Connect with us

Actualitate

Cercetătorul Jurma, dezvăluiri esențiale despre tulpina sud-africană: „Am putea ajunge să ne vaccinăm anual împotriva COVID” (INTERVIU EXCLUSIV)

Publicat

pe

Octavian Jurma, medicul și cercetătorul din Timișoara care a făcut predicții dovedite corecte ale evoluției epidemiei, a explică într-un interviu pentru GÂNDUL.RO importanța prioritizării vaccinării cadrelor didactic, în contextul redeschiderii școlilor. Totodată, medicul epidemiolog atrage atenția asupra tulpinii africane, subliniind că „pandemia produce mai repede tulpini decât putem noi să le împiedicăm să se răspândească”, astfel, am putea ajunge să ne vaccinăm anual împotriva COVID-19.

Școala, un risc epidemiologic

Reporter: Au început școlile, dar foarte multe cadre didactice nu au reușit să se vaccineze, deoarece nu erau locuri. Ce este de făcut?

Octavian Jurma: Introducerea profesorilor în campania de vaccinare ar fi avut și un impact epidemiologic. Autoritățile au luat în calcul criteriul de risc personal, criteriul de risc economic, dar nu și criteriul de risc epidemiologic, în sensul că, dacă respectiva persoană se infectează, ce șanse are să răspândească boala. Am deschis școlile deja și avem un risc epidemiologic clar. În Maramureș a fost confirmat un elev de clasă primară și un învățător de la școli diferite și știm foarte bine că este nevoie de un singur caz ca să se înmulțească”, explică cercetătorul.

Școala la noi este un risc epidemiologic în sine, prin natura școlii, prin spațiile din clasă, prin amestecul de populație. Vaccinarea profesorilor ar avea sens și din punct de vedere al riscului epidemiologic, real, profesorii sunt un risc mult mai mare decât elevii. Criterul de esențialitate + cel de risc epidemiologic justifică prioritizarea vaccinării profesorilor, mai ales începând de jos în sus. Spre exemplu, învățătorii ar trebui vaccinați cu prioritate. Clasele primare rămân deschise și în scenariul roșu, deoarece s-a scos acel prag de șase la mie. Astfel că, aceste clase pot fi deschide până la 10 la mie, iar învătătorii sunt expuși la niște condiții la care doar medici mai sunt expuși”, mai spune Octavian Jurma.

700 de teste la 100.000 de locuitori, săptâmânal

Reporter: Se schimbă modul de calcul al ratei de infectare, iar focarele de COVID-19 vor fi incluse în calcularea incidenței. Ce schimbări aduce acest lucru?

Octavian Jurma: Este un lucru pentru care eu am militat luni de zile. Scăderea acestor cazuri  sub pretextul că sunt un focar a devenit pentru unele județe o modalitate de a reduce artificial și să scadă chiar și jumătate din cazurile confirmate în județul respectiv. Rămâne de corectat numărul de teste, pentru că dacă toată lumea ar testa ca în Timiș, de exemplu, România ar face în medie peste 40.000 teste în fiecare zi raportat la o sută de mii de locuitori cum se face în Timiș. Rata de testarea a devenit de mai mult timp un indicator european pe care noi nu-l monitorizăm oficial. Media națională este de 700 de teste la 100.000 de locuitori pe săptămână, în Timiș  avem peste 1400, 1700, mult mai mult decât media națională.Dacă s-ar ajunge la nivelul din Timiș am depăși 40.000 teste pe zi.

Reporter: Din punct de vedere epidemiologic, putem ajunge să închidem din nou școlile?

Octavian Jurma: E foarte clară nevoia deschiderii școlilor, este clar ce avem de făcut, dar pandemia este cea care face regulile. Nu cred că suntem în situația în România să se închidă școlile ca în alte țări pentru că, din punct de veedere politic ar fi un dezastru, iar pandemia la noi este foarte puternic politizată. Sunt măsuri luate mai degrabă din criterii politice decât epidemiologice. Chiar și revenenirea la indicatorul calculat standard este un lucru bun deoarece va muta localități din scenariul verde în cel galben, și astfel va scădea puțin riscul epidemiologic.

Reporter: Africa de Sud a oprit vaccinările cu serul de la AstraZeneca. Ne putem aștepta ca această tulpină să fie deja pe teritoriul țării noastră și dacă da, cum împiedicăm transmiterea ei?

Octavian Jurma: Avem un focar enorm de focar de tulpina africană în Austria, știm foarte bine că au fost niște români care au fost acolo și nu respectau regulile, iar probabilitatea ca aceștia să o aducă este mare. Nu aș fi surprins ca într-o lună, două să secvențiem și tulpina africană, care este mult mai periculoasă, reinfectează cu mult mai multă ușurință oamenii care au fost infectați deja. Ultimul lucru pe care ni-l dorim este să ne trezim cu un al patrulea val format din tulpina africană. Singurul lucru prin care putem împiedica acest lucru este să avem o imagine foarte corectă a felului în care virusul circulă în România, și mai ales să testăm și să secvențiem tot ce intră în țară. Pandemia trebuie tratată ca un război, trebuie să alocăm resurse pe toate planurile, iar întreaga societate trebuie să se mobilizeze.

„Masca trebuie purtată mult timp de acum încolo”

Reporter: Ce facem cu purtarea măștii după vaccinare? Auzim, din ce în ce mai des, întrebări „de ce trebuie să purtăm masca dacă ne vaccinăm”. Ce le spunem acestor oameni?

Octavian Jurma: Pandemia produce mai repede tulpini decât putem noi să le împiedicăm să se răspândească. Pe lângă vaccinare, trebuie să folosim și uneltele clasice: testare și izolare și trebuie să purtăm masca mult timp de acum înainte pentru că nu știm ce circulă. Vaccinul ne protejează de tulpina curentă, de cea britanică care va deveni cel mai probabil dominantă în România în cursul lunii martie, dar nu și de cea africană. În cazul tulpinii africane, este alarmant numărul foarte mare de reinfectări, faptul că se reinfectează oameni care au trecut prin boală și au scăpat și s-ar putea să nu mai scape. Asta ce înseamnă. Când tragi linie și le aduni pe toate înseamnă că va trebui să ne vaccinăm anual. Știm deja că pentru tulpina africană este nevoie de un nou vaccin. Era mult mai simplu să oprim pandemia cum s-a întâmplat în Noua Zeelandă, în Australia, când erau zeci sau sute de cazuri. Țările din Occident iau măsuri, inclusiv în Marea Britanie se testează enorm, s-a închis tot. Aceste țări nu mai vor să treacă prin acel coșmar încă o dată cum se întâmplă în Africa de Sud sau Brazilia. Prin urmare, vor să închidă, să sterilizeze, să vaccineze și sunt convins că apoi vor acționa la fel de agresiv și timpuriu cum se acționează și în Australia și Noua Zeelandă”, a mai spus Octavian Jurma.

Actualitate

Arhitectura descurajării: Planul strategic pentru salvarea arsenalului nuclear de sub tutela birocrației energetice

Publicat

pe

De

Moștenirea Războiului Rece în fața noilor amenințări

Statele Unite se află într-un punct de cotitură nucleară, cel mai periculos de la finalul Războiului Rece. În timp ce Rusia își modernizează agresiv arsenalul și lansează amenințări directe, iar China își extinde forțele nucleare într-un ritm alarmant, barierele de control al armamentului par să se fi prăbușit. În acest peisaj volatil, descurajarea nucleară nu mai este un concept abstract, ci fundamentul supraviețuirii naționale. Totuși, managementul acestui arsenal vital rămâne prizonierul unui sistem administrativ depășit, conceput pentru o epocă apusă.

Conflict de interese: Securitate națională versus politici climatice

În prezent, responsabilitatea pentru descurajarea nucleară a SUA este plasată nefiresc în cadrul Departamentului Energiei (DOE). Deși peste trei sferturi din bugetul acestui departament sunt dedicate apărării, agenda publică a instituției este dominată de politici climatice, programe energetice interne și ecologizare. Această structură forțează securitatea strategică să concureze pentru atenție și resurse cu priorități interne complet străine de misiunea de apărare. Este un aranjament defectuos și, în ultimă instanță, periculos, care subminează capacitatea de reacție rapidă în fața inamicilor geopolitici.

