Connect with us

Featured

Fiul de Secu’ care a coborât PSD-ul în bernă!

Publicat

pe

Angel Tîlvăr deputat de Vrancea, alintat de presă cu apelativul Angel Radiosu n-a excelat prin nimic, în decursul existenței sale pământene. A absolvit în anii ’80 Institutul de Limbi Străine (de 3 ani) din cadrul Universității Galați după care a primit post de profesor la școala din comuna Vânători la 6 km de Focșani. Post pe care l-a deținut cu mândrie patriotică până în anul 2000.

Calitatea sa cea mai de preț; este fiul tăticului său, răposatul col. Petre Tîlvăr fost șef peste 20 de ani al Contrainfromațiilor peste Miliția și Securitatea din Vrancea. Era stăpânul absolut al milițienilor și securiștilor care tremurau în fața sa. De aici și accesul la dosarele cele mai sensibile și la secretele cele mai ascunse ale „cadrelor” și „organelor”.

După ce prin anii ’90 dat trei examene de admitere la MAE, toate căzute cu brio, Angelu’ se reorientează către politică după ce fostul ministru de Externe Adrian Severin i-ar fi spus într-o discuție particulară: „Măi Angel, de ce nu te gândești la o carieră politică? Că tu te pricepi la diplomație, cum se pricepe scroafa la schiat!” După anul 2000 avea să spună într-un cerc de prieteni că vrea să ajungă ministru de Externe ca să-i „arate lui Severin” că e mai bun ca el.

Astfel prin anul de grație 1997 Angelu nostru se înscrie în ApR. Păi unde altundeva decât în partidul ministrului de Externe Theodor Meleșcanu și viitor candidat în 2000, la președinția României? Angelu’ de Vânători se și vedea cel puțin secretar de stat la Externe după ce șeful suprem va fi ajuns președinte. Numai că visurile sale se năruie cumplit când Meleșcanu îi spune de la obraz că pălăria diplomatică e prea mare pentru capul său. Între timp Angelu’ mai bifase un examen căzut de intrare în Corpul Diplomatic.

Cu un asemenea bagaj de reușite de excepție Angelu’ de Focșani se înscrie la cursurile postuniversitare ale Colegiului Național de Apărare pe care le absolvă din postura de consilier județean ales pe listele PSD Vrancea. După ce în prealabil fusese membru PD condus pe atunci de Petre Roman. Cum nici fostul ministru de Externe Roman nu a vrut să-i repereze onoarea pierdută de candidat etern pentru diplomație, Angelu își ia jucăriile din curtea PD și le mută în curtea lui Oprișan-Portofel. Dar mutarea nu avea să fie așa lină. A trebuit să intervină tov. col. Petre Tîlvăr care i-a adus aminte lui Portofel de tinerețea sa zbuciumată, de furturile de motorete Mobra din parcul Bălcescu și de portofele prin gări. Dar mai ales de dosarul de turnător la Securitate.

Marian Oprișan a fost racolat pe când era minor, elev de liceu, de către Securitate fapt dovedit prin adev. CNSAS Nr. DJ 327 / 26.05.2008 fiindu-i acordat numele conspirativ „Renato”, de către fostul lt. mj. Ionel Nistor, acum col. pensionar retras în satul Neicu din podgoria Panciu. Ulterior, când a ajuns major, a fost trecut la altă categorie de informatori, și preluat de fostul căpitan Doru Lungu cu numele conspirativ „Alin”.

Asta pentru că lucra la Fabrica de Confecții din Focșani ca manechin și avea acces neîngrădit în biroul directorului general Lungoci dar și pentru a „supraveghea informativ” cetățenii germani și italieni care importau confecții de la Focșani. Fapte confirmate public (Realitatea TV, DiplomaticTV, Atlas TV în anii 2005-2007) de către fostul căpitan de Secu, Doru Lungu. Lucruri care se pot vedea la o cautare pe Google sau pe Youtube.

Ex-col Tîlvăr cunoștea foarte bine toate acestea și altele. După ce Oprișan-Portofel a ajuns în anul 2000 președinte al CJ Vrancea, Angel Tîlvăr este pus pe listele de deputați și mai apoi la senatori ai PSD unde este ales en-fanfare. (Acum se află la al 6-lea mandat de parlamentar.) Nu a contat că în prealabil Angelu mai trecuse pe la ApR-ul lui Meleșcanu, dar și pe la PD-ul lui Roman unde nu prinsese nici un post pe măsura „valorii” sale.

Cel mai interesant fapt de spus despre acest Angel al PSD-ului vrâncean – daca poate fi ceva interesant in biografia sa – e declarația făcută în decembrie 2004 pentru presa vrânceana (Monitorul de Vrancea) în conferința de presă de la sediul PSD VN. După pierderea alegerilor prezidențiale de către Nastase, fiul de Secu a spus apăsat: „românii din afara granițelor nu ar trebui să aibă drept de vot în țara pe care au părăsit-o, dacă nu și-au plătit taxele către patria care i-a format și instruit educativ. Lucrul acesta nu suporta un fapt dubitativ, în enunț. E o chestiune de dreptate minima față de bunii români din interiorul granițelor. Așa ar trebui să arate România viitorului, o Românie membră și demnă cu drepturi depline în UE”.

Se pare că această declarație a contat mult în devenirea sa ulterioară, deoarece Victor Ponta îl înalță în 2014 pe Angelu în înaltul jilț de ministru pentru Românii de Pretutindeni în guvernul său. Exact ce și-a dorit toată viața, să dispună de soarta românilor din diaspora!

După toată această merituasă carieră politică și administrativă, pe alocuri chiar demnă de invidiat, Angelu’ nu se mai simte bine sub pulpana și bulanul de baron a lui Oprișan și îi cere „fratelui” său întru Apărare și Siguranță Națională pe nume Marcel Ciolacu, să-l mazilească pe Portofel de la conducerea PSD Vrancea. Într-un acces de mare „curaj” Angelu’ preia frâile filialei locale a PSD, dar din umbră. Să nu bată la ochi și să nu fie catalogat drept „trădător” de serviciu, de către colegii pesediști.

Ca urmare a conducerii sale înțelepte și de mare strateg politico-administrativ a lui Angel Radiosu, în urmă cu trei luni de zile filiala PSD Vrancea a fost evacuată din sediul de pe bdl Republicii din Focșani, sediul în care a funcționat timp de 32 de ani! Imediat Angelu’ a dat vina pe fost conducere – adică pe Oprișan Portofel – care n-ar fi plătit la timp facturile.

Recent Angelu’ s-a prezentat în fața conducerii centrale de mână cu dubiosul afacerist Victor Roman pentru a-l înscăuna în funcția de prefect al Vrancei. Funcție ce a revenit PSD și pentru care Radiou girase cu „onoarea și valoarea” sa, Roman fiind considerat de el „cel mai destoinic gospodar vrâncean”. A eșuat lamentabil în demersul său, iar Ciolacu i-a arătat obrazul, după ce „gospodarului destoinic” i s-a refuzat emiterea certificatului ORNISS de către organele abilitate.

La numai câteva zile distanță, nemulțumit că mai nimeni din filiala vrânceană a PSD, nu-i recunoaște meritele de strateg imbatabil, și mai ales simțind suflarea de gheață în ceafă a lui Oprișan, Angelu se aliază ad-hoc cu deputatul Nicușor Halici pe care-l și propune pentru funcția de prefect al Vrancei. Se părea că este propunerea perfectă, Halici fiind și membru în Comisia Juridică a Camerei, fost prefect între 2014 și 2016, numai că unele structuri de informații ar fi adus la cunoștința lui Ciolacu, că și Halici ca și predecesorul său, ar avea probleme la „mapa profesională”!

Astfel, de când a preluat din umbră filiala PSD, Angelu nostru a făcut tot ce-a depins de el să trimită credibilitatea politică a filialei, la coșul de gunoi, Vrancea fiind singurul județ din țară fără prefect! „Nouă nu ne trebuie dușmani, îl avem pe Angel și asta rezolvă tot. Opoziția poate jubila cu o astfel de conducere. Simbolic vorbind Tîlvăr ne-a tras heblul la partid și ne-a lăsat în bezna minții sale”, mi-a precizat un consilier județean PSD.

Marian Gârleanu

N.R – După ce a absolvit o facultate de limbi străine la Galaţi, a lucrat ani de zile ca profesor de țară într-o comună limitrofă Focșaniului. După ce s-a plimbat pe la PD și mai apoi la ApR a fost primit prin 2004 în PSD. La alegerile din 2004 a fost ales senator, iar de încă alte două legislaturi este deputat, cu toate că activitatea sa de trei legislaturi în Parlamentul României este egală cu zero. Zero luări de cuvânt, zero inițiative parlamentare sau legislative, mai scrie „Ziua”. Ministrul Tîlvăr are imaginea de „protejat” al baronului de Vrancea, Marian Oprişan, fiind susţinut de acesta la fiecare scrutin parlamentar.

Premierul Victor Ponta l-a nominalizat pe deputatul PSD Angel Tîlvăr pentru funcția de ministru al Românilor de Pretutindeni, în locul lui Adrian Anghel, care a fost respins de comisiile parlamentare. Angel Tîlvăr a primit aviz favorabil în comisiile parlamentare de specialitate, cu 18 voturi „pentru”, 7 „impotriva” și o abținere.

În afară de faptul că nu apare cu nicio activitate proDiaspora, deputatul PSD nu are nici experiență. În descrierea pe care și-a făcut-o pe site-ul personal,nu amintește nimic despre vreo legătură cu românii din străinătate.

”Sunt vrancean

 M-am nascut in Vrancea, am crescut in Vrancea, am invatat in Vrancea, lucrez in Vrancea.

Am fost profesor 14 ani. Dupa experienta acumulata ca si consilier judetean, in 2004 am fost ales parlamentar pe listele Partidului Social Democrat.

In 2008, am candidat tot din partea PSD pentru un loc de deputat in Colegiul electoral nr. 2 care cuprinde: Sudul Focsaniului, zona Salii Polivalente, sudul cartierului Bahne, cartierul Mandresti si comunele: Popesti, Gugesti, Slobozia Ciorasti, Maicanesti, Nanesti, Tataranu, Ciorasti, Milcovul si Gologanu.

Exclusiv

BINGO PE MUNTELE DE GUNOI: Ploieștiul, orașul unde „Independentul” Polițeanu și „Magicianul” Ganea joacă „Alba-Neagra” cu 10 milioane de euro și sănătatea cetățenilor!

Publicat

pe

De

În „Republica lui Caragiale”, mizeria nu mai este demult o chestiune de estetică urbană, ci a devenit o formă de artă penală, sub privirile admirative ale unei administrații care pare să confunde Primăria cu un cazinou clandestin. În timp ce ploieștenii inhalează, la preț de parfum franțuzesc, emanațiile toxice din Cartierul Florilor, la butoane se joacă un „Bingo” pe miliarde, unde lozul câștigător aparține întotdeauna băieților deștepți cu epoleți, iar biletul de intrare este plătit, cu vârf și îndesat, de cetățeanul de rând.

Magia neagră a legilor moarte: Ganea, specialistul în „cadavre” legislative și tarabe de brânză

Maestrul de ceremonii al acestui sabotaj administrativ este Cristian Mihai Ganea, fostul „dirijor” al ADI Deșeuri Prahova. Conform investigațiilor demarate de Incisiv de Prahova și confirmate de Decizia CNSC nr. 971/2026, Ganea a reușit o performanță demnă de Cartea Recordurilor la capitolul incompetență (sau complicitate): a ticluit o licitație de miliarde bazându-se pe regulamente și legi abrogate încă din 2015.

Să folosești „stârvuri legislative” pentru a reglementa salubritatea din 2026 nu este doar prostie, ci pare a fi o strategie chirurgicală de a arunca licitația în aer, lăsând orașul ostatic actualului operator, Bin Go Solutions. După ce a pus cruce licitației, „magicianul” Ganea a făcut o rotire de cadre spectaculoasă, aterizând direct în fotoliul de director la SC Hale și Piețe. Probabil că expertiza sa în „putrefacție” a fost considerată vitală pentru administrarea pătrunjelului, sub binecuvântarea politică a noii administrații.

Polițeanu, „Independentul” mut: De la urlete anti-mafie, la valsul cu SRI-ul pe ritm de fanfară

Dacă anul trecut Mihai Polițeanu promitea „curățenie generală” și tuna împotriva „jafului de 10 milioane de euro”, astăzi edilul pare să fi suferit o lobotomie a conștiinței politice. Marea miză – cele 10 milioane de euro reprezentând „bunurile de retur” (zeci de autospeciale și mii de pubele plătite deja de ploieșteni prin tarife) – s-a evaporat subit. Deși raportul LEXEXPERT AUDIT S.R.L. confirmă că aceste bunuri trebuiau să revină gratuit orașului, Polițeanu a adoptat „poziția ghiocelului”.

Coincidență sau nu, tăcerea primarului a devenit asurzitoare imediat ce la conducerea operatorului de salubritate a apărut un fost ofițer SRI. Brusc, „mafia” s-a transformat în partener de dialog, iar Polițeanu a schimbat lupta cu mizeria pe organizarea de festivaluri, fanfare și cursuri de gimnastică la Hipodrom. În timp ce orașul se scufundă sub datorii de 7 milioane de lei către Blue Planet și riscă insolvența, primarul-fanfară ne dă „pâine și circ” – doar că pâinea lipsește, fiind confiscată de penalitățile de întârziere.

Noaptea minții la ADI Prahova: Licitația anulată prin „act de deces” pe 20 aprilie 2026

11a

Cireașa de pe muntele de gunoi a fost pusă chiar ieri, 20 aprilie 2026, printr-un document oficial care probează „noaptea minții” administrative. Directorul executiv al ADI Prahova, Silviu-Cristian Voicu, a semnat actul prin care procedura de licitație pentru Zonele 2 și 6 este anulată definitiv. Motivul? O recunoaștere penibilă a propriei neputințe: ADI consideră că termenul de 15 zile impus de CNSC prin Decizia nr. 1228/03.04.2026 nu este „suficient pentru remedierea întregii documentații”.

Această decizie condamnă Ploieștiul la un viitor incert, unde orașul nu mai poate scăpa de operatorul Bin Go, nu mai primește niciun leu din redevențe și poate să-și ia adio de la bunurile de retur de 10 milioane de euro. Este, practic, victoria totală a incompetenței programate, prin care interesele obscure sunt protejate în detrimentul bugetului local.

Schizofrenie juridică și festivaluri pe datorie: Când până și „vechea gardă” pare performantă (aici), (aici), (aici), (aici), etc

Situația a devenit atât de absurdă încât până și amintirea fostelor administrații începe să pară o epocă de aur a managementului deșeurilor. Sub „intelectualul” Polițeanu, Ploieștiul a ajuns un laborator de experimente juridice ilegale. În timp ce Prefectura a acționat în instanță Primăria (Dosar 5650/II/B/3) pentru „invenții” precum „încetarea aplicabilității” unor hotărâri, Poliția Locală amendează un operator pe care Primarul îl numește „ilegal”, deși funcționează sub nasul său.

În acest timp, consilierii municipali par să fi intrat într-o hibernare colectivă, ignorând faptul că ploieștenii plătesc printre cele mai mari tarife din țară tocmai pentru că utilajele care trebuiau să fie ale lor sunt „închiriate” pe banii lor.

Concluzia:

Dacă spectacolul de prost gust numit „Bin Go” continuă, singura igienizare reală care mai poate salva orașul este referendumul de demitere. Ploieșteni, nu uitați: când plătiți factura la gunoi, nu finanțați curățenia, ci sponsorizați luxul unei grupări care a transformat Primăria într-o sucursală a unui joc de noroc unde cetățeanul pierde întotdeauna. Vom reveni. (Cristina T.).

Sursa informațiilor: Investigațiile Incisiv de Prahova, Raport LEXEXPERT AUDIT, Deciziile CNSC 971/2026 și 1228/2026, Document ADI Prahova din 20.04.2026.

Citeste in continuare

Exclusiv

FEUDA DIN JILAVA: SINDICATUL CARE NU APĂRĂ, CI ÎNGROAPĂ. CUM S-A TRANSFORMAT SNPP ÎN „COOPERATIVA” DE ȘANTAJ ȘI CURĂȚAT RAHATUL LUI „ROSSO”

Publicat

pe

De

Într-o țară în care sindicatul ar trebui să fie ultima redută în fața abuzurilor puterii, la Penitenciarul București-Jilava, sub oblăduirea „dinastiei” Teoroc, realitatea a bătut orice scenariu de film despre dictaturi bananiere. Ceea ce trebuia să fie un scut pentru polițiștii de penitenciare s-a transformat, conform unui raport incendiar al Corpului de Control al ANP din noiembrie 2025, într-un mecanism de teroare, umilință și servilism grotesc. Jilava nu mai este doar o închisoare, ci feuda personală a doamnei Cristina Teoroc, soția președintelui SNPP, unde legea este dictată de interese de clan și capricii de „stăpână”.

Cotizația sau „Taxa de Liniște”: Bine ai venit în sindicat fără să știi!

Strategia de recrutare a SNPP Jilava pare desprinsă din manualele de estorsiune ale anilor ’90. Conform mărturiilor șocante din raportul de control, „aderarea” la sindicat nu este un act de voință, ci o condamnare automată. Angajații se trezesc membri de sindicat direct prin „metoda fluturașului”: află că sunt apărătorii cauzei abia când văd banii reținuți abuziv din salariu.

Nota de relație nr. 46758 descrie un peisaj al groazei profesionale: oamenii plătesc cotizația nu din convingere, ci ca pe o taxă de protecție. E „răul cel mai mic” pe care trebuie să-l accepți ca să nu devii ținta furiei conducerii sindicale. În acest univers kafkian, să fii lăsat în pace a devenit un lux care se plătește lunar, sub amenințarea voalată a unui sistem care te zdrobește dacă îndrăznești să spui „nu”.

Groteasca viață de slugă: Epopeea câinelui Rosso și epuizarea demnității sub talpa „Doamnei”

Dacă credeați că fișa postului pentru personalul de secretariat include sarcini administrative, v-ați înșelat amarnic. În „Era Teoroc”, secretarele au fost promovate forțat în funcția de bone pentru patrupede. Abuzul de putere a atins cote de un ridicol sinistru: documentele oficiale menționează cum doamna Cristina Teoroc își aducea frecvent câinele personal, Rosso, la birou, lăsându-l în grija subalternilor.

Vârful degradării umane este atins atunci când o angajată a fost obligată să curețe excrementele prețiosului Rosso. Este imaginea perfectă a sistemului de la Jilava: în timp ce liderii sindicali se bat cu pumnul în piept pentru drepturile angajaților, în realitate, polițiștii sunt transformați în servitori umili, obligați să strângă mizeria lăsată în urmă de câinele „șefei”. Este un atac frontal la demnitatea umană, menținut printr-un regim de teroare funcțională.

Vânători de vrăjitoare în uniformă: Jigniri, hărțuiri și un mediu de lucru cu iz de budoar toxic

Pentru cei care nu se aliniază „dictaturii subiective”, tratamentul este standard: degradarea profesională și linșajul verbal. Notele de relație (cum este cea cu nr. 46788) vorbesc despre un mediu de lucru toxic, unde acuzațiile nefondate și jignirile sunt la ordinea zilei.

Mai grav, raportul scoate la iveală aspecte de o toxicitate extremă: hărțuirea cu tentă sexuală. Personalul feminin care nu intră în grațiile conducerii devine ținta unor aluzii și comportamente nepotrivite, transformând instituția statului într-o zonă gri, unde profesionalismul moare sufocat de mizerii interpersonale. „Unitatea angajaților”, invocată ipocrit în antetele documentelor sindicale, este doar un paravan pentru un sistem de pile și hărțuire unde polițistul de rând este strivit fără milă.

Întrebări de un milion de stele: Cum se fabrică un chestor prin cumetrie și „dat în gât”?

Marea enigmă care plutește deasupra Penitenciarului Jilava rămâne ascensiunea fulminantă a doamnei Cristina Teoroc. Cum a ajuns această doamnă chestor este o întrebare care bântuie holurile ANP. Să fie vorba de meritocrație sau de rețeaua complexă de influență?

Nu putem ignora încrengătura de cumetrie: soție de lider sindical și nașă a lui Românu Claudiu, fostul DGA – personajul care l-a „onorat” cu un denunț chiar pe fostul director general. Acest păienjeniș de relații, în care „datul în gât” și influența sindicală se împletesc cu gradele de general, transformă Jilava într-o enclavă a corupției morale. Jurnalul acestui „jihad” împotriva propriilor membri este acum pe masa organelor de cercetare penală, iar noi rămânem cu o întrebare amară: cine îi păzește pe paznici atunci când sindicatul devine călău?

Vom reveni, pentru că mizeria de sub preșul SNPP Jilava este mult mai adâncă decât pare! (Cristina T.).

Consultati arhiva: (aici),  (aici),  (aici),  (aici),  (aici), (aici) , (aici) ,  (aici) ,   (aici) , (aici), (aici),  (aici), (aici), (aici),  (aici), (aici), (aici), (aici), (aici),  etc

Citeste in continuare

Exclusiv

OPERAȚIUNEA „PENALA LA NATO”: CUM SE JOACĂ DARĂU ȘI OPREA DE-A ARMATA CU CARACATIȚA MIRON LA BUTOANE

Publicat

pe

De

În timp ce România se preface că exportă inteligență strategică la Bruxelles, sub fustele Ministerului condus de Irineu Darău se coace o rețetă de succes pentru dezastru: cum să pui praf de pușcă în mâna unor persoane cu dosar penal, sub binecuvântarea „reformistă” a USR și a vechilor sforari din PSD.

Vitrina de la Bruxelles și mizeria de sub preșul ROMARM

Evenimentul „Romania Industry Day”, desfășurat între 19 și 21 aprilie 2026 la Bruxelles, trebuia să fie momentul în care industria noastră de apărare strălucea în fața partenerilor NATO. În realitate, a fost doar un paravan poleit pentru o mizerie sistemică. Investigăm astăzi cum „competența” a devenit un cuvânt obscen în Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT), unde ministrul Irineu Darău semnează ordine de numire cu aceeași ușurință cu care alții își semnează condica, ignorând complet mirosul de dosar penal care o înconjoară pe protejata sa, Adriana Laura Miron.

Ordinul 107: Cum să transformi un „pion” penal în regină peste armament

Investigația noastră scoate la iveală un document care ar face să roșească orice manual de integritate: Ordinul nr. 107 din 29 ianuarie 2026. Prin acest act, ministrul „reformator” Ambrozie-Irineu Darău o instalează pe Adriana Miron la cârma „Carfil” S.A., subunitate strategică a ROMARM. Miron nu e doar un biet consilier care plimbă mape; prin acest ordin, ea a fost unsă „Administrator Special”. Adică, un fel de „stăpân peste bani și puști”, cu puteri extinse asupra unei fabrici de armament, deși biografia ei este pătată de lupa DNA-ului în dosarele de la Brașov.

Triunghiul Bermudelor: Darău, Parcălăbescu și „Umbrela” Oprea

În acest angrenaj de tip „caracatiță”, responsabilitățile sunt împărțite ca între complici. Ministrul Darău pune semnătura, dar „eșalonul ROMARM”, reprezentat de Răzvan Parcălăbescu, asigură „unda verde” tehnică. Parcălăbescu, cel care ar trebui să fie garantul managementului curat, pare să fi suferit o amnezie selectivă în fața riscurilor de securitate.

Dar spectacolul nu ar fi complet fără Radu Oprea, actualul Secretar General al Guvernului și eminența cenușie din PSD. Oprea este arhitectul acestui sistem pervers în care companii precum Carfil S.A. sunt „curățate” și controlate prin administratori speciali, fentând elegant legea guvernanței corporative (OUG 109/2011). Sub „umbrela” lui Oprea, deciziile lui Darău se traduc în numiri de încredere în teritoriu, transformând industria de apărare într-o feudă personală.

Ordinul 183/2005: Invenția juridică pentru controlul „special” al banilor

De ce a fost nevoie de Ordinul 183/2005? Pentru că este „pârghia” perfectă pentru a ocoli transparența. Acest act îi permite Adrianei Miron să suspende drepturile manageriale clasice și să devină un mic dictator financiar la Carfil S.A. Ea analizează contracte de achiziție, plăți și fluxuri financiare, deși are un istoric penal activ tocmai în gestionarea banilor publici. Este ca și cum ai pune un lup expert în inventarierea oilor să păzească stâna de armament a țării.

Diplomată la NATO, „Supraveghetoare” penală acasă

Ironia este de-a dreptul sinistră: în timp ce Adriana Miron se afișează la Bruxelles, discutând tehnologii avansate cu agențiile NCIA și NSPA (NATO), acasă ea gestionează destinele financiare ale unei fabrici de armament fără a avea, se pare, avizul de securitate ORNISS. Această breșă de securitate strigătoare la cer în sistemul ROMARM cade direct pe umerii lui Parcălăbescu și Darău, care au trimis-o la discuții cu partenerii strategici fără a asigura filtrele de integritate elementare.

Întrebări care ard pentru „băieții deștepți” din industrie

Investigația noastră se încheie cu câteva întrebări la care redacția așteaptă răspunsuri urgente, înainte ca securitatea națională să fie complet vândută la taraba intereselor politice:

  • Pentru Radu Oprea: Domnule Secretar General, este strategia de „supraveghere financiară” prin interpuși penali metoda dumneavoastră preferată de a păstra controlul politic asupra ROMARM?
  • Pentru Ministrul Darău: Cum dormiți noaptea știind că ați delegat controlul unei unități militare unei persoane cercetate penal, compromițând total imaginea României în fața NATO?
  • Pentru SRI și Corpul de Control al Guvernului: Când aveți de gând să vă treziți din somnul cel de moarte și să verificați lipsa avizelor ORNISS pentru acești administratori „speciali”?

Dacă Ilie Gavrilă Bolojan, Radu Oprea și restul decidenților au tolerat acest circ, atunci suntem martorii unei capturi politice totale. Până când această rețea de „oameni de încredere” nu va fi măturată de criterii reale de integritate, industria de apărare a României va rămâne o jucărie în mâinile unor indivizi a căror singură „performanță” este prezența în dosarele instanțelor de judecată. (Cerasela N.).

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv5 ore ago

BINGO PE MUNTELE DE GUNOI: Ploieștiul, orașul unde „Independentul” Polițeanu și „Magicianul” Ganea joacă „Alba-Neagra” cu 10 milioane de euro și sănătatea cetățenilor!

În „Republica lui Caragiale”, mizeria nu mai este demult o chestiune de estetică urbană, ci a devenit o formă de...

Exclusiv5 ore ago

FEUDA DIN JILAVA: SINDICATUL CARE NU APĂRĂ, CI ÎNGROAPĂ. CUM S-A TRANSFORMAT SNPP ÎN „COOPERATIVA” DE ȘANTAJ ȘI CURĂȚAT RAHATUL LUI „ROSSO”

Într-o țară în care sindicatul ar trebui să fie ultima redută în fața abuzurilor puterii, la Penitenciarul București-Jilava, sub oblăduirea...

Exclusiv5 ore ago

OPERAȚIUNEA „PENALA LA NATO”: CUM SE JOACĂ DARĂU ȘI OPREA DE-A ARMATA CU CARACATIȚA MIRON LA BUTOANE

În timp ce România se preface că exportă inteligență strategică la Bruxelles, sub fustele Ministerului condus de Irineu Darău se...

Exclusivo zi ago

GENERALUL „VRAJA-MĂRII” ȘI ALCHIMIȘTII NORILOR: FERMIERII CER PROBA CU NEURONUL PENTRU „PLOILE DE 20%” FABRICATE LA RADIO!

România, țara unde norii sunt „dresați” prin stație, iar bugetul de stat e „însămânțat” cu rachete de milioane, trăiește un...

Exclusivo zi ago

BINGO PE 10 MILIOANE DE EURO: Ploieștiul se îneacă în gunoi, dar dansează la fanfară sub bagheta „Independentului” mut și a Magicianului de la Hale!

Orașul lui Caragiale a depășit oficial faza de vodevil și a intrat în epoca „penalului de aur”, unde mirosul de...

Exclusivo zi ago

Secretomanie cu „virgulă” la MAI: Neo-securiștii care au uitat alfabetul în fața instanței

Într-o țară în care „secretul de stat” este adesea doar paravanul sub care incompetența se odihnește pe bani publici, asistăm...

Exclusivo zi ago

MAREA DEZINFECȚIE A BARONULUI NAN: CUM SE SPALĂ URMELE DE FECALE TEHNOLOGICE LA COCA-COLA PLOIEȘTI ÎNAINTE DE „ZBORUL” CĂTRE ȚĂRILE CALDE!

Într-o Românie unde instituțiile statului par anesteziate cu sirop de fructoză „fantomă”, la curtea „Sultanului Sifonului” de la Ploiești, Dragoș...

Exclusiv2 zile ago

Bolid de lux, creier în revizie: „Marele Premiu” de la Popeni s-a terminat în chitanțierul poliției

Se pare că plaiurile mioritice au devenit prea strâmte pentru ego-urile gonflate ale tinerilor „piloți” de ocazie, care confundă ulițele...

Exclusiv3 zile ago

Prahova, raiul imposturii: „Morții” penali din instituții și festivalul diplomelor scoase din joben (I)

Județul Prahova a devenit, în ultimii ani, un soi de mausoleu al legalității, unde instituțiile statului nu mai miros a...

Exclusiv3 zile ago

„Mafia Antigrindină”: Radiografia unui ospiciu atmosferic. Marea „pârjoleală” de 5.000% și rachetele-ruletă care vânează conducte de gaz sub nasul Prefectului

România, 19 aprilie 2026. Bine ați venit în rezervația naturală a absurdului, unde statul român a reușit imposibilul: a transformat...

Exclusiv3 zile ago

Buna Vestire a tablelor indoite: Cum a „sfințit” miliția prahoveană paharul de Ziua Poliției

Sărbătoarea Poliției Române, menită să onoreze uniforma și legea, s-a transformat la I.P.J. Prahova într-un spectacol grotesc, unde onoarea s-a...

Exclusiv3 zile ago

Safari cu emoții pe strada Minerva: Ploieștiul, orașul unde gropile mănâncă mașini sub nasul poliției rutiere

În timp ce administrația locală pare ocupată cu număratul frunzelor de pe asfalt, strada Minerva din Ploiești s-a transformat într-un...

Exclusiv3 zile ago

IPJ NEAMȚ ȘI LOGICA DE BIROU: CUM SĂ LOCUIEȘTI ÎNTR-UN SERTAR ȘI SĂ TE CREZI PROPRIETAR DE PALAT

Într-o desfășurare de forțe intelectuale care ar lăsa orice filosof al absurdului fără replică, geniile administrative de la IPJ Neamț...

Exclusiv4 zile ago

Ospiciul „sărăcește-norul”: Marea pârjoleală de 5.000% și „Agenții 007 ai gliei” care au demascat mafia argintului sub privirile mute ale statului

România anului 2026 a devenit oficial rezervația naturală a absurdului, unde „specialiștii” statului au reușit o performanță demnă de Cartea...

Exclusiv4 zile ago

JUSTIȚIA DIN VĂLENII DE MUNTE: „PROTECȚIE” CU PORȚIA ȘI CITARE PRIN TELEPATIE (I)

Procedura „Houdini”: Cum să judeci un om fără să-l inviți la proces, dar să pretinzi că-l aperi Să trăiți, stimată...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Criptomonede Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv