Connect with us

Actualitate

Editorial/Adevărul, o formă prea crudă a vieții în România

Publicat

pe

Activitatea mea principală, timp de 20 de ani,  jurnalist, perioadă în care mi-am exprimat adeseori părerile proprii, care nu au corespuns întotdeauna liniei oficiale ale aleșilor locali, județeni, regionali și chiar naționali, indiferent de doctrina partidului, ceea ce a provocat proteste și nemulțumiri din partea unor politicieni, instituții, și chiar repercusiuni ce mi-au pus viața în pericol. Datorită implicării mele, afectiv în evenimentele politice și datorită conștiinciozității mele în îndeplinirea obligațiilor de redactor, reporter de teren, moderator și corespondent, am deranjat foarte tare, cam toate taberele.

Oboseala și dezamăgirile acumulate în cei 20 ani nu ar avea nicio influență asupra mea dacă cititorii ar conștientiza că ,,rolul,, meu a fost acela de a demasca tot ce au făcut ei și să fac pe OMUL RĂU pentru ai speria pe cei ce își bat joc de oameni. Credeți-mă că îmi era mai ușor și mai simplu să scriu conferințe de presă.

Nu îmi este ușor să îi simt pe toți cum mă ocolesc și cum se feresc și chiar zic că sunt nebun…VĂ ROG SĂ PRELUAȚI VOI ROLUL MEU ȘI PROMIT, MĂ RETRAG IMEDIAT … POATE AR FI MAI SIMPLU SĂ DEVIN NEPĂSĂTOR…

Deși am ajuns jurnalist printr-un concurs de împrejurări, nu am practicat jurnalismul ca pe o meserie oarecare din care să-mi câștig pur și simplu existența. Articolele pe care le scriu au constituit o ocazie de a face cititorilor atenți la ce se întâmplă în jurul lor, sub mantia nepăsări, în foarte multe cazuri am reușit ce îmi propusesem.

Părerea mea individuală, expusă, scris ori video, în care nu oblig pe nimeni de-a crede, e că politica și dedesubturile ei, ce a cuprins azi România și dintr-o parte și dintr-alta este posibilă pentru că avem o generație necoaptă, naivă, credulă și visătoare, după caii ăia verzi pe pereți, ce umblă cu topurile de euro în loc de hamuri, pe străzile occidentului, în timp ce acasă moare țara încet dar sigur.  Treziți-vă tineri, pentru adevărata și deplina înțelegere a instituțiilor noastre și a nevoilor poporului de azi, ne trebuie o generație ambițioasă și iubitoare de neam, pe care trebuie să o creștem de-acu-nainte. Însă, cine sunt eu să dau sfaturi, o să  las lumea să meargă cum îi place și o să mă retrag din  misiune, oamenii ce vor, aia să facă de acum încolo. Nu caut adepți la ideea cea întâi, dar țara se prăpădește și sufletul meu odată cu ea.

De la începutul școlii, liceului, studenției m-a preocupat să înțeleag societatea românească și să caut soluții la problemele ei. În timpul studiilor, atât în facultate de jurnalist, cât și în ceea de profesor de sport și chinetoterapie, plus alte specializări, ma preocupat  arta filosofică a vieții și am hotărât  să mai implic mai mult în  filozofia dreptului, a statului și a istoriei, unde sistemul STATULUI DE DREPT ROMÂN mi se părea prea puțin elaborat. Mai mult chiar, crede că a voi  găsi soluția acestor probleme, soluție care avea și utilitate practică. Fapt pentru care sunt din nou student la DREPT…

Practic, cred că pentru țara noastră,  este nevoie urgentă, de  înlăturarea teoretică a oricărei îndreptățiri pentru importul acelor  instituții străine, (care pleacă cu bogăția românilor), care nu sunt altceva decât organizații specifice ale societății omenești în lupta pentru existență și nu îi interesează de Români și de România,  asupra acestui subiect, cuget și o să mă implic prin următoarele experiențe studiate,  însă nu este corect și nici normal ca noi să nu mai producem nimic și să cumpărăm tot din afara țării și banii romanilor să ajungă în paradisuri fiscale.

Scopul meu să acționez ca un „chirurg” care elimină „puroiul bubei noastre, locale, județene și  naționale” astfel încât societatea să poată să se însănătoșească, lovind în nulitățile politice, pentru că,  se amestecă nepedepsite în lucruri ce nici sunt în stare să le priceapă.

De aceea, cei loviți în interes, încearcă să mă elimine și să îmi creeze o lumină proastă și să îi convingă pe cei din jurul meu că, folosesc un limbaj exagerat, chiar injurios. Însă cei ce ne distrug merită? Ori nu?

Sunt eu de vină că ADEVĂRUL curat, spus fără ocolișuri, e deja o injurie?

Adevărul simplu, descoperă simplu neștiința și a mărginirii multora din partidele la putere, și ei, ce susțin, „Este deja o atingere la imaginea de ales modul de a face presă a lui Ghiciulescu „…Hai sictir!

Cauza e simplă. Nu sunt oamenii la locul lor, nu sunteți ceea ce reprezentați .Sunteți niște  neisprăviți, care  într-adevăr, voi, marea majoritate a politicienilor  sunteți  în viața privată o nimica toată, dar reprezentați, demnități înalte ale statului…ABSURD!

Este o datorie a mea să le spun ticăloșilor că sunt ticăloși.

P.S.- Cu toate acestea,  cei ce beneficiază de roadele  muncii mele, mai tot timpul mă ocolesc și chiar dacă astăzi, de exemplu,  în loc în  nămol,  pășesc pe asfalt…GHICIULESCU,  este ziaristul ăla care ne filmează, fugiți de el,  ocoliți-l , și lege, cine umblă cu el, nu mai are ce căuta cu noi!!! (Alin GHICIULESCU).

 

 

Actualitate

Botezul tehnologic al „Simbei”: Robotul ucrainean care a captat atenția NATO în pădurile Letoniei

Publicat

pe

De

La doar două ore de Riga, un vehicul terestru fără echipaj (UGV), de fabricație ucraineană, strivește sub roțile sale arbori tineri și traversează cu agilitate terenurile accidentate ale Letoniei. „Simba”, platforma robotică ce și-a făcut debutul într-un exercițiu NATO, nu este doar un prototip de laborator, ci un veteran al câmpului de luptă care promite să revoluționeze logistica militară modernă.

Avangarda Task Force X: Tehnologia care forțează barierele Flancului Estic

„Simba” a fost selectat special pentru a fi testat în cadrul inițiativei de descurajare pe Flancul Estic, sub egida Task Force X. Scopul este clar: accelerarea achizițiilor și integrarea noilor tehnologii terestre în arsenalul aliaților. Robotul a făcut parte din sutele de platforme autonome utilizate în exercițiul militar „Crystal Arrow 2026”, desfășurat în perioada 5-15 mai.

Pe parcursul manevrelor, platforma a îndeplinit misiuni critice de logistică, transportând provizii și echipamente esențiale — un rol pe care îl exercită deja cu succes pe frontul din Ucraina. Conform datelor tehnice, o singură unitate „Simba” a parcurs peste 1.600 de kilometri în condiții reale de luptă, demonstrând o fiabilitate ieșită din comun.

Anduranță sub foc: 1.600 de kilometri între supraviețuire și eficiență

Producătorul, care până recent a operat sub o discreție totală sub numele de „UGV Laboratory”, a dezvăluit performanțe impresionante: o rază operațională de 70 de kilometri și o capacitate de încărcare de peste 300 de kilograme. Mai mult, datele monitorizate în timpul exercițiului arată că vehiculul poate parcurge aproape 400 de kilometri înainte de a necesita prima mentenanță programată.

O diferență majoră față de teatrul de operațiuni din Ucraina este regimul de utilizare. Dacă în Letonia testele au avut loc ziua, pe frontul ucrainean majoritatea misiunilor sunt nocturne. Întunericul oferă o protecție vitală împotriva celei mai mari amenințări actuale: dronele sinucigașe (FPV), care vânează orice mișcare la sol.

Provocările erei dronelor și „blindajul” digital

Deși este un supraviețuitor — imagini de pe front arată cum „Simba” își continuă misiunea chiar și după ce a fost lovit de o dronă sau a pierdut o roată — robotul se confruntă cu obstacolele majore ale războiului modern. Experții avertizează că dronele de tip FPV (first-person-view) reprezintă cea mai mare amenințare nu doar pentru infanteriști, ci și pentru aceste vehicule autonome.

O altă vulnerabilitate identificată în timpul exercițiului din Letonia a fost dependența de comunicații. În zonele cu păduri dense, semnalul satelitar (precum Starlink) poate deveni instabil, forțând echipele tehnice să caute soluții pentru o autonomie sporită, care să nu depindă exclusiv de o conexiune externă constantă.

De la producția de masă la parteneriate globale

În ciuda provocărilor, viitorul acestor platforme este deja scris în cifre. Ucraina a trecut la producția de serie, având ca obiectiv fabricarea a 25.000 de unități UGV doar în prima jumătate a anului 2026. Această mobilizare industrială fără precedent transformă micile laboratoare tehnologice în jucători majori pe piața globală de apărare.

„UGV Laboratory”, entitatea care până de curând a preferat umbra pentru a-și proteja secretele tehnice, face acum un pas decisiv către lumina reflectoarelor internaționale. Participarea la exercițiile NATO nu este doar un test de rezistență, ci și o invitație la cooperare pentru aliații occidentali, oferind soluții verificate în cel mai dur mediu posibil: câmpul de luptă real.

Prin „Simba”, tehnologia ucraineană demonstrează că viitorul războiului terestru nu mai aparține exclusiv blindatelor masive, ci platformelor agile, capabile să opereze acolo unde prezența umană este prea riscantă.

Citeste in continuare

Actualitate

Fortăreața stratosferică se reinventează: Planul Pentagonului pentru dominația aeriană până în 2050

Publicat

pe

De

După ani marcați de incertitudini bugetare și amânări tehnice, programul de modernizare a legendarului bombardier B-52 Stratofortress a intrat, în sfârșit, pe un curs stabil. Înalți oficiali din cadrul departamentului de achiziții al Forțelor Aeriene au confirmat în fața Congresului că, în ciuda costurilor în creștere, procesul de revitalizare a flotei de bombardiere grele este acum „pe un teren solid”, garantând prezența acestor aeronave pe cerul lumii pentru încă cel puțin trei decenii.

Prețul supraviețuirii: Miliarde pentru motoare și radare de ultimă generație

Modernizarea celor 76 de aparate B-52 nu este doar o necesitate tactică, ci și o provocare financiară colosală. Pilonul central al programului, înlocuirea vechilor motoare Pratt & Whitney cu noile unități Rolls-Royce F130, a înregistrat un salt bugetar de la 12,5 la 15 miliarde de dolari. Deși testele de zbor sunt programate să înceapă curând, capacitatea operațională inițială a fost devansată pentru anul 2033.

În paralel, integrarea unui nou sistem radar — vital pentru detectarea amenințărilor moderne — a suferit, de asemenea, ajustări de costuri și termene. Cu o investiție suplimentară de peste un miliard de dolari față de estimările inițiale, noile radare vor deveni operaționale abia în 2030. Aceste eforturi sunt considerate esențiale pentru a transforma o platformă proiectată în perioada Războiului Rece într-o armă capabilă să facă față provocărilor secolului XXI.

Resurecția flotei: B-1 și B-2 primesc o nouă șansă

Strategia Pentagonului pentru flota de bombardiere a suferit o modificare de curs majoră. Deși planul pe termen lung prevede o forță formată exclusiv din modelele B-52 și noile B-21 Raider, „veteranii” B-1 Lancer și B-2 Spirit nu vor fi retrași prea curând.

Forțele Aeriene au decis să investească sute de milioane de dolari pentru a menține B-1 în serviciu până în 2037, echipându-le cu sisteme de comunicații prin satelit și capacități de lansare a armelor hipersonice. În mod similar, flota de bombardiere invizibile B-2 va continua să execute misiuni critice „atâta timp cât va fi necesar”, după ce eficacitatea sa a fost demonstrată recent în teatre de operațiuni complexe.

Dincolo de orizont: Enigma viitorului bombardier greu

În timp ce actuala flotă primește injecții masive de capital, oficialii americani privesc deja spre ceea ce urmează. Documentele strategice recente dezvăluie inițierea unei analize clasificate privind alternativele pentru bombardierul greu al viitorului. Acest studiu, care va dura aproximativ 18 luni, va determina dacă nevoile de apărare ale deceniilor următoare vor fi acoperite de o nouă configurație de aeronavă sau de o evoluție și mai radicală a platformei B-52. Cert este că, pentru moment, viitorul proiecției de forță rămâne legat de capacitatea de a inova pe structuri deja consacrate.


Citeste in continuare

Actualitate

Dincolo de orizont: Cum vor „navele-robot” să salveze flota epuizată a Marinei Militare

Publicat

pe

De

Într-o eră în care resursele umane și financiare sunt întinse la maximum, Marina Militară mizează pe o schimbare radicală de paradigmă: utilizarea navelor de suprafață fără echipaj (USV). Aceste sisteme autonome nu sunt doar simple gadgeturi tehnologice, ci soluția critică pentru a ridica presiunea operațională de pe umerii unei flote îmbătrânite și suprasolicitate.

Adio „camioanelor gigant” pentru livrări mici

Actuala strategie de a trimite un distrugător de clasa Arleigh Burke, cu un echipaj de 300 de marinari, pentru misiuni izolate de monitorizare este comparată de experți cu utilizarea unui tir de mare tonaj pentru a livra un singur pachet de pe Amazon. Este un model tactiv funcțional, dar un dezastru economic și logistic.

Introducerea navelor autonome permite Marinei să creeze „forțe personalizate”. De exemplu, un singur distrugător, asistat de câteva nave autonome dotate cu senzori performanți, poate îndeplini misiuni care, în mod normal, ar fi necesitat două sau trei nave de război masive. Această abordare eliberează platformele mari pentru lupte complexe, lăsând sarcinile de nișă în seama roboților.

Economia războiului: USV ca soluție la criza de personal

Problema principală a Marinei nu este doar costul de achiziție al navelor, ci întreținerea lor pe termen lung. Recrutarea, antrenamentul, hrana și salariile echipajelor reprezintă „centre de cost” masive care limitează dimensiunea flotei. Navele autonome elimină aceste bariere laborioase, oferind o prezență persistentă în zone periculoase sau îndepărtate fără a pune vieți în pericol sau a goli bugetul de stat.

Aceste „nave-camion” devin relevante prin versatilitatea lor: pot transporta de la sonar și sisteme de comunicații, până la rachete sau muniții de tip „loitering”, adaptându-se rapid nevoilor comandanților de pe teren.

Aliații și arhitectura de supraveghere globală

Importanța sistemelor autonome trece dincolo de granițele unei singure națiuni. Pentru aliați precum Japonia, care trebuie să monitorizeze zone vaste precum Marea Chinei de Est sau Pacificul de Vest, USV-urile sunt piesa lipsă dintr-un puzzle defensiv complex. Integrarea acestora într-o rețea care include sateliți și drone permite partajarea instantanee a datelor, transformând informația în cea mai puternică armă de descurajare regională.

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv9 ore ago

Olimpia Bin Go: plătești ca la Bingo, trăiești ca la groapa de gunoi

„Olimpia gunoiului”: la Sala Sporturilor din Ploiești, campion e doar coșul care se uită neputincios la mizeria de pe lângă...

Exclusiv22 de ore ago

SRL Dică & Asociații: La I.P.J. Constanța, legea se aplică doar cu „bon de ordine” de la jupânul serviciului

SRL IPJ Constanța: Legea se aplică doar cu „bilet de voie” de la jupânii cu epoleți Constanța, tărâmul unde marea...

Exclusiv22 de ore ago

Palatul secretelor la M.A.I. și Bayraktarul pe hârtie: când statul pune lacăt pe lumină

Transparență cu parafa „Clasificat” Secretariatul General al Guvernului a scos la transparență un proiect de hotărâre care ar obliga RA-APPS...

Exclusiv2 zile ago

STATUL „BUN PLATNIC” LA JUDECATA DE APOI: CUM SE TOCĂ MILIOANE DE EURO PENTRU A FURA 50 DE EURO DIN BUZUNARUL POLIȚISTULUI

Alchimia financiară de la MAI: Transformarea dreptului legal în praf în ochi și dosare uitate prin sertare În timp ce...

Exclusiv2 zile ago

ȘAH MAT LA CARACATIȚA DIN PENITENCIARE: CUM S-A ÎNECAT „FAMIGLIA” TEOROC LA MALUL ADMINISTRAȚIEI NAȚIONALE A PENITENCIARELOR

Decretul de la amvonul Justiției: 6 luni de liniște pentru cei care „mătură” mizeria de sub preșul ANP Într-o mișcare...

Exclusiv2 zile ago

DIETA FORȚATĂ A POLIȚISTULUI: CUM SE TOACĂ BANII DE CHIRIE ÎN MALAXORUL BIROCRATIC AL MAI

Sportul național de tocat nervi: Hârtia care călătorește mai greu decât lumina prin județele patriei În timp ce polițistul de...

Exclusiv3 zile ago

MASACRUL INTEGRITĂȚII LA FRONTIERĂ: Cum să execuți un polițist incomod prin „metoda asfixierii” financiare

După 26 de ani de „Foarte Bine”, Agentul Rusu a aflat că în Poliția de Frontieră, adevărul se plătește cu...

Exclusiv3 zile ago

MAFIA CAZANELOR ȘI REȚETA SUCCESULUI „DUPĂ GRATII”: CUM A DEVENIT ISCIR PLOIEȘTI FEUDA UNUI PUȘCĂRIAȘ ȘI A PROTECTORILOR SĂI DIN MINISTER

În timp ce Ministerul Economiei, păstorit de „neprihănitul” #rezist Irineu Darău, se fardează cu sclipiciul integrității la televizor, în spatele...

Exclusiv4 zile ago

Război total în Ministerul de Interne: Sindicatul „Diamantul” dă șah-mat sistemului prin „avalanșa” de procese câștigate

O campanie de discreditare fără precedent vizează Sindicatul Diamantul, organizația fiind acuzată de „destabilizarea statului de drept” din cauza numeroaselor...

Exclusiv4 zile ago

Justiția dă verdictul în cazul „Luptătorul vs. Sistemul”: Internarea forțată la psihiatrie, folosită ca armă de represiune în Poliția Română

Într-o decizie care zguduie temeliile Ministerului Afacerilor Interne, Tribunalul Olt a confirmat, pentru a doua oară, un adevăr crunt: instituțiile...

Exclusiv5 zile ago

REPUBLICA „LENTILEI UNSE” : Cum s-a transformat MEDAT în bancomat de familie, iar IOR în „El Dorado” de 51.850 lei

Ministerul Economiei, noul cazinou de stat: bagi rude, scoți indemnizații În timp ce noi încă mai credem că economia ține...

Exclusiv5 zile ago

PLOIEȘTI, CAPITALA GUNOIULUI PE DATORIE – Ruleta Bin Go lovește din nou: Incisiv de Prahova a avut dreptate, primarul ține în brațe un operator îngropat în datorii

Incisiv de Prahova, din nou cu un pas înainte: „teoria conspirației” s-a transformat în executare silită Ceea ce unii încercau...

Exclusiv5 zile ago

Epoleți cu miros de clor: La IPJ Prahova, „Siguranța și Încrederea” se livrează la pachet cu mopul și găleata

În timp ce interlopii își văd liniștiți de afaceri, Poliția Prahoveană a descoperit o nouă metodă de „combatere a criminalității”:...

Exclusiv5 zile ago

Marea topăială a chestorilor: Frontiera României, condusă cu garanție de 30 de zile ca la pantofii second-hand

În timp ce cetățenii de rând își imaginează că frontierele țării sunt păzite de „stâlpi” de profesionalism, realitatea administrativă din...

Exclusiv6 zile ago

Premieră absolută în România și Europa de Est: Incisiv de Prahova lansează „Incisiv Politic”, singurul hub de marketing politic digital profesionist

Inovație fără precedent la orizont: „Incisiv Politic” promite să transforme mediul digital în cel mai puternic motor electoral Peisajul politic...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv