Connect with us

Actualitate

Daca tot a stat in ultimul an cu ”penalii” in gura, lui Iohannis s-ar putea sa-i iasa acum pe nas perversitatea cu care a sapat ”groapa” altor lideri politici

Publicat

pe

”Iata ca tocmai cand se parea ca presedintele Senatului isi suise in buna masura sacii in caruta candidaturii unice la alegerile prezidentiale de la anul, liderul ALDE si-a luat o ranga in dinti de la procurorii  anticoruptie”, dezvaluiam pe 10 octombrie. Iata ca nu a trecut nici o luna de atunci si Calin Popescu Tariceanu, care pe atunci era ”spalat si apretat” de acelasi ”complet negru” de cinci judecatori de la Curtea Suprema care ”rasese” tot pana atunci si il condamnase si pe Liviu Dragnea  s-a trezit acum din nou ca este ”penal”, vorba lui Klaus Iohannis. Cel care chiar ca nu are insa niciun motiv sa ranjeasca satisfacut. Intrucat, la fel cum am prezis inculparea presedintelui Senatului de catre procurorii anticoruptie in urma cu nicio luna, mergem din nou pe mana surselor noastre care aproape ca baga mana in foc privind o inevitabila inculpare si a sefului statului, cel mai probabil in urmatoarele doua-trei luni. Asa ca, daca tot a stat in ultimul an cu ”penalii” in gura, lui Iohannis   s-ar putea sa-i iasa acum pe nas perversitatea cu care a sapat ”groapa” altor lideri politici.

Si uite cum, dupa cum anuntam chiar ieri, principalii trei oameni in stat vor porni cu ”sanse egale” in cursa prezidentiala pentru la anul, cu totii fiind in curand ”PENALI”. Ceea ce confirma  ca astfel se face fatis ”culoar” pentru candidatul surpiza al noii ”Miscari” a lui Donald Trump, mai ales ca Steve Bannon, cunoscut si drept dusmanul de moarte al miliardarului George Soros si cel insarcinat cu ruperea Uniunii Europene  deja lucreaza intens, prin fundatia sa ”The Movement”, la intocmirea strategiei soc pentru Romania. Strategie despre care, la aceasta ora se stie doar ca se va baza pe ”raderea de la stanga la dreapta” a intregii clase politice actuale. Ceea ce, iata, se si intampla cu fiecare zi care trece. Pentru ca Liviu Dragnea este oriucm deja blocat la mantinela ”pe persoana fizica”, asa ca, fie ca nu ii convine din cale afara aceasta postura pasiva,  nu poate decat cel mult sa traga pentru un altul, in acest scop si asteptand cuminte ”plicul” cu nominalziarea Administratiei Republicane de peste Ocean. La randul sau, tocmai cand se impauna ca el unul a scapat de ”eticheta” de penal, Calin Popescu Tariceanu s-a trezit acum din nou ”tatuat” de catre ”noua DNA” cu acelasi mesaj de ”corupt”, ceea ce face si din el un alt ”proscris” in fata cancelariilor occidentale. Iar Klaus Iohannis nici nu va apuca sa se bucure ca a scapat atat de suflatul in ceafa al unui Dacian Ciolos lasat fara finantare externa, cat si de contracandidatul ”laboratoarelor” de dreapta, academicianul Ioan Aurel Pop, dupa dezvaluirea pregatirii candidaturii acestuia la prezidentiale. Numai ca, panicat ca nu cumva prima doamna sa-i fie ”saltata de pe strada”, cum a fost deja amenintat de ramasitele statului paralel a carui existenta o neaga cu atata inversunare si cu o incapatanare demna de o cauza mai buna, ”neamtului” nici nu-i trece prin gand ca baietii din sistem sunt totusi ”oameni de onoare” si ii vor lasa sotia in pace. In schimb il vor face chiar pe el penal! Cu acelasi exces de zel cu care i-au facut si pe altii… Si cu care spera ca se vor putea pune astfel in slujba ”Miscarii” lui Trump, dovedind o data in plus ca nu au inteles ca, de aceasta data, misiunea lui Steve Bannon si a partenerilor strategici republicani este sa aplice ”tabula rasa” nu doar la nivelul debilei noastre clase politice, dar si a vechilor combinagii din sistem…

Gata, s-a lepadat de Tariceanu!

