Administratie
CDI 1 are proiecte foarte mari de gestionat și fonduri pe măsură
Unitatea, subordonată Direcției domenii și infrastructuri, și-a schimbat total înfățișarea. Aceeași ordine și curățenie în exterior, dar, de mai bine de un an, personalul s-a mutat în casă nouă. A fost construită o clădire modernă – formată din parter, etaj și mansardă –, care oferă condiții mult mai bune de lucru.
Centrul de domenii și infrastructuri nr. 1 (CDI 1) are o zonă de responsabilitate în care se află cea mai mare concentrare de unităţi militare, din toate categoriile de forţe, de la Sinaia, în nord, la Dunăre, în sud, de la Pitești, în vest, la Dunăre, în est.
Am mers prin unitate, pentru a vedea schimbările, însoțiți de locțiitorul comandantului, locotenent-colonel ing. Ștefan Alexandru Anton. În vechile magazii, odată pline de materiale de construcţii, sunt acum depozitate obiecte de mobilier din unitățile reabilitate, unelte și scule folosite cândva de muncitorii încadrați în centru.
Prin reparații capitale, se lucrează într-un ritm susținut la reabilitarea lor, fiind montați pereți și acoperișuri din tablă zincată cutată, vopsită în culori mozaic, specifice armatei. Tot prin reparație capitală a fost reabilitată și capela, care a devenit, cu ajutorul donațiilor, un adevărat loc de reculegere sufletească.

Colonel ing. Constantin Dumitrescu, comandant CDI 1
Au fost construite remize pentru maşini şi utilaje și, prin reabilitarea unor vechi clădiri, s-au amenajat o sală de sport și un spaţiu pentru conducătorii auto, unde aceștia pot completa documentele specifice sau lua masa.
Ne dăm interesul nu doar să lăsăm ceva în urmă, ci și să creăm condiții optime pentru personalul care își desfășoară activitatea în unitate, spune locotenent-colonelul Anton.
După o vizită rapidă în exterior, am intrat în noul sediu al centrului și, mergând din birou în birou, am revăzut, cu plăcere, vechi cunoștințe întâlnite în urmă cu cinci ani. La parter și etaj au fost amenajate birouri și două săli de ședințe, iar încăperilor de la mansardă li s-a dat destinația de birouri sau garsoniere.
CDI 1 are în compunere mai multe secții, pe domenii precum patrimoniu, mentenanţă, management dirigenţie lucrări, proiecte lucrări pe fonduri naţionale şi NSIP. Secţia patrimoniu se ocupă atât cu înscrierea imobilelor în cartea funciară, cât și cu evidența şi administrarea acestora.

Locotenent-colonel ing. Ștefan Alexandru Anton
Căpitanul Simona Bistriceanu ne-a asigurat că sunt încă neînscrise în cartea funciară imobilele aflate în litigii, de soluționarea cărora se ocupă biroul juridic din centru sau birourile de consilieri juridici din unitățile care le au în folosință.
Pentru evidența patrimoniului imobiliar sunt avizate foarte multe documentații, dosare tehnice privind scoateri din funcțiune și închirieri, se întocmesc situații centralizatoare privind necesarul de locuințe de intervenție sau de serviciu, care ulterior se înaintează la DDI.
La biroul juridic, din cele trei funcții existente este încadrată doar una. Centrul este pe avarie, în ceea ce privește personalul, cam în toate sectoarele de activitate.

În urma unui concurs pentru ocuparea unui post de jurist, persoana care a câștigat a renunțat din prima zi, când a văzut în contract de ce salariu ar beneficia. La biroul financiar, funcțiile de contabil-șef și contabil, neîncadrate, sunt asigurate de personal din DDI.
Doamnele care au plecat erau foarte bune profesioniste, spune comandantul, colonel ing. Constantin Dumitrescu. Decizia lor de a pleca nu este de condamnat. Nu poți să oprești pe cineva cu forța, mai ales când găsește un serviciu mai bine plătit sau chiar plătit la fel, dar cu mai puțină muncă și răspundere mai mică.
De luna viitoare, la biroul financiar, va fi detașat caporalul Viorel Ciobanu, în unitate din 2009, absolvent al unei facultăți de drept, care are cunoștințe despre salarizare, dar și voința de a învăța și de a se specializa, prin studii masterale, în achiziţii publice.
Evidența a tot ce înseamnă plăți care se derulează prin unitate îi revine plutonierului-major Viorica Bălan și unei colege de-a acesteia, care gestionează contractele.
În secția care are responsabilitatea managementului investițiilor NSIP, există un birou care se ocupă doar de urmărirea lucrărilor de la Fetești. Pereți capitonați cu rafturi pline de dosare, multe documente pe birouri și lângă acestea, dar și depozitate în altă cameră.

Pentru identificarea într-un timp scurt a informațiilor solicitate cu prilejul unor controale și nu numai, conducerea centrului a luat decizia de a scana toate documentele, pe fiecare lucrare gestionată, și de a crea o arhivă electronică.
În zona sa de responsabilitate, în cazărmile unde funcționează unități militare, CDI 1 execută, periodic, o verificare a documentelor.
Mai greu este cu cele dezafectate, unde trebuie asigurată paza, făcute reparații curente pe împrejmuiri, curățenie etc. Pentru pază, sunt cinci grupe cu câte 10, 12 soldați și gradați profesioniști, care lucrează în ture. De la centru este numit câte un administrator pentru cinci, șase cazărmi dezafectate.
În privința personalului de specialitate, centrul suferă, ca multe alte unități militare. Comandantul ne spune că sunt suficienți specialiști constructori, dar mai puțini la instalații sanitare și niciunul la drumuri și poduri, pentru că nu se mai școlarizează.

Meseria noastră oferă perspective și oportunități în civilie, mulți sunt vânați de firme, spune colonelul ing. Constantin Dumitrescu. Este omenește ca fiecare să caute să trăiască mai bine, să-și găsească un loc de muncă mai bine plătit, care să îi dea posibilitatea să ducă o viață mai ușoară și să poată oferi familiei mai mult.
În unități similare CDI 1, cea mai mare presiune se pune pe managerii de proiecte și diriginții de șantier. Manageri de proiecte pot fi ingineri sau persoane cu studii de specialitate, ofițeri sau civili.
Cum personalul din aceste categorii este tânăr, fără experiență, cei cărora li s-au repartizat asemenea atribuții au fost nevoiți să învețe din mers, cu proiecte mici, de 10 până la 60 de milioane, unii răspunzând de câte șapte-opt astfel de proiecte.
Lucrările sunt în toată zona de responsabilitate, iar managerul de proiect trebuie să meargă la investiția respectivă măcar o dată la două săptămâni, la ședințele de progres. Urmărirea lucrărilor este obligatorie cu dirigenţie de șantier, conform legii, cineva trebuie să confirme că fiecare etapă din execuție este corectă.
L-am întrebat pe comandantul centrului ce este mai avantajos: consolidarea sau construcția nouă? Nu mai rentează consolidarea, a răspuns.

În momentul în care începi să faci o consolidare, estimezi o valoare, dar există riscul ca aceasta să se dubleze sau tripleze, din cauza viciilor pe care le găsești pe teren, iar costurile pentru depozitarea molozului sunt destul de mari.
Dacă iei de la zero o construcție, nu mai depinzi de configurația unei structuri vechi, care te limitează, necesităţile de acum nu corespund cu cele de acum 50 sau 60 de ani. O clădire nouă este sigură pentru 60-70 de ani, dar la una consolidată pot să apară oricând surprize.
Despre colaborarea cu firmele, comandantul ne-a declarat că este, în general, bună. Întâmpinăm probleme la documente. Sunt firme care au înțeles sistemul nostru de a întocmi documentele de decontare și execuție și se
pliază pe cerințele noastre. Dar sunt și firme care au mai lucrat cu alte structuri ale statului și este greu să-i faci pe managerii acestora să înțeleagă faptul că la noi este altfel.
Există posibilitatea rezilierii unui contract, dar pentru asta se ajunge în instanță și durează foarte mult, iar pe
perioada respectivă trebuie sistate lucrările. De aceea, este preferabil să se găsească o variantă de mijloc, astfel încât proiectul să se realizeze.
Numai pentru contractat credite de angajament are la dispoziție peste două miliarde şi jumătate de lei. De aceşti bani vor fi realizate lucrări, dar nu va fi simplu cu structura de personal de acum. (I. Nedelcu, foto – Eugen Mihai).
Administratie
Păuleștiul se transformă în polul bucuriei: Weekend de gală la „Sărbătoarea Cireșelor” cu muzică și tradiție
Comuna Păulești îmbracă haine de sărbătoare în acest sfârșit de săptămână, devenind destinația preferată a prahovenilor pentru relaxare și spectacol. Ediția din 2026 a „Sărbătorii Cireșelor” promite să fie un maraton al bunei dispoziții, îmbinând aromele verii cu un line-up de excepție pe scena festivalului.
Regal muzical pe scena din Păulești: De la folclor autentic la hituri moderne
Programul artistic pregătit pentru zilele de 6 și 7 iunie este unul dintre cele mai ambițioase de până acum, reușind să acopere preferințele tuturor generațiilor. Organizatorii au confirmat prezența unor nume grele ale scenei românești, oferind un mix echilibrat între muzica populară de suflet și ritmurile moderne care domină topurile.
Pe scena evenimentului vor urca artiști consacrați precum Niculina Stoican, Mioara Velicu, Corina Dragomir, Gabriel Dumitru și Vasilica Vlădoiu, care vor întreține atmosfera cu piese tradiționale. Spectacolul va fi completat de energia artiștilor Amna, Adda & Band, Vescan, Cristian Rizescu, Baboiash și Shondy. Întregul eveniment va fi prezentat de Mihaela Cristina Coman, garantând un flux continuu de distracție și momente speciale pentru toți cei prezenți.
Sandu Tudor, edilul comunei: „Investim în bucuria comunității și în tradițiile noastre”
Inițiativa acestui eveniment aparține administrației locale, care vede în acest festival nu doar un simplu moment de recreere, ci un pilon de consolidare a identității locale. Conform declarațiilor oferite de primarul comunei Păulești, Sandu Tudor, sărbătoarea este dedicată în totalitate oamenilor locului și valorilor care îi unesc.
„Vă invităm să participați la tradiționala Sărbătoare a Cireșelor, un eveniment dedicat comunității, tradițiilor și bucuriei de a petrece timp împreună”, a transmis edilul Sandu Tudor. Acesta a subliniat că efortul organizatoric depus de Primăria Comunei Păulești are ca scop principal oferirea unei atmosfere autentice, unde gustul cireșelor de iunie să fie acompaniat de „energia unei comunități unite”.
Un weekend pentru familie: Gastronomie, spectacol și vibrație locală
Dincolo de programul de concerte, „Sărbătoarea Cireșelor” rămâne un reper pentru iubitorii de tradiție și de produse locale. Timp de două zile, Păuleștiul va oferi vizitatorilor momente de neuitat, activități pentru copii și ocazia de a redescoperi savoarea fructelor simbol ale localității.
Autoritățile locale au pus la punct ultimele detalii logistice pentru a primi un număr mare de vizitatori, invitând prietenii din tot județul să se alăture acestei celebrări a verii. Mesajul administrației conduse de Sandu Tudor este unul de deschidere totală: „Vă așteptăm cu drag să ne bucurăm împreună de gustul cireșelor și de muzică bună!”. Astfel, Păuleștiul demonstrează încă o dată că știe să își onoreze moștenirea, construind în același timp un prezent plin de vibrație și entuziasm.
Administratie
Alertă în Dumbrăvești: Comuna rămâne fără apă din cauza viiturilor de la Văleni. Primarul Dorin Gabriel Răducanu anunță măsuri de urgență
O situație de criză a lovit comunitatea din Dumbrăvești și localitățile învecinate în această dimineață. Din cauza condițiilor meteo care au afectat sursa majoră de captare, alimentarea cu apă potabilă a fost sistată complet, lăsând mii de gospodării și zeci de agenți economici importanți în fața unei situații fără precedent.
Avans de aluviuni la S.T.A. Vălenii de Munte: Decizia drastică de la ora 08:00
Problema a apărut la principala sursă de alimentare, Stația de Tratare a Apei (S.T.A.) Vălenii de Munte. Din cauza precipitațiilor, cantități masive de sedimente și aluviuni au fost antrenate în zona prizei de captare, făcând tratarea apei imposibilă din punct de vedere tehnic și sanitar.
Potrivit raportului de încercare nr. 353, întocmit de Exploatare Sistem Zonal Prahova, calitatea apei brute s-a degradat atât de mult încât s-a impus oprirea imediată a furnizării începând cu data de 5 iunie 2026, ora 08:00.
Primarul din Dumbrăvești, apel la răbdare: „Disconfortul este real, dar siguranța primează”
Într-un anunț de interes public adresat direct locuitorilor din comună, primarul localității Dumbrăvești, Dorin Gabriel Răducanu, a confirmat întreruperea serviciului. Edilul a explicat că măsura este independentă de voința administrației locale, fiind o problemă tehnică generată de fenomene naturale la stația de tratare.
„Vă aducem la cunoștință că alimentarea cu apă potabilă este întreruptă din cauza cantităților mari de aluviuni. Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și vă mulțumim pentru înțelegere”, a transmis primarul Răducanu, subliniind gravitatea situației la nivelul întregului sistem zonal.
Impact devastator: De la Hidro Prahova Dumbrăvești la marii giganți industriali
Sistarea apei de la sursa Văleni a declanșat un efect de domino pe o listă impresionantă de beneficiari. Pe lângă cetățenii din Dumbrăvești, măsura afectează direct infrastructura gestionată de Hidro Prahova în Plopeni, Găgeni, Băicoi și Gura Vitioarei.
Documentul oficial arată că sunt vizați și coloși economici precum Prahova Industrial Parc, Maspex Romania și Bialetti Stainless Steel, dar și instituții critice precum Penitenciarul Ploiești. Practic, o întreagă axă industrială și rezidențială depinde în acest moment de viteza cu care echipele tehnice vor reuși să curețe priza de captare și să reia procesul de filtrare.
Incertitudine privind reluarea furnizării
Autoritățile din Dumbrăvești și dispeceratul de la Exploatare Sistem Zonal monitorizează permanent situația. Din păcate, reluarea alimentării este condiționată strict de factorii naturali: apa trebuie să se limpezească la sursă pentru a putea fi tratată corespunzător.
Până la noi instrucțiuni, locuitorii din Dumbrăvești sunt sfătuiți să utilizeze cu maximă economie rezervele de apă existente și să urmărească informările oficiale emise de Primărie și de operatorul de apă.
Administratie
Lecția de demnitate a „Domnului Trandafir” în era inteligenței artificiale: Grațiela Gavrilescu, omagiu emoționant de Ziua Învățătorului
Într-o lume dominată de algoritmi și tehnologie, fundamentul societății rămâne neschimbat: dăruirea dascălilor care modelează primele caractere. Cu ocazia Zilei Învățătorului, deputatul PUSL Grațiela Gavrilescu a transmis un mesaj tulburător, în care invită la o introspecție necesară asupra modului în care ne prețuim educatorii, făcând apel la valorile clasice ale literaturii române și la amintirile personale care definesc un om politic.
Întoarcerea la rădăcini: Sadoveanu, antidotul pentru „epoca AI”
Mesajul transmis de deputatul Partidului Umanist Social Liberal (PUSL), Grațiela Gavrilescu, debutează cu o provocare lansată societății digitale a anului 2026. Într-un context în care Inteligența Artificială pare să redefinească totul, parlamentarul îndeamnă la recitirea celebrei povestiri „Domnu Trandafir”, de Mihail Sadoveanu, ca formă de recalibrare morală.
„Poate părea ciudat să vă îndemn să recitiți ‘Domnu Trandafir’… dar, măcar astăzi, tare ne-ar prinde bine să o facem cu toții”, subliniază Grațiela Gavrilescu. Citându-l pe Sadoveanu, deputatul amintește că adevăratul rol al învățătorului nu este doar transmiterea de informații, ci plantarea acelor „semințe bune” în fundul sufletului, care înfloresc bogat mult mai târziu în viața fiecărui elev.
Omagiu la Școala nr. 6 din Ploiești: „Semințele bune” ale Doamnei Paraschiva Robert
Dincolo de discursul politic, Grațiela Gavrilescu a oferit o dimensiune personală și vulnerabilă omagiului său, amintind de propria sa ucenicie. Aceasta și-a exprimat recunoștința profundă față de prima sa mentoare, Doamna Învățătoare Paraschiva Robert, sub îndrumarea căreia a făcut primii pași în educație la Școala nr. 6 din Ploiești.
Emoția parlamentarului a fost vizibilă în metafora peniței și a cernelii, un simbol al educației tradiționale care clădește răbdare și precizie. „Dacă gândurile s-ar scrie ca atunci, cu penița înmuiată în cerneală, caietul mi s-ar umple azi de petele lacrimilor”, a mărturisit deputatul, subliniind legătura indisolubilă și plină de respect care ar trebui să existe între foștii elevi și dascălii lor.
Demnitate, Onoare și Curaj: Imperativul unei profesii sub presiunea vremurilor
În viziunea deputatului PUSL, meseria de învățător este una „binecuvântată”, dar marcată de greutăți imense, mai ales în contextul social și economic actual. Grațiela Gavrilescu le-a urat dascălilor putere de a trece peste obstacole, îndemnându-i să își exercite profesia sub semnul triadei „Demnitate, Onoare și Curaj”.
Apelul său final s-a îndreptat către tânăra generație, căreia i-a cerut să îi iubească și să îi respecte pe cei care le oferă „lumina semințelor bune”. Prin acest manifest, parlamentarul prahovean reafirmă că viitorul României nu depinde de tehnologie, ci de capacitatea noastră de a proteja și onora „făuritorii de viitor” care stau la catedră.
-
Exclusivacum 2 zileDuster cu număr de botez: Împuternicitul Ginel Preda își plimbă familia pe banii fraierilor, în timp ce Guvernul taie din lefuri. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (IV)
-
Exclusivacum 18 orePata neagră a sponsorului la Boldești-Scăeni: cum un „golan corporatist” și un primar de provincie transformă fotbalul într-o republică a pilelor
-
Exclusivacum 3 zileBMW-urile în gard, legea la fereastră: „Grădinița de cadre” IPJ Prahova și SRPCIV, fabrica de haos pe roți (III)
-
Exclusivacum 18 orePermis cu pile, justiție la mișto: Pîrvu Leonard, examinatorul cu ‘prieteni procurori’, IPJ Prahova și noua miliție care vrea să bage presa în gard. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (V)
-
Exclusivacum 3 zilePATA NEAGRĂ PE OBRAZUL CORPORATIST: CUM UN „AMOREZ” DE PUTERE FACE DE RÂS O COMPANIE SERIOASĂ ÎN MLAȘTINA NEPOTISMULUI DIN BOLDEȘTI-SCĂENI!
-
Exclusivacum 5 zileFESTIVALUL „RÂSUL-PLÂSUL” PE CERUL PRAHOVEI – ANTIGRINDINA: 21 DE ANI DE RACHETE OARBE ȘI UN DIVORȚ DE 103.000 DE HECTARE
-
Exclusivacum 2 zileMarele Panopticon cu epoleți: Cum ne-au vândut intimitatea pe 320 de milioane de euro, în timp ce spitalele mor de inaniție
-
Exclusivacum 5 zilePLx 540/2024: Mortul viu din sertarele Camerei Deputaților și marea „pitulușă” constituțională a aleșilor



