: Rezerve minime și prudență la reluarea serviciului

Pentru a limita disconfortul, reprezentanții HIDRO PRAHOVA recomandă tuturor utilizatorilor afectați să își asigure rezerve minime de apă pentru consum și uz casnic înainte de începerea lucrărilor.

După ora 14:00, reluarea furnizării la parametrii normali se va face treptat. Specialistii avertizează că procesul de stabilizare a sistemului de distribuție poate dura, fiind posibile variații de presiune și după finalizarea propriu-zisă a manevrelor tehnice. Pentru informații actualizate în timp real, consumatorii sunt îndrumați să consulte periodic site-ul oficial al operatorului.

Citeste in continuare

Administratie

Secunda dintre disperare și miracol: Cum a fost salvat un copil de 4 ani pierdut în mulțimea de la Târgul Coronini

Publicat

pe

De

Ceea ce trebuia să fie o zi de sărbătoare s-a transformat, în câteva clipe, într-un scenariu de coșmar pentru o familie din Caraș-Severin. În vacarmul „Târgului Mare de la Coronini”, un tată și-a pierdut fiul de doar 4 ani, declanșând o cursă contra cronometru în care fiecare minut putea face diferența între un final fericit și o tragedie.

Panică în mulțime: Când „Târgul Mare” devine un labirint al terorii

Evenimentul tradițional de la Coronini, cunoscut pentru afluența masivă de public și zgomotul asurzitor, a fost fundalul unei drame tăcute. Mateuș, un băiețel de numai 4 ani, a fost înghițit de mulțimea agitată, dispărând de lângă tatăl său într-o fracțiune de secundă.

Conform informațiilor furnizate de Sindicatul Europol, momentele care au urmat au fost dominate de o panică paralizantă. Căutările disperat ale tatălui printre tarabe și mii de străini au rămas fără rezultat, neputința punând stăpânire pe bărbatul care nu își mai găsea copilul.

Instinct de polițist: Toma Adelin, omul care a citit disperarea pe chipul unui tată

Salvarea a venit sub forma vigilenței unui profesionist aflat la datorie. Toma Adelin, polițist în cadrul Poliției Orașului Moldova Nouă, se afla în misiune pentru asigurarea ordinii publice când a observat starea de agitație extremă a unui bărbat din mulțime. Fără să aștepte un apel oficial, Adelin l-a abordat pe tatăl băiatului și a aflat dimensiunea crizei.

Cu semnalmentele micuțului Mateuș bine întipărite în minte, polițistul a început imediat o operațiune de căutare chirurgicală prin furnicarul de oameni. Într-o situație în care minutele păreau ore, prezența de spirit și experiența de teren au fost aliații principali ai agentului.

Finalul care oprește inima: Reîntregirea unei familii sub ochii comunității

Eforturile au fost răsplătite atunci când Toma Adelin l-a reperat pe micuț. Mateuș a fost găsit speriat și confuz, dar, din fericire, nevătămat. Cu o rară prezență de spirit, polițistul a reușit să îl liniștească pe copil și l-a condus în siguranță înapoi în brațele tatălui său.

Imaginea reîntâlnirii celor doi a fost punctul culminant al unei zile care a demonstrat că, dincolo de uniformă, umanitatea și implicarea sunt cele care definesc cu adevărat actul de poliție. Gestul lui Adelin nu a fost doar o sarcină de serviciu îndeplinită, ci o dovadă de profesionalism care a readus liniștea într-o familie ce își pierduse orice speranță. Într-un mediu dominat de zgomot și agitație, liniștea s-a așezat abia atunci când inima tatălui a început, din nou, să bată în ritm normal. (Sava N.).

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv18 ore ago

BALTA RECONCILIERII ȘI GOGOȘILE DE FLOREȘTI: „COMISARUL DE CARTON” Valentin MATEI A SCHIMBAT SCANERUL DE ANVELOPE PE RAMA DE BUZĂU

Epopeea penal-administrativă a fostului director de la Penitenciarul Ploiești, Valentin Matei (aici), a atins noi culmi ale ridicolului în weekend-ul...

Exclusiv18 ore ago

Operațiunea „gogoașa cu Epoleți”: Cum a încercat un „fantomă” de presă să lustruiască „Diamantul” cu noroi de la Interne

În laboratoarele prăfuite ale „surselor judiciare” din Ministerul Afacerilor Interne s-a născut recent un pui de kompromat, livrat cu fundă...

