Connect with us

Administratie

Au lăsat în urmă cariere profesionale sau sportive construite în viața civilă și s-au alăturat Regimentului 74 Patriot ca militari, reușind să demonstreze, în fiecare zi, că sintagma femei într-o lume a bărbaților nu mai e de actualitate

Publicat

pe

Cătălina Toader este sergent, încadrată din iunie 2020 pe funcția de subofițer specialist, la Centrul de control al angajărilor.Regimentul 74 Patriot este prima unitate din scurta mea carieră de militar, povestește tânăra, care a participat deja la șase cursuri de comunicații pe sistemul Patriot, în Capu Midia.

La aceste cursuri ne-am instruit alături de partenerul american, lucru care ne-a ajutat să înțelegem mult mai bine tehnica nouă. Au fost câteva cursuri unde eram singura fată, ceea ce nu m-a speriat deloc, pentru că am găsit aici un colectiv foarte bine închegat.

Cătălina se descrie ca fiind genul de om organizat și mereu dornic să învețe lucruri noi. Cred că din acest motiv îmi și place foarte mult armata, pentru că am găsit mediul propice să mă pot dezvolta profesional. Sunt și momente grele, recunoaște ea, mai ales că unele activități necesită mult efort fizic, însă a descoperit că munca în echipă este ceea ce contează cel mai mult.

Sergent Cătălina Toader.

Înainte de a fi sergentul Toader, tânăra a fost doamna profesoară de istorie Toader, timp de patru ani, o etapă din viață despre care își amintește cu plăcere.

Consider că niciodată nu e prea târziu să-ți găsești drumul în viață. Lumea din jurul meu, care a auzit că am schimbat domeniul atât de radical, a rămas surprinsă. Am lăsat pantofii cu toc și hainele elegante de la catedră pentru uniformă, bocanci și poligoane de instrucție.

Tot la Centrul de control al angajărilor am întâlnit-o pe sergent Maria Elena Rusu, încadrată la Bateria 2. După absolvirea cursului de subofițeri, a primit repartiție la Regimentul 74 Patriot, o unitate care-i oferă mari perspective în cariera militară.

Sper să particip și eu la cursul din Statele Unite ale Americii, precum colegii mei, pentru că am auzit doar lucruri minunate despre această experiență.

Maria crede că femeile și-au câștigat în timp un loc al lor în armată, iar unitatea unde își desfășoară activitatea nu mai e de mult timp o lume doar a bărbaților.

Sergent Maria Elena Rusu.

N-aș putea spune că au pierdut-o în favoarea noastră, ci mai bine că ne-au acceptat ca pe camarade egale. Mai sunt și oameni care se lasă conduși de mentalități vechi, dar eu consider că femeile chiar pot face orice, dacă își propun.

Tânăra a trecut de la o carieră sportivă la cariera militară. În Bacău, orașul natal, Maria a jucat, timp de șase ani, fotbal de performanță. E obișnuită, așadar, cu disciplina și cu munca în echipă.

Fotbalul a rămas o pasiune, joc uneori fotbal cu colegii în unitate. Nu există monotonie la noi în curte și nici o zi nu seamănă cu cealaltă.

Soldatul Mădălina Voicu este servant la rampă de lansare, în cadrul Batalionului 2, dar își desfășoară activitatea la statul major. Faptul că a ales cariera militară a fost un vis din copilărie, îndeplinit însă mult mai târziu decât se aștepta. Provine dintr-o familie de militari, atât tatăl, cât și bunica ei au lucrat tot în această unitate.

Bunica mea a lucrat la popotă și la spălătorie, pe vremea când unitatea era foarte mare și se făceau stagiile pentru militari în termen, iar tatăl meu a fost subofițer la o unitate de tancuri. A ieșit la pensie înainte să mă hotărăsc eu ce vreau să fac, dar când a auzit nu a fost de acord, pentru că sunt fată.

Soldatat Mădălina Voicu.

Niciodată nu e prea târziu să faci schimbarea de care ai nevoie, consideră tânăra care a renunțat la cariera de economist, pentru bocanci și instrucție.

