Actualitate
Remember 20 august 1990 – Presa acum 30 de ani
IERI
Am cumpărat de la un talcioc nişte blugi „originali”, fiind asigurat de calitatea lor excepţională : „Or să te ţină toată viaţa !”.
Mi-a confirmat un specialist că vînzătorul avea dreptate. Cu o condiţie — să mor… mîine !
AZI
Alertă la I.A.T.C. Lipsesc candidaţii I Să se fi săturat „amatorii” de cit teatru trebuie să joace zilnic şi fară a fi şcoliţi, sau le este teamă ca, nu cumva, la probele eliminatorii, rectorul să le ceară să interpreteze cum face un sul de hîrtie igienică strivit de pumnul mîniei revoluţionare? Dilema va persista pînă în ultima zi de înscriere.
O. K.
Partidul Naţional Liberal se află în căutare de lideri. După ce şi-a frînt o aripă, această formaţiune politică încearcă să iasă din picaj dar vechii piloţi nu lasă manşa.
Ziarul Libertatea din 20 august 1990 pag. 1-a ►


Alo termoficarea?
Caricatură de ANDO
(INFORMAŢII PENTRU CARE NU BĂGĂM MÎNA ÎN FOC)
• CONTACTE DIPLOMATICE
AGENŢIA FANTOM-PRESS NE INFORMEAZĂ: Cu prilejul vizitei în ţara noastră a fostului ambasador Roger Klerk, ambasada americană din Bucureşti a oferit o recepţie în cadrul căreia ataşatul cultural AGATA KUPERMMAN şi secretarul II cu probleme politice DENIS CURRY s-au întreţinut (separat) cu domnii NICA LEON şi MARIAN MUNTEANU. Întrevederile au decurs într-o atmosferă tovărăşească. Analiştii diverselor agenţii (de presă) apreciază că cei doi neorevoluţionari români au fost invitaţi în calitatea lor de ministru al culturii (Nica Leon) şi ministru de externe (Marian Munteanu) în cabinetul fantomă ce a fost format în ultima vreme la Rahova, ca o alternativă la guvernarea actuală. Din păcate, de la întrevederi a lipsit ministrul de interne al cabinetului, domnul Dumitru Dincă, din motive independente de voinţa sa.
• PRIMUL PAS PE DRUMUL BELŞUGULUI
Sînt unii care cred că cei ce încearcă destabilizarea politică şi economică a ţării ar fi duşmani ai poporului, trădători de ţară ş.a.m.d. Că datorită lor capitalul străin se abţine de a investi Ia noi, că acţiunile lor au constituit pretextul de a nu ni sa acorda nu ştiu ce clauză sau favoruri etc. O gravă eroare! Ei nu înţeleg interesele românilor (de dincolo şi dincoace de ocean). Adevăraţii patrioţi au înţeles că pentru a avea belşug trebuie să vină capitalul străin care să investească în România în ramurile de vîrf şi să ne aducă ultimele tehnologii (spre a le face lor concurenţă). Dar după cum se ştie capitalul privat preferă să investească în firme falimentare, care se pot cumpăra la preţuri cît mai mici, mai ales atunci cînd este vorba de fabrici cu tehnică depăşită. La noi în ţară, fabrici cu tehnică depăşită, şi chiar falimentare sînt destule, dar economia în ansamblu încă nu este insolvabilă, deşi nu este departe de faliment.
Adevăraţii patrioţi au înţeles legătura care există între faliment — capital străin — belşug şi au acţionat (şi acţionează în continuare) în interesul naţiunii. Chiar dacă în destabilizarea politică nu au realizat mare lucru, există domeniul economic unde au posibilităţi de a realiza mai rapid prima etapă în drumul spre belşug: falimentul. Din păcate mulţi nu înţeleg imperativele momentului şi chiar încearcă să muncească.
• OPERE … ALESE !
Prestigiosul cotidian „România liberă” a început deja să publice fragmente din magistralul volum „Opere alese” de Marian Munteanu. Interesant este acum, cine va dedica prima poezie „celui mal iubit fiu al Pieţei Golanilor” – Ana Blandiana, Ileana Mălăncioiu sau… Doina Cornea?
AMBIDEXTRU
DE SÎMBĂTĂ PÎNĂ LUNI
ESTE A 232-a ZI A ANULUI. Soarele a răsărit la ora 6,24 şi va apune la ora 20,13. Ce s-a mai întîmplă la noi în cele două zile precedente? • „PROMOŢIA REVOLUŢIEI O ceremonie marcată de redescoperirea tradiţiilor militare strămoşeşti s-a desfăşurat sîmbătă dimineaţă, cu prilejul absolvirii Academiei Militare de către Promoţia 1990 de ofiţeri de comandă şi stat major — prima promoţie după revoluţie. Evenimentul, onorat de prezenţa preşedintelui ţării, domnul Ion lliescu, a avut o dublă semnificaţie: s-a sărbătorit absolvirea „Promoţiei revoluţiei” şi primul an al Academiei Militare din cel de-al doilea secol de existenţă a acestei prestigioase, instituţii • TOTUL VA FI BINE DACĂ SE VA TERMINA CU… BINE. Primul ministru, Petre Roman, a prezentat, în cadrul întîlnirii cu reprezentanţii organizaţiilor sindicale constituite în comisia mixtă de lucru a sindicatelor, obiectivele generale ale programului tranziţiei şi etapele realizării lui. Astfel, se preconizează ca, în circa 18 luni, să se constituie cadrul legal al unei economii de piaţă, urmînd ca, în următorii trei, patru ani, să se realizeze modernizarea economiei după modelul ţărilor dezvoltate. Se poate, in consecinţă, estima că în cinci, şase ani în România se va putea atinge un standard de viaţă comparabil cu cel european • OPTIMISM MOLIPSITOR! Domnul Robert Soulie, preşedintele firmei „Minemet” a declarat după o întrevedere cu domnul Petre Roman: „De fiecare dată cred că am avut avantajul unei înţelegeri mutuale. Noi avem multe proiecte pe care am dori să le dezvoltăm aici, în domeniile materiilor prime, industrial, comercial, în condiţiile actuale. Cred că întrevederea va contribui substanţial la dezvoltarea relaţiilor noastre” • SPECULANŢI, ATENŢIE! O comisie guvernamentală pentru cercetarea, prevenirea şi combaterea sustragerilor de produse alimentare şi alte bunuri de larg consum din unităţile producătoare şi din circuitul comercial normal în scopul comercializării lor la preţuri de speculă în ţară sau în străinătate a fost constituită printr-o hotărîre guvernamentală • „O INVITAŢIE CĂTRE PACEA LUMII” este genericul sub care s-a desfăşurat în Sala Mare a Palatului Culturii din Tîrgu-Mureş un spectacol de muzică uşoară susţinut de către formaţia „Dulcamara“ din Spania. Să sperăm că în vederea organizatorilor, pe lîngă liniştea mapamondului s-a aflat şi… liniştea Ardealului • FĂRĂ A-ŞI RESPECTA CUVÎNTUL. Pe ansamblul judeţului Teleorman nu au fost onorate, relevă date statistice de ultimă oră, în perioada care a trecut din acest an, aproape 400 de contracte în valoare de peste o jumătate de miliard Iei, îndeosebi de către întreprinderea de Panouri şi Tablouri Electrice şi Filatura de Bumbac din Alexandria, Întreprinderea Textilă Roşiorii de Vede. Întreprinderea de Maşini Electrice Turnu-Măgurele • DE LA ALEXANDRU LA… CASSIUS. În municipiul Buzău s-au născut pînă mai ieri 2.850 de copii. Noii veniţi pe lume au primit prenume româneşti, cel mai solicitat fiind Alexandru. Dar asta s-a întîmplat anul trecut. Pe certificatele de naştere ale celor mai tineri cetăţeni buzoieni au început să apară: Clay, Dandy, Carina, Cassius, Charlotte, Drop, losefina, Daila, James, Roger. Să fi sărăcit cumva tezaurul patronimic românesc? • „ŞOFERII BIŞNIŢARI”. În acţiunea-filtru a Poliţiei Judeţului Vrancea, în comuna Jitia din Valea Râmnicului, au fost surprinşi comiţînd acte de indisciplină şi ilegalitate mai mulţi şoferi profesionişti. Printre aceştia: Iordan Movileanu ce transporta 1000 kg pepeni, fără taxare legală pe distanţa de 15O km şi Ionică Apostu ce se ocupa asiduu cu transportul clandestin de persoane. Bineînţeles, cu maşina şi carburantul statului • PREŢURI CAM ARDEIATE. În Piaţa Centrală din Craiova se practicau următoarele preţuri pe piaţa liberă Ia produsele agroalimentare de bază : ardei gras — 15—30 lei, struguri de masă — 20, fasole verde — 15 Iei, pepeni galbeni — 10 şi pepeni verzi — 7 lei kg. Toate întreceau de 2—4 ori preţurile unităţilor cooperatiste şi de stat • „MINER-TURIST” — este denumirea uneia dintre cele mai noi agenţii particulare de turism deschise în judeţul Dolj şi avînd sediul în Oraşul minerilor din bazinul carbonifer Motru. Programul va cuprinde, printre altele, excursii — şi nu cumva să credeţi că vizite neanunţate ale minerilor — pe litoral, în Delta Dunării, la mînăstirile din nordul Moldovei precum şi in… Turcia şi Iugoslavia.
Emil JURCA
Ziarul Libertatea din 20 august 1990 pag. a 2-a ►

Ziarul Libertatea din 20 august 1990 pag. a 3-a ►

Ziarul Libertatea din 20 august 1990 pag. a 4-a ►

Negocierile pentru limitarea armamentelor şi trupelor militare, care se desfăşoară la Viena, au intrat în urmă cu cîteva zile, într-o pauză tehnică. Aceste negocieri, ce au drept scop să ducă ia încheierea unui acord pentru limitarea şi reducerea armamentelor convenţionale pe continent, se desfăşoară în prezent în sesiune continuă pentru a se reuşi obţinerea unor rezultate concrete pînă la reuniunea la nivel înalt a ţărilor participante la Conferinţa pentru securitate şi cooperare în Europa, programată să se desfăşoare la Paris între 19—21 noiembrie a.c.
Gabriela STANCIU
(Continuare în pag. a lV-a)
(Urmare din pag. 1)
Fără îndoială că din multitudinea de ştiri şi declaraţii, apărute în presă sau făcute de reprezentanţii statelor participante, nu este uşor să prezinţi un tablou exact al stadiului negocierilor din capitala austriacă. Ele evidenţiază însă că rezultatele obţinute pînă în prezent permit conturarea liniilor generale ale unui acord de dezarmare convenţională în Europa. Dar să vedem concret despre ce este vorba.
În ultimul timp s-a conturat deja o înţelegere ca în viitorul tratat să fie limitate unele categorii de arme convenţionale. Trecîndu-se la definirea acestora s-a stabilit ca din respectivele categorii de arme să facă parte: artileria, tancurile şi maşinile blindate de luptă. Pentru o serie din aceste arme au fost convenite şi plafoanele numerice. Practic la această oră există un consens ca numărul total de tancuri de care vor dispune în Europa statele membre ale celor două alianţe să nu depăşească pentru fiecare din ele 20.000, iar pentru maşinile blindate de luptă 30.000. De asemenea, par destul de avansate tratativele urmărind includerea în negocieri şi a altor categorii ca, de pildă, avioanele şi elicopterele de luptă. După toate probabilităţile nu este exclus să fie adoptate o serie de măsuri care privesc efectivele militare şi în primul rînd trupele militare aflate pe teritorii străine şi trupele statelor din Europa Centrală. Ideea de bază a negocierilor din acest ultim capitol este aceea de a se limita numeric forţele armate ale viitoarei Germanii unite.
Surse apropiate de conferinţă ilustrează că au mai fost înregistrate progrese şi în ceea ce priveşte ve-
rificarea şi controlul obligaţiilor ce vor fi asumate în viitorul tratat, inclusiv prin inspecţii la faţa locului, precum şi în ceea ce priveşte procedurile de distrugere a armamentelor la care urmează să se renunţe.
Desigur, pentru Ca tratatul să fie definitivat pînă la reuniunea la vîrf de la Paris rămîn încă numeroase probleme de pus la punct. Declaraţii aparţinînd atît ţărilor NATO cît şi celor din Pactul de la Varşovia, atestă însă cu claritate existenţa unei voinţe politice pentru ca negocierile de la Viena să se încheie cu rezultate concrete şi să reprezinte o contribuţie de substanţă la edificarea unui nou sistem de securitate la nivelul întregului continent.
Transformările petrecute în ultimul timp în Europa au avut fără îndoială, o influenţă pozitivă asupra negocierilor de la Viena, în special a climatului şi spiritului în care acestea se desfăşoară. Numai astfel se pot explica paşii substanţiali înregistraţi într-un interval relativ scurt de timp, progresele notabile care au dus negocierile în faza actuală.
Cu toate acestea, trebuie remarcat că, dintr-un anumit punct de vedere conceperea negocierilor din capitala Austriei ca negocieri care să asigure paritatea militară la nivelul celor două alianţe constituie o abordare depăşită, ce se impune a fi „actualizată” prin atragerea tuturor statelor continentului la tratativele de dezarmare şl fixarea ca obiectiv a principiului securităţii egale pentru toţi, indiferent dacă fac parte sau nu dintr-o alianţă militară. Pentru ca această abordare să se poată bucura de succes este desigur nevoie de o transformare a însăşi concepţiei
ce se află la baza alianţelor militare, de o transformare a acestora din instrumente preponderent militare în sisteme de stabilitate politică, care în perspectivă ar urma să dispară concomitent şi să cedeze locul unor sisteme atotcuprinzătoare de securitate şi stabilitate pe plan european general.
Se poate aprecia că zorile unui asemenea, proces au început să se întrevadă la orizont. Declaraţia de la Londra a ţărilor NATO se referă deja la necesitatea transformării alianţei atlantice. O poziţie similară este exprimată şi în declaraţia Tratatului de la Varşovia adoptată la Moscova. Nu este lipsit de semnificaţie nici faptul că reprezentanţii Tratatului de la Varşovia au declanşat în ultimele săptămîni un proces de reconsiderare a rolului şi structurilor organizaţiei.
România acordă o importanţă deosebită negocierilor de la Viena considerîndu-le ca o verigă indispensabilă în lanţul eforturilor menite să ducă la asigurarea succesului Reuniunii CSCE de la Paris cît şi ca o componentă indispensabilă a unui sistem de securitate europeană în carp să fie eliminat rolul forţei militare. Aşa se şi explică participarea activă a ţării noastre la tratativele din capitala Austriei, spiritul nou caracterizat de o transparenţă reală care îi permite să fie un partener nu numai activ ci şi credibil în dialogul cu toate statele participante. Principiul fundamental care vizează întreaga sa acţiune îl reprezintă preocuparea de a se asigura un minimum necesar pentru apărarea ţării în condiţiile în care ea militează, paralel, pentru o sporire a rolului mijloacelor nemilitare, preponderent politice în asigurarea securităţii sale naţionale.
După pauza tehnică ce se încheie la 28 august a.c. maratonul diplomatic de la Viena va continua pînă în a doua jumătate a lunii noiembrie, cînd se va transfera… la Paris.
Actualitate
Gestionarea deșeurilor de ambalaje pentru îndeplinirea obiectivelor: provocări și soluții pentru companiile românești în 2026
Anul 2026 aduce o presiune clară asupra companiilor care introduc ambalaje pe piața din România. Țintele de reciclare cresc, controalele Administrației Fondului pentru Mediu (AFM) devin mai riguroase, iar trasabilitatea fiecărui kilogram raportat trebuie susținută cu documente verificabile.
Dacă produci, imporți sau comercializezi produse ambalate sub marcă proprie, răspunzi direct pentru modul în care acele ambalaje ajung să fie colectate și reciclate. Răspunderea Extinsă a Producătorului (REP) nu mai înseamnă doar depunerea unor declarații. Înseamnă obiective măsurabile, costuri reale și risc financiar în cazul neconformării.
Află ce presupune gestionarea deșeurilor de ambalaje în 2026, cum îți afectează bugetul (CAPEX, OPEX, ROI) și ce pași concreți trebuie să urmezi pentru a evita penalitățile și pentru a-ți construi un sistem stabil de conformitate.
Ce înseamnă îndeplinirea obiectivelor de reciclare în 2026
Legea 249/2015 stabilește ținte minime de reciclare pentru fiecare tip de material. În 2026, nivelurile cresc în special pentru plastic, unde obiectivul se apropie de 50% din cantitatea introdusă pe piață. Pentru hârtie și carton, ținta depășește 75%, iar pentru sticlă și metale se situează în jurul a 70–75%.
Aceste procente se aplică pe material, nu pe total ambalaje. Dacă introduci 100 tone de plastic, trebuie să demonstrezi reciclarea a aproximativ 50 tone. Dacă dovedești doar 40 tone, diferența de 10 tone generează contribuția de 2 lei/kg către Fondul pentru Mediu. Asta înseamnă 20.000 lei cost suplimentar, la care se pot adăuga dobânzi și sancțiuni.
Îndeplinirea obiectivelor presupune:
- evidență exactă a cantităților puse pe piață;
- contracte valide cu parteneri autorizați;
- certificate de reciclare și documente justificative corelate cu declarațiile AFM.
Cine are obligații legale privind ambalajele
Ai obligații dacă:
- produci și ambalezi bunuri în România;
- imporți produse ambalate;
- vinzi sub marcă proprie (private label);
- desfășori activitate de e-commerce și livrezi direct către consumatori.
Ambalajele se împart în trei categorii:
- Primare – în contact direct cu produsul (ex.: sticlă, folie).
- Secundare – grupează mai multe unități (ex.: bax carton).
- Terțiare – pentru transport (ex.: folie stretch, paleți).
Context financiar: costuri, riscuri și oportunități
Gestionarea ambalajelor are impact direct asupra bugetului.
CAPEX (cheltuieli de capital) pot include:
- sisteme IT pentru trasabilitate,
- spații de colectare și depozitare,
- eventual echipamente de sortare.
OPEX (cheltuieli operaționale) includ:
- salarii pentru personalul responsabil de mediu,
- contribuții către OIREP,
- audituri și consultanță,
- costuri logistice pentru colectare.
8 pași pentru implementarea unui program eficient de gestionare a ambalajelor
1. Evaluarea obiectivelor de mediu și de conformitate
Începe prin a clarifica ce urmărești: doar conformare minimă sau optimizare pe termen lung?
Analizează:
- cantitățile estimate pentru 2026;
- riscul de penalități;
- cerințele partenerilor comerciali.
Stabilește un buget anual și definește responsabilul intern pentru REP.
2. Inventarierea tipurilor de materiale de ambalaj utilizate
Realizează o listă completă a produselor și a ambalajelor asociate.
Pentru fiecare SKU:
- identifică materialele componente;
- determină greutatea fiecărui material;
- actualizează fișele tehnice.
3. Cartografierea fluxurilor de ambalaje și a responsabilităților interne
Acest pas reduce erorile și clarifică cine răspunde pentru fiecare etapă.
Stabilește:
- Cine colectează datele din producție sau import.
- Cine centralizează informațiile în sistemul ERP.
- Cine validează declarațiile către AFM sau OIREP.
Creează un flux documentat, cu termene clare. De exemplu:
- până pe data de 5 a lunii – centralizare date;
- până pe 10 – validare financiară;
- până pe 20 – raportare.
Un astfel de calendar previne întârzierile și neconcordanțele.
4. Identificarea cerințelor legale și a indicatorilor de performanță
Verifică legislația actualizată și stabilește KPI interni:
- procent de reciclare pe material;
- cost per tonă de ambalaj;
- diferență între prognoză și realizat.
Monitorizează lunar aceste valori. Indicatorii îți arată din timp dacă riști să ratezi țintele.
5. Stabilirea unui plan de colectare, sortare și depozitare
Dacă alegi gestionarea individuală, trebuie să organizezi:
- puncte de colectare separate pe materiale;
- spații conforme pentru depozitare temporară;
- contracte cu colectori autorizați.
6. Selectarea partenerilor de reciclare sau transfer de responsabilitate
Ai două opțiuni: gestionare individuală sau transfer către un OIREP.
Pentru multe companii, transferul aduce stabilitate și predictibilitate. Printr-un contract de transfer, partenerul preia obligația de îndeplinire a țintelor.
Un serviciu specializat pentru gestionarea deșeurilor de ambalaje pentru îndeplinirea obiectivelor te poate ajuta să reduci riscul operațional și să ai o evidență clară a progresului.
Verifică autorizarea partenerului și istoricul său de conformare.
7. Implementarea KPI-urilor și a sistemelor de monitorizare
Integrează datele în sistemul financiar.
Calculează periodic:
- cost total anual;
- cost per tonă;
- potențialele economii prin optimizare.
Arhivează electronic documentele și păstrează-le minimum 5 ani. Organizează periodic simulări interne de audit pentru a identifica eventuale neconcordanțe.
Gestionarea ambalajelor nu mai reprezintă doar o obligație administrativă. Devine un proces strategic, cu impact direct asupra profitabilității și stabilității companiei tale.Informațiile prezentate au scop informativ și nu înlocuiesc consultanța juridică sau financiară. Verifică permanent legislația actualizată (AFM, Ministerul Mediului) și solicită sprijin specializat pentru decizii complexe.
Actualitate
Schimbare de gardă în spațiu: Boeing câștigă contractul de 2 miliarde de dolari pentru noii sateliți MUOS
Într-o mișcare strategică ce reconfigurează ierarhia marilor contractori de apărare, Space Force a desemnat compania Boeing pentru construcția următoarelor două unități ale sistemului de comunicații prin satelit MUOS (Mobile User Objective System). Decizia marchează o turnură semnificativă, având în vedere că Lockheed Martin a fost partenerul istoric care a realizat primele cinci componente ale acestei constelații esențiale pentru securitatea națională.
Contractul, evaluat la 2 miliarde de dolari, vizează dezvoltarea, livrarea și testarea pe orbită a două noi platforme de comunicații în bandă îngustă. Acestea sunt programate pentru lansare nu mai devreme de anii 2031 și 2032, moment în care rețeaua MUOS va ajunge la un total de șapte sateliți activi, asigurând o acoperire globală superioară și o reziliență sporită în teatrele de operațiuni.
Continuitate și modernizare pentru comunicațiile ultra-secrete ale forțelor navale
Sistemul MUOS reprezintă coloana vertebrală a comunicațiilor securizate de frecvență ultra-înaltă (UHF) pentru armata americană și aliații săi, fiind un instrument vital în special pentru forțele navale. Deși programul a fost transferat sub tutela Space Force, importanța sa tactică rămâne neschimbată: oferă legături de date critice și comunicații vocale protejate chiar și în cele mai austere medii de luptă.
Această etapă de extindere a duratei de viață a sistemului vine după o competiție acerbă desfășurată pe parcursul ultimilor doi ani. Atât Boeing, cât și Lockheed Martin au beneficiat inițial de contracte de proiectare în valoare de 66 de milioane de dolari, însă oferta Boeing a fost cea care a convins autoritățile de achiziții să schimbe furnizorul principal pentru această fază critică a programului.
O privire spre viitor: De la investiții masive la potențiala integrare a sectorului comercial
Efortul financiar pentru susținerea acestui program este unul considerabil, reflectând prioritatea acordată supremației tehnologice în spațiu. Bugetul pentru cercetare și dezvoltare va atinge un vârf de peste 850 de milioane de dolari în anul fiscal 2027, totalizând investiții de 2,6 miliarde de dolari până în 2031. Aceste resurse sunt menite să garanteze că actuala constelație va rămâne pe deplin operațională cel puțin până în anul 2035.
Totuși, în paralel cu acest contract mamut, se prefigurează o schimbare de paradigmă. Space Force lucrează deja la o strategie pe termen lung care ar putea vedea transferul misiunilor de comunicații în bandă îngustă către furnizori comerciali. Această viziune sugerează că, deși prezentul aparține giganților industriali tradiționali, viitorul infrastructurii orbitale ar putea fi definit de agilitatea și inovația sectorului privat privatizat.
Actualitate
O nouă eră în tehnologia cuantică: Președintele Donald Trump impune Pentagonului un ritm accelerat pentru dotarea cu senzori de ultimă generație
Președintele Donald Trump a semnat recent două ordine executive majore menite să propulseze Statele Unite în fruntea revoluției cuantice, vizând domenii critice precum calculul avansat, securitatea cibernetică și senzorii de înaltă precizie. Printre cele mai ambițioase prevederi se numără un termen limită strict impus Departamentului Apărării: până în toamna anului 2028, armata trebuie să aibă deja pe teren trei tipuri noi de senzori cuantici operaționali.
Superioritate strategică prin inovare și navigație independentă de sistemul GPS
Nucleul acestei inițiative se regăsește în Ordinul Executiv 14411, axat pe „inovarea cuantică”. Documentul urmărește să asigure Statelor Unite un avantaj tehnic strategic, sprijinind Departamentul Energiei în construirea unui computer cuantic funcțional, capabil să rezolve probleme științifice imposibil de descifrat prin metode tradiționale. Totuși, miza imediată a ordinului depășește calculul complex, vizând aplicații practice esențiale precum comunicațiile securizate și senzorii de nouă generație.
Acești senzori folosesc hipersensibilitatea particulelor cuantice pentru a detecta semnale extrem de subtile, pe care tehnologiile convenționale le ignoră. În contextul conflictelor actuale din Ucraina și Orientul Mijlociu, unde bruierea GPS-ului a devenit o tactică de rutină, senzorii cuantici oferă o alternativă vitală pentru navigația de precizie. Mai mult, cercetările sugerează că această tehnologie ar putea permite detectarea submarinelor inamice fără a recurge la sonar, schimbând radical regulile războiului naval.
Termene stricte pentru implementarea tehnologiilor de vârf în cadrul forțelor operaționale
Deși Pentagonul a efectuat deja teste de teren cu diverse prototipuri, noul ordin prezidențial impune o trecere rapidă la faza de dotare activă. În termen de 60 de zile, Secretarul de Război trebuie să identifice cel puțin trei proiecte prioritare de senzori cuantici, cu obiectivul clar de a fi desfășurate în cadrul unităților militare până la 30 septembrie 2028. Această fereastră de doar 27 de luni reprezintă un efort logistic și tehnologic masiv pentru aparatul de apărare.
Pe lângă componenta militară, ordinul mobilizează agenții precum NASA și Fundația Națională pentru Știință pentru a explora rețelele cuantice, un domeniu în care competiția internațională, în special cu China, este extrem de strânsă. Planul include, de asemenea, instalarea unui computer cuantic performant într-un sit al Departamentului Energiei, proiect ce va beneficia de sprijinul direct al Agenției de Securitate Națională (NSA).
Securitatea cibernetică și protecția împotriva atacurilor informatice de tip cuantic
Cea de-a doua măsură, Ordinul Executiv 14409, vizează consolidarea apărării cibernetice în fața amenințărilor viitoare. Statele Unite se pregătesc pentru momentul în care hackerii vor putea folosi puterea computerelor cuantice pentru a sparge criptarea actuală. Soluția propusă este implementarea rapidă a „criptografiei post-cuantice” (PQC) la nivelul tuturor agențiilor civile și al contractorilor acestora.
În timp ce Pentagonul și partenerii săi lucrează de ani de zile la implementarea acestor algoritmi avansați, noua directivă obligă restul guvernului federal să atingă aceleași standarde de securitate. Practic, prin acest ordin, se urmărește uniformizarea rezilienței digitale a întregului aparat de stat în fața unei noi generații de riscuri informatice, asigurând protecția datelor sensibile într-un viitor dominat de tehnologia cuantică.
-
Exclusivacum 4 zilePensionarul de lux și împăratul șuruburilor: IPJ Prahova, statul care plătește micii de pe DN1 și folia neagră de la Dedeman – «Grădinița de cadre» IPJ Prahova (XV)
-
Exclusivacum 2 zile„Prestij” cu reacție întârziată: după ani de Maneliadă în centru, IPJ Prahova scoate din joben… 4 percheziții
-
Exclusivacum o ziO feuda numită MEDAT: cumetrie, falsuri și caracatița bugetarilor de lux sub mantia lui Irineu Darău (USR)
-
Exclusivacum o ziPrahova sub talpa clanurilor: Polițiști cu dosare la comandă, interlopi cu protecție la purtător
-
Exclusivacum 2 zileCatedrala ipocriziei reformiste: Cum „reorganizarea către eficiență” ascunde dublă semnătură și epurări la Ministerul Economiei/ Documente
-
Exclusivacum 3 zileFurați la stat, furați la pensie: jaf cu ștampilă oficială în lumea militarilor și polițiștilor
-
Exclusivacum 2 zileCoca-Cola Ploiești – O nouă eră în reciclarea “transparentă”: cum se reciclează banii, nu doar sticlele
-
Exclusivacum o ziBebe-chestorul și CIRP-ul de buzunar: cum a ajuns Drăgan stăpân pe informarea publică a Poliției Române



