Actualitate
„Punct de vedere SNTc.” /CONCEDIERI TELEKOM – PROTEST

|
Înțelegem din comunicarea de mai jos <ca in ultimii 16 ani acest gen de ,,activitate sindicala,, am constatat ca nu au dus la nici un fel de reactie sau schimbare de atitudine> pe cale de consecință, sindicatul în cauză NU se raliază la demersurile noastre deoarece, susțin că statul roman cu 46% din acțiuni este inexistent. Adică de 16 ani, in fiecare an sunt concediați salariați Telekom prin diferite tertipuri, iar sindicatele aduna salariații in țarc. Dragilor, pentru data de 09.08.2019 vom depune demersurile pentru aprobarea protestului care va avea loc intre orele 16-18 astfel ca salariatii din provincie sa poată ajunge la București si ulterior sa se întoarcă acasă. ESTE UN PROTEST fata de modul cum echipa de management Telekom a condus si distrus o afacere profitabila, fata de slavismul modern impus celor mai mulți dintre salariați si din care aceștia s-au îmbogățit având salarii de top si beneficii pe măsura funcției lor, in niciun caz pe măsura productivității si profesionalismului lor. Protestul din data de 09.08.2019 este evaluarea pe care toți salariații o vor da managementului defectuos. Protestul este cu atât mai important ca toți salariații sa fie prezenți deoarece va arata presei si responsabililor fără reacție, ca ne pasa atunci când suntem concediați, abuzați si desconsiderați ca oameni si profesioniști. Prezenta la protest se impune tuturor celor care cred ca se regăsesc in “pozițiile” de concediați. Prezenta la protest a tuturor salariaților din FIX si MOBIL se impune ca o dovada ca ne pasa de noi si de oricare din colegii noștri pe principiul trâmbițat de Telekom – Toți pentru unul si unul pentru toți. Fraților, astăzi conform transferului de contribuții prin OU79/2017, salariații sunt cei care plătesc TOT. Toate impozitele si taxele sunt date de noi. Zero de la Telekom. Au 2,25% taxa de solidaritate care este TOT DE NOI plătită. Telekom doar încasează profit, șmecherie nu? Sa tot faci afaceri in RO. Deci, pe scurt, SNTM va reprezenta pe tot parcursul membrii săi, nu vom aștepta 16 ani fără sa muncim deloc si sa încasăm salarii de peste 10.000 de lei lunar doar ca știm sa băgăm „oile” in țarc. Hopa ajunge!!! Pana in prezent am fost fiecare dintre noi fie sa apărăm roșia montana, fie DNA sau planeta Marte. Astăzi ne apărăm pe noi, iar DNA si planeta Marte sa ne apere la rândul lor tot pe noi, așa cum si unii dintre noi an făcut asta. Daca Telekom concediază 700 de salariați mă aștept ca la protestul anunțat sa fim adunați cel puțin 700 de telekomisti însoțiți de familie, adică peste 1.000 de oameni. Va recomandam sa va luați o zi de concediu pentru data de 09.08.2019 Toate cele bune, SNTM
Buna ziua, Punctul de vedere al SNTc. (vis-à-vis de decizia de concediere, comunicata de Administratie in 18.07.2019), este categoric pentru evitarea deciziei de concediere colectiva, in acest sens vom si discuta in cadrul intalnirilor pe care urmeaza sa le avem in perioada imediat urmatoare, incepind cu data de 1 august. Opinia noastra este aceea ca neavand motive economice sau financiare, o decizie de concediere colectiva nu isi are rostul, mai ales in situatia in care avem angajati in leasing de personal si nu sunt putini, numarul lor ajungand in acest moment la cca. 1400 persoane, pe linga acestia existand cu siguranta si pozitii libere in schema TKR. Vom solicita in acest sens Administratiei TKR, sa elimine intai acest leasing de personal, pozitiile neocupate din organigrama si dupa aceea sa se discute/decida de catre ei despre pozitiile ocupate cu personal TKR. Nu este moral sau corect sa fie concediati oameni care au dus greul dupa atatea plecari din ultimii 5 ani si acum sa fie concediati, sau altfel spus sa fie scosi 438 de colegi pe usa din spate ca niste paria, colegi care au ,,gresit’’ ca au preluat sarcinile celor plecati in ultimii ani cu salarii duble. In situatia in care nu vor fi adoptate masuri de eliminare, intai a leasingului de personal si al pozitilor libere, vom face tot ce depinde de noi pentru a obtine macar acordul partilor cu salarii duble, asa cum au fost ultimele plecari din noiembrie 2018 pina in februarie 2019 . In privinta transmiterii unor adrese catre Min. Comunicatiilor,Min. Muncii ,Guvernului Romaniei ,facem precizarea ca in ultimii 16 ani acest gen de ,, activitate sindicala ,, am constatat ca nu au dus la nici un fel de reactie sau schimbare de atitudine . Mentionez ca in privinta proiectului de Concediere colectiva anuntat de Administratia TKR ,hotarirea a fost luata in cadru Consiliului de administratie al TKR unde Ministerul Comunicatiilor are 3 ( trei ) reprezentanti , deci la ce raspuns poti sa te astepti ? In privinta actiunilor de protest( miting ) in acest moment ar fi inutil ,considerand ca interesul Sindical este inceperea unor negocieri bazate pe solicitari bine argumentate in privinta obtinerii unui rezultat financiar mai bun decat actuala oferta ( art 77 CCM ,aplicabil in cazul Concedierilor collective ) Nu ne vom opri pina nu vom obtine acest lucru, iar in spiritul celor scrise mai sus, aveti atasat punctul nostru oficial de vedere, pe care il vom transmite Administratiei TKR. Va vom comunica rezultatele discutiilor din perioada 01-15 August. Va rugam sa transmiteti acest email membrilor nostri de sindicat.
Respect,
Andrei Ioan Marian Mihai Marian Mihai Sindicatul National din Telecomunicatii |
Actualitate
Botezul tehnologic al „Simbei”: Robotul ucrainean care a captat atenția NATO în pădurile Letoniei
La doar două ore de Riga, un vehicul terestru fără echipaj (UGV), de fabricație ucraineană, strivește sub roțile sale arbori tineri și traversează cu agilitate terenurile accidentate ale Letoniei. „Simba”, platforma robotică ce și-a făcut debutul într-un exercițiu NATO, nu este doar un prototip de laborator, ci un veteran al câmpului de luptă care promite să revoluționeze logistica militară modernă.
Avangarda Task Force X: Tehnologia care forțează barierele Flancului Estic
„Simba” a fost selectat special pentru a fi testat în cadrul inițiativei de descurajare pe Flancul Estic, sub egida Task Force X. Scopul este clar: accelerarea achizițiilor și integrarea noilor tehnologii terestre în arsenalul aliaților. Robotul a făcut parte din sutele de platforme autonome utilizate în exercițiul militar „Crystal Arrow 2026”, desfășurat în perioada 5-15 mai.
Pe parcursul manevrelor, platforma a îndeplinit misiuni critice de logistică, transportând provizii și echipamente esențiale — un rol pe care îl exercită deja cu succes pe frontul din Ucraina. Conform datelor tehnice, o singură unitate „Simba” a parcurs peste 1.600 de kilometri în condiții reale de luptă, demonstrând o fiabilitate ieșită din comun.
Anduranță sub foc: 1.600 de kilometri între supraviețuire și eficiență
Producătorul, care până recent a operat sub o discreție totală sub numele de „UGV Laboratory”, a dezvăluit performanțe impresionante: o rază operațională de 70 de kilometri și o capacitate de încărcare de peste 300 de kilograme. Mai mult, datele monitorizate în timpul exercițiului arată că vehiculul poate parcurge aproape 400 de kilometri înainte de a necesita prima mentenanță programată.
O diferență majoră față de teatrul de operațiuni din Ucraina este regimul de utilizare. Dacă în Letonia testele au avut loc ziua, pe frontul ucrainean majoritatea misiunilor sunt nocturne. Întunericul oferă o protecție vitală împotriva celei mai mari amenințări actuale: dronele sinucigașe (FPV), care vânează orice mișcare la sol.
Provocările erei dronelor și „blindajul” digital
Deși este un supraviețuitor — imagini de pe front arată cum „Simba” își continuă misiunea chiar și după ce a fost lovit de o dronă sau a pierdut o roată — robotul se confruntă cu obstacolele majore ale războiului modern. Experții avertizează că dronele de tip FPV (first-person-view) reprezintă cea mai mare amenințare nu doar pentru infanteriști, ci și pentru aceste vehicule autonome.
O altă vulnerabilitate identificată în timpul exercițiului din Letonia a fost dependența de comunicații. În zonele cu păduri dense, semnalul satelitar (precum Starlink) poate deveni instabil, forțând echipele tehnice să caute soluții pentru o autonomie sporită, care să nu depindă exclusiv de o conexiune externă constantă.
De la producția de masă la parteneriate globale
În ciuda provocărilor, viitorul acestor platforme este deja scris în cifre. Ucraina a trecut la producția de serie, având ca obiectiv fabricarea a 25.000 de unități UGV doar în prima jumătate a anului 2026. Această mobilizare industrială fără precedent transformă micile laboratoare tehnologice în jucători majori pe piața globală de apărare.
„UGV Laboratory”, entitatea care până de curând a preferat umbra pentru a-și proteja secretele tehnice, face acum un pas decisiv către lumina reflectoarelor internaționale. Participarea la exercițiile NATO nu este doar un test de rezistență, ci și o invitație la cooperare pentru aliații occidentali, oferind soluții verificate în cel mai dur mediu posibil: câmpul de luptă real.
Prin „Simba”, tehnologia ucraineană demonstrează că viitorul războiului terestru nu mai aparține exclusiv blindatelor masive, ci platformelor agile, capabile să opereze acolo unde prezența umană este prea riscantă.
Actualitate
Fortăreața stratosferică se reinventează: Planul Pentagonului pentru dominația aeriană până în 2050
După ani marcați de incertitudini bugetare și amânări tehnice, programul de modernizare a legendarului bombardier B-52 Stratofortress a intrat, în sfârșit, pe un curs stabil. Înalți oficiali din cadrul departamentului de achiziții al Forțelor Aeriene au confirmat în fața Congresului că, în ciuda costurilor în creștere, procesul de revitalizare a flotei de bombardiere grele este acum „pe un teren solid”, garantând prezența acestor aeronave pe cerul lumii pentru încă cel puțin trei decenii.
Prețul supraviețuirii: Miliarde pentru motoare și radare de ultimă generație
Modernizarea celor 76 de aparate B-52 nu este doar o necesitate tactică, ci și o provocare financiară colosală. Pilonul central al programului, înlocuirea vechilor motoare Pratt & Whitney cu noile unități Rolls-Royce F130, a înregistrat un salt bugetar de la 12,5 la 15 miliarde de dolari. Deși testele de zbor sunt programate să înceapă curând, capacitatea operațională inițială a fost devansată pentru anul 2033.
În paralel, integrarea unui nou sistem radar — vital pentru detectarea amenințărilor moderne — a suferit, de asemenea, ajustări de costuri și termene. Cu o investiție suplimentară de peste un miliard de dolari față de estimările inițiale, noile radare vor deveni operaționale abia în 2030. Aceste eforturi sunt considerate esențiale pentru a transforma o platformă proiectată în perioada Războiului Rece într-o armă capabilă să facă față provocărilor secolului XXI.
Resurecția flotei: B-1 și B-2 primesc o nouă șansă
Strategia Pentagonului pentru flota de bombardiere a suferit o modificare de curs majoră. Deși planul pe termen lung prevede o forță formată exclusiv din modelele B-52 și noile B-21 Raider, „veteranii” B-1 Lancer și B-2 Spirit nu vor fi retrași prea curând.
Forțele Aeriene au decis să investească sute de milioane de dolari pentru a menține B-1 în serviciu până în 2037, echipându-le cu sisteme de comunicații prin satelit și capacități de lansare a armelor hipersonice. În mod similar, flota de bombardiere invizibile B-2 va continua să execute misiuni critice „atâta timp cât va fi necesar”, după ce eficacitatea sa a fost demonstrată recent în teatre de operațiuni complexe.
Dincolo de orizont: Enigma viitorului bombardier greu
În timp ce actuala flotă primește injecții masive de capital, oficialii americani privesc deja spre ceea ce urmează. Documentele strategice recente dezvăluie inițierea unei analize clasificate privind alternativele pentru bombardierul greu al viitorului. Acest studiu, care va dura aproximativ 18 luni, va determina dacă nevoile de apărare ale deceniilor următoare vor fi acoperite de o nouă configurație de aeronavă sau de o evoluție și mai radicală a platformei B-52. Cert este că, pentru moment, viitorul proiecției de forță rămâne legat de capacitatea de a inova pe structuri deja consacrate.
Actualitate
Dincolo de orizont: Cum vor „navele-robot” să salveze flota epuizată a Marinei Militare
Într-o eră în care resursele umane și financiare sunt întinse la maximum, Marina Militară mizează pe o schimbare radicală de paradigmă: utilizarea navelor de suprafață fără echipaj (USV). Aceste sisteme autonome nu sunt doar simple gadgeturi tehnologice, ci soluția critică pentru a ridica presiunea operațională de pe umerii unei flote îmbătrânite și suprasolicitate.
Adio „camioanelor gigant” pentru livrări mici
Actuala strategie de a trimite un distrugător de clasa Arleigh Burke, cu un echipaj de 300 de marinari, pentru misiuni izolate de monitorizare este comparată de experți cu utilizarea unui tir de mare tonaj pentru a livra un singur pachet de pe Amazon. Este un model tactiv funcțional, dar un dezastru economic și logistic.
Introducerea navelor autonome permite Marinei să creeze „forțe personalizate”. De exemplu, un singur distrugător, asistat de câteva nave autonome dotate cu senzori performanți, poate îndeplini misiuni care, în mod normal, ar fi necesitat două sau trei nave de război masive. Această abordare eliberează platformele mari pentru lupte complexe, lăsând sarcinile de nișă în seama roboților.
Economia războiului: USV ca soluție la criza de personal
Problema principală a Marinei nu este doar costul de achiziție al navelor, ci întreținerea lor pe termen lung. Recrutarea, antrenamentul, hrana și salariile echipajelor reprezintă „centre de cost” masive care limitează dimensiunea flotei. Navele autonome elimină aceste bariere laborioase, oferind o prezență persistentă în zone periculoase sau îndepărtate fără a pune vieți în pericol sau a goli bugetul de stat.
Aceste „nave-camion” devin relevante prin versatilitatea lor: pot transporta de la sonar și sisteme de comunicații, până la rachete sau muniții de tip „loitering”, adaptându-se rapid nevoilor comandanților de pe teren.
Aliații și arhitectura de supraveghere globală
Importanța sistemelor autonome trece dincolo de granițele unei singure națiuni. Pentru aliați precum Japonia, care trebuie să monitorizeze zone vaste precum Marea Chinei de Est sau Pacificul de Vest, USV-urile sunt piesa lipsă dintr-un puzzle defensiv complex. Integrarea acestora într-o rețea care include sateliți și drone permite partajarea instantanee a datelor, transformând informația în cea mai puternică armă de descurajare regională.
-
Exclusivacum 5 zileREPUBLICA „LENTILEI UNSE” : Cum s-a transformat MEDAT în bancomat de familie, iar IOR în „El Dorado” de 51.850 lei
-
Exclusivacum 2 zileȘAH MAT LA CARACATIȚA DIN PENITENCIARE: CUM S-A ÎNECAT „FAMIGLIA” TEOROC LA MALUL ADMINISTRAȚIEI NAȚIONALE A PENITENCIARELOR
-
Exclusivacum 5 zileEpoleți cu miros de clor: La IPJ Prahova, „Siguranța și Încrederea” se livrează la pachet cu mopul și găleata
-
Exclusivacum 5 zilePLOIEȘTI, CAPITALA GUNOIULUI PE DATORIE – Ruleta Bin Go lovește din nou: Incisiv de Prahova a avut dreptate, primarul ține în brațe un operator îngropat în datorii
-
Exclusivacum 4 zileJustiția dă verdictul în cazul „Luptătorul vs. Sistemul”: Internarea forțată la psihiatrie, folosită ca armă de represiune în Poliția Română
-
Exclusivacum 4 zileRăzboi total în Ministerul de Interne: Sindicatul „Diamantul” dă șah-mat sistemului prin „avalanșa” de procese câștigate
-
Exclusivacum 3 zileMAFIA CAZANELOR ȘI REȚETA SUCCESULUI „DUPĂ GRATII”: CUM A DEVENIT ISCIR PLOIEȘTI FEUDA UNUI PUȘCĂRIAȘ ȘI A PROTECTORILOR SĂI DIN MINISTER
-
Exclusivacum 3 zileMASACRUL INTEGRITĂȚII LA FRONTIERĂ: Cum să execuți un polițist incomod prin „metoda asfixierii” financiare