Eroziunea responsabilității și capcana birocratică

Istoria demonstrează că succesul nuclear a fost clădit pe claritate și autonomie. În perioada Războiului Rece, agenții independente aveau misiunea unică de a proiecta și susține arsenalul nuclear. Această coerență a dispărut în 1977, odată cu absorbția misiunii nucleare de către Departamentul Energiei. Rezultatul a fost o derivă birocratică previzibilă: responsabilitate diluată, supraveghere excesivă și lupte bugetare interminabile. Chiar și crearea Administrației Naționale pentru Securitate Nucleară (NNSA) în anul 2000 a fost doar un paleativ, instituția fiind mai degrabă orientată spre evitarea riscurilor decât spre producția și livrarea accelerată de care America are nevoie astăzi.

O agenție independentă pentru un secol al provocărilor

Soluția necesită o decizie politică de o anvergură istorică: extragerea NNSA de sub tutela Departamentului Energiei și transformarea sa într-o agenție independentă, aflată sub autoritatea directă a președintelui. O astfel de reformă nu ar slăbi controlul civil, ci ar întări responsabilitatea prezidențială și ar clarifica hățișul de supraveghere congresională. Printr-o misiune unică și o finanțare directă prin comisiile de apărare, SUA pot transmite un mesaj fără echivoc Moscovei și Beijingului. Dacă această restructurare va fi implementată, ea va securiza fundamentul puterii americane pentru secolul XXI, marcând trecerea de la o birocrație lentă la o forță de descurajare modernă și implacabilă.

Citeste in continuare

Actualitate

Miliarde pentru Pacific: Strategia Pentagonului de a „anula” lista de dorințe a amiralilor prin bugete record

Publicat

pe

De

Într-o mișcare strategică fără precedent, Pentagonul propune alocarea a aproape 12 miliarde de dolari pentru Inițiativa de Descurajare în Pacific (PDI) în anul fiscal 2027. Această infuzie masivă de capital pare să fi atins un prag istoric: pentru prima dată, comandantul operațiunilor din regiune sugerează că solicitările sale financiare au fost acoperite integral, eliminând necesitatea celebrei „liste de dorințe” cu cereri nefinanțate.

O premieră la INDOPACOM: „Zero” cereri suplimentare

Amiralul Samuel Paparo, șeful Comandamentului din Indo-Pacific, a confirmat în fața legiuitorilor că bugetul propus răspunde tuturor nevoilor raportate conform cerințelor legale. Deși a subliniat că „nu este niciodată pe deplin satisfăcut” având în vedere miza umană și materială a unui potențial conflict, Paparo a indicat că raportul oficial nu va conține cerințe neacoperite. Această situație este rară în contextul birocrației de la Washington, unde comandanții solicită anual fonduri extra peste bugetul de bază.

Reconcilierea Bugetară: 1,5 trilioane de dolari pentru Apărare

Planurile ambițioase vin pe fondul unei strategii mai largi a administrației de a cheltui 1,5 trilioane de dolari pentru Departamentul Apărării în 2027. Din această sumă, 11,7 miliarde de dolari sunt direcționate strict către descurajarea influenței în Pacific. Fondurile sunt segmentate în șase piloni critici, cele mai mari felii din buget fiind destinate exercițiilor militare și inovației (4,4 miliarde dolari), urmate de îmbunătățirea infrastructurii (3 miliarde dolari) și modernizarea prezenței militare (2,9 miliarde dolari).

Muniția, „călcâiul lui Ahile” în fața amenințării chineze

În ciuda optimismului bugetar, congresmenii și-au exprimat îngrijorarea cu privire la stocurile de muniție critică, epuizate de conflictele din Orientul Mijlociu. Întrebați dacă acest consum afectează capacitatea de a descuraja China, oficialii militari au subliniat că soluția rezidă în accelerarea producției. Strategia pentru 2027 prevede triplarea sau chiar cvadruplarea ratelor de producție pentru proiectilele esențiale, precum și investiții în substitute inovatoare care să depășească tehnologia actuală.

Citeste in continuare

Actualitate

Arsenalul Romei: Ucraina urcă pe podiumul exporturilor de armament ale Italiei

Publicat

pe

De

ROMA — Într-o schimbare strategică de proporții, Ucraina a devenit unul dintre principalii beneficiari ai exporturilor de tehnică militară din Italia. Cele mai recente date oficiale indică o ascensiune rapidă a Kievului în topul partenerilor comerciali ai Romei, consolidând o relație care depășește simpla asistență militară și se transformă într-o alianță industrială profundă.

Conform noilor statistici de export, Ucraina ocupă acum poziția a patra în rândul națiunilor care au primit licențe de export autorizate, cu o valoare de 349 de milioane de euro. Această cifră plasează Kievul imediat după giganți precum Kuweit, Germania și Statele Unite, subliniind rolul critic pe care industria italiană de apărare îl joacă în sprijinirea efortului de război ucrainean.

Pactul Dronelor: Dincolo de simpla furnizare de echipamente

Această evoluție comercială vine la scurt timp după o întâlnire la nivel înalt între liderii celor două state, axată pe o viziune pe termen lung: „Pactul Dronelor”. Acest format de securitate inovator vizează nu doar transferul de tehnologie, ci și o integrare a expertizei de luptă ucrainene cu capacitățile industriale italiene.

Obiectivul principal este crearea unui program de coproducție pentru vehicule aeriene fără pilot (UAV). Roma și-a exprimat un interes major pentru dezvoltarea comună în acest sector, recunoscând Ucraina drept o națiune lider în inovația tehnologică de pe front. Discuțiile vizează fuziunea capacităților în domenii precum rachetele, războiul electronic și sistemele autonome.

Un flux constant de tehnologie și know-how

Deși detaliile specifice ale sistemelor livrate sunt protejate de confidențialitate strategică, gama de echipamente autorizate pentru export este vastă. Aceasta include muniție de înaltă precizie, sisteme electronice avansate, software de luptă, vehicule terestre și, cel mai important, transfer de know-how pentru producție.

Până în prezent, sprijinul Italiei s-a materializat în peste zece pachete de asistență militară directă, inclusiv sisteme sofisticate de apărare aeriană dezvoltate în colaborare cu Franța. Valoarea totală a ajutorului direct oferit de Roma a atins pragul de 2,8 miliarde de euro, la care se adaugă contribuții substanțiale prin mecanismele Uniunii Europene.

Suveranitate prin producție: Liniile de asamblare ale viitorului

Noua direcție a cooperării bilaterale nu se limitează la frontierele geografice actuale. Strategia discutată de cele două guverne prevede stabilirea unor linii de producție ucrainene atât pe plan intern, cât și în străinătate, pentru a satisface cererea globală tot mai mare de tehnologie militară testată în condiții reale de conflict.

Prin acest parteneriat, Italia nu doar că își securizează un rol central în arhitectura de securitate a flancului estic, dar participă activ la transformarea Ucrainei într-un hub tehnologic de apărare, unde inovația forjată pe câmpul de luptă întâlnește precizia ingineriei europene.

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv13 ore ago

Orchestra de lătrăi a Internelor: Cum se „fabrică” un spion rus când se clatină fotoliile din MAI

Într-o democrație care pute a epoleti nespălați, coincidențele nu sunt niciodată întâmplătoare, ci programate prin ordin de serviciu. Imediat ce...

Exclusiv2 zile ago

De la revoluția opaițului la „Patinoarul privat”: aceeași mână, aceeași schemă, alt tun pregătit în Ploiești

Schema „soacra fericită” – manual de îmbogățire la umbra Consiliului Local În timp ce ploieșteanul de rând sare gropile și...

Exclusiv2 zile ago

Prezidențiabilul pe trecerea de pietoni: când Fota parchează, legea trebuie să se dea la o parte

Baronul bordurii: fost consilier prezidențial, surprins în flagrant de… Codul Rutier Dacă ai fost consilier al președintelui României și secretar...

Exclusiv2 zile ago

Ultima suliță: Plecarea lui Florin Barbu și revolta „Sfântului Gheorghe” împotriva balaurului Antigrindină

Într-un peisaj politic dominat adesea de inerție și complicități, demisia ministrului Florin Barbu cade ca un trăsnet peste satele românești....

Exclusiv3 zile ago

Miracolul de la Kiev: Sfântul Darău, Ministrul „Moca” care se bate singur cu dezinformarea în timp ce industria de acasă sughiță

În plin sezon de „reconstrucție”, ministrul Economiei, Ambrozie-Irineu Darău, a decis că România e prea mică pentru geniul său solitar,...

Exclusiv3 zile ago

SINDICATUL SNPP – „FAMIGLIA” ȘI DINASTIA CĂTUȘELOR: Cum să fii umilit pe banii tăi sub sceptrul „Împărătesei” de la Jilava și al „Vătafului” de la Mărgineni

Clanul cătușelor de pluș: cum s-a transformat SNPP din scut sindical în bâtă de familie Sub flamura “drepturilor”, cu metode...

Exclusiv3 zile ago

Marea amnezie de la Interne: Cum s-au „evaporat” scuzele MAI după ce au băgat mâna în buzunarul a mii de polițiști

Într-o țară în care absurdul este politică de stat, Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a oferit în ultimele luni un spectacol...

Exclusiv3 zile ago

Delirul măririi la umbra gratiilor: Cum să-ți rupi gâtul vânând funcții pe care nu le pricepi

Într-un peisaj dominat de orgolii de carton și strategii de culise care ar face geloasă până și o telenovelă de...

Exclusiv4 zile ago

OPERAȚIUNEA „BINOCLUL”: Cum a ajuns IOR jucăria privată a „Reginei Restructurărilor” sub binecuvântarea Ministerului

Arheologie administrativă: S-a dezgropat un ordin din epoca de piatră pentru a instaura dictatura „specialilor” Într-o demonstrație de agilitate legislativă...

Exclusiv4 zile ago

IPJ PRAHOVA SI MIRACOLUL DE LA DRAJNA: CUM SĂ AI ZERO DOSARE, DAR MERITE DEOSEBITE ȘI RECOMPENSE DE ZIUA POLIȚIEI (I)

Dacă s-ar organiza un campionat național de „a albi degeaba”, Secția 11 Poliție Rurală Drajna ar pleca cu medalia de...

Exclusiv4 zile ago

NOAPTEA MINȚII LA IPJ NEAMȚ: CUM SE TOPEȘTE LEGEA SUB STELELE DE CHESTOR

În timp ce polițiștii din stradă sunt măsurați la milimetru dacă au cascheta dreaptă, la vârful IPJ Neamț legea a...

Exclusiv5 zile ago

BINGO PE MUNTELE DE GUNOI: Ploieștiul, orașul unde „Independentul” Polițeanu și „Magicianul” Ganea joacă „Alba-Neagra” cu 10 milioane de euro și sănătatea cetățenilor!

În „Republica lui Caragiale”, mizeria nu mai este demult o chestiune de estetică urbană, ci a devenit o formă de...

Exclusiv5 zile ago

FEUDA DIN JILAVA: SINDICATUL CARE NU APĂRĂ, CI ÎNGROAPĂ. CUM S-A TRANSFORMAT SNPP ÎN „COOPERATIVA” DE ȘANTAJ ȘI CURĂȚAT RAHATUL LUI „ROSSO”

Într-o țară în care sindicatul ar trebui să fie ultima redută în fața abuzurilor puterii, la Penitenciarul București-Jilava, sub oblăduirea...

Exclusiv5 zile ago

OPERAȚIUNEA „PENALA LA NATO”: CUM SE JOACĂ DARĂU ȘI OPREA DE-A ARMATA CU CARACATIȚA MIRON LA BUTOANE

În timp ce România se preface că exportă inteligență strategică la Bruxelles, sub fustele Ministerului condus de Irineu Darău se...

Exclusiv6 zile ago

GENERALUL „VRAJA-MĂRII” ȘI ALCHIMIȘTII NORILOR: FERMIERII CER PROBA CU NEURONUL PENTRU „PLOILE DE 20%” FABRICATE LA RADIO!

România, țara unde norii sunt „dresați” prin stație, iar bugetul de stat e „însămânțat” cu rachete de milioane, trăiește un...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Criptomonede Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv