Administratie
2022 a fost anul care a dat peste cap toate prognozele Băncii Naţionale a României (BNR) referitoare la evoluţia ratei anuale a inflaţiei
Potrivit Profit.ro, BNR a prognozat greşit de opt ori rata inflaţiei pentru finalul anului trecut.
De fiecare dată, banca centrală a revizuit în sus estimarea de inflație și, tot de fiecare dată, creșterile de prețuri au fost mai mari decât anticipa, notează sursa citată. La începutul anului trecut, BNR estima o inflaţie de 9,6% pentru decembrie şi de 3,2% pentru anul în curs.
Rata anuală a inflaţiei a fost, în decembrie 2022, aproape dublă faţă de estimările BNR, ajungând la 16,4%, de la 16,8% în noiembrie, pe fondul scumpirii produselor alimentare cu 22,05%, a mărfurilor nealimentare cu 14,95% şi a serviciilor cu 9,78%, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică (INS).
Probabil, în prognozele pe care le-a făcut, BNR a luat în calcul că cifrele mai mari ar fi tulburat grav nervii cetăţenilor, guvernatorul Mugur Isărescu îndemnând la calm şi la relaxare în prezenţa unei ceşti cu ceai de tei.
Pentru sfârşitul acestui an, BNR estimează o inflaţie de 11,2%, în timp ce guvernul a inclus în bugetul pe 2023 faptul că rata anuală a inflaţiei va scădea, urmând să fie de 8% la finalul anului. Practic, ambele instituţii estimează că se va intra pe o pantă dezinflaţionistă, cu o creştere a preţurilor mai lentă comparativ cu 2022.
În loc de sfaturi legate de degustatul unei infuzii cu flori de tei, vocile guvernamentale încearcă să liniştească populaţia, vorbind, pe un ton optimist, despre scăderea ratei inflaţiei. Rata anuală a inflaţiei este calculată de INS, analizând preţurile de consum în comparaţie cu aceeaşi lună a anului ce a trecut.
Avem oare motive de linişte când auzim de dezinflaţie? O inflaţie de 8% în decembrie 2023 se traduce prin faptul că preţurile produselor de consum vor fi mai mari cu 8%, comparativ cu decembrie 2022. În 2020, am avut o inflație de 2,6%. În schimb, în 2021, rata inflației a fost aproape dublă față de anul precedent (5,1%).
Să nu ne facem iluzii, preţurile mari ale lui 2022 rămân cu noi. Dacă se adeveresc prognozele BNR şi ale Guvernului, iar, la finalul anului în curs, vom avea o inflaţie de 8%, va însemna că preţurile au crescut cu 8% faţă de luna decembrie a anului trecut, când am avut o rată a inflaţiei de 16,4%.
Dacă am face o comparaţie cu decembrie 2021 când rata anuală a inflaţiei a fost de 8,2%, rezultă că, la finalul acestui an, rata inflaţiei, cumulată pe doi ani, va ajunge la 24,4 % (16,4%+8%=24.4%). Dezinflaţia nu este neapărat o veste bună, deoarece preţurile vor creşte în continuare.
O veste cu adevărat îmbucurătoare ar fi aceea prin care ni se va transmite că urmează un an cu inflaţie negativă. În opinia mea, fără instalarea unei recesiuni combinată cu deflaţie, prin reducerea semnificativă a cererii, puterea de cumpărare a oamenilor se va eroda continuu. (L. Anghel).
Administratie
Armă cu aer comprimat și peste o mie de alice, descoperite într-un colet pe Aeroportul Cluj-Napoca
Control în zona Cargo: echipă mixtă, inclusiv cu câini specializați
O echipă comună formată din polițiști de frontieră și inspectori vamali din cadrul Aeroportului Cluj-Napoca, sprijinită de echipaje canine, a efectuat un control asupra unor colete aflate în zona Cargo a aerogării clujene. Verificările au vizat colete sosite din străinătate, în regim de transport internațional.
Armă cu țeavă lungă și 1.150 de alice, găsite într-un singur colet
Potrivit informațiilor comunicate de autorități, într-unul dintre colete au fost descoperite o armă cu aer comprimat, cu țeavă lungă, și patru cutii metalice care conțineau, în total, 1.150 de alice.
Dintre acestea, 650 erau alice cu vârf ascuțit din metal, iar 500 erau alice destinate armelor cu aer comprimat. Coletele se aflau în tranzit prin punctul de lucru Cargo al Aeroportului Internațional Cluj-Napoca.
Colet din Polonia, destinat unei persoane fizice din România
Verificările efectuate de polițiștii de frontieră au stabilit că pachetul fusese expediat de o persoană juridică din Polonia către o persoană fizică din România.
Coletul nu era însoțit de documente care să ateste respectarea condițiilor legale privind introducerea în țară, procurarea și deținerea armelor și munițiilor pe teritoriul României.
Bunuri indisponibilizate și dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor
În lipsa actelor justificative, arma și muniția au fost indisponibilizate de către autorități, în vederea continuării cercetărilor și a clarificării situației de fapt.
Polițiștii de frontieră au întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectare a regimului armelor și al munițiilor, faptă prevăzută de art. 342, alin. (2) din Codul penal, urmând ca cercetările să stabilească întreaga conduită a persoanelor implicate și eventualele conexiuni cu alte transporturi similare. (Paul D.),.
Administratie
Ministerul Sănătății accelerează investițiile PNRR: plăți de aproape 20 de milioane de lei pentru infrastructura medicală
Tranșă nouă de finanțare pentru proiectele din sănătate
În perioada 2–5 iunie 2026, Ministerul Sănătății a efectuat o nouă tranșă de plăți, în valoare de aproximativ 19,7 milioane de lei, pentru proiectele de infrastructură medicală finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), potrivit unui anunț oficial al instituției.
Această alocare financiară are ca scop accelerarea implementării investițiilor aflate deja în derulare și menținerea ritmului asumat prin jaloanele PNRR pentru sectorul sanitar.
Cabinete modernizate, spitale mai sigure, servicii mai aproape de comunitate
Conform Ministerului Sănătății, fondurile sunt direcționate către trei categorii principale de proiecte:
- modernizarea și dotarea cabinetelor de medicină de familie;
- reducerea infecțiilor nosocomiale în spitale;
- dezvoltarea centrelor comunitare integrate.
Aceste investiții sunt prezentate drept esențiale pentru creșterea calității serviciilor medicale, pentru siguranța pacienților și pentru extinderea accesului la îngrijiri de bază, în special în comunitățile vulnerabile.
Monitorizare permanentă și sprijin pentru beneficiari
Echipele Ministerului Sănătății monitorizează constant progresul fiecărui proiect finanțat prin PNRR, oferind asistență tehnică beneficiarilor pentru respectarea strictă a termenelor și condițiilor asumate în cadrul programului european, se precizează în comunicarea oficială a ministerului.
Detalii suplimentare privind plățile efectuate și proiectele sprijinite financiar pot fi consultate pe site-ul oficial al Ministerului Sănătății.
Administratie
Alertă la graniță: România intensifică măsurile împotriva pestei porcine africane după apariția unui focar în Ungaria
Consultări de urgență la București după confirmarea focarului în Ungaria
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale anunță că monitorizează permanent evoluția situației epidemiologice generate de pesta porcină africană (PPA) în regiune, pe fondul apariției primului focar de PPA la porcii domestici din Ungaria, potrivit comunicării oficiale a instituției.
În acest context, în cursul zilelor de ieri și astăzi, vicepremierul Tánczos Barna, ministru interimar al agriculturii, a avut consultări cu președintele Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), tema principală fiind riscurile generate de noul focar din țara vecină și măsurile de protecție necesare la nivel național.
Tánczos Barna: „Controalele vor fi intensificate, măsurile vor fi ferme și imediate”
„Urmărim cu atenție evoluțiile din țara vecină și am primit asigurări din partea președintelui ANSVSA că vor fi luate măsuri ferme și imediate. De asemenea, controalele vor fi intensificate pentru a reduce la minimum riscul intrării în țară a produselor sau animalelor infectate cu PPA”, a declarat vicepremierul Tánczos Barna, citat în informarea transmisă de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale.
Autoritățile subliniază că vigilența la frontiere și în rețeaua de control sanitar-veterinar este esențială pentru a împiedica răspândirea virusului pe teritoriul României.
Pesta porcină africană, prioritate strategică pentru sectorul suin
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale arată că măsurile de prevenire și combatere a pestei porcine africane rămân o prioritate pentru toate instituțiile competente, în condițiile în care această boală are un impact major asupra sectorului suin din România.
Oficialii atrag atenția că orice breșă în controlul sanitar-veterinar sau în respectarea regulilor de biosecuritate poate avea consecințe grave pentru crescătorii de porci, industria alimentară și economia agricolă în ansamblu. Dialogul interinstituțional și monitorizarea permanentă a situației epidemiologice în statele vecine sunt prezentate, în comunicatul Ministerului Agriculturii, ca instrumente-cheie pentru protejarea efectivelor naționale de suine.
-
Exclusivacum 2 zileDuster cu număr de botez: Împuternicitul Ginel Preda își plimbă familia pe banii fraierilor, în timp ce Guvernul taie din lefuri. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (IV)
-
Exclusivacum 21 de orePata neagră a sponsorului la Boldești-Scăeni: cum un „golan corporatist” și un primar de provincie transformă fotbalul într-o republică a pilelor
-
Exclusivacum 3 zileBMW-urile în gard, legea la fereastră: „Grădinița de cadre” IPJ Prahova și SRPCIV, fabrica de haos pe roți (III)
-
Exclusivacum 21 de orePermis cu pile, justiție la mișto: Pîrvu Leonard, examinatorul cu ‘prieteni procurori’, IPJ Prahova și noua miliție care vrea să bage presa în gard. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (V)
-
Exclusivacum 3 zilePATA NEAGRĂ PE OBRAZUL CORPORATIST: CUM UN „AMOREZ” DE PUTERE FACE DE RÂS O COMPANIE SERIOASĂ ÎN MLAȘTINA NEPOTISMULUI DIN BOLDEȘTI-SCĂENI!
-
Exclusivacum 5 zileFESTIVALUL „RÂSUL-PLÂSUL” PE CERUL PRAHOVEI – ANTIGRINDINA: 21 DE ANI DE RACHETE OARBE ȘI UN DIVORȚ DE 103.000 DE HECTARE
-
Exclusivacum 2 zileMarele Panopticon cu epoleți: Cum ne-au vândut intimitatea pe 320 de milioane de euro, în timp ce spitalele mor de inaniție
-
Exclusivacum 5 zilePLx 540/2024: Mortul viu din sertarele Camerei Deputaților și marea „pitulușă” constituțională a aleșilor



