Featured
Cad elicoptere, ard TIR-uri ATI, nimeni nu îi cere socoteală!/Generalul Secară, șeful operativ al Fundației/Codul Arafat: Fâșia Gaza din sistem!
Prima concluzie a negocierilor pentru formarea noului guvern a fost că nimeni nu se atinge de Raed Arafat! Ceea ce nu face decât să legendeze o dată în plus, dacă mai era nevoie, că Raed Arafat chiar este pur și simplu ”indestructibil” în fața instituțiilor statului român! Dar și ale forțelor politice, indiferent care sunt acestea și care se tot perindă pe la putere. Însă ceea ce este și mai frustrant, cel puțin pentru inițiații sisetmului care au reușit cum-necum să țină aprinsă flacăra contrainformativă a monitorizării celui mai longeviv demnitar al statului român, Raed Arafat este de neatins chiar și pentru altfel atât de ”flexatele” servicii secrete românești.


Într-adevăr, Raed Arafat chiar poate face orice, că nimeni nu se supără în România zilelor noastre și a ultiumelor decenii. Sau o face cel mult pe persoană fizică. Astfel că până și intangibilitatea primăriței Clotilde Armand pare o copie palidă a ”modelului” de succes Raed Arafat. Cel pentru care, așa după cum dezvăluiam încă de anul trecut, până și Iohannis știe că este MI6! Însă nici măcar această înaltă protecție informativă britanică nu poate explica, totuși, pe deplin, cum a ajuns acest om ”Dumnezeul” statului român! După cum nici faptul că a reușit să își securizeze în două decenii propria zonă de influență, în care structuri întregi ale statului român depind strict de ordinul său personal nu este suficient de lămuritor. Chiar și dacă astfel Raed Arafat a instituit o adevărată ”Fâșie Gaza” în cadrul sistemului! Una în care nu mai îndrăznește să intre nicio altă autoritate.
Dar, totuși, rezistența ”Fâșiei lui Arafat” în sistem se mai bazează pe un factor determinant: banii! Mulți bani! Miliarde de euro, alocate cu o lejeritate halucinantă de la bugetele naționale, pentru structurile aflate în directa subordonare a ”Doctorului”. Și a căror urmă a fost apoi pierdută în ”gaura neagră” a achizițiilor derulate prin unele și aceleași firme agreate… La fel ca și donațiile românilor de bună credință, a marilor companii de stat și chiar a multinaționalelor care se direcționează prin Fundația pentru SMURD. Una sută la sută privată!
Fundația să trăiască!
Ce este drept, imperiul creat de Raed Arafat are și o ”fundație” pe măsură. Pentru că altfel nu ar fi putut să reziste! Numai că este vorba, desigur, de Fundația pentru SMURD. Cea bazată pe cei patru piloni de influență, capacitați întotdeauna la maxim, atunci când a fost vorba de a se pune ”spate în spatele” doctorului Read Arafat. Iar dacă impactul mediatic asupra ”Fâșiei Gaza” a fost întotdeauna atenuat de ”soldatul credicnioos” Radu Tudor, o misiune asemănătoare, dar la un înalt nivel a avut și are și ambasadorul Emil Hurezean. Cel pe care – doar așa, ca să se știe că se știe – cel puțin îl leagă atâtea alte pasiuni comune de Raed Arafat… Iar Hurezean a avut întotdeauna grijă de imaginea externă de-a dreptul idilică înfățișată ambasadorilor străini și peste tot în străinătate, asupra ”Fâșiei” lui Raed. La fel după cum directorul E.ON, expatul Frank Hajdinjak și-a îndeplinit cu un real succes financiar propria sa misiune.

Cea de ”capacitare” a celorlați CEO de multinaționale din România de a ”direcționa” fonduri substanțiale către Fundația pentru SMURD”-ul lui Arafat! Însă, pe lângă acești trei membri ai comitetului director al Fundației, Raed Arafat s-a bazat cel mai mult tot pe un om al sistemului, generalul Vladimir Secară. Da, da, acel general care a condus IGSU până ce a trebuit să demisioneze, după ce Direcția Națională Anticorupție a declanșat urmărirea penală împotriva sa, pentru angajările ilegale de la Pompieri. Trecut apoi în rezervă și chiar condamnat la închisoare cu suspendare, generalul Secară a rămas totuși în continuare șeful operativ al întregii ”Fâșii” din sistem. Ca și cel care răspunde de respectarea ”Codului lui Arafat” de către toți cei care activează în această rețea, una care râde în nas statului român. Fie că este vorba de ”voluntarii” Fundației plătiți regește prin complexa rețea de ”paraîndărături”, fie de patronii firmelor care au primit contracte de miliarde și miliarde, în niște condiții de zici că și le-au dat ei înșiși!
Yigal Zuhar…
Cel mai longeviv, influent și de neatins demnitar al statului român din ultimele decenii a copilărit în Nablus, în nordul Cisiordaniei palestiniene. De unde, la doar 16 ani a fost rirmis la Pitești – de cine ? – pentru a studia limba română. Numai că, atins de fenomenul globalismului, Raed Arafat îi poate număra printre cei mai buni prieteni ai săi pe omul de afaceri israelian Yigal Zuhar. SRI instrumentând chiar la un moment dat ”legăturile primejdioase” dintre cei doi.

Mai ales după două prăbușiri de avioane cu un puternic impact public. În primul rând, pentru că avionul prăbușit în Apuseni, pe când la manșa sa se afla pilotul Adrian Iovan fusese cumpărat în regim second –hand de Raed Arafat, după care fusese trimis pentru a primi o ”spoială” de vopsea și a fi ”updatat” la Tuzla, de către firma Regional Services. La fel după cum și elicopterul achiziționat din fondurile Consiliului Județean Constanța și prăbușit pe Lacul Siutghiol fusese recondițonat de aceeași firmă. Să mai adăugăm și că Fundația pentru SMURD a cumpărat un avion sanitar de la firma bunului prieten al lui Raed Arafat, discretul om de afaceri Yigal Zuhar. Asta la doar puțină vreme după ce tot Alfa Air închiriase Fundației pentru SMURD același avion, cu suma de… 660.000 euro! După care, din nou același avion a fost cumpărat cu un milion de euro, și trimis imediat la … recondiționat!
Filiera turcească
Ajungând în zilele noastre, iată că Fundația lui Arafat continuă să aibă mână proastă la achiziții. Cel mai bun exemplu fiind cel al TIR-ului ATI ars în curtea Spitalului ”Victor Babeș” și care a provocat tragedia în care au fost din nou pierdute vieți omenești. Atât TIR-ul de la ”Victor Babeș”, cât și celelalte ”unități mobile ATI” repartizate pe la alte spitale fiind achiziționate din Turcia. Numai că acestea au avut diverse probleme tehnice, mai ales la instalația de climatizare. Astfel că fie a fost nevoie de trimiterea lor în Turcia, la reparații, fie de venirea în România a experților companiei producătoare. Toate aceste TIR-uri, de care acum managerii unităților medicale din țară știu ei de ce se feresc ca de tămâie fiind achiziționate din Turcia de Departamentul pentru Situații de Urgență. Dar prin intermediul Fundației pentru SMURD!
682 milioane euro, de la prima strigare!
Greu, foarte greu de prognozat dacă și mai ales când procurorii români vor îndrăzni să treacă la ”next level” al anchetelor privind achizițiile pe vremea pandemiei. Și implicit să ajungă astfel la ”beneficiarii finali” ai contractelor cu sume care depășesc chiar și cele alocate înzestrării Armatei Române! Iar pentru a înțelege adevăratele dimensiuni, cel puțin din punct de vedere financiar, al acestor alocări de fonduri este suficient să amintim că, dintr-o singură strigare, fostul ministru Marcel Boloș a ”onorat masa” achizițiilor derulate în ”Fâșia” Situațiilor de Urgență a lui Raed Arafat cu finanțări cumulate de 682 milioane euro! Și vorbim doar de ”primul val” de achiziții, cel de la începutul pandemiei…
Exclusiv
„Mafia Antigrindină”: Radiografia unui ospiciu atmosferic. Marea „pârjoleală” de 5.000% și rachetele-ruletă care vânează conducte de gaz sub nasul Prefectului
România, 19 aprilie 2026. Bine ați venit în rezervația naturală a absurdului, unde statul român a reușit imposibilul: a transformat cerul într-un poligon de tragere ilegal și farfuria cetățeanului într-un laborator de toxicologie. În timp ce instituțiile de forță zac într-o „comă birocratică” demnă de Cartea Recordurilor, ziarul de investigații Incisiv de Prahova și „Agenții 007 ai Gliei” – fermierii prahoveni – au detonat bomba care spulberă cel mai mare jaf programat din istoria recentă: Sistemul Național Antigrindină (SNACP).
Matematica de balamuc: Cum să raportezi o pădure când tu ai dat cu spray peste trei mușcate
Dacă credeați că sifonarea banului public are limite, pregătiți-vă pentru „Marea Umflătură”. Conform investigațiilor marca Incisiv de Prahova, băieții deștepți din spatele rachetelor au inventat o realitate paralelă unde un hectar se transformă prin magie bugetară în cincizeci. Vorbim despre o supraestimare de minim 5.000% a suprafețelor „protejate” – o ficțiune contabilă menită să justifice deconturi grase pentru trageri la nimereală.
În timp ce Electromecanica Ploiești desenează pe hărți 112.000 de hectare „apărate”, Direcția Agricolă Prahova ridică din umeri: „Nu știm unde sunt, domn’e, zonele astea!”. Practic, statul trage cu rachete de milioane în „hectare fantomă”, în timp ce deficitul bugetar confirmat de Curtea de Conturi a sărit de 260 de milioane de lei. Este o „schizofrenie juridică” în care stația Prahova e „pilot” de 20 de ani – probabil cel mai lung experiment din istoria omenirii, după cel cu facerea lumii.
Iodura de argint, „condimentul” secret din meniul Gărzii de Mediu
În timp ce noi mâncăm pește cu garnitură de argint greu, „pudelii” de la Garda Națională de Mediu dau din coadă a neputință. La întrebările punctuale ale ziarului nostru despre toxicitatea iodurii de argint (AgI), instituția a oferit un răspuns de o imbecilitate sublimă: „nu avem competențe”.
CSAT a sunat alarma (document obținut în EXCLUSIVITATE de Incisiv de Prahova!), avertizând că aceste sisteme sunt abandonate în Europa din cauza riscurilor de mediu, dar „specialiștii” noștri continuă să pârjolească norii. Cine a măsurat bioacumularea argintului în roșia de pe masă? Nimeni. Cine garantează siguranța apei? Probabil aceiași pirotehnicieni „școliți” prin Moldova, care apasă pe buton ca la jocurile video.

Atentat la siguranța națională? Rachete trase „la noroc” peste conductele de gaz
Elementul de noutate care ar trebui să trimită imediat mascații la ușa responsabililor vine din ultima ofensivă a „Procurorilor Gliei”. Asociația ACCPT Prahova, condusă de ing. Adrian Mocanu, a somat oficial Instituția Prefectului și ISU Prahova să iasă din bârlog.
Întrebările fermierilor sunt un veritabil rechizitoriu: A evaluat cineva riscul ca aceste rachete să explodeze peste conductele de gaz, stațiile de carburanți sau rețelele electrice? Se pare că în Prahova, „reziliența entităților critice” este o glumă proastă. Tragem cu muniție pirotehnică repetitiv, lângă școli și biserici, fără ca ISU să aibă un plan real de intervenție în caz de „rachetă rătăcită” prin sufrageria unui cetățean.
Ultimatum la Prefectură: Cine semnează pentru „Planul de Jaf 2040”?
Radiografia hazardului: Întrebările care bagă Prefectura și ISU în scurtcircuit administrativ („short-circuit”)
| Domeniul de Control (Solicitare ACCPT Prahova) | Miza de Siguranță Publică și Reziliență | Suspiciunea de „Dermatită” Legală (Analiză Incisiv de Prahova) |
|---|---|---|
| Infrastructura Critică (IC) | Identificarea formală a rețelelor de gaz, curent și apă aflate sub „bombardamentul” rachetelor. | Suspiciunea că se trage cu muniție pirotehnică peste conducte magistrale fără nicio hartă de risc, la „noroc”. |
| Planul de Acoperire a Riscurilor | Includerea scenariilor de rachete căzute pe sol în documentele operative ale ISU și CJSU. | Posibila omisiune criminală a riscului de impact din planurile de urgență, lăsând populația neprotejată în caz de incident. |
| Protocolul de Alertă și Notificare | Obligația de a prealerta operatorii de servicii esențiale (apa, gaz, energie) înainte de trageri. | Lipsa totală de comunicare; operatorii află că le trec rachete pe deasupra capului doar când le cad fragmente în curte. |
| Simulări și Exerciții Tabletop | Existența unor antrenamente comune ISU – Antigrindină pentru gestionarea incendiilor sau exploziilor provocate. | Suspiciunea că singurele „exerciții” făcute sunt cele de „ridicare” a banilor publici, nu de salvare a cetățenilor. |
| Zonarea și Distanțele de Siguranță | Stabilirea unor zone de excludere față de școli, biserici, depozite chimice sau zone locuite. | Ignorarea normelor minime de siguranță; rachetele sunt lansate periculos de aproape de obiective civile sensibile. |
| Trasabilitatea Incidentelor Ascunse | Registrul oficial al rachetelor „rătăcite” care au necesitat intervenția echipelor de neutralizare. | Mușamalizarea sistematică a „rateurilor” tehnice pentru a păstra imaginea falsă a unui sistem „perfect”. |
| Resiliența Entităților Critice | Reevaluarea întregului sistem conform noului cadru normativ privind reziliența infrastructurilor vitale. | Operarea sistemului într-un vid legislativ total, sfidând noile directive europene privind securitatea entităților critice. |
| Asumarea Răspunderii Prefectului | Documentarea informării complete a Instituției Prefectului cu privire la riscurile operaționale reale. | Suspiciunea că Prefectura a fost „dusă cu preșul” de către Autoritatea Antigrindină cu rapoarte roz, în timp ce riscul real e roșu aprins. |
Realizat in EXCLUSIVITATE de ziarul de investigatii Incisiv de Prahova
Fermierii-007 au pus punctul pe „i”: există protocoale de cooperare între „bombardierii” de la Antigrindină și ISU? Au fost instruiți operatorii de infrastructură critică despre ce să facă atunci când fragmente de rachetă le cad în curte? Sau totul se bazează pe principiul românesc „lasă că merge așa”?
Dacă statul român plănuiește să extindă acest „Ospiciu Antigrindină” până în 2040, fermierii prahoveni anunță un război total. Sătui să fie cobaii unui experiment toxic care le pârjolește culturile și le otrăvește solul, acești oameni sunt gata să finanțeze din buzunarul propriu studiile pe care statul le refuză de două decenii.
Fermierii: Eroii tragici ai gliei, finanțatori ai adevărului
Domnule Prefect, domnilor de la DNA, SRI și SIE, treziți-vă din coma birocratică! „Mafia Norilor” nu doar fură banii, ci se joacă cu siguranța publică și sănătatea națională. Incisiv de Prahova va rămâne pe baricade. Adevărul este la fel de toxic ca argintul vostru, dar noi nu ne oprim până când vinovații nu vor schimba costumul de „specialist” cu cel de deținut.
Vom reveni. Asediul asupra imposturii abia a început! (Cristina T.).
Sursa: Documente obținute în EXCLUSIVITATE de ziarul de investigații Incisiv de Prahova și Memoriul Nr. 101/30.03.2026 al ACCPT Prahova.
Consultati arhiva: (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici),
(aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (AICI), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici) e (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici) , etc), sistemul antigrindină a fost o mafie transpartinică!
Exclusiv
Buna Vestire a tablelor indoite: Cum a „sfințit” miliția prahoveană paharul de Ziua Poliției
Sărbătoarea Poliției Române, menită să onoreze uniforma și legea, s-a transformat la I.P.J. Prahova într-un spectacol grotesc, unde onoarea s-a înecat în aburi de licori bahice, iar epoleții s-au murdărit de noroiul mușamalizărilor „frățești”.
Sfinți, epoleți și multă smerenie bahică
În fiecare an, pe 25 martie, Poliția Română își scoate hainele de gală, invocând simbolul creștin al Bunei Vestiri. O tradiție pornită sub domnitorul Grigore Dimitrie Ghica în 1822 și consfințită modern prin Legea 218/2002, menită să fie un moment de recunoaștere pentru cei care veghează la siguranța noastră.
Însă, la Ploiești, semnificația creștină a fost rapid înlocuită de o „vestire” mult mai pământeană: aceea că, indiferent de regim sau epocă, apucăturile de milițian rămân neschimbate sub coaja de polițist european.
În timp ce investigațiile noastre curgeau pe alte fronturi, am omis să punctăm „miracolul” petrecut la I.P.J. Prahova, unde festivitățile oficiale, avansările în grad și etalarea tehnicii de luptă au fost doar paravanul unei paranghelii de pomină. La masa plină cu „recunoștință” au fost invitați și foștii șefi ai instituției, personaje care au demonstrat că, odată ieșit la pensie, coloana vertebrală devine o opțiune facultativă, iar spiritul de castă bate legea pe care cândva jurau să o apere.
De la comandă la tarabă: „Pietarul-Șef” și miracolul celor 24 de ore
Punctul culminant al acestei „serate de gală” a fost marcat de un incident care ar face orice cursant al Academiei de Poliție să roșească de indignare. Un fost șef de vază al I.P.J. Prahova, ajuns între timp să gestioneze soarta pătrunjelului și a ridichilor în calitate de șef la Hale și Piețe Ploiești, a demonstrat că reflexele de mare strateg nu se pierd.
Gurile rele din târg spun că personajul s-a întors „la origini”, adică la piață, dar comportamentul său de după eveniment trădează o mentalitate de neatins. Imediat după „paranghelia” oficială, mașina personală a acestui „ilustru” pensionar a fost implicată într-o tamponare serioasă. Dar, stupoare! Într-un județ în care radarele pândesc și cel mai mic exces de viteză, incidentul fostului comandant a beneficiat de o liniște mormântală. Fiindcă nu au existat victime, s-a activat imediat protocolul „mușamalizarea”, o practică veche de când lumea în care foștii și actualii șefi își spală reciproc păcatele sub preș.
Extratereștri la volan și aburii lui Bahus
Cea mai savuroasă parte a acestui scenariu de prost gust este momentul raportării. Celebrul „pietar-șef” s-a prezentat să declare evenimentul după fix 24 de ore, termenul legal limită. De ce această întârziere strategică? Noi nu am putea specula că la volan se afla chiar domnia sa, cu reflexele alterate de „spiritul” sărbătorii.
Probabil, conform unei logici demne de dosarele X, la volan s-a aflat un extraterestru cu grade de fost șef, care a așteptat cuminte ca „aburii lui Bahus” să se evapore complet din organism înainte de a da ochii cu foștii subalterni. Este un spectacol absurd în care „uscăturile” din sistem, fie ele active sau la pensie, își pun amprenta pe o imagine și așa șifonată a Poliției Române. În timp ce polițiștii cu coloană vertebrală încearcă să spele blazonul instituției, astfel de specimene demonstrează că, în Prahova, legea este doar o sugestie, mai ales dacă ai avut cândva puterea de a semna statele de plată. Vom reveni cu dezvaluiri de culise. (Cristina T.).
Exclusiv
Safari cu emoții pe strada Minerva: Ploieștiul, orașul unde gropile mănâncă mașini sub nasul poliției rutiere
În timp ce administrația locală pare ocupată cu număratul frunzelor de pe asfalt, strada Minerva din Ploiești s-a transformat într-un poligon de încercări demn de misiunile NASA pe Marte. Singura diferență? Pe Marte nu sunt trei școli și o secție de poliție care să asiste, la dezintegrarea vehiculelor.
Trilogia incompetenței: Trei scoli, o Secție de Poliție și cratere de proporții biblice

Dacă vrei să-ți testezi norocul și rezistența planetarelor, strada Minerva este destinația ideală. Nu este nevoie de indicatoare, căci „obstacolele” sunt de mărimea unor bazine olimpice de cartier. Potrivit relatărilor din teren, orice șofer care îndrăznește să depășească viteza de 10 km/h pe acest tronson riscă să își lase roțile ca ofrandă zeilor asfaltului și să plece acasă pe platformă.
Ironia sorții face ca acest peisaj post-apocaliptic să fie situat strategic, chiar sub ferestrele IPJ Prahova (Sectia 3 Politie Vest).
Se pare că si agenții de poliție au dezvoltat un simț eroic: își distrug zilnic mașinile personale și de serviciu în aceleași cratere, dar așteaptă probabil o minune divină pentru a sancționa administratorul drumului (Politia Rutiera din cadrul IPJ Prahova).
Este un spectacol grotesc să vezi cum siguranța elevilor din cele trei școli din zonă este lăsată la voia hazardului, într-un oraș care pare să fi uitat că drumul public nu este o capcană pentru urși.
Amenzi de „semințe” pentru un calvar de lux
Cifrele vorbesc de la sine, dar nu spun nimic celor care semnează statele de plată în Primărie. De la începutul anului, Primăria Ploiești a fost „urecheată” de Poliția Rutieră cu două amenzi monumentale, în valoare de 4.252,5 lei fiecare. O sumă care, pentru bugetul unei administrații, reprezintă probabil contravaloarea protocolului de cafea pe o săptămână.
În timp ce Codul Rutier obligă administratorii să mențină drumurile în stare de funcționare, la Ploiești legea pare a fi doar o sugestie facultativă.
Ne întrebăm, cu un gust amar de sarcasm: oare când se va trezi Poliția Rutieră din somnul cel de moarte pentru a amenda drastic ignoranța de pe strada Minerva? Sau poate se așteaptă ca vreun microbus școlar să fie înghițit de pământ pentru a se constata „pericolul”?
Dorel a săpat, garanția a expirat, iar pământul stă să se surpe
Culmea ridicolului administrativ atinge cote de avarie atunci când vine vorba de istoricul acestei străzi blestemate. Toate arterele din zonă au fost „mângâiate” cu puțin bitum, mai puțin Minerva. De ce? Pentru că aici, marea lucrare de canalizare de pe vremuri a fost făcută după manualul de „așa nu”.
Surse din administrație indică faptul că problema este atât de gravă sub stratul de praf, încât niciun constructor întreg la minte nu vrea să se atingă de plombări.
Un „Dorel” mai curajos a fost chemat la fața locului, dar când a văzut că strada stă să se surpe cu totul, i-a „dat pas” Primăriei, realizând că acolo nu e nevoie de asfalt, ci de un exorcist sau de un genist. Între timp, pe o distanță de 200 de metri, chiar în fața școlilor, copiii și părinții fac echilibristică printre denivelări, așteptând momentul în care asfaltul va decide să capituleze definitiv sub greutatea vreunei mașini.
Concluzia e simplă: pe strada Minerva, dacă nu te lasă mașina, te lasă nervii. Iar dacă nici nervii nu cedează, sigur se va găsi o groapă destul de adâncă în care să se îngroape și ultima fărâmă de bun-simț a autorităților ploieștene. Vom reveni. (Cerasela N.).
-
Exclusivacum o ziJUSTIȚIA DIN VĂLENII DE MUNTE: „PROTECȚIE” CU PORȚIA ȘI CITARE PRIN TELEPATIE (I)
-
Exclusivacum 3 zileMISIUNEA „OARBA” LA NATO/DOCUMENTE: CUM SĂ CUCEREȘTI BRUXELLES-UL CU UN CAZIER „REPUTAȚIONAL” ȘI DOUĂ FUNCȚII ÎN BUZUNAR
-
Exclusivacum 4 zileRăzboi total între IGPR și Sindicatul Europol: Poliția Română denunță o campanie de dezinformare privind concursurile de management
-
Exclusivacum o ziPloieștiul, între ghenă și tribunal: Cum a ajuns „Republica lui Caragiale” un „Bingo” penal pe 10 milioane de euro, sub bagheta Magicianului-Fanfară!
-
Exclusivacum 2 zilePoliția, transformată în agent de asigurări: Proiectul legislativ care pune în pericol siguranța publică pentru a proteja interesele electorale ale primarilor
-
Featuredacum 4 zilePariul de 1,5 trilioane de dolari: Pentagonul forțează limitele Industriei de apărare cu o creștere de 188% a achizițiilor de rachete
-
Ancheteacum 2 zileVerdict amânat în „războiul” ierarhic: Răsturnare de situație în dosarul disciplinar al procurorului militar Bogdan Pîrlog
-
Exclusivacum o ziOspiciul „sărăcește-norul”: Marea pârjoleală de 5.000% și „Agenții 007 ai gliei” care au demascat mafia argintului sub privirile mute ale statului



