Connect with us

Exclusiv

Ce acopera si SPRIJINA Mafia din varful M.A.I/SERIAL (I)/La IPJ Constanta: Constantin Adrian Glugă este finul lui Bogdan Despescu

Publicat

pe

Tineti minte ca presedinta ICCJ Corina Corbu a sesizat Inspectia Judiciara dupa ce un politist a acuzat ca a fost intimidat de catre seful Directiei Generale Anticoruptie, chestorul Liviu Vasilescu – chestorul „Ieu”/„Am discutat ieu cu seful IPJ” (foto), care l-ar fi trimis sa-i ceara scuze judecatorului suprem Alin Sorin Nicolescu in urma unui incident de la examenul de licenta?

Ei bine, acum seful DGA Liviu Vasilescu iese la pensie. Presedintele Klaus Iohannis i-a semnat decretul in acest sens vineri, 25 august 2023. Dumneavoastra ce credeti: comisarul-şef de poliţie Sandu Frangulea, șeful Serviciului Judeţean Anticorupţie Prahova (numit de  chestorul Liviu Vasilescu cu anumite scopuri „oneroase” la sefia acestei institutii) – se va grabi sa faca acelasi gest?

Inca un nou FURT savarsit de comisarul-şef de poliţie Sandu Frangulea, șeful Serviciului Judeţean Anticorupţie Prahova, descoperit de investigatorii ziarului Incisiv de Prahova cu sprijinul surselor din conducerea M.A.I.!.

Un corupt si un HOT la Anticoruptie…Marti, primul episod/Documente, orele 12.30!

I. Situație fără precedent la nivelul Direcției Generale Anticorupție

Asa cum dezvaluiam, după ce cms. șef Popescu Manuela, dir. gen. adj al DGA, a intrat în concediu planificat și aprobat începând cu 11 august 2023, în urma dezvăluirilor cu privire la trimiterea unui ofițer la psiholog pentru că a supărat un judecător al ÎCCJ, secretarul de stat Bogdan Despescu i-a aprobat chestorului Vasilescu, dir. gen DGA, solicitarea acestuia de a intra și el în concediu în perioada 16 aug – 1 sep 2023.
Este pentru prima dată când la nivelul Direcției Generale Anticorupție, întreaga conducere se află în concediu de odihnă, lăsând de izbeliște managementul instituției. Nu știm la acest moment dacă concediul inopinat cerut de Liviu Vasilescu a survenit ca urmare a anunțului ministrului Predoiu, care a precizat că vor fi efectuate verificări de Corpul de Control al MAI sau dacă era presiunea mediatică prea mare și a fost singura variantă să se eschiveze pentru a nu răspunde întrebărilor adresate de presă.
Cert este că această situație este total atipică, mai ales la nivelul unei structuri centrale, de o importanță deosebită pentru sistemul imunitar al MAI.

II. Care este legatura intre comisarul-şef de poliţie Sandu Frangulea, șeful Serviciului Judeţean Anticorupţie Prahova si situatia de la IPJ Constanta care a oripilat o tara intreaga?

Reamintim ca, la poliția din Constanța au început să cadă primele capete după accidentul provocat de Vlad Pascu, tânărul care, aflat probabil sub influența drogurilor, a omorât un băiat și o fată, pe șoseaua dintre 2 Mai și Vama Veche.

În altă ordine de idei, precizam ca sindicatul Europol reclama ca cei care sunt responsabili de dezastrul din Poliția Română, rămân în continuare pe funcții la minister.

Patru șefi au fost demiși – printre ei și adjunctul șefului Inspectoratului județean de Poliție – iar în cazul unui ofițer și a altor doi agenți, urmează să fie sesizat Parchetul – pentru că planează asupra lor suspiciunea unor fapte de abuz în serviciu. Cei din urmă ar fi trebuit să îl testeze pentru consum de droguri pe Vlad Pascu, dar nu l-au testat.

Chestor de poliție Eduard Ionescu, șef Direcția de Comunicare a MAI: „Evaluarea preliminară a activității manageriale de la nivelul Inspectoratului Județean de poliție Constanța a determinat adoptarea măsurii de eliberare din funcțiile de conducere deținute a următorilor polițiști: adjunctul șefului IPJ cu responsabilități în domeniul siguranței rutiere și ordine publică, șeful Serviciului Rutier Constanța, șeful Poliției Municipiului Mangalia, respectiv şeful Poliției Vama Veche.”

Măsurile au fost luate după ce ministrul de interne și-a trimis corpul de control în Constanța și au fost descoperite mai multe nereguli în felul în care au intervenit poliţiştii de acolo în cazul lui Vlad Pascu, şoferul care – aflat sub influența drogurilor, a ucis doi oameni, pe șoseaua spre Vama Veche.

Ministerul de Interne urmează să sesizeze și Parchetul în cazul unui ofițer și a doi agenți – care ar fi trebuit să îl testeze pentru consum de droguri pe Vlad Pascu dar … nu au făcut-o.

Bomba de pe cireasa de tort:

Sindicatul Europol a avut dreptate cand a precizat si dezvaluit faptul ca, cei care sunt responsabili de dezastrul din Poliția Română, rămân în continuare pe funcții la minister.

M.A.I. nu a comunicat, miercuri, în mod oficial, nicio măsură la adresa șefului IPJ Constanța, Constantin Adrian Glugă, deoarece acesta chipurile – si-a inaintat dosarul de pensionare.

BOMBA

Aceasta actiune are ca scop doar ascunderea faptului ca, marele mahar de la sefia IPJ Constanta (Constantin Adrian Glugă) este finul lui Bogdan Despescu, secretar de stat pe ordine publică în Ministerul Afacerilor Interne, un personaj camuflat pentru opinia publică, suficient de puțin cunoscut încât să nu genereze nicio emoție și, implicit, să nu fie o miză pentru furia societății, care nu știe că e, în mod real, principala ei cauză. Deci, pensionarea in acest scandal s-a efectuat pentru ca itele sa nu duca la Despescu si chestorul principal de Poliție Eduard Mirițescu, un tandem toxic care a pus pe butuci Politia Romana, un tandem pornit de la IPJ Prahova. Vom reveni. (Cristina T.).

 

 

 

 

Exclusiv

De la „Frumușelu’ Sifon” la Maneliadă pe Bulevard: cum se eliberează trotuarul doar când vor clanurile, nu IPJ Prahova

Publicat

pe

De

Centrul Ploieștiului, teritoriu de clan: „Prestij” la vedere, legea pe mod invizibil

În buricul Ploieștiului, acolo unde primăria vinde pliante cu „zonă civilizată”, realitatea de pe teren arată altfel: Restaurantul „Prestij” a funcționat ani de zile ca ring de bătaie cu abonament pentru interlopi, „băieți veseli” și clientele de clan.

Așa cum a relatat deja ziarul de investigații Incisiv de Prahova (articolele din 14 și 24 iunie 2026), „Prestij” a devenit sinonim cu:

  • parcare pe avarii direct pe Bulevard,
  • blocarea completă a intersecției de la Bobalna,
  • intrare în local ca la clubul privat al clanului.

Restaurant „de fițe”? Pe hârtie, da. În practică, un fel de „Maneliadă City – ediție limitată, doar pentru cine nu are treabă cu legea”.

Frumușelu’ nu e doar gazdă de clan, e și… „sifon cu cameră HD”

Noutatea picantă a poveștii nu e doar că la „Prestij” s-a bătut, s-a blocat orașul și s-au făcut manele în loc de meniu. Noutatea e că „Frumușelu’” – personajul care se prezintă, direct sau prin oamenii lui, drept stăpân de teritoriu – joacă la două capete.

Pe de o parte, localul e raiul interlopilor. Pe de altă parte, „Frumușelu’ e sifon” – după cum susțin surse din anturajul său – și colaborează relaxat cu „Miliția”, adică exact instituția care, oficial, nu vede, nu aude și nu înțelege nimic în zonă.

Detaliu esențial:
Când a bubuit scandalul cu bătaia de la „Prestij”, Frumușelu’ a dat frumușel camerele de supraveghere la Poliție. Nu de acum, nu de ieri – e „sifon” de multă vreme, spun gurile rele.

Interlopii își fac de cap în local, dar când se strică jocul și trebuie găsit un vinovat, de undeva apar:

  • înregistrări clare,
  • unghiuri perfecte,
  • chipuri HD gata de dosar.

Maneliadă în față, recital de turnătorie în spate.

Incidentul „spontan” de la Prestij: provocat fix din interior (aici)

Cireașa de pe tortul acestui „prestigiu” local este că ultimul mare scandal nu a fost declanșat de vreun client beat, vreun interlop cu prea mult testosteron sau de vreo ceartă pe notă.

Nu. Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, totul a fost provocat de un șef de sală. Adică de omul care, teoretic, trebuie să asigure:

  • liniște,
  • ordine,
  • servire civilizată.

În loc de asta, șeful de sală s-a dovedit a fi:
MC-ul oficial al scandalului, animator de conflict, generator de „rating” pentru camerele video pe care Frumușelu’ le livrează frumușel organelor.

Șeful de sală aprinde fitilul, interlopii sar „la program”, iar la final Miliția primește totul gata filmat, HD, cu sunet, cadru strâns și posibilitate de „montaj” în dosar.

Bulevardul blocat pentru „șefu’ la masă”: când se eliberează, cine dă drumul la trafic?

În timp ce IPJ Prahova s-a specializat ani la rând pe butonul de „mute” în scandalul Prestij–Maneliadă, pe teren se întâmplă altceva:

Trotuarul de pe Bulevard și intersecția de la Bobalna devin, seară de seară, parcare personală pentru „prieteni de casă”.

Schema e simplă:

  • se parchează pe trotuar,
  • se blochează colțul de intersecție,
  • se sufocă circulația,
  • pietonii sare pe carosabil, că trotuarul e pentru bolizii clanului.

Întrebarea care se ridică, inevitabil, pentru ploieșteanul de rând:

Când se eliberează trotuarul de pe Bulevard?

  • Când termină interlopii masa?
  • Când apasă Frumușelu’ pe „stop” la cameră?
  • Sau când se încheie tura șefului de sală – piroman de scandal?

Ar fi poate momentul ca IPJ Prahova, atât de deranjat de cuvântul „interlopi”, să fie deranjat măcar de:

  • blocarea sistematică a unei intersecții întregi,
  • transformarea trotuarului în garaj de clan,
  • faptul că un colț central al orașului arată, seară de seară, ca parcarea VIP a unei gări obscure.

IPJ Prahova între „mute” și „sifon”: patrulă la Frumușelu’ sau abonament la imagini?

După dezvăluirile și presiunile publice semnate Incisiv de Prahova, IPJ Prahova și Secția 4 au bifat, timid, primele mișcări:

  • 4 percheziții,
  • 2 rețineri preconizate,
  • comunicate cu „se fac cercetări”.

Dar pe fond, nu se schimbă nimic esențial:

  • Frumușelu’ rămâne „sifon” de serviciu,
  • localul continuă să fie perceput ca fief de clan,
  • trotuarul și intersecția Bobalna rămân câmp tactic al „bombardierilor” de bordură.

Dacă tot avem un „sifon” cu camere HD la dispoziție, poate IPJ Prahova ar putea încerca un experiment revoluționar pentru epoca modernă:
să stea prin preajma locației chiar și atunci când nu urlă manelele și nu curg pumnii.

Nu doar:

  • când trebuie ridicate înregistrările,
  • când trebuie pozat un dosar,
  • când dă prost la imaginea IPJ să nu facă nimic.

Prestij de carton, siguranță de mucava: ploieșteanul normal, evacuat din centru

În toată povestea asta, cel mai puțin contează „prestigiul” restaurantului.
Ce contează cu adevărat este mesajul transmis ploieștenilor obișnuiți:

  • „Dacă ești om normal, trotuarul nu mai e al tău, e al clanului.”
  • „Dacă vrei să mergi la restaurant în centru, intri pe propria răspundere.”
  • „Dacă nu-ți plac scandalul, sticlele și pumnii, vezi-ți de treabă în afara orașului.”

În timp ce:

  • interlopii se perindă liniștiți,
  • Frumușelu’ jonglează între imaginea de „gazdă de clan” și rolul de „sifon cu cameră”,
  • șeful de sală aprinde scântei la masă,
  • IPJ Prahova se preface că e surprins de ce se întâmplă la două minute de sediu,

normalitatea e evacuată din centrul Ploieștiului.

Concluzie de pamflet: Frumușelu’ Maneliadă, patron de trotuar și furnizor oficial de dovezi

Într-un oraș normal, după ani de:

  • blocări de străzi,
  • scandaluri repetate,
  • atmosfere de clan la vedere,

ai avea:

  • controale non-stop,
  • patrule fixe în zonă,
  • dosare serioase, nu doar „percheziții de decor”.

În Ploiești, avem altceva:

  • un restaurant transformat în Maneliadă cu circuit închis,
  • un Frumușelu’ care e și „prietenul băieților”, și „sifonul Miliției”,
  • un IPJ Prahova care descoperă ordinea publică doar când o scrie presa cu majuscule.

Până când cineva va avea curajul să trateze centrul Ploieștiului ca pe un oraș, nu ca pe o rezervație de clanuri:

  • Prestij / Maneliadă rămâne locul ideal pentru amatorii de adrenalină, pumni și parcări pe trotuar.
  • Pentru restul, varianta sănătoasă rămâne aceeași: restaurante în afara Ploieștiului, unde singurul risc real e să nu mai prinzi desertul preferat – nu să prinzi o sticlă, un pumn sau o mașină parcată fix pe trotuarul pe care ar trebui să mergi. (Cristina T.).
Citeste in continuare

Exclusiv

Mame cu pistol la brâu, drepturi la coadă: cum își bate statul joc de femeile din uniformă

Publicat

pe

De

Statul-Glumeț: „Eroi în stradă, restul… vedem la pensie!”

Ani la rând, oamenii în uniformă – militari, polițiști și funcționari publici cu statut special – au fost tratați de statul român fix ca niște decoruri de film de acțiune: buni de poză, buni de sacrificiu, dar uitați când vine vorba de drepturi reale, mai ales la pensie.

Deși vorbim de profesii cu risc, cu incompatibilități cât un cod penal și cu restrângeri de drepturi fundamentale, legislația a reușit performanța să îi lase pe acești oameni la coada listei când vine vorba de mecanisme de protecție și compensare, comparativ cu alți salariați de lux ai statului.

Rezultatul? O inechitate evidentă, strigătoare la cer, dar aparent… mută pentru legiuitorii noștri.

Asta denunță Sindicatul Europol, care pune reflectorul pe un adevăr inconfortabil: în timp ce șefii se împăunează cu „sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională”, cei care duc greul sunt premiați cu diferențe de tratament și bătaie de joc legislativă.

Sistem cu două viteze: „Pensie publică” vs. „Pensie militară de mâna a doua”

În prezent, România a inventat un sport național nou: discriminarea creativă între sisteme de pensii. În sistemul public de pensii există anumite drepturi recunoscute, cu scop clar: protejarea celor care au contribuit la sistem și recunoașterea unor perioade sau situații ce afectează cariera profesională.

Când treci însă în sistemul pensiilor militare, magia dispare. Multe dintre aceste drepturi nu mai au corespondent. Ca și cum un polițist sau un militar ar trăi pe altă planetă și n-ar avea nici carieră, nici familie, nici viață de om normal.

Lipsa unei abordări unitare a născut:

  • interpretări diferite ale legii (fiecare instituție cu legea ei paralelă),
  • un teanc de litigii în instanțe,
  • și, cel mai grav, sentimentul perfect justificat că personalul militar și polițienesc este deliberat dezavantajat față de alte categorii socio-profesionale.

În traducere liberă: aceiași bani ai statului, dar cetățenii de categorie „uniformă” primesc versiunea low-cost a drepturilor sociale.

Proiectul de lege: „Nu vrem privilegii, vrem să nu mai fim fraieriți”

Modificările propuse prin proiectul de lege depus la Senat (despre care vorbește Sindicatul Europol) nu cer vile la mare, pensii speciale de poveste sau privilegii obscene. Cer ceva mult mai periculos pentru un stat ipocrit: logică și corectitudine.

Scopul proiectului:

  • să elimine neclaritățile legislative;
  • să repare o diferență de tratament care nu mai poate fi apărată cu niciun artificiu juridic;
  • să păstreze specificul pensiilor militare, fără a distruge principiile actuale și fără a umbla la drepturile deja aflate în plată.

Adică exact ce ar fi trebuit să facă Parlamentul de ani de zile, dar n-a avut timp, ocupat fiind cu rezolvarea altor urgențe naționale: cum să-și mai pună niște sporuri, cum să-și mai umfle niște indemnizații și cum să prezinte la TV orice cârpă legislativă drept „mare reformă”.

Femeile în uniformă: eroism la serviciu, discriminare la pensie

În aceeași logică, Sindicatul Europol pune degetul pe rana pe care mulți o ignoră: femeile din structurile de apărare, ordine publică și securitate națională.

Aceste femei:

  • poartă armă și responsabilitate;
  • se supun acelorași riscuri și restricții;
  • în paralel, nasc și cresc copii, cu același timp de 24 de ore pe zi ca orice altă mamă.

În sistemul public de pensii, această realitate este recunoscută prin măsuri concrete: statul admite că o femeie care muncește și crește copii face un efort suplimentar și compensează, cât de cât, prin drepturi specifice.

În sistemul militar însă, aceeași femeie – dacă poartă uniformă – devine brusc un caz abstract, fără copil, fără efort recunoscut. Diferența de tratament persistă, fără justificare rezonabilă, produ-când o discriminare clară față de alte categorii socio-profesionale.

Cu alte cuvinte, pentru stat, o mamă în civil contează mai mult decât o mamă cu epoleți. Prima primește mecanisme de protecție. A doua primește aplauze goale și discursuri sforăitoare de „Ziua Poliției”.

Principiul de bun-simț, marea revelație pentru legiuitori: obligații egale, drepturi egale

Sindicatul Europol formulează un principiu care, într-un stat normal, ar părea de ABC. La noi, pare descoperire epocală:
dacă oamenii au obligații egale și sacrificii cel puțin comparabile, trebuie să aibă drepturi egale.

Personalul din sistemul de apărare nu poate fi exclus de la:

  • mecanisme de protecție socială deja recunoscute altor salariați;
  • doar pentru că activează într-un sistem juridic distinct, construit mai mult pentru control decât pentru protecție.

Este absurd ca:

  • aceiași contribuabili să fie împărțiți în „merită protecție” și „nu merită, că poartă uniformă”;
  • mamele din poliție să fie bune pentru statistici la 8 Martie, dar invizibile când se calculează drepturi de pensie.

Un pas mic pentru Parlament, un pas enorm pentru decență

Adoptarea modificărilor propuse:

  • ar elimina discriminările existente;
  • ar restabili un minimum de echitate;
  • ar asigura un tratament egal între toate categoriile de lucrători ai statului, indiferent că poartă costum, salopetă sau uniformă cu insignă.

Nu vorbim despre privilegii, ci despre decență legală.
Nu vorbim despre „pensii nesimțite”, ci despre oprirea unui abuz nesimțit de indiferență.

În timp ce politicienii își plâng grijile de imagine pe la talk-show-uri, femeile polițiste continuă să:

  • își facă turele de noapte,
  • își crească copiii,
  • și să afle, la final de carieră, că statul le-a bifat ca „eroi” în comunicate, dar „excepții” când s-au împărțit drepturile.

Iar pamfletul, oricât de dur ar fi, rămâne totuși mai blând decât realitatea unei mame în uniformă care, după o viață de risc și restrângeri de drepturi, descoperă că țara pentru care a muncit o consideră, la pensie, cetățean de mâna a doua. (Cerasela N.).

Citeste in continuare

Exclusiv

Veto constituțional pentru transparența în instanțe: CCR blochează tentativa de a „simplifica” hotărârile judecătorești

Publicat

pe

De

Într-o decizie crucială pentru sănătatea sistemului de justiție din România, Curtea Constituțională a tăiat elanul legislativ care amenința să transforme hotărârile judecătorești în simple verdicte lipsite de context. Judecătorii constituționali au stabilit că dreptul cetățeanului de a-și vedea argumentele reflectate în sentință nu este un moft birocratic, ci un pilon fundamental al democrației.

Victoria Avocatului Poporului: Codul de Procedură Civilă rămâne sub lupa Constituției

Turnura de situație vine după ce Curtea Constituțională a României (CCR) a admis sesizarea formulată de Avocatul Poporului, declarând neconstituțională legea care viza modificarea articolului 425 alin. 1 lit. b din Codul de procedură civilă. Modificarea propusă ar fi permis judecătorilor să elimine din cuprinsul hotărârilor menționarea, fie și succintă, a susținerilor și apărărilor formulate de părțile implicate în proces.

Prin acest verdict, conform motivării CCR, s-a pus capăt unei inițiative care ar fi putut știrbi grav încrederea publicului în actul de justiție. Curtea a statuat că o hotărâre judecătorească nu poate fi considerată completă dacă ignoră „vocea” celor care se judecă.

Transparența, nu viteza: De ce sunt indispensabile argumentele părților

Argumentul central al judecătorilor CCR a fost unul de o logică juridică imbatabilă: eliminarea obligației de a include apărările părților afectează direct garanțiile unui proces echitabil. În viziunea Curții, prezentarea argumentelor fiecărei părți este un element indispensabil pentru transparența actului de justiție.

Fără această componentă, ar fi imposibil de verificat dacă instanța a analizat cu adevărat cauza sub toate aspectele sale înainte de a pronunța o soluție. Practic, CCR subliniază că justiția nu trebuie doar să se facă, ci trebuie să se și vadă că s-a făcut printr-un proces intelectual riguros de examinare a tuturor dovezilor și cererilor depuse la dosar.

Dreptul de a înțelege sentința: Un mecanism împotriva arbitrariului

Decizia Curții pune accent pe respectul față de cetățeanul implicat în actul de justiție. Potrivit CCR, menționarea cererilor și apărărilor le permite părților să înțeleagă cu adevărat raționamentul instanței și să urmărească firul logic care a condus la hotărârea finală. Această structură a sentinței este singura garanție că judecătorul nu a ignorat probele sau argumentele cheie, prevenind astfel riscul de arbitrar.

Prin această hotărâre, care este definitivă și general obligatorie, Curtea Constituțională reconfirmă faptul că eficiența sistemului judiciar nu poate fi obținută prin sacrificarea calității și a transparenței. „Hotărârile mute” nu au loc într-un stat de drept, iar dreptul la un proces echitabil rămâne protejat de orice tentativă de restrângere a obligațiilor de motivare ale magistraților. (Sava N.).

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv2 ore ago

De la „Frumușelu’ Sifon” la Maneliadă pe Bulevard: cum se eliberează trotuarul doar când vor clanurile, nu IPJ Prahova

Centrul Ploieștiului, teritoriu de clan: „Prestij” la vedere, legea pe mod invizibil În buricul Ploieștiului, acolo unde primăria vinde pliante...

Exclusiv2 ore ago

Mame cu pistol la brâu, drepturi la coadă: cum își bate statul joc de femeile din uniformă

Statul-Glumeț: „Eroi în stradă, restul… vedem la pensie!” Ani la rând, oamenii în uniformă – militari, polițiști și funcționari publici...

Exclusiv2 ore ago

Veto constituțional pentru transparența în instanțe: CCR blochează tentativa de a „simplifica” hotărârile judecătorești

Într-o decizie crucială pentru sănătatea sistemului de justiție din România, Curtea Constituțională a tăiat elanul legislativ care amenința să transforme...

Exclusivo zi ago

O feuda numită MEDAT: cumetrie, falsuri și caracatița bugetarilor de lux sub mantia lui Irineu Darău (USR)

Caracatița bugetarilor de lux din MEDAT: cum „biblioteca” USR s-a transformat în manual de feudalism digital În seria „Prezentul fără...

Exclusivo zi ago

Prahova sub talpa clanurilor: Polițiști cu dosare la comandă, interlopi cu protecție la purtător

Băieți „deștepți” în plină criză: Când interlopii cred că-i doare statul la bască (aici) Chiar dacă ziarul nostru de investigații,...

Exclusivo zi ago

Bebe-chestorul și CIRP-ul de buzunar: cum a ajuns Drăgan stăpân pe informarea publică a Poliției Române

Răspunsuri în bătaie de joc de la CIRP Sindicatul Diamantul aruncă public în aer o situație care, în orice stat...

Exclusiv2 zile ago

„Prestij” cu reacție întârziată: după ani de Maneliadă în centru, IPJ Prahova scoate din joben… 4 percheziții

De la restaurant „de fițe” la fief de clan: Prestij, ringul protejat din buricul Ploieștiului În centrul Ploieștiului, la doi...

Exclusiv2 zile ago

Catedrala ipocriziei reformiste: Cum „reorganizarea către eficiență” ascunde dublă semnătură și epurări la Ministerul Economiei/ Documente

Șase luni de mandat și o postare mesianică: Când PR-ul jubilează, legalitatea șchiopătează – Între discursul despre meritocrație și realitatea...

Exclusiv2 zile ago

Secret de serviciu la frontieră: cum păzește Poliția de Frontieră hârtiile mai abitir decât granița

„Cultura grănicerului comunist” trăiește bine-mersi în 2026 V-am mai spus: Poliția de Frontieră este mult, mult mai înapoiată decât Poliția...

Exclusiv2 zile ago

Poliția fără curent: Șefii se ascund în birouri, iar agenții fug de cuțitar prin intersecție

Scenă de groază și comedie neagră în Capitală Conducerea Poliției Române este responsabilă și, în egală măsură, vinovată pentru scenele...

Exclusiv2 zile ago

Coca-Cola Ploiești – O nouă eră în reciclarea “transparentă”: cum se reciclează banii, nu doar sticlele

O nouă zi, aceeași mizerie: Coca-Cola Ploiești “salvează planeta” pe banii fraierilor Într-o lume în care toți pozează în campioni...

Exclusiv3 zile ago

Furați la stat, furați la pensie: jaf cu ștampilă oficială în lumea militarilor și polițiștilor

„Te-am ciuntit la salariu, hai să-ți ciuntim și pensia!” Statul român, marele iluzionist cu șapcă de „servant al poporului”, lovește...

Exclusiv3 zile ago

OAMENI DINCOLO DE UNIFORMĂ: Gestul impresionant al polițiștilor din Gorj pentru călătorii blocați în „trenul groazei”, pe caniculă

Într-un weekend marcat de temperaturi extreme și de fragilitatea infrastructurii feroviare, o intervenție neașteptată a polițiștilor de la Transporturi a...

Exclusiv4 zile ago

Pensionarul de lux și împăratul șuruburilor: IPJ Prahova, statul care plătește micii de pe DN1 și folia neagră de la Dedeman – «Grădinița de cadre» IPJ Prahova (XV)

  Catedrala Jmecheriei, episod nou: după „doctorii‑Dumnezeu” și „școlărițele” în fundul gol (aici), intră în scenă pensionarul de 130 de...

Exclusiv4 zile ago

Salariul, „Top Secret de Cartier”. Cum a bătut Sindicatul „Diamantul” la poarta Statului până a crăpat lacătul

Când întrebi cât câștigi, ți se răspunde: „Clasificat, tovarășe!” Ani de zile, în România, întrebarea elementară a oricărui polițist –...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv