Actualitate
Remember 22 martie 1991 – Presa acum 30 de ani
Liberalizare
Caricatură de ANDO
Descindere la primar
Surse de obicei bine informate, ne-au semnalat un fapt ce poate fi înscris în cronica democratizării justiţiei: poliţia a avut „indrăzneala” să efectueze o percheziţie la domiciliul unui primar. L-am abordat in consecinţă pe primarul sectorului 2, dl. Oliţă Stanciu – cel percheziţionat – care ne-a declarat: „In urmă cu două săptămîni am fost supus unei percheziţii. Lucrul m-a surprins şi pe mine, dar oamenii aveau mandat, acte în regulă. Trebuie să vă spun că eu locuiesc de 6 ani în Panteli-mon, la etajul 8 intr-un apartament cu două camere, împreună cu soţia şi un copil. Sigur că faptul nu a trecut neobservat de către vecini, ba înclin să cred că a fost şi amplu comentat. Oamenii au notat un TV color Goldstar, un video AIWA şi un radio-casetofon. Am avut facturi pentru toate. Goldstarul abia îl luasem după ce am vîndut Orionul pe care îl aveam mai demult. Iar bani lichizi nu aveam în casă decit 25 000, pregătiţi pentru a plăti taxele la facultatea Atheneum pentru soţia mea.
– Nu v-a surprins perchezitia?
– Bineînţeles. Dar eu nu am nimic de ascuns. Şi nici de orientat. Sigur însă că mi se pare firesc că dacă se aplică legea, acest lucru să se facă pentru toţi, nu numai pentru cei ce deranjează la un moment dat. Oare acesta o fi mijlocul de a dovedi că am făcut tranziţia către un stat de drept? Cei care se tem de corupţie probabil sint ei corupţi sau coruptibili. Pînă una alta, mă gindesc să cedez insistenţelor soţiei şi să-mi găsesc un apartament cu 3 camere. Nu de alta, dar după orele de program, mă mai caută oamenii şi acasă cu probleme. Şi nu am unde să discut cu ei. In rest, numai bine.
N. LUCHIAN
Yasser Arafat se destăinuie
Întrebare: Domnule preşedinte, războiul din Golf are doi învinşi principali: Saddam Hussein şi prietenul său Yasser Arafat.
Răspuns: Nu, nu este adevărat. Războiul a relevat cit de importantă este acum soluţionarea problemei Palestinei. Războiul din Golf a făcut-o acută.
Î: Mulţi cred că acum problema palestiniană a devenit şi mai complicată. Pe ce se bazează optimismul dv.?
R: Preşedintele George Bush şi şefii de stat ai coaliţiei anti-irakiene au susţinut că nu există o legătură directă între criza din Golf şi problema poporului nostru palestinian. Dar Bush şi aliaţii săi au dat asigurări că vor aborda prooblema pales-tiniană. Se va vedea acum cît de credibile au fost aceste asigurări.
I. -Cine se va aşeza acum cu dv. la masa tratativelor?
R.: Oare pentru războiul din Golf şi pentru problema palestiniană există legitimităţi deosebite, două unităţi de măsu-
Corespondenţă din Moscova
„Schimbare de climă diplomatică”
Turneu al ministrului român de externe la Moscova, Kiev şi Chişinău
Aseară, după aproape patru ore de zbor cu un AN 24 al companiei Romavia, delegaţia Ministerului Afacerilor Externe al României condusă de domnul ministru Adrian Năstase şi grupul de ziarişti care o însoţesc au ajuns la Moscova. De la primăvara care s-a instalat la Bucureşti, am aterizat pe Seremetievo într-o atmosferă mai rece. Aici, fulguiala este obişnuită la sfirşit de martie. Neobişnuite sînt însă alte lucruri. Observatorilor diplomatici, si nu numai lor, nu Ie-a scăpat aprecierea făcută acum citeva zile de agenţia TASS privind rezoluţia partidului de guvernămint din România în legătură cu referendumul din Moldova con-
Dan CONSTANTIN
K.O.
CUVÎNTUL CARE… INSTIGA! Domnul ministru Dijmărescu a acuzat aseară, la T.V., ziarul „Cuvîntul” că instigă, prin publicarea unor cifre nereale, privitoare la etapa a Il-a a liberalizării. Culmea – acestea apăreau într-un spot publicitar programat chiar înaintea dialogului.
K.O
Precizăm că în momentul sosirii în redacţie domnul Florin Nahorniac a declarat că faptul de a fi făcut, cu prioritate, ziarului nostru aceste dezvăluiri nu-l va împiedica să ne dea în judecată pentru diferende mai vechi între conducerea partidului pe care îl conduce şi publicaţia noastră.
La Senat
Astenie de primăvară
O recentă şedinţă a plenului Senatului a început „sărbătoreşte”. Motivul? Aniversarea zilei de naştere a dl. Ionel Săndulescu care, ca să cităm cuvintele preşedintelui lucrărilor „schimbă prefixul”. După urări, firitiseli şi aplauze s-a trecut la ordinea de zi. Şi aici s-a ajuns la un „punct sensibil” prezenţa. (Este cazul să precizăm că se înregistrează două feluri de absenţe: cea pe care aş numi-o „Integrală” – senatorul lipseşte intreaga zi – şi „parţială” – pleacă în timpul şedinţei. Această „fluctuaţie” produce frecvent complicaţii în stabilirea qvorumului la votarea deciziilor). Discuţiile pe această temă purtate uneori pe un ton mai puţin „parlamentar” (lucru ce a atras remarca unui vorbitor ce semala apariţia …nevrozei senatoriale” dind însă asigurări că „nevroza e vindecabilă”) au ajuns la o singură concluzie: necesitatea respectării regulamentului Senatului.
Cum tema frecventei „aleşilor” se pare că a devenit o problemă am vrut să aflăm amănunte. Conform „regulamentului presei“ am luat legătura cu biroul de presă care negind competenţa Comisiei juridice de numiri, disciplină şi imunităţi în această problemă ne-a sugerat să-l contactăm pe secretarul Senatului, dl. Dan losif, de la care aflăm că: „Are o evidenţă foarte strictă a prezenţei. Dacă biroul permanent se arată preocupat de acest aspect poate furniza toate amănuntele. De altfel pe 27 luna trecută, un număr de 16 senatori au fost „sancţionaţi” pentru absenţe cu diminuarea diurnei. Dacă există aprobare, poate face publice numele lor”.
In prima pauză am luat legătura cu dl. Oliviu Gherman, preşedintele şedinţei:
– Atita vreme cit nu se va înţelege că lucrările nu pot fi părăsite, pentru ieşiri ocazionale, vom avea probleme. Dar, in această situaţie se află un număr mic de senatori. Precizez că în majoritatea carurilor nu e vorba de inactivitate, ci de dezordine. De fapt, prezenţi la alte lucrări senatorii uită să se „motiveze”.
– Totuşi, regulamentul o cere…
– E foarte greu. Probabil că in toate parlamentarele se votează prin delegaţi.
– Au fost deja aplicate sancţiuni.
– Repet: nu este vorba de o stare generală ci de o proporţie foarte mică. Nu sint motive de îngrijorare.
…..N-ar fi. Chiar dacă pentru o noi, cei, fără imunitate parla-mentară, faptul de a încălca un regulament (fie şi al Senatului) nu se pare chiar un fleac. Mai ales cînd făptaşii sint cei ce dau legile. Care cer, nu? să fie respectate. Prima condiţie a democraţiei.
Neli LUCHIAN
Ziarul Libertatea din 22 martie 1991 pag. a 2-a ▼ Click pe imagine pentru mărire
Ziarul Libertatea din 22 martie 1991 pag. a 3-a ▼ Click pe imagine pentru mărire
Ziarul Libertatea din 22 martie 1991 pag. a 4-a ▼ Click pe imagine pentru mărire
Presa acum 50 de ani
(21 martie 1941)
• AGENȚIA „TRANSKONTINENT PRESS” a transmis ştirea că, la Cannes, a încetat din viată d. Nicolae Titulescu fostul ministru de externe al României. Publicînd-o, ziarul „Acţiunea” face o succintă prezentare a marelui dispărut, din care reţinem fraza: „Personalitatea ilustrului diplomat era una dintre cele mai prodigioase existențe politice pe care le-a avut Europa în ultimii cincizeci de ani“. Fără să arate motivul, ziarul revine cu o precizare: agenţiei nu-i aparţine decît prima parte a informaţiei, conţinînd datele strict autentice ale evenimentului. • DE CE MERG ÎMPREUNA RUSIA ŞI GERMANIA. Cîteva învăţăminte istorice. Un memoriu senzaţional descoperit după revoluţie, înaintat în 1913 de şambelanul Durnowo ţarului Nicolae II, pe care acesta I-a trimis la arhivă, deşi i se atrăgea atenţia asupra unui război cu Germania: Nu a prezis numai prăbuşirea Rusiei, dar a prevăzut posibilitatea unei victorii pentru Anglia şi Franţa (…) Numai în faţa unei alianţe inestricabile, stabilită pe baza intereselor vitale dintre Germania şi Rusia, s’ar putea preveni un atare risc“ • O REPLICA A SUEZULUI: „Canalul Panama — cele mai formidabile fortificaţii din lume“ • TASS COMUNICĂ: „În presa străină s’au răspîndit svonuri după cari Uniunea Sovietelor ar fi cerut României să-i cedeze, bazele, sale navale la Marea Neagră. Agenţia TASS este autorizată să desmintă aceste informaţii ca fiind în întregime inventate şi absurde • LUCRAREA „”SABOTAJUL ECONOMIC”, alcătuită de d-nii consilier Zotta şi procuror Dragomirescu se găseşte de vânzare la toate librăriile din ţară la preţul de lei 80 exemplarul • AFACEREA SABOTEURILOE prin bombe explozive, descoperită de poliţia din Split, implică tot mai multe persoane si cercuri” • ALUNECĂRILE CATASTROFALE DE PĂMÎNT DIN JUDEŢUL BUZĂU: la Catianul de SUS apa infiltrată în crăpăturile provocate de cutremurul din noiembrie 1940 a provocat prăvăliri de terenuri care au dus la distrugerea bisericii, şcolii, casei parohiale, a 30 de gospodării și a peste 100 ha de livezi şi grădini • O ANCHETĂ FINANCIARA la Ministerul Instrucţiei, Educaţiei, Cultelor şi Artelor a constatat grave abuzuri şi nereguli în administrarea fondurilor cu aşa-numita „Afectaţiune specială” • TRATATIVELE dintre Thailanda și Indochina au fost virtual terminate • REGLEMENTAREA FABRICĂRII conservelor de carne, pentru export • OLANDEZI condamnaţi la moarte pentru atentate la viața soldaţilor germani. • OPT CUTREMURE înregistrate în Capitală • LA VĂLENII DE MUNTE a fost comemorat prof. Nicolae Iorga.
Rubrică realizată de Ion BUTNARU
Actualitate
Giganții mărilor își unesc forțele: Parteneriat strategic între TKMS și Navantia pentru viitorul apărării europene
O alianță împotriva blocajelor: Răspunsul industrial la noua realitate geopolitică
Într-o mișcare strategică menită să redefinească peisajul industriei de apărare de pe continent, doi dintre cei mai importanți constructori navali din Europa, grupul german ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) și compania spaniolă Navantia, au semnat oficial un memorandum de înțelegere. Această colaborare istorică deschide calea pentru un proiect ambițios: posibilitatea ca submarinele proiectate de germani să fie construite direct pe șantierele navale din Spania.
Acordul vine într-un moment critic, marcat de o presiune fără precedent asupra sectorului maritim european. Escaladarea tensiunilor geopolitice din ultimii ani a generat o explozie a cererii de tehnică navală modernă, însă industria se lovește de un obstacol major: deficite severe de capacitate de producție și resurse tehnologice limitate la nivel continental.
Eficiență sub presiune: Obiectivele colaborării germano-spaniole
Parteneriatul dintre TKMS și Navantia nu este doar o formalitate, ci o tentativă de a găsi soluții pentru implementarea proiectelor militare într-un mod mai rapid și mai rentabil. Cele două companii au inițiat deja discuții la nivel de management, bazate pe o încredere reciprocă și pe respectarea strictă a reglementărilor privind concurența și controlul exporturilor.
Miza este uriașă: explorarea unor noi modele de cooperare industrială care să permită Europei să își onoreze contractele de apărare fără a sacrifica performanța sau termenele de livrare, în ciuda limitărilor actuale ale șantierelor navale.
Dincolo de protocol: Managementul unor portofolii complexe
Deși entuziasmul este mare, rămâne de văzut cum vor prioritiza cei doi coloși noile oportunități de afaceri, având în vedere portofoliile lor actuale extrem de încărcate. TKMS este angrenată în prezent în producția submarinelor Type 212CD pentru Germania și Norvegia, model care se află și pe lista scurtă pentru proiectul canadian de patrulare submarină.
De cealaltă parte, Navantia își concentrează eforturile pe finalizarea celor patru submarine din clasa S-80 destinate marinei spaniole. În afara sectorului subacvatic, ambele companii gestionează game vaste de nave de suprafață, de la fregatele germane din clasele 123 sau 125, până la distrugătoarele de clasă Hobart și nava strategică de proiecție „Juan Carlos I” din portofoliul spaniol. Această fuziune de expertiză promite să creeze un pol de putere capabil să susțină suveranitatea maritimă a Europei în deceniile următoare.
Actualitate
Moștenirea viitorului: Armata SUA botează MV-75 „Cheyenne II” și pregătește noua eră a asaltului aerian
Succesorul simbolic al flotei Black Hawk primește o identitate oficială, însă incertitudinile legate de lanțurile de aprovizionare globale și constrângerile bugetare mențin calendarul primului zbor sub o discreție strictă.
Un nou nume pentru o forță combinată modernă
Armata a făcut un pas decisiv în modernizarea aviației sale, anunțând oficial numele noii aeronave cu rotoare basculante MV-75: Cheyenne II. Rezultat al victoriei răsunătoare obținute de Bell-Textron în competiția pentru Aeronava de Asalt pe Distanțe Lungi a Viitorului (FLRAA), Cheyenne II este proiectat să preia misiuni critice ale veteranului Black Hawk, devenind pilonul central al manevrelor aeriene moderne.
Conducerea armatei descrie sistemul nu doar ca pe o simplă aeronavă, ci ca pe o fundație tehnologică. Dotat cu o „coloană vertebrală digitală” și o arhitectură deschisă modulară, Cheyenne II este conceput să integreze inovații în timp real, asigurând un avantaj competitiv constant în fața evoluțiilor tehnologice comerciale și militare.
Cursa contra cronometru și realitatea din teren
Deși optimismul inițial sugera că am putea vedea Cheyenne II în zbor până la sfârșitul acestui an sau începutul anului viitor, oficialii militari sunt acum mai rezervați. „Se va întâmpla când se va întâmpla”, au declarat reprezentanții programului de achiziții, subliniind că viteza de implementare este limitată de factori externi complecși.
Dincolo de ambițiile tehnice, programul se lovește de o realitate geopolitică dură: competiția globală pentru materii prime esențiale. Cu un lanț de aprovizionare ce implică mii de furnizori, de la producători gigant la firme mici de nișă, armata depune eforturi considerabile pentru a identifica blocajele și pentru a se asigura că materialele critice nu provin din zone de risc ale lumii.
Impactul bugetar
Progresul Cheyenne II este strâns legat de predictibilitatea financiară. Deși cererea bugetară recentă indică o suplimentare de aproape 600 de milioane de dolari pentru cercetare și dezvoltare față de anul anterior, instabilitatea legislativă și lipsa unor fonduri constante pot „ucide orice avânt”.
În ciuda ascensiunii noului model, oficialii au ținut să clarifice soarta actualei flote: Cheyenne II nu va radia instantaneu aparatele Black Hawk. Cele două platforme vor coexista în cadrul flotei operaționale pentru mulți ani de acum încolo, bugetul fiind structurat astfel încât să susțină atât introducerea noii tehnologii, cât și menținerea capacității de luptă actuale.
Actualitate
Schimbare de gardă la Canberra: Premieră istorică și pivot strategic în conducerea armatei australiene
Australia marchează o etapă decisivă în evoluția forțelor sale armate prin anunțarea a trei numiri majore la vârful ierarhiei militare. Într-o mișcare ce combină respectarea tradiției de excelență cu necesitatea modernizării în contextul pactului AUKUS, guvernul de la Canberra a desemnat noi lideri pentru forțele de apărare, armata de uscat și marină.
O barieră doborâtă: Prima femeie la comanda armatei de uscat
Cea mai răsunătoare veste a acestui proces de restructurare este numirea Locotenent-Generalului Susan Coyle în funcția de Șef al Armatei. Cu o carieră impresionantă de 39 de ani, Coyle devine prima femeie din istoria Australiei care preia această responsabilitate supremă. Experiența sa este vastă, acoperind teatre de operații complexe precum Afganistan, Orientul Mijlociu și Timorul de Est. „Este o onoare absolută”, a declarat Coyle, subliniind că fundalul său solid în domenii strategice și operaționale reprezintă fundamentul pe care va construi încrederea necesară acestei comenzi de înalt nivel.
Submarinismul ca pilon strategic: Noua eră a forțelor de apărare
Viceamiralul Mark Hammond, actualul șef al marinei, va face pasul către cea mai înaltă funcție militară a țării, devenind Șeful Forțelor de Apărare (CDF). Alegerea unui ofițer cu experiență vastă pe submarine nu este una întâmplătoare. În contextul achiziției de submarine cu propulsie nucleară prin programul AUKUS și al dezvoltării flotei de luptă de suprafață, expertiza lui Hammond este considerată vitală pentru securitatea națională pe termen lung.
Continuitate și securitate în domeniul naval
Locul lăsat vacant la conducerea Marinei va fi ocupat de Contraamiralul Matthew Buckley. La fel ca predecesorul său, Buckley provine din rândul forțelor de submarine, având în palmares comanda HMAS Collins. Această succesiune subliniază prioritatea acordată de Australia domeniului subacvatic ca element central al strategiei de descurajare.
Oficialii guvernamentali au subliniat că acești noi lideri vor avea o contribuție enormă la siguranța națiunii, misiunea lor fiind clară: adaptarea Australiei la noile realități geopolitice prin profesionalism și inovație strategică. Noile mandate vor deveni oficiale începând cu luna iulie a acestui an.
-
Exclusivacum 4 zileEXCLUSIV: Bomba de sub nori – Fermierii-007 iau Poliția la întrebări: Sunt rachetele antigrindină muniție de război sau doar jucării scumpe pentru „băieții deștepți”?
-
Exclusivacum 2 zileMISIUNEA „OARBA” LA NATO/DOCUMENTE: CUM SĂ CUCEREȘTI BRUXELLES-UL CU UN CAZIER „REPUTAȚIONAL” ȘI DOUĂ FUNCȚII ÎN BUZUNAR
-
Featuredacum 4 zileSfidare absolută în Noaptea de Înviere: Un tânăr din Caransebeș a fost prins de două ori la volan, deși avea permisul suspendat
-
Exclusivacum 4 zileMILIȚIA ÎN BOXA ACUZAȚILOR: Statul îți dă bani de avocat, dar tot tu rămâi cu buza umflată!
-
Ancheteacum 4 zileSecunde critice la Vâlcea: Doi polițiști, ambii pe nume Ionuț, au smuls un copil din ghearele unei tragedii
-
Exclusivacum 3 zileRăzboi total între IGPR și Sindicatul Europol: Poliția Română denunță o campanie de dezinformare privind concursurile de management
-
Exclusivacum 5 zileOspiciul „sărăcește-norul”: Marea „pârjoleală” de 5.000% și agenții 007 ai gliei care au demascat mafia Antigrindina a argintului!
-
Administratieacum 5 zileLumină și renaștere: Mesajul de credință al comunității din Dumbrăvești în prag de Sfintele Paști