”Te lepezi de Tariceanu?” titram pe 10 octombrie sub fotografia unui Sebastian Vladescu mai ravasit decat oricand. Pentru ca, spre deosebire de celelalte ”ciocniri” din trecut cu procurorii anticoruptie, de aceasta data urmasii Laurei Codruta Kovesi nu i-au mai lasat nicio portita de scapare. Doar cea a ”sifonarii” lui Calin Popescu Tariceanu, bineinteles. Ce-i drept, uite ca pe 8 noiembrie a sarit si ”Realitatea” lui Gusa si Rares cu aceasta ”exclusivitate” anuntata in ”National” in urma cu aproape o luna, dar deja asta nu mai mira pe nimeni. Cert este doar ca noua ”tinta in miscare” Tariceanu regreta acum amarnic, dar deja prea tarziu,  atitudinea sa ”feciorelnica” de la Comisia de ancheta a sefului Serviciului de Protectie si Paza… Cand, dupa ce a apucat sa informeze la Bruxelles, Strasbourg si mai ales la Vatican ca el unul nu mai este ”penal”, fiind singurul lider politic roman achitat definitiv de ”completul mortii” de cinci judecatori de la Inalta Curte de Casatie si Justitie a luat lupta cu statul paralel in ”bascalie”, ca pe o chestiune care nu il mai priveste si pe el. Uite insa ca a fost readus rapid cu picioarele pe pamant si, ”inima zburdalnica” dupa cum bine il stie si Traian Basescu se va milogi acum de  ”fratele mai mare” pesedist sa accelereze destructurarea campurilor tactice din Justitia in care incepuse sa aiba atata incredere dupa achitarea sa. Oricum, din acest moment candidatura ”unica” a lui Calin Popescu Tariceanu din partea actualei coalitii de guvernare este ”case closed”, cel putin pentru initiatii sistemului care stiu foarte bine ca la conducerea Romaniei este momentul sa vina un presedinte cel putin eurosceptic, daca nu chiar unul nationalist declarat!

Klaus, daca te-a mancat, te scarpini!

Deci Sebastian Vladescu a dat la DNA ingredientele secrete cu care procurorii au putut reincalzi ”ciorba” Micorosoft, astfel incat sa nu fie chiar un dosar ”fara sare” cu totul. Astfel ca Tariceanu cel putin stie de acum de unde i se trage. Cu totul altfel stau insa lucrurile cu Klaus Iohannis, care mai are de asteptat putintel sa afle si el, pe propriu-i dosar, ca ”pe cine nu lasi sa moara”, nu te lasa sa candidezi la un nou mandat la Palatul Cotroceni. Unde, ce-i drept, nu a facut, cel putin in ultimul an, decat sa-si unidirectioneze toata strategia politica pe ”improscarea” in stanga si in dreapta a ”penalilor”. Astfel ca acum, cand va fi facut el insusi penal in hartii, ii va fi greu sa-si mai ia vorbele inapoi. Asa ca, daca tot te-a mancat sa sari la beregata penalilor din politica, acum nu ai decat sa te scarpini, Klaus! Cel putin pana ce vor trece alegerile prezidentiale de la anul si, foarte probabil, vei fi achitat! Dar prea tarziu… Cum la fel de tarziu este si pentru combinagiii sistemului de a-si salva pielea, in ciuda excesului de zel intr-adevar remarcabil cu care incearca inca o data sa-i impresioneze pe ”noii stapani”. Numai ca, dupa ce-si vor face datoria ultimelor ”decapari”, ”maurii” serviciilor vor fi la randul lor spulberati de ”Miscarea” care vine peste Romania! (Catalin Tache).

 

 

 

Actualitate

Suedia alocă suma colosală de 30 miliarde de dolari pentru apărare, anticipând un nou prag NATO

Publicat

pe

De

Stockholm se pregătește să facă un salt uriaș în cheltuielile militare, țintind 3,5% din PIB, în contextul așteptărilor privind un nou obiectiv NATO.

Un nou prag NATO la orizont?

Premierul suedez, Ulf Kristersson, a declarat într-o conferință de presă că „presupunerea sa calificată” este că NATO va stabili ținta de 3,5% la summitul alianței din iulie. Suedia deja plănuiește să atingă această cifră „în următorii cinci ani”, a adăugat el.

Un efort financiar considerabil

Această mișcare vine cu un cost substanțial de 300 de miliarde SEK (30 miliarde de dolari), pe care țara intenționează să-i împrumute dacă propunerea este aprobată de parlament. Legislația va fi prezentată pe 15 aprilie și votată până pe 20 iunie, a declarat un purtător de cuvânt al guvernului.

De la 2,4% la 3,5% din PIB

Cheltuielile actuale ale Suediei pentru apărare se ridică la 2,4% din PIB – deja peste ținta NATO de 2% – cu planuri de a le crește la 2,6% până în 2028. Deși Partidul Moderat de guvernământ are o coaliție cu Democrații Suedezi în parlament, intenționează să caute un sprijin larg pentru această inițiativă.

Motivații transatlantice

Kristersson a fost sincer cu privire la motivațiile sale, recunoscând că creșterea este parțial menită să mențină relații puternice cu Statele Unite.

„Nu vreau să acționăm într-un mod care să submineze posibilitatea cooperării transatlantice. Dar nu putem nici să presupunem sau să considerăm de la sine înțeles că Statele Unite vor continua să acționeze în Europa așa cum au făcut-o în ultimii 80 de ani”, a spus el, adăugând că unele declarații și mișcări ale administrației Trump sunt „destul de dificil de înțeles pentru noi în Europa în acest moment”.

„Acest lucru ar reprezenta o consolidare semnificativă a NATO europeană. Să nu uităm că NATO europeană este cea care este testată în acest moment”, a subliniat Kristersson.

Priorități de investiții

Este prea devreme pentru a specifica modul în care vor fi alocate fondurile, deși diapozitivele prezentate de Kristersson au inclus drone, sisteme de apărare aeriană și muniție. „Va fi vorba despre nevoile de capacitate ale NATO – ceea ce cere NATO. Pentru Suedia, o mare parte din aceasta se învârte în jurul Mării Baltice”, a explicat el.

Sprijin continuu pentru Ucraina

În plus, cadrul financiar aprobat pentru sprijinul militar acordat Ucrainei va crește de la 25 de miliarde SEK la puțin peste 40 de miliarde SEK în 2025, realizat prin aducerea în avans a investițiilor planificate inițial pentru 2026. Guvernul va revizui cadrul de finanțare pentru Ucraina pentru 2026 la o dată ulterioară.

De la invazia Rusiei în Ucraina, sprijinul militar al Suediei pentru Ucraina se ridică la aproximativ 61,9 miliarde SEK începând cu 30 ianuarie 2025, livrat prin 18 pachete de ajutor, conform fișei informative a guvernului.

Citeste in continuare

Actualitate

3 modele de scaune de bucătărie preferate de designerii de interior în acest an

Publicat

pe

De

Amenajarea bucătăriei pune accent pe combinația subtilă între estetică și funcționalitate, iar alegerea scaunelor potrivite poate transforma complet atmosfera acestui spațiu. În acest an, designerii de interior pun accent pe mobilier care îmbină confortul, materialele premium și liniile moderne, iar scaunele de bucătărie devin piese de design în sine. Fie că îți dorești un decor minimalist sau unul sofisticat, există modele care se potrivesc perfect în orice tip de amenajare.

Eleganță modernă cu scaune din plastic și picioare metalice

Dacă apreciezi un stil contemporan și aerisit, scaunele pentru bucătărie din plastic cu picioare metalice sunt o alegere inspirată. Designerii le preferă pentru versatilitatea lor, dar și pentru paleta variată de culori care se potrivește oricărei estetici. În tendințele acestui an domină nuanțele neutre, precum alb, gri și negru, dar și tonurile pastelate, care adaugă o notă delicată decorului.

Pe lângă aspectul modern, aceste scaune pentru bucătărie impresionează prin durabilitate și ușurința întreținerii. Materialul din care sunt fabricate este rezistent și permite curățarea rapidă, iar picioarele metalice, adesea realizate din oțel vopsit electrostatic, oferă stabilitate și un aspect sofisticat. Designul ergonomic asigură confort pe termen lung, iar dacă spațiul bucătăriei este unul compact, modelele empilabile devin un avantaj incontestabil.

Raffinament și confort cu scaune de bucătărie din catifea

Pentru un plus de lux și o atmosferă sofisticată sunt preferate scaune de bucătărie realizate din catifea, acestea se află în topul preferințelor designerilor. Textura elegantă transformă orice încăpere, oferind senzația de confort absolut. În acest an, se poartă tonurile intense, care creează impact vizual puternic și adaugă profunzime decorului.

Dincolo de estetică, aceste scaune sunt apreciate și pentru confortul lor. Spătarele ușor curbate și tapițeria moale fac din fiecare masă un moment de relaxare. În plus, modelele cu picioare metalice în finisaje aurii sau negre adaugă un aer sofisticat și se potrivesc perfect în interioarele elegante.

Design scandinav cu scaune din plastic și picioare din lemn

Stilul scandinav rămâne un reper important în amenajările interioare, iar scaunele de bucătărie din plastic cu picioare din lemn sunt o alegere preferată pentru un decor armonios și funcțional. Liniile curate, simplitatea și echilibrul dintre materialele naturale și cele moderne creează un efect vizual plăcut și relaxant.

Culorile predominante sunt cele inspirate din natură și contribuie la crearea senzații de spațialitate, ceea ce le face ideale pentru bucătăriile mai mici. Picioarele din lemn de fag sau stejar oferă un contrast elegant și asigură stabilitate, iar designul ergonomic adaugă un plus de confort. Aceste scaune pentru bucătărie sunt ușor de integrat atât în interioarele minimaliste, cât și în cele cu influențe boeme.

Tendințele actuale în designul bucătăriilor pun accent pe armonie, funcționalitate și estetică impecabilă. Alegerea perfectă ține de stilul tău personal, dar și de modul în care vrei să îți definești bucătăria – un spațiu de socializare, relaxare și inspirație zilnică.

 

Citeste in continuare

Actualitate

Armata SUA testează operațiuni mobile cu Unitatea Multi-Domeniu

Publicat

pe

De

Unitatea 1 Multi-Domeniu a Armatei SUA demonstrează capacitatea de a menține operațiunile în mișcare, cu ajutorul Collins Aerospace.

Dificultăți inițiale

Unitatea 1 Multi-Domeniu (MDTF) a Armatei SUA, operând dintr-o tabără improvizată, se confruntă cu provocări semnificative în ceea ce privește securitatea, software-ul complex și conectivitatea instabilă atunci când trebuie să se relocheze.

Soluția Collins Aerospace

Pentru a depăși aceste obstacole, Collins Aerospace a colaborat cu unitatea pentru a demonstra posibilitatea de a efectua misiuni în mișcare. În timpul unui exercițiu recent, au demonstrat capacitatea de a muta echipamentul și software-ul de misiune dintr-o locație fixă într-un vehicul echipat cu internet prin satelit și 5G, menținând operațiunile fără întreruperi.

Capacități imbunătățite

Sistemul, numit Next Generation Battle Management On The Move, integrează inteligența artificială și învățarea automată pentru a ajuta unitatea să analizeze rapid datele și să identifice amenințările.

Dezvoltare și testare intensivă

Echipa Collins a lucrat îndeaproape cu unitatea timp de două săptămâni pentru a rafina și testa sistemul, dezvoltând prototipuri și ajustând software-ul pentru a se asigura că tranziția de la o locație fixă la operațiuni mobile este perfectă.

Beneficii și perspective

Exercițiul a demonstrat viabilitatea conceptului, iar echipa Collins intenționează să reducă timpul de exercițiu la jumătate în versiunile viitoare. Dezvoltarea în faze permite unității să utilizeze tehnologia pe măsură ce se îmbunătățește, fără a aștepta un produs final.

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv20 de ore ago

O nouă proba de corupție: Caracatița de la Vălenii de Munte își dezvăluie tentaculele

Corupție și abuzuri în fața justiției După dezvăluirile anterioare ale ziarului nostru, Incisiv de Prahova, legate de corupția endemică de...

Exclusiv20 de ore ago

WHITE TOWER: Percheziții, audieri și rețineri la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploiești

Magnatul Daniel Ștefănescu, audiat în megaescrocheria imobiliară WHITE TOWER Ieri, magnatul Daniel Ștefănescu, recunoscut ca unul dintre cei mai mari...

Exclusiv20 de ore ago

Când legea devine opțională: FSANP îi prezintă nota de plată lui Halchin

10.000 lei daune morale pentru fuga de întrebări Federația Sindicatelor din Administrația Națională a Penitenciarelor (FSANP) nu mai tolerează discuțiile...

Exclusiv2 zile ago

Bomba cu ceas de la Vamă: Parcare fără autorizație și hala de documente în stil „Bună Ziua”!

Cisterne versus Fast-Food: Judecata în parcul “Gărilor” (aici) Într-o dimineață la Vama Ploiești, imaginează-ți un peisaj de poveste: camioane colorate,...

Exclusiv3 zile ago

Bombă ecologică cu ceas la Vama Ploiești: Ilegalități, corupție și un risc de dezastru iminent! (I)

Dezvăluiri șocante despre o rețea de interese obscure care pune în pericol vieți omenești și mediul înconjurător. O investigație jurnalistică...

Exclusiv3 zile ago

Pamflet: Cătălin Luncașu, de la adjunct la… ajutor de birou

Tragedia tonerului secat și a loialității evaporate În lumea fermecată a Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), unde favoritismul înflorește asemenea...

Exclusiv3 zile ago

Acuzații grave de corupție și abuz în cadrul Poliției Române: Sindicatul Diamantul denunță un sistem parazitar

Emil Pascut acuză conducerea Poliției de incompetență, favoritism și exploatare a personalului. Emil Pascut de la Sindicatul Diamantul a lansat...

Exclusiv3 zile ago

Fost subsecretar de stat în MAI pledează pentru modernizarea echipamentelor forțelor de ordine

O conferință organizată la Senatul României a adus în discuție necesitatea dotării polițiștilor români cu dispozitive cu electroșocuri, o măsură...

Exclusiv4 zile ago

Vălenii de Munte: Dovada video expune caracatița corupției – Un sistem putred până la maduvă

Vălenii de Munte: Caracatița corupției expusă – Dovada video socantă! CORUPȚIE ȘI ABUZURI ÎN VĂLENII DE MUNTE: O CARACATIȚĂ CU...

Exclusiv4 zile ago

Escrocheria White Tower & City Gate: „Cei Trei Muschetari Notariali” și rețeaua de corupție

Dezvăluiri șocante despre implicarea unui notar public în mega-frauda imobiliară (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), (aici), etc. Scandalul imobiliar White...

Exclusiv4 zile ago

DSDRP: O direcție între îndrumare și haos – cazul Ilie și Spătaru

Îndrumare absentă, control obsesiv Direcția Siguranța Deținerii și Regim Penitenciar (DSDRP) a devenit un exemplu de management ineficient, caracterizat de...

Exclusiv5 zile ago

Poliția Română destructurează rețele infracționale în urma unor ample acțiuni de combatere a criminalității economice

Acțiuni de amploare  Polițiștii specializați în investigarea criminalității economice au desfășurat 21 de acțiuni de amploare, rezultând instituirea de măsuri...

Exclusiv6 zile ago

Vălenii de Munte: Caracatița și „Blondul” – Show-ul corupției în prime time

Joc de culise în Vălenii de Munte Stimați telespectatori/cititori, faceți-vă comozi și pregătiți popcornul, căci telenovela corupției din Vălenii de...

Exclusiv6 zile ago

Decizie crucială a ICCJ: Lipsa retroactivității majorărilor salariale pentru specialiști

Clarificări legale privind drepturile salariale Prin Decizia 105 din 09.12.2024, publicată în Monitorul Oficial al României pe 14.02.2025, Înalta Curte...

Actualitate6 zile ago

Cum prinde glas copilăria: Jucăriile de plus personalizate și tainele învățării prin joacă/ursuletultau.ro

Dragă cititorule, ia loc și răsfață-te puțin, căci azi am să-ți povestesc ceva deosebit — o istorie despre copilărie, despre...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Top Articole Incisiv