Featured
Nervozitate maximă în MAI. Se pregătește ”asedierea” Guvernului
Nemulțumirea polițiștilor a atins cote explozive. Aceștia sunt indignați din cauza neaplicării Legii 153/2017 și din cauza anunțului Ministerului Muncii referitor la pregătirea unei noi legi a salarizării, ceea ce ar înseamna lovitura de grație pentru angajații MAI. De luna viitoare, mii de polițiști și-au anunțat prezența în fața Guvernului și a Ministerului de Interne, însă, de data aceasta, protestele vor continua până la rezolvarea revendicărilor.
Începând de luna viitoare, polițiștii vor ieși în număr mare la proteste în fața Guvernului și a ministerelor responsabile cu salarizarea batjocoritoare a angajaților MAI. Aceștia sunt deciși să ”asedieze” sediile Executivului și ale instituțiilor pe o perioadă nedeterminată, amenințând și cu blocarea circulației în Capitală la orele de vârf. Sindicaliștii avertizează că salarizarea nu mai atrage polițiști și că deja personalul este insuficient, ceea ce înseamnă muncă mai multă pe bani puțini.
”Vom veni în fiecare zi până când se vor hotărî să aplice grila din Legea 153/2017. Trebuie să punem presiune constant pe guvernanți. Vom avea câteva mii de protestatari în fiecare zi în fața Guvernului, apoi vom porni spre Ministerul de Interne, Ministerul Finanțelor, Ministerul Justiției și Ministerul Muncii, care au impact asupra noastră. Evident, vom pleca în marșuri la ore de vârf, pentru a bloca și circulația în București, ca să ne facem simțită prezența. În PNRR este prevăzut ca, până în vară, să se dea o nouă lege a salarizării, iar ei nu vor să o aplice nici pe cea actuală. Nu mai avem încredere în ei, nu este niciun semnal în sensul acordării drepturilor”, ne-a declarat Vasile Zelca, președintele Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual (SNPPC). Acesta a reiterat faptul că aplicarea Legii 153/2017 trebuia să se finalizeze la 1 ianuarie 2022, însă acest lucru nu s-a întâmplat nici până în prezent.
2.000 de lei salariu
Sindicaliștii spun că, din cauza faptului că nu s-a aplicat coeficientul de multiplicare a salariului minim pe economie, un polițist debutant are un salariu de 2.047 de lei, în loc de 2.600 de lei, cum prevede legea. La această sumă se adaugă norma de hrană, norma de echipament, banii pentru chirie și sporurile, însă veniturile totale nu depășesc 3.500 de lei. Un polițist cu vechime primește în jur de 4.500- 5.000 de lei, cu toate normele și sporurile, susțin reprezentanții SNPPC.
”Guvernul, MAI și Parlamentul ne sfidează și în 2023 drepturile economice, sociale și profesionale. Am tot negociat cu decidenții politici, le-am transmis, tuturor, revendicări scrise, am avut întâlniri directe și ședințe de dialog social, inclusiv la cele mai înalte niveluri, dar revendicările noastre legitime și soluțiile propuse de noi au fost luate în derizoriu și pasate, de la unii, la alții. Nu vom accepta firimituri, nu vom accepta batjocura, nu vom accepta compromisuri și reeșalonări ale termenelor de acordare a drepturilor. Nu vom mai accepta deficitul de personal generat de lipsa de predictibilitate în carieră, salarizare și pensionare”, se arată într-un comunicat al SNPPC. Sindicatul semnalează un deficit de personal de peste 15.000 de oameni, ceea ce face ca multe din polițiile orășenești să aibă doar 2-3 polițiști de ordine publică. ”Avem posturi de poliție cu un polițist la câteva mii de locuitori, sectoare de frontieră cu o patrulă pe schimb, lipsă masivă de logistică în protecția polițiștilor și de investiții în sedii,”, se mai precizează în comunicatul SNPPC.
Se cere revenirea la vechea lege a pensiilor militare
Sindicaliștii solicită revenirea la forma inițială a legii pensiilor militare de stat, Legea nr. 223/2015, lege care, de o vreme, face obiectul unor dispute politicianiste, cu repercusiuni negative asupra pensionarilor militari/polițiști, inclusiv de imagine și demnitate profesională, date fiind multele comentarii defăimătoare din spațiul public la adresa angajaților și a rezerviștilor din Sistemul Național de Apărare, Ordine Publică și Siguranță Națională. Aceștia reamintesc că rezerviștii fac parte din cele trei categorii de forțe armate, prevăzute de Legea 446/2006, gata oricând de mobilizare, iar beneficiarii au pe parcursul întregii cariere interdicții, incompatibilități și restricții. Totodată, SNPPC cere Guvernului îmbunătățirea Statutului polițistului, dată fiind perimarea actualului statut, în vigoare de peste 20 de ani, și reglementarea prin lege a ghidului carierei polițistului, pentru a asigura predictibilitate în profesie, accederea corectă în funcțiile de execuție, dar, mai ales, în cele de conducere, și stabilitatea pe post.
Administratie
Păuleștiul se transformă în polul bucuriei: Weekend de gală la „Sărbătoarea Cireșelor” cu muzică și tradiție
Comuna Păulești îmbracă haine de sărbătoare în acest sfârșit de săptămână, devenind destinația preferată a prahovenilor pentru relaxare și spectacol. Ediția din 2026 a „Sărbătorii Cireșelor” promite să fie un maraton al bunei dispoziții, îmbinând aromele verii cu un line-up de excepție pe scena festivalului.
Regal muzical pe scena din Păulești: De la folclor autentic la hituri moderne
Programul artistic pregătit pentru zilele de 6 și 7 iunie este unul dintre cele mai ambițioase de până acum, reușind să acopere preferințele tuturor generațiilor. Organizatorii au confirmat prezența unor nume grele ale scenei românești, oferind un mix echilibrat între muzica populară de suflet și ritmurile moderne care domină topurile.
Pe scena evenimentului vor urca artiști consacrați precum Niculina Stoican, Mioara Velicu, Corina Dragomir, Gabriel Dumitru și Vasilica Vlădoiu, care vor întreține atmosfera cu piese tradiționale. Spectacolul va fi completat de energia artiștilor Amna, Adda & Band, Vescan, Cristian Rizescu, Baboiash și Shondy. Întregul eveniment va fi prezentat de Mihaela Cristina Coman, garantând un flux continuu de distracție și momente speciale pentru toți cei prezenți.
Sandu Tudor, edilul comunei: „Investim în bucuria comunității și în tradițiile noastre”
Inițiativa acestui eveniment aparține administrației locale, care vede în acest festival nu doar un simplu moment de recreere, ci un pilon de consolidare a identității locale. Conform declarațiilor oferite de primarul comunei Păulești, Sandu Tudor, sărbătoarea este dedicată în totalitate oamenilor locului și valorilor care îi unesc.
„Vă invităm să participați la tradiționala Sărbătoare a Cireșelor, un eveniment dedicat comunității, tradițiilor și bucuriei de a petrece timp împreună”, a transmis edilul Sandu Tudor. Acesta a subliniat că efortul organizatoric depus de Primăria Comunei Păulești are ca scop principal oferirea unei atmosfere autentice, unde gustul cireșelor de iunie să fie acompaniat de „energia unei comunități unite”.
Un weekend pentru familie: Gastronomie, spectacol și vibrație locală
Dincolo de programul de concerte, „Sărbătoarea Cireșelor” rămâne un reper pentru iubitorii de tradiție și de produse locale. Timp de două zile, Păuleștiul va oferi vizitatorilor momente de neuitat, activități pentru copii și ocazia de a redescoperi savoarea fructelor simbol ale localității.
Autoritățile locale au pus la punct ultimele detalii logistice pentru a primi un număr mare de vizitatori, invitând prietenii din tot județul să se alăture acestei celebrări a verii. Mesajul administrației conduse de Sandu Tudor este unul de deschidere totală: „Vă așteptăm cu drag să ne bucurăm împreună de gustul cireșelor și de muzică bună!”. Astfel, Păuleștiul demonstrează încă o dată că știe să își onoreze moștenirea, construind în același timp un prezent plin de vibrație și entuziasm.
Administratie
Alertă în Dumbrăvești: Comuna rămâne fără apă din cauza viiturilor de la Văleni. Primarul Dorin Gabriel Răducanu anunță măsuri de urgență
O situație de criză a lovit comunitatea din Dumbrăvești și localitățile învecinate în această dimineață. Din cauza condițiilor meteo care au afectat sursa majoră de captare, alimentarea cu apă potabilă a fost sistată complet, lăsând mii de gospodării și zeci de agenți economici importanți în fața unei situații fără precedent.
Avans de aluviuni la S.T.A. Vălenii de Munte: Decizia drastică de la ora 08:00
Problema a apărut la principala sursă de alimentare, Stația de Tratare a Apei (S.T.A.) Vălenii de Munte. Din cauza precipitațiilor, cantități masive de sedimente și aluviuni au fost antrenate în zona prizei de captare, făcând tratarea apei imposibilă din punct de vedere tehnic și sanitar.
Potrivit raportului de încercare nr. 353, întocmit de Exploatare Sistem Zonal Prahova, calitatea apei brute s-a degradat atât de mult încât s-a impus oprirea imediată a furnizării începând cu data de 5 iunie 2026, ora 08:00.
Primarul din Dumbrăvești, apel la răbdare: „Disconfortul este real, dar siguranța primează”
Într-un anunț de interes public adresat direct locuitorilor din comună, primarul localității Dumbrăvești, Dorin Gabriel Răducanu, a confirmat întreruperea serviciului. Edilul a explicat că măsura este independentă de voința administrației locale, fiind o problemă tehnică generată de fenomene naturale la stația de tratare.
„Vă aducem la cunoștință că alimentarea cu apă potabilă este întreruptă din cauza cantităților mari de aluviuni. Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și vă mulțumim pentru înțelegere”, a transmis primarul Răducanu, subliniind gravitatea situației la nivelul întregului sistem zonal.
Impact devastator: De la Hidro Prahova Dumbrăvești la marii giganți industriali
Sistarea apei de la sursa Văleni a declanșat un efect de domino pe o listă impresionantă de beneficiari. Pe lângă cetățenii din Dumbrăvești, măsura afectează direct infrastructura gestionată de Hidro Prahova în Plopeni, Găgeni, Băicoi și Gura Vitioarei.
Documentul oficial arată că sunt vizați și coloși economici precum Prahova Industrial Parc, Maspex Romania și Bialetti Stainless Steel, dar și instituții critice precum Penitenciarul Ploiești. Practic, o întreagă axă industrială și rezidențială depinde în acest moment de viteza cu care echipele tehnice vor reuși să curețe priza de captare și să reia procesul de filtrare.
Incertitudine privind reluarea furnizării
Autoritățile din Dumbrăvești și dispeceratul de la Exploatare Sistem Zonal monitorizează permanent situația. Din păcate, reluarea alimentării este condiționată strict de factorii naturali: apa trebuie să se limpezească la sursă pentru a putea fi tratată corespunzător.
Până la noi instrucțiuni, locuitorii din Dumbrăvești sunt sfătuiți să utilizeze cu maximă economie rezervele de apă existente și să urmărească informările oficiale emise de Primărie și de operatorul de apă.
Administratie
Lecția de demnitate a „Domnului Trandafir” în era inteligenței artificiale: Grațiela Gavrilescu, omagiu emoționant de Ziua Învățătorului
Într-o lume dominată de algoritmi și tehnologie, fundamentul societății rămâne neschimbat: dăruirea dascălilor care modelează primele caractere. Cu ocazia Zilei Învățătorului, deputatul PUSL Grațiela Gavrilescu a transmis un mesaj tulburător, în care invită la o introspecție necesară asupra modului în care ne prețuim educatorii, făcând apel la valorile clasice ale literaturii române și la amintirile personale care definesc un om politic.
Întoarcerea la rădăcini: Sadoveanu, antidotul pentru „epoca AI”
Mesajul transmis de deputatul Partidului Umanist Social Liberal (PUSL), Grațiela Gavrilescu, debutează cu o provocare lansată societății digitale a anului 2026. Într-un context în care Inteligența Artificială pare să redefinească totul, parlamentarul îndeamnă la recitirea celebrei povestiri „Domnu Trandafir”, de Mihail Sadoveanu, ca formă de recalibrare morală.
„Poate părea ciudat să vă îndemn să recitiți ‘Domnu Trandafir’… dar, măcar astăzi, tare ne-ar prinde bine să o facem cu toții”, subliniază Grațiela Gavrilescu. Citându-l pe Sadoveanu, deputatul amintește că adevăratul rol al învățătorului nu este doar transmiterea de informații, ci plantarea acelor „semințe bune” în fundul sufletului, care înfloresc bogat mult mai târziu în viața fiecărui elev.
Omagiu la Școala nr. 6 din Ploiești: „Semințele bune” ale Doamnei Paraschiva Robert
Dincolo de discursul politic, Grațiela Gavrilescu a oferit o dimensiune personală și vulnerabilă omagiului său, amintind de propria sa ucenicie. Aceasta și-a exprimat recunoștința profundă față de prima sa mentoare, Doamna Învățătoare Paraschiva Robert, sub îndrumarea căreia a făcut primii pași în educație la Școala nr. 6 din Ploiești.
Emoția parlamentarului a fost vizibilă în metafora peniței și a cernelii, un simbol al educației tradiționale care clădește răbdare și precizie. „Dacă gândurile s-ar scrie ca atunci, cu penița înmuiată în cerneală, caietul mi s-ar umple azi de petele lacrimilor”, a mărturisit deputatul, subliniind legătura indisolubilă și plină de respect care ar trebui să existe între foștii elevi și dascălii lor.
Demnitate, Onoare și Curaj: Imperativul unei profesii sub presiunea vremurilor
În viziunea deputatului PUSL, meseria de învățător este una „binecuvântată”, dar marcată de greutăți imense, mai ales în contextul social și economic actual. Grațiela Gavrilescu le-a urat dascălilor putere de a trece peste obstacole, îndemnându-i să își exercite profesia sub semnul triadei „Demnitate, Onoare și Curaj”.
Apelul său final s-a îndreptat către tânăra generație, căreia i-a cerut să îi iubească și să îi respecte pe cei care le oferă „lumina semințelor bune”. Prin acest manifest, parlamentarul prahovean reafirmă că viitorul României nu depinde de tehnologie, ci de capacitatea noastră de a proteja și onora „făuritorii de viitor” care stau la catedră.
-
Exclusivacum o ziDuster cu număr de botez: Împuternicitul Ginel Preda își plimbă familia pe banii fraierilor, în timp ce Guvernul taie din lefuri. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (IV)
-
Exclusivacum 17 orePata neagră a sponsorului la Boldești-Scăeni: cum un „golan corporatist” și un primar de provincie transformă fotbalul într-o republică a pilelor
-
Exclusivacum 3 zileBMW-urile în gard, legea la fereastră: „Grădinița de cadre” IPJ Prahova și SRPCIV, fabrica de haos pe roți (III)
-
Exclusivacum 17 orePermis cu pile, justiție la mișto: Pîrvu Leonard, examinatorul cu ‘prieteni procurori’, IPJ Prahova și noua miliție care vrea să bage presa în gard. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (V)
-
Exclusivacum 3 zilePATA NEAGRĂ PE OBRAZUL CORPORATIST: CUM UN „AMOREZ” DE PUTERE FACE DE RÂS O COMPANIE SERIOASĂ ÎN MLAȘTINA NEPOTISMULUI DIN BOLDEȘTI-SCĂENI!
-
Exclusivacum 5 zileFESTIVALUL „RÂSUL-PLÂSUL” PE CERUL PRAHOVEI – ANTIGRINDINA: 21 DE ANI DE RACHETE OARBE ȘI UN DIVORȚ DE 103.000 DE HECTARE
-
Exclusivacum 2 zileMarele Panopticon cu epoleți: Cum ne-au vândut intimitatea pe 320 de milioane de euro, în timp ce spitalele mor de inaniție
-
Exclusivacum 5 zilePLx 540/2024: Mortul viu din sertarele Camerei Deputaților și marea „pitulușă” constituțională a aleșilor