Exclusiv2 zile ago

OPERAȚIUNEA „ȘTAMPILA”: CUM SĂ FABRICI UN DOSAR PENAL ȘI SĂ TE ALEGI CU UN FIASCO JURIDIC

În laboratoarele prăfuite ale „Sistemului”, unde aburii epoleților asudați se amestecă adesea cu mirosul greu de dosare cusute cu ață...

Exclusiv2 zile ago

GHID DE SUPRAVIEȚUIRE ÎN JUNGLA MAI: Cum să devii „pion” cu epoleți și acte în regulă

Proaspăt ieșiți de pe băncile școlilor de agenți, viitorii „stâlpi ai ordinii publice” primesc o doză de realism de la...

Exclusiv3 zile ago

Can-can din spatele gratiilor: când decizia administrativă miroase a vendetă personală

Potrivit unui material publicat în mediul online pe un site de specialitate în domeniul penitenciar (penitenciare.info), preluat și comentat de...

Exclusiv3 zile ago

OPERAȚIE PE PORTOFEL DESCHIS: Spitalul din București unde intri cu demnitate și ieși în izmene, ușurat de bani

Dacă credeați că în unitățile medicale de „renume” din Capitală se merge doar pentru tratament, vă înșelați amarnic. Mai nou,...

Exclusiv3 zile ago

Marea spârleală a odihnei sub epoleți: Cum MAI iși „penalizează” polițiștii pentru păcatul de a fi părinți

În timp ce restul lumii civilizate se ghidează după legi clare, Ministerul Afacerilor Interne (MAI) pare să fi rămas blocat...

Exclusiv3 zile ago

„Rambo de birou” și circul din poligon: Cum MAI antrenează polițiștii să facă gimnastică în loc să supraviețuiască în stradă

În timp ce interlopii se antrenează prin săli de lupte și scenarii de gherilă urbană, Ministerul Afacerilor Interne a decis...

Exclusiv4 zile ago

Operațiunea „mânjeala”: Cum se spală MAI de rușinea juridică prin flegme mediatice orchestrate

Epoleți cu „viroze” mediatice: Cum se transformă MAI în Ministerul Intoxicării Publice Când instituția care ar trebui să aplice legea...

Exclusiv4 zile ago

Castelul boierilor cu epoleți și mizeria de la talpa cizmei: Noua Lege a Salarizării, un scuipat pe obrazul polițistului din stradă

Nababi” cu acte în regulă: Șefimea își securizează viitorul, talpa rămâne cu praful În această nouă arhitectură a lăcomiei mascate,...

Exclusiv5 zile ago

Marea bubuitură a incompetenței: Cum a dinamitat Statul Român investițiile americane pentru o Fabrică de Pulberi care există doar pe hârtie

În orașul Victoria, județul Brașov, unde istoria industrială ar trebui să miroasă a progres, astăzi pute a eșec birocratic și...

Exclusiv5 zile ago

Adio, „Secret de Stat” la budă! Sindicatul Diamantul dă stingerea paranoiei din Ministerul Afacerilor Interne

Mult a fost, puțin a mai rămas până când zidurile groase ale penibilului, ridicate de Ministerul Afacerilor Interne sub pretextul...

Exclusiv6 zile ago

Orizonturi încețoșate la IOR: Cum se lichidează industria de apărare sub „privirea oarbă” a turistului ministerial Ambrozie Darău

În timp ce industria de apărare a României își dă ultima suflare, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și – mai ales...

Exclusiv6 zile ago

Operațiunea „Cățeluș cu păru’ creț”: Festivalul „ghiocelul de la Interne (M.A.I.).”

Într-un Minister de Interne unde profesionalismul a fost pensionat forțat și înlocuit cu arta de a sta în genunchi, spectacolul...

Exclusiv6 zile ago

APOCALIPSA INTEGRITĂȚII LA ARAD: AGENTUL CARE A REFUZAT SĂ FIE „BĂIAT DEȘTEPT” ȘI A LĂSAT UN ȘOFER CU BANII ÎN AER

Într-o societate obișnuită ca „mica înțelegere” să fie unsul care degripează rotițele legii, un agent de poliție din Arad a...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Criptomonede Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv