Actualitate
Editorial/Adevărul, o formă prea crudă a vieții în România
Activitatea mea principală, timp de 20 de ani, jurnalist, perioadă în care mi-am exprimat adeseori părerile proprii, care nu au corespuns întotdeauna liniei oficiale ale aleșilor locali, județeni, regionali și chiar naționali, indiferent de doctrina partidului, ceea ce a provocat proteste și nemulțumiri din partea unor politicieni, instituții, și chiar repercusiuni ce mi-au pus viața în pericol. Datorită implicării mele, afectiv în evenimentele politice și datorită conștiinciozității mele în îndeplinirea obligațiilor de redactor, reporter de teren, moderator și corespondent, am deranjat foarte tare, cam toate taberele.
Oboseala și dezamăgirile acumulate în cei 20 ani nu ar avea nicio influență asupra mea dacă cititorii ar conștientiza că ,,rolul,, meu a fost acela de a demasca tot ce au făcut ei și să fac pe OMUL RĂU pentru ai speria pe cei ce își bat joc de oameni. Credeți-mă că îmi era mai ușor și mai simplu să scriu conferințe de presă.
Nu îmi este ușor să îi simt pe toți cum mă ocolesc și cum se feresc și chiar zic că sunt nebun…VĂ ROG SĂ PRELUAȚI VOI ROLUL MEU ȘI PROMIT, MĂ RETRAG IMEDIAT … POATE AR FI MAI SIMPLU SĂ DEVIN NEPĂSĂTOR…
Deși am ajuns jurnalist printr-un concurs de împrejurări, nu am practicat jurnalismul ca pe o meserie oarecare din care să-mi câștig pur și simplu existența. Articolele pe care le scriu au constituit o ocazie de a face cititorilor atenți la ce se întâmplă în jurul lor, sub mantia nepăsări, în foarte multe cazuri am reușit ce îmi propusesem.
Părerea mea individuală, expusă, scris ori video, în care nu oblig pe nimeni de-a crede, e că politica și dedesubturile ei, ce a cuprins azi România și dintr-o parte și dintr-alta este posibilă pentru că avem o generație necoaptă, naivă, credulă și visătoare, după caii ăia verzi pe pereți, ce umblă cu topurile de euro în loc de hamuri, pe străzile occidentului, în timp ce acasă moare țara încet dar sigur. Treziți-vă tineri, pentru adevărata și deplina înțelegere a instituțiilor noastre și a nevoilor poporului de azi, ne trebuie o generație ambițioasă și iubitoare de neam, pe care trebuie să o creștem de-acu-nainte. Însă, cine sunt eu să dau sfaturi, o să las lumea să meargă cum îi place și o să mă retrag din misiune, oamenii ce vor, aia să facă de acum încolo. Nu caut adepți la ideea cea întâi, dar țara se prăpădește și sufletul meu odată cu ea.
De la începutul școlii, liceului, studenției m-a preocupat să înțeleag societatea românească și să caut soluții la problemele ei. În timpul studiilor, atât în facultate de jurnalist, cât și în ceea de profesor de sport și chinetoterapie, plus alte specializări, ma preocupat arta filosofică a vieții și am hotărât să mai implic mai mult în filozofia dreptului, a statului și a istoriei, unde sistemul STATULUI DE DREPT ROMÂN mi se părea prea puțin elaborat. Mai mult chiar, crede că a voi găsi soluția acestor probleme, soluție care avea și utilitate practică. Fapt pentru care sunt din nou student la DREPT…
Practic, cred că pentru țara noastră, este nevoie urgentă, de înlăturarea teoretică a oricărei îndreptățiri pentru importul acelor instituții străine, (care pleacă cu bogăția românilor), care nu sunt altceva decât organizații specifice ale societății omenești în lupta pentru existență și nu îi interesează de Români și de România, asupra acestui subiect, cuget și o să mă implic prin următoarele experiențe studiate, însă nu este corect și nici normal ca noi să nu mai producem nimic și să cumpărăm tot din afara țării și banii romanilor să ajungă în paradisuri fiscale.
Scopul meu să acționez ca un „chirurg” care elimină „puroiul bubei noastre, locale, județene și naționale” astfel încât societatea să poată să se însănătoșească, lovind în nulitățile politice, pentru că, se amestecă nepedepsite în lucruri ce nici sunt în stare să le priceapă.
De aceea, cei loviți în interes, încearcă să mă elimine și să îmi creeze o lumină proastă și să îi convingă pe cei din jurul meu că, folosesc un limbaj exagerat, chiar injurios. Însă cei ce ne distrug merită? Ori nu?
Sunte eu de vină că ADEVĂRUL curat, spus fără ocolișuri, e deja o injurie?
Adevărul simplu, descoperă simplu neștiința și a mărginirii multora din partidele la putere, și ei, ce susțin, „Este deja o atingere la imaginea de ales modul de a face presă a lui Ghiciulescu „…Hai sictir!
Cauza e simplă. Nu sunt oamenii la locul lor, nu sunteți ceea ce reprezentați .Sunteți niște neisprăviți, care într-adevăr, voi, marea majoritate a politicienilor sunteți în viața privată o nimica toată, dar reprezentați, demnități înalte ale statului…ABSURD!
Este o datorie a mea să le spun ticăloșilor că sunt ticăloși.
- Cu toate acestea, cei ce beneficiază de roadele muncii mele, mai tot timpul mă ocolesc și chiar dacă astăzi, de exemplu, în loc de nămol, pășesc pe asfalt…GHICIULESCU, este ziaristul ăla care ne filmează, fugiți de el, ocoliți-l , și lege, cine umblă cu el, nu mai are ce căuta cu noi!!!
Așa că… Șefu,
in ochii tuturor,
ai rămas și ești
un ilustru trecător,
muritor, ca noi toți,
din păcate șefu,
ești hoț, ce furi destine
tu ai și un preț,
te vei vinde chiar și pe tine.
Plătit cu ură, și pândit,
de toți, urât fiind, chiar,
de pe vremea când erai mic,
de cei cu care găinii,
furați, acum abandonandu-i în sărăcie,
chipurile că ai uitat…Te dai domn?
Atunci le ziceai frați!
Se schimbă vremea,
în rău,
din farmec, în sărăcie,
și ce-ai să-mi faci,
ești ca și mine, cum mă faci,
așa îți zici, așa îmi zici…Milog!
Poate citi oricine,
scrisoarea mea,
glas poporului a dat
fiind publicată cu sânge,
suferință și sărăcie,
din călimara ochiilor, scrisă…Cu ura lor la adresa ta, aprinsă!
Și ce-ți rămâne în urmă?
Vreme urâtă și sărăcie!
Nobil ai fost?
Dar nu drept și blând.
Ai fost viclean, ești rău.
Și-ți vine răutatea la îndemână,
mai ești și prost, răzbunarea
îți e stăpână.
Cu lingușitorii,
Șefu, tu faci casă bună.
Hrănindu-ți viața,
din a altor alte mii de vieții.
Nu-ți ți cuvântul dat,
Nu-ți vine la îndemână,
Ești un trepăduș viclean.
Artist ești, să înșeli,
cu făgăduințe false,
mulțimea ce o minți
Jigodi-o, ce te joci cu visele lor arse.
Când ai facut-o odată,
nu poți să nu mai minți.
Ai ucis și ucizi,
pe ce-i care ți-au făcut bine.
Cauți să-i umpli
de pete și de rușine,
Căcat cu ochii…De nobil…
Ce ai lăsat în urmă,
doar urât și sărăcie,
Blestem îți e, aici și-n veșnicie.
Iubită ai?
Pe-a altora…Ce are,
mâinii reci,
și sufletul vândut.
Tu joci politică,
Ea, cu destinul altor bărbați,
barbut…
Că zdreanță știe,
o are, cine dă mai mult!
De fapt, ai și cerut
Pentru spital,
mult mai mult…
O ți prizonieră,
În castelul, din spate,
la același spital?
Zbârcit ești și tu!
Zbârcită e și ea!
Lingușitor tu!
Lingușitoare și ea!
Ce soartă crudă,
în relația voastră,
dezgustătoare
recunoscută doar,
pe rețelele de socializare. (A GHICIULESCU).
Actualitate
SUA accelerează ofensiva dronelor: Casa Albă vrea producție internă și supremație tehnologică
Aproape 100 de reprezentanți ai industriei și administrației, reuniți la Washington
Administrația Trump a făcut un nou pas pentru dezvoltarea producției interne de drone. Aproape 100 de reprezentanți ai companiilor și ai instituțiilor guvernamentale s-au reunit la Washington, în clădirea Eisenhower Executive Office Building, în cadrul primei ediții a evenimentului „Drone Dominance”, organizat la Casa Albă.
La reuniune au participat reprezentanți ai aproximativ 40 de companii, care au primit informații despre direcțiile strategice ale administrației americane în domeniul dronelor. Printre oficialii prezenți s-au numărat Sebastian Gorka, director principal pentru combaterea terorismului în cadrul Consiliului Național de Securitate, Emil Michael, subsecretar al Apărării pentru cercetare și inginerie, și Kelly Loeffler, administratorul Small Business Administration.
„Cavaleria guvernamentală a venit să se întâlnească cu propria dumneavoastră cavalerie din sectorul privat, pentru a ne asigura că Statele Unite nu vor avea doar suficiente drone sau o poziție de paritate, ci vor domina acest domeniu”, le-a transmis Emil Michael participanților.
Washingtonul vrea să rupă dependența de furnizorii străini
Evenimentul face parte dintr-un plan mai amplu al administrației americane, menit să consolideze producția națională de drone într-un moment în care industria trebuie să respecte simultan cerințele Departamentului Apărării, reglementările Administrației Federale a Aviației și noile restricții privind materiile prime strategice.
O ordonanță executivă acordă companiilor termen până la începutul anului 2027 pentru a elimina din lanțurile de aprovizionare materialele și mineralele critice provenite din Rusia, Iran, Coreea de Nord și, în special, China.
Pentru sectorul apărării, Emil Michael a anunțat noi investiții guvernamentale, după modelul unui împrumut condiționat în valoare de 820 de milioane de dolari acordat recent companiei Performance Drone Works prin intermediul Office of Strategic Capital.
„În următoarele două săptămâni veți vedea mai multe astfel de acorduri. Construim capacitatea industrială în Statele Unite pentru a garanta reziliența lanțului de aprovizionare și pentru a răspunde nevoilor industriei”, a declarat oficialul.
Un „târg” guvernamental pentru companiile din domeniu
După discursurile susținute în prima parte a zilei, participanții au putut vizita o expoziție organizată sub forma unui târg. Mai multe instituții americane au amenajat standuri unde reprezentanții companiilor puteau discuta direct despre finanțare, reglementări, achiziții publice și oportunități de colaborare.
Printre instituțiile prezente s-au aflat Departamentul Apărării, Departamentul Comerțului, Small Business Administration, Export-Import Bank of the United States, Departamentul pentru Securitate Internă și Administrația Federală a Aviației.
Un oficial al Casei Albe a precizat ulterior că evenimentul a fost conceput pentru a sprijini toate componentele producției interne de drone, nu doar fabricarea aparatelor propriu-zise. La reuniune au participat și producători de baterii, camere video, senzori termici și motoare.
De la ordinul prezidențial la reorganizarea Pentagonului
Reuniunea de la Washington a avut loc la peste un an de la semnarea, în iunie 2025, a ordinului executiv intitulat „Unleashing American Drone Dominance”, prin care administrația Trump a stabilit obiectivul extinderii rapide a capacităților americane în domeniul dronelor.
O lună mai târziu, secretarul Apărării, Pete Hegseth, a emis o directivă menită să reducă procedurile birocratice și să accelereze dezvoltarea, achiziția și introducerea dronelor în dotarea forțelor armate.
În lunile care au urmat, Pentagonul a lansat mai multe inițiative pentru punerea în aplicare a programului. Printre acestea se numără înființarea funcției de manager al portofoliului pentru autonomia militară, prezentarea unui plan de aproape 55 de miliarde de dolari pentru înlocuirea inițiativei „Replicator”, creată în timpul administrației Biden, precum și dezvoltarea programului Defense Autonomous Warfare Group, cunoscut sub acronimul DAWG.
Un miliard de dolari pentru drone de atac de mici dimensiuni
Programul „Drone Dominance” este prezentat drept principalul mecanism prin care Pentagonul intenționează să aloce un miliard de dolari în următorii doi ani pentru drone de atac de mici dimensiuni.
Pentru selectarea furnizorilor, oficialii americani organizează competiții succesive, în cadrul cărora companiile trebuie să-și demonstreze rapid capacitățile tehnice și de producție. Ulterior, firmele câștigătoare primesc comenzi directe.
Prima rundă, denumită „Gauntlet 1”, s-a concentrat pe drone de atac de mici dimensiuni, concepute pentru o singură misiune. Potrivit clasamentului programului, 11 companii au obținut deja contracte pentru furnizarea a 24.320 de arme aeriene fără pilot.
Prin aceste măsuri, administrația americană urmărește să construiască o bază industrială capabilă să producă drone la scară largă, să reducă dependența de furnizorii externi și să asigure Statelor Unite un avantaj decisiv într-un domeniu devenit esențial pentru conflictele moderne.
Actualitate
E-2D Advanced Hawkeye intră într-o nouă etapă: modernizarea radarului aeropurtat va fi finalizată până la sfârșitul deceniului
Programul Block II a trecut testul critic al proiectării
Avionul american de avertizare timpurie E-2D Advanced Hawkeye urmează să primească una dintre cele mai ample modernizări de la intrarea sa în dezvoltare. Programul Block II a trecut analiza critică a proiectării, o etapă esențială prin care se verifică dacă noul sistem îndeplinește cerințele operaționale stabilite.
Depășirea acestui prag deschide calea pentru livrarea primelor aeronave modernizate până la sfârșitul anilor 2020, potrivit informațiilor furnizate de Marina Statelor Unite și de compania producătoare.
Modernizarea va include un cockpit redesenat, o arhitectură deschisă pentru sistemele de misiune și o putere de calcul semnificativ îmbunătățită.
Arhitectură deschisă și tehnologii mai ușor de integrat
Unul dintre principalele obiective ale programului Block II este introducerea unei arhitecturi Open Mission Systems. Aceasta va permite înlocuirea mai rapidă a componentelor devenite depășite și integrarea unor tehnologii noi fără dependență de soluții proprietare.
Noua arhitectură ar trebui să reducă problemele asociate cu învechirea pieselor și să permită actualizări tehnologice mai rapide, pe măsură ce apar noi cerințe operaționale.
Modificările aduse cockpitului și sistemelor de zbor sunt concepute pentru a reduce volumul de muncă al piloților și pentru a îmbunătăți imaginea operațională asupra câmpului de luptă. Echipajele vor putea astfel să se concentreze mai mult asupra misiunilor complexe de coordonare și conducere a operațiunilor aeriene.
Un centru aeropurtat pentru comanda și controlul luptelor
E-2D Advanced Hawkeye este o aeronavă tactică de avertizare timpurie, capabilă să opereze de pe portavioane. Elementul său distinctiv este radarul de mari dimensiuni, montat deasupra fuselajului, care detectează amenințările aflate la distanță și furnizează informații esențiale pentru forțele participante la luptă.
Echipajul aeronavei nu se limitează la supravegherea spațiului aerian. Operatorii pot coordona alte platforme și pot contribui la gestionarea întregului dispozitiv militar, transformând E-2D într-un nod aeropurtat de comandă și control.
Prin modernizarea Block II, avionul ar urma să-și păstreze rolul de principal centru aerian pentru coordonarea operațiunilor, oferind forțelor navale capacități mai reziliente și mai eficiente într-un mediu maritim contestat.
Testele de zbor încep în 2029
Testarea în zbor a noilor sisteme este programată să înceapă în anul fiscal 2029. Compania producătoare intenționează să aplice modernizarea atât aeronavelor deja aflate în serviciu, cât și avioanelor noi care vor fi construite în perioada următoare.
Producătorul consideră programul Block II cea mai importantă actualizare realizată de la dezvoltarea modelului E-2D. Primele aeronave modernizate sunt așteptate să fie livrate până la sfârșitul deceniului.
Depășirea analizei critice a proiectării marchează finalizarea unei etape importante pentru echipele implicate și confirmă direcția tehnică aleasă pentru modernizarea aeronavei.
E-2D poate coordona mai multe tipuri de misiuni
Deși rolul principal al aeronavei este asigurarea comenzii și controlului aerian, E-2D poate sprijini simultan mai multe tipuri de operațiuni.
Printre acestea se numără coordonarea atacurilor aeriene, sprijinirea forțelor terestre și gestionarea misiunilor de căutare și salvare. Capacitatea de a administra misiuni desfășurate în paralel crește valoarea aeronavei în cadrul operațiunilor complexe, în care avioane de luptă, bombardiere, elicoptere, drone, nave și submarine trebuie să acționeze sincronizat.
Aeronava a fost implicată în operațiuni împotriva Iranului
E-2D Advanced Hawkeye a participat recent la Operațiunea Epic Fury împotriva Iranului, într-un dispozitiv militar american care a inclus bombardiere, avioane de luptă, elicoptere, drone de atac unidirecționale, distrugătoare și submarine.
Prezența aeronavei într-o astfel de operațiune evidențiază rolul său în coordonarea forțelor și în furnizarea unei imagini comune asupra situației tactice.
E-2D, soluție de rezervă pentru apărarea aeriană americană
În trecut, Pentagonul a analizat posibilitatea renunțării la programul aeronavei E-7 Wedgetail, destinată Forțelor Aeriene, și achiziționării unui număr suplimentar de E-2D ca soluție temporară.
Planul a întâmpinat opoziție în Congres, iar dezvoltarea E-7 a fost reluată ulterior. Discuția a demonstrat însă importanța acordată de armata americană aeronavelor capabile să furnizeze avertizare timpurie și să coordoneze forțele de pe câmpul de luptă.
Japonia operează deja aeronava, Franța o va primi în 2027
Statele Unite nu sunt singura țară care utilizează E-2D Advanced Hawkeye. Japonia operează deja acest tip de aeronavă, iar Franța este așteptată să primească primul său exemplar în 2027.
Prin modernizarea Block II, E-2D va beneficia de sisteme mai flexibile, o capacitate de procesare sporită și o integrare mai rapidă a noilor tehnologii. Obiectivul este ca aeronava să rămână un element central al operațiunilor aeriene și navale americane într-un mediu de securitate tot mai complex.
Actualitate
Casa Albă accelerează ofensiva pentru supremația dronelor americane
Aproape 100 de reprezentanți ai industriei și administrației, reuniți la Washington
Administrația Trump își intensifică eforturile pentru dezvoltarea producției interne de drone. Aproape 100 de reprezentanți ai companiilor și ai instituțiilor guvernamentale s-au reunit la Eisenhower Executive Office Building, în cadrul primei ediții a evenimentului „Drone Dominance”, organizat la Casa Albă.
La întâlnire au participat reprezentanți ai aproximativ 40 de companii, care au primit informații despre direcțiile strategice ale administrației în domeniul sistemelor aeriene fără pilot. Printre oficialii prezenți s-au numărat Sebastian Gorka, director principal pentru combaterea terorismului în cadrul Consiliului Național de Securitate, Emil Michael, subsecretarul Apărării pentru cercetare și inginerie, și Kelly Loeffler, șefa Administrației pentru Întreprinderi Mici.
Obiectivul Washingtonului: nu doar suficiență, ci dominație
În discursul adresat participanților, Emil Michael a subliniat că Statele Unite nu urmăresc doar să atingă un nivel minim de producție sau să ajungă la paritate cu adversarii.
Obiectivul declarat este ca industria americană să devină capabilă să producă suficiente drone pentru a obține un avantaj clar în plan operațional și strategic.
Evenimentul face parte dintr-o abordare guvernamentală mai amplă, menită să consolideze producția internă într-un moment în care producătorii trebuie să răspundă simultan cerințelor Departamentului Apărării, reglementărilor Administrației Federale a Aviației și noilor restricții privind utilizarea materialelor și mineralelor strategice provenite din Rusia, Iran, Coreea de Nord și, în special, China.
Investiții de sute de milioane de dolari pentru industria americană
Pentru sectorul apărării, administrația promite noi investiții destinate extinderii capacităților de producție și consolidării lanțurilor de aprovizionare.
Un exemplu recent este un împrumut condiționat în valoare de 820 de milioane de dolari acordat companiei Performance Drone Works prin intermediul Office of Strategic Capital. Autoritățile au anunțat că, în următoarele două săptămâni, ar putea fi prezentate și alte acorduri similare.
Finanțările urmăresc dezvoltarea unei baze industriale capabile să răspundă cererii militare și să reducă dependența de furnizorii externi pentru componente critice.
Companiile au primit acces direct la instituțiile guvernamentale
După sesiunile de dimineață, participanții au putut vizita o expoziție organizată sub forma unui târg, unde mai multe instituții și structuri guvernamentale au avut standuri proprii.
Printre acestea s-au aflat Departamentul Apărării, inclusiv structura responsabilă de portofoliul autonomiei, Departamentul Comerțului, Administrația pentru Întreprinderi Mici, Export-Import Bank of the United States, Departamentul pentru Securitate Internă și Administrația Federală a Aviației.
Companiile au avut astfel ocazia să discute direct despre finanțare, reglementări, exporturi, securitatea lanțurilor de aprovizionare și oportunitățile de participare la programele militare.
De la baterii și camere la senzori și motoare
Evenimentul nu s-a adresat exclusiv producătorilor de drone complete. La reuniune au participat și companii care dezvoltă componente esențiale pentru aceste sisteme, precum baterii, camere video, senzori termici și motoare.
Această abordare reflectă intenția administrației de a construi un ecosistem industrial complet, capabil să susțină producția de drone de diferite dimensiuni și categorii, de la platforme de supraveghere până la aparate de atac.
Ordinul executiv a declanșat reorganizarea sectorului
Evenimentul de la Casa Albă a avut loc la puțin peste 14 luni după ce președintele Donald Trump a semnat, în iunie 2025, ordinul executiv intitulat „Unleashing American Drone Dominance”.
În luna următoare, secretarul Apărării, Pete Hegseth, a emis o directivă menită să reducă procedurile birocratice și să accelereze dezvoltarea, achiziția și introducerea dronelor în serviciul militar.
De atunci, Pentagonul a adoptat mai multe măsuri pentru punerea în aplicare a inițiativei. Printre acestea se numără crearea unei structuri dedicate portofoliului autonomiei, elaborarea unor planuri pentru alocarea a aproape 55 de miliarde de dolari către Defense Autonomous Warfare Group și dezvoltarea programului Drone Dominance.
Pentagonul pregătește un miliard de dolari pentru drone de atac
Programul Drone Dominance este prezentat drept un mecanism prin care Pentagonul intenționează să cheltuiască un miliard de dolari în următorii doi ani pentru achiziția de drone mici, destinate misiunilor de atac.
Pentru selectarea furnizorilor, Departamentul Apărării organizează competiții succesive, în cadrul cărora companiile trebuie să își demonstreze capacitățile tehnologice și operaționale.
Prima rundă, denumită Gauntlet 1, s-a concentrat pe drone mici, de tip „one-way attack”, proiectate să lovească ținta fără a reveni la bază. Potrivit datelor publice, 11 companii au primit contracte pentru livrarea a 24.320 de astfel de arme aeriene.
A doua rundă vizează drone cu încărcături letale
Pentru Gauntlet 2, Pentagonul a selectat 19 companii care au fost invitate să își testeze dronele la Fort Carson, în statul Colorado.
Demonstrațiile, programate în această lună, includ platforme echipate cu diverse încărcături letale. Companiile cu cele mai bune rezultate ar putea primi o parte din contractele pentru furnizarea celor 60.000 de drone pe care Departamentul Apărării estimează că le va comanda în cadrul acestei etape.
Prin aceste programe, administrația americană încearcă să transforme producția de drone într-o capacitate industrială strategică, susținută de finanțare federală, cerere militară și reguli menite să limiteze dependența de lanțurile de aprovizionare controlate de rivali geopolitici.
-
Exclusivacum 3 zileEpisodul 47 – I.P.J. Prahova – „Grădinița de cadre”: Manelistul Mocanu își șterge pozele, Iolanda filmează la șliț, iar Iacob „evadează” cu foliile pe spate
-
Exclusivacum 4 zileEpisodul 46 – «IPJ Prahova – Grădinița de cadre»: Mocanu Horia cântă tata la altă masă! SIPI și DGA joacă după ureche?
-
Exclusivacum o ziIPJ Prahova – „Grădinița de cadre” – Episodul 49: Manelistul cu epoleți s-a ofilit, proxeneta cu insignă se ascunde, iar ofițerul făcut cu șpagă își ia examenele la plic
-
Exclusivacum 2 zileEpisodul 48 – IPJ Prahova – „Grădinița de cadre”. „Troaca de aur” – TCE Ploiești: „Nae Comisionaru”, boxeri pe bani publici, mecanici beți și polițiști cu fini la butoane
-
Exclusivacum 3 zileMEDAT își face reorganizarea cu toporul: DINA dispare, CSAT-ul află din ziar
-
Exclusivacum o ziOrganigrama cu chiloți de la TCE: Nae Comisionaru’ își mută imperiul pe banii fraierilor de la capăt de linie
-
Exclusivacum 3 zileOperațiunea „Reorganizarea”: cum vrea MEDAT să taie statul în felii și să-l servească intereselor de partid
-
Exclusivacum 4 zileBombă sindicală la Economie. Cum încearcă „garnitura Darău–Miron” să pună ministerul pe persoană fizică