Am fost ofițer de credite, la o bancă din București. Sunt economist la bază, m-a ajutat mult și acea etapă din viața mea, doar că nu era ceea ce îmi doream. Abia acum pot spune că sunt fericită cu munca mea.

Chiar dacă schimbarea în carieră a fost radicală, Mădălina se bucură că poate îmbina munca de birou cu activitățile de instrucție. A văzut în cariera militară mai mult decât o meserie, i-au plăcut disciplina, organizarea și lucrul în echipă.Suntem încurajați să lucrăm așa, nu ne furăm pâinea unul altuia.

De la sergentul Mihaela Tatu am aflat că nici o decizie pe care o iei în viață nu e întâmplătoare. Crede în destin și în instinct, așa că după ce a absolvit Facultatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București, a încercat, timp de câțiva ani, să construiască o carieră de inginer în domeniul agroalimentar.

Sergent Mihaela Tatu.

Era o carieră pe care mi-am dorit-o, dar financiar nu eram motivată. Astfel că am ales să schimb complet domeniul, să îmbrac uniforma militară și să arăt că pot.

Mihaela este subofițer specialist tura 2 și își desfășoară activitatea la sistemul de lansare, deoarece a avut șansa să participe la cursul de pregătire desfășurat în SUA, în ianuarie, anul trecut.

Ne-am instruit mai multe luni, în Oklahoma, și a fost o oportunitate extraordinară în carieră. Instructorii americani au avut multă răbdare cu noi, așa că și noi am reușit să asimilăm foarte multă informație.

Iubește să poarte uniforma militară, este mândră de tot ce a reușit și fericită să își vadă părinții atât de mândri de ea. A găsit la Regimentul 74 Patriot un mediu unde te poți dezvolta profesional, iar faptul că știe limba engleză o ajută în lucrul cu partenerul american.

Am învățat multe aici, detalii de mecanică pe care trebuie să le știi, cum ar fi să gresezi anumite părți ale echipamentului, să verifici uleiul la generator.Lucrez numai cu băieți la lansare, sunt singura fată, și ei mă motivează să devin mai dură, să-mi găsesc forța atunci când am nevoie.

Patru tinere cu patru destine diferite, care s-au întâlnit pe același drum. Fiecare cu planurile și speranțele ei, însă toate entuziasmate să îmbrace, în fiecare dimineață, o uniformă care le-a devenit identitate. (Andreea Motoc,  foto –  Plutonier-adjutant principal Eugen Mihai).

Administratie

Intervenție salvatoare la barajul Ostroveni: doi polițiști din Râmnicu Vâlcea au împiedicat o tragedie pe Olt

Publicat

pe

De

Un comportament bănuitor pe podul de la Ostroveni

Doi polițiști din Râmnicu Vâlcea, George și Sebastian, au transformat o zi de serviciu într-un moment decisiv între viață și moarte. În timp ce participau la activități desfășurate în zona barajului Ostroveni, aceștia au observat un bărbat care se îndrepta în grabă spre pod, având un comportament care le-a trezit suspiciuni.

Intuiția și experiența i-au determinat să-l urmărească atent. Câteva clipe mai târziu, au înțeles că nu este vorba despre un simplu trecător: bărbatul intenționa să se arunce în râul Olt.

Reacție de secundă: viața unui om, smulsă din pragul tragediei

Fără ezitare, cei doi polițiști au intervenit rapid și au reușit să-l oprească la timp, înainte ca gestul să devină ireversibil. Intervenția lor a făcut diferența între o dramă și șansa unui nou început.

După ce a fost pus în siguranță, bărbatul a fost preluat de un echipaj medical și transportat la o unitate de specialitate, unde a primit evaluarea și îngrijirile necesare.

Dincolo de uniformă: profesionalism și umanitate

Cazul de la barajul Ostroveni evidențiază nu doar profesionalismul, atenția și reacția promptă a polițiștilor, ci și dimensiunea umană a meseriei lor.

Un moment de vigilență și o intervenție hotărâtă au însemnat, de această dată, o viață salvată.

Felicitările se îndreaptă către George și Sebastian, polițiștii care au transformat o posibilă tragedie într-o șansă reală pentru un om aflat într-un moment de cumpănă. (Paul D.).

Citeste in continuare

Administratie

„Legume la borcan” cu miros de canabis: percheziții și arestări pentru trafic de droguri de risc și mare risc

Publicat

pe

De

Flagrant la colet: 4 kilograme de canabis ridicate de la curier în Petroșani

Scenă desprinsă parcă dintr-un film polițist, la Petroșani: un bărbat de 41 de ani a fost prins în flagrant, imediat după ce a ridicat de la o firmă de curierat două colete în care s-ar fi aflat aproximativ 4 kilograme de canabis.

Potrivit anchetatorilor, drogurile – ascunse în interiorul coletelor – erau destinate comercializării. Bărbatul a fost reținut, iar ulterior judecătorii de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Alba au dispus arestarea sa preventivă pentru 30 de zile, sub acuzația de trafic de droguri de risc.

Rețea sub lupă: 5 percheziții în două dosare penale

Operațiunea a fost coordonată de polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Alba Iulia și procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Alba Iulia, care au pus în executare 5 mandate de percheziție domiciliară, în două cauze penale distincte, vizând doi bărbați suspectați de:

  • trafic de droguri de risc
  • trafic de droguri de mare risc

Acțiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor din cadrul Grupării de Jandarmi Mobilă Timișoara.

Droguri de mare risc vândute în Timișoara: 2CMC la 450–800 de lei doza

În primul dosar, anchetatorii îl vizează pe un tânăr de 24 de ani, despre care există indicii că, în perioada martie – mai 2026, ar fi:

  • procurat,
  • deținut,
  • și vândut,

în municipiul Timișoara, droguri de mare risc sub formă de substanță cristalină 2CMC. Prețul ar fi variat, potrivit anchetei, între 450 și 800 de lei pe tranzacție, în funcție de cantitate și puritate.

Pe parcursul urmăririi penale, anchetatorii au indisponibilizat cantități de substanțe interzise comercializate de suspect, folosite acum ca probe la dosar.

Canabis „cu livrare la domiciliu”: colet suspect, flagrant delict

Al doilea dosar penal îl are în centru pe bărbatul de 41 de ani, surprins în flagrant în Petroșani. Acesta ar fi ridicat două colete de la o societate de curierat, în interiorul cărora se aflau aproximativ 4 kilograme de canabis, drog încadrat la categoria droguri de risc.

Perchezițiile domiciliare care au urmat au dus la:

  • descoperirea de cantități suplimentare de canabis,
  • confiscarea de obiecte purtând urme de substanță,
  • ridicarea altor mijloace de probă utile pentru reconstituirea întregului circuit al drogurilor.

Rețineri, arestări și garanții procedurale

La datele de 9 și 11 iunie 2026, procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Alba Iulia au dispus reținerea celor doi suspecți, pentru 24 de ore.

Ulterior, judecătorii de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Alba au admis propunerile de arestare preventivă și au dispus arestarea celor doi pentru 30 de zile.

Prezumția de nevinovăție rămâne valabilă

Autoritățile subliniază că, pe tot parcursul procesului penal:

  • persoanele cercetate se bucură de toate drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală;
  • este pe deplin aplicabilă prezumția de nevinovăție, până la o eventuală hotărâre definitivă de condamnare.

Anchetele continuă pentru a documenta întreaga activitate infracțională, a stabili sursa drogurilor, traseul acestora și posibilele conexiuni cu alte persoane sau rețele de trafic. (Sava N.).

Citeste in continuare

Administratie

Georgiana, polițista care a ajutat mereu pe alții, are acum nevoie de ajutor: lupta cu un diagnostic crunt și grija pentru copilul ei

Publicat

pe

De

O viață cu mai multe poveri decât ar trebui să ducă un om

Uneori, viața pune pe umerii unui om mai mult decât ar trebui să ducă într-o singură existență. Sunt oameni care cunosc lipsurile, durerea și lupta continuă, dar care aleg, în ciuda tuturor încercărilor, să meargă înainte cu fruntea sus, fără să se plângă, fără să ceară nimic.

Georgiana, polițistă în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Călărași, este unul dintre acești oameni. Copilăria i-a fost marcată de greutăți, de lipsuri și de nevoia de a lupta pentru fiecare pas înainte. Nimic nu i-a fost dat ușor, însă a ales mereu să construiască, să iubească și să nu renunțe.

A muncit, a crescut copii, a fost sprijin pentru cei din jur, a ridicat capul după fiecare lovitură a destinului și a continuat să meargă înainte, în tăcere, cu demnitate.

Un diagnostic care schimbă totul: carcinom ductal in situ

Când, în sfârșit, părea că își găsise un strop de liniște, viața i-a întors din nou spatele. În urma unor investigații și biopsii complexe, Georgiana a primit un diagnostic care i-a schimbat complet existența:

Carcinom ductal in situ, G2, comedo, cribriform și papilar (B5a), cu leziuni asociate de atipie plană, un cancer mamar într-un stadiu care necesită tratamente, monitorizare atentă și intervenții medicale de durată.

De aici începe un drum lung: controale repetate, investigații, intervenții chirurgicale, medicație, recuperare. Primele luni au însemnat deja cheltuieli considerabile, acoperite din resurse proprii și printr-un credit bancar. Când sănătatea este în joc, timpul devine cel mai prețios aliat, iar a aștepta până la „decontări” sau „proceduri” poate fi un risc prea mare.

Ani de tratamente și un copil care are, la rândul lui, nevoie de operație

Diagnosticarea nu este, din păcate, decât începutul. Medicii vorbesc despre ani întregi de monitorizare și tratamente, cu costuri care se vor tot adăuga la o povară deja greu de dus.

Ca și cum nu ar fi fost suficient, în perioada următoare și fiul Georgianei va avea nevoie de o intervenție chirurgicală, urmată de recuperare medicală. Asta înseamnă noi drumuri la spitale, noi costuri, noi nopți nedormite pentru o mamă care și-a pus mereu copiii pe primul loc.

Georgiana nu este omul care cere. Este omul care dă. În munca ei, este colega care sare prima când cineva are nevoie. În viața de zi cu zi, este mama care își găsește puterea chiar și atunci când simte că nu mai are de unde.

Astăzi, însă, a venit momentul în care ea are nevoie de sprijinul celorlalți.

Apel la solidaritate: cum putem ajuta

Nu putem schimba diagnosticul. Nu putem lua durerea sau teama de pe umerii unui om. Putem însă face drumul mai puțin apăsător: să îi luăm din grija financiară, ca ea să își poată concentra toată energia pe ceea ce contează cu adevărat – lupta pentru viață și timpul petrecut cu copiii ei.

Orice sumă, oricât de mică, poate face diferența într-un buget care se topește în analize, drumuri, tratamente și intervenții.

Date pentru donații:

  • Beneficiar: Georgiana Cotitu
    IBAN (Revolut): RO07 REVO 0000 1948 5726 2541
    Revtag: @georgilu44
  • Raiffeisen Bank:
    IBAN: RO77 RZBR 0000 0600 0865 0049
    Titular cont: COTITU GEORGIANA

Dacă nu poți dona, poți da mai departe

Nu toți putem ajuta financiar. Dar un share, o distribuire, poate ajunge la persoana potrivită, în momentul potrivit.

O donație poate însemna o grijă în minus.
Un gest de solidaritate poate însemna enorm pentru o mamă care nu a încetat niciodată să lupte – nici pentru ea, nici pentru copiii ei.

Vă mulțumim tuturor celor care aleg să fie alături de Georgiana în această perioadă. (Paul D.).

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv6 ore ago

Băicoi, republica panourilor ilegale: „STOP VEXLER”, START CIRC. Statul numără melci, extremismul ridică schele

Băicoi, kilometrul zero al tupeului: panouri fără acte, lege făcută afiș Pe DN1, la Băicoi, între Forja Neptun și viitorul...

Exclusiv7 ore ago

Republica Scorțeni: Codul Penal – regulament de ordine interioară, avertizorul de integritate – dușmanul poporului

Pe 12 iunie 2026, ziarul de investigații Incisiv de Prahova a publicat articolul „Primăria teroarei: Micuța comună Scorțeni și marele...

Exclusiv7 ore ago

EVADARE CU BONUS LA PUSCARIA MĂRGINENI: CÂND SARE DEȚINUTUL GARDUL, SARE ȘI SALARIUL DIRECTORULUI

Pamflet usturător despre cum se răsplătește „excepționalul” în sistemul penitenciar GARDUL E MIC, SALARIUL E MARE La 12 august 2025,...

Exclusivo zi ago

Țara se vinde la kilogram de șantier. Cum vrea Guvernul Bolojan să împingă Mangalia în brațele Rheinmetall, peste capul CSAT

Operațiunea „SAFE”: Salvăm pe cine trebuie, nu ce trebuie În România anului 2026, „securitatea națională” pare să însemne altceva decât...

Exclusivo zi ago

DN1, Băicoi: unde se întâlnesc extremismul pe carton, melcul instituțional și un mormânt de 5.000 de ani

Pe DN1, la Băicoi, între Forja Neptun și viitorul pasaj rutier spre strada Înfrățirii, România își arată, simultan, toate fețele:...

Exclusivo zi ago

Primăria teroarei: Micuța comună Scorțeni și marele regat al lui Barbu Iulian Constantin

Când Codul Penal devine regulament de ordine interioară Într-o comună liniștită din Prahova, Scorțeni, instituțiile statului par să funcționeze după...

Exclusivo zi ago

Coca-Cola HBC Ploiești: Reciclare pe persoană fizică, „donații” pe banii firmei și IBC-uri la tarabă

„Sustenabilitate” la Ploiești: premii la vârf, mizerie la bază Reciclarea și valorificarea de deșeuri pe persoană fizică pare să fi...

Exclusivo zi ago

Inspectoratul General al Miliției de Frontieră: „Aproximativ” stat de drept, cu „vigilență revoluționară” la plic

Când Poliția de Frontieră numără „aproximativ” degetele și apără „cuceririle revoluționare” cu Legea din 1971 Poliția de Frontieră, înapoiată rău:...

Exclusivo zi ago

Polițistul – slugă la stat, călugăr în viața privată. Avocatul – business class spre orice SRL

Avocatul, de la „incompatibil” la „orice, dar cu stil” Ieri, Camera Deputaților (cameră decizională, nu doar cameră de ecou) a...

Exclusivo zi ago

Parteneriat strategic sau stat-remorcă?

Când microfonul propagandei de la București bubuie cu vorbe mari despre „Parteneriatul Strategic cu SUA”, realitatea rece, notarială, din registrele...

Exclusiv2 zile ago

„Mingea de aur a adeziunii”: Fotbal cu șantaj sindical pe banii statului

Sport de performanță în penitenciare: „Vrei pe teren? Semnezi la noi!” În timp ce România încă mai crede că fair-play-ul...

Exclusiv2 zile ago

Scrisoare deschisă a fermierilor din Prahova: opriți experimentul antigrindină, nu suntem material de laborator

Experiment pe cer străin: cum vrea statul să pună fermierii din Prahova cobai la „noua tehnologie” antigrindină „NU VOI DECIDEȚI...

Exclusiv2 zile ago

Republica Rachetă: cum își bombardează statul norii, fermierii și bunul‑simț. Prahova, frontul unde „mafia antigrindină” vrea să reintre pe cer pe șest

„RELUĂM TRAGERILE!” – LOVITURA PE FURATE ÎN INTERIMAT În timp ce Ministerul Agriculturii e în regim de avarie, cu ministru...

Exclusiv2 zile ago

„STOP VEXLER” pe DN1, START PENIBIL: când panoul urlă, iar IPJ Prahova cască. Intră în scenă CNCD

Incisiv de Prahova dă tonul, IPJ Prahova dă din umeri Ca de obicei, investigațiile ziarului de investigații Incisiv de Prahova...

Exclusiv2 zile ago

DINASTIA „DUBLEI CHEI”: CUM SE ÎMPARTE ROMÂNIA CA O FELIE DE TORT ÎN LABORATOARELE DIN UMBRĂ

În timp ce poporul e hrănit cu gogoși democratice și sclipici european, „băieții deștepți” de la butoane au inventat cel...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv