Actualitate
EXPLOZIV/”Culoar” la frontiera/Ponta si Oprea, protocol secret cu Patriarhul!
Iata ca in timp ce ramasitele binomului si-o iau tot mai vartos cu ranga in dinti din toate pozitiile, nu putem totusi sa nu neinterbam ce s-ar fi intamplat daca ultima operatiune a sa nu ar fi fost o reusita si Romania zilelor noastre ar fi avut la conducere un trident nas-fin-nas, format din George Maior- premier, Victor Ponta -presedinte si Gabriel Oprea -directorul Serviciului Roman de Informatii! Iar dorinta de a calca cu bocancii pe ”Soarele Puterii” era atat de mare incat, in grandomania de a controla totul, fostul vicepremier Gabriel Oprea i-a facut insusi Patriarhului Romaniei o ”oferta de nerefuzat”. Prin care, dupa cum reiese din documentul bomba intrat in posesia noastra, conducerea Ministerului Afacerilor Interne adoptase si unii sefi de structuri deja semnasera un protocol, secret de colaborare cu Biserica Ortodoxa Romana!

Ponta si Oprea au vrut sa se puna bine cu Preafericitul Daniel
Mai mult chiar, se pare ca protocolul secret ar fi fost intocmit la sugestia lui Victor Ponta, din ratiuni strict electorale, sperand ca astfel va beneficia din plin de sprijinul fie si tacit al influentei Biserici Ortodoxe Romane in randurile electoratului traditional din teritoriu. In schimb, prin acelasi protocol de-a dreptul halucinant, Ministerul de Interne se obliga sa vina in sprijinul conducerii clerului si a diverse actiuni prin anumite structuri ale sale. Si daca, sa spunem ca este pe deplin de inteles sprjinul pe care Jandarmeria trebuie sa-l acorde la buna organizare a unor importante evenimente religioase, mai greu de dibuit este resortul pentru care aceste misiuni specifice oricum fisei postului structurilor de profil din IGJR trebuiau statuate printr-un protocol special de colaborare. Insa si mai ciudata este referirea clara facuta in cadrul protocolului intocmit ”pe feuda” lui Gabriel Oprea prin care structurile de profil din MAI acordau sprijin reprezentantilor BOR la trecerea frontierei?

Conducerea BOR, momita cu coloane oficiale

Si chiar daca ar fi vorba de deplasari extrene oficiale, tot s-ar naste firesc intrebarea daca astfel nu se deschidea portita si pentru evitarea altfel obligatoriilor controale antitero sau a obisnuitelor controale tematice, de risc sau aleatorii. In schimb, punctul care poate ”dezgropa mortii” unei anchete inca aflate in curs de derulare si care va fi ”resetata” in curand prin noi amanunte incendiare este cel al posibilitatii oferirii de coloane oficiale inatelor fete bisericesti! Si iata cum obsesia lui Oprea pentru ”gonetele” prin oras cu zeci de agenti postati pe la colturi si antemergatori la vedere sau acoperiti fortati sa ”spulbere” tot pe sosea a dus la aceasta propunere socanta ca Ministerul de Interne sa puna inclusiv la dispozitia conducerii Bisericii Ortodoxe Romane astfel de coloane oficiale! Insa desi primele semnaturi din partea unor sefi de structuri fusesera deja puse pe respectivul protocol secret de colaborare, Oprea s-a”prajit” dupa ce s-a apropiat prea mult de ”Soarele Puterii” si doar disjungerea din ancheta privind coloanele oficiale ar putea scoate la iveala daca Patriarhia a acceptat sau nu acest ”cadou otravit” si daca a si beneficiat de el…
De la nasul pentru finul!
Victor Ponta era pe cai mari si, in ciuda ”urechelilor” tot mai fatise venite de peste Ocean dupa ce s-a jucat de-a agentul chinez de influenta in Uniunea Europeana era sigur ca va face marele pas spre Palatul Cotroceni. Si cu o intarziere apreciabila, ce-i drept, iata ca Gabriel Oprea tocmai ce a confirmat dezvaluirile noastre de la acea vreme privind instalarea sa in fruntea Serviciului Roman de Informatii si a celuilalt nas al lui Ponta, George Maior drept premierul Romaniei. Iar cum contracandidatul ”scos pe calculator” de sistem era Klaus Iohannis, strategii din umbra lui Ponta l-au impins pe acesta sa joace totul pe cartea electoratului traditional.

Facilitati la trecerea frontierei in Aeroportul Otopeni
Iar parca pentru a-i indulci pe capii Bisericii Ortodoxe Romane, pe langa suplimentarea fondurilor acordate de la buget bisericilor din teritoriu sau constructiei Catedralei Neamului, vicepremierul Gabriel Oprea a ”pritocit” prin oamenii sai de la butoanele Internelor un protocol prin care Patriarhului i se propuneau o serie de facilitati din partea structurilor MAI. Mai mult chiar, cu toate ca greul cadea pe spatele Inspectoratului General al Jandarmeriei Romane, si alti sefi de structuri au fost impinsi de la spate sa-si puna semnatura pentru a gira acest document fara precedent. Acesta fiind de altfel si motivul pentru care nu il vom publica, tinand cont de faptul ca unii dintre semnatari si cei implicati pot ajuta mult mai bine astfel la derularea unei anchete care, dupa informatiile noastre, tocmai ce sta sa fie ”reevaluata”. Deci, pe scurt, Gabriel Oprea a pus structurile MAI la dispozitia BOR, sperand ca astfel finul Victor Ponta sa primeasca spijin in campania electorala…
”Culoar” la frontiera
Inca din acele momente in care cei din aparatul central al Ministerului de Interne nu mai gaseau solutii pentru spoiala legala pe care trebuiau sa o dea acestui protocol, propunerea vicepremierului Gabriel Oprea ca inaltii reprezentanti ai Bisericii Ortodoxe Romane sa beneficieze de anumite facilitati specifice diplomatilor la trecerea frontierei, mai ales in cazul deplasarilor externe efectuate cu avionul prin Aeroportul Otopeni a stanjenit oarecum activitatea anumitor structuri contrainformative.

Tiberiu Nitu, lasat sa scape ”turma” coloanelor oficiale
Care au ”mirosit” si o oferta venita din partea fostei conduceri a serviciului secret al Ministerului de Interne, controversatul ”Doi s un sfert” de a se baga astfel pe sub pielea influentului ”SRI bisericesc” de pe langa Patriarhia Romana printr-o stranie forma de colaborare informativa! Care cu greu ar fi putut fi explicata cum ar fi putut functiona in practica si mai ales in cadrul legal…
Sa fie primit!
La un moment dat a ”explodat”, strict pentru sporirea presiunii mediatice, informatia ca ar fi fost declansata urmarirea penala impotriva lui Gabriel Oprea, a fostului procuror general Tiberiu Nitu si chiar a Patriarhului Daniel in urma unui denunt misterios privind folosirea ilegala a coloanelor oficiale. Numai ca, de fapt aceasta ”scurgere” nu a reprezentat decat ”fasaiala” adevaratei ”bombe”, intrucat, desi aveau cunostinta de protocolul secret din documentele Ministerului de Interne, procurorii de caz s-au multumit sa arda etapele anchetei si sa se multumeasca astfel doar cu ”decaparea” fostului procuror general, pentru a putea raporta astfel misiunea incheiata! Oricum, in aceste zile in care ancheta privind coloanele oficiale puse la dispozitie vicepremierului de catre structurile Minsiterului de Interne tocmai ce a trecut la ”next level”, sursele noastre sutin ca s-ar putea ajunge si la lamurirea marelui mister, si anume daca Patriarhia Romana a acceptat sau nu oferta lui Victor Ponta si Gabriel Oprea? Sau au preferat sa zica doar ”sa fie primit” bugetul suplimentar acordat constructiei de biserici si,atentionati fiind de o alta structura sa refuze penetrarea informativa a Patriarhiei Romane de oamenii lui Gabriel Oprea? Mai ales ca in sistem se stia foarte bine pentru cine lucrau de fapt soferii si insotitorii de la BAOMS…(Catalin Tache).
Actualitate
Alianța „SkyStriker”: Israelul și Germania își unesc forțele pentru a redefini viitorul munițiilor rătăcitoare
Într-o mișcare strategică menită să consolideze capacitățile de apărare ale Bundeswehr-ului, giganții din industria de armament Elbit Systems și Diehl Defence au parafat un parteneriat de proporții pentru furnizarea sistemului de muniție rătăcitoare SkyStriker. Anunțul, făcut în contextul prestigiosului Salon Aeronautic de la Berlin, marchează o nouă etapă în expansiunea tehnologiei militare israeliene pe piața europeană, aflată în plină efervescență.
Tehnologie de ultimă oră cu amprentă germană: Suveranitate și producție locală
Acordul nu vizează doar simpla achiziție de echipamente, ci pune bazele unei colaborări industriale profunde. Planul prevede ca asamblarea și fabricarea sistemelor SkyStriker să aibă loc în Germania, sub coordonarea Diehl Defence. Această abordare urmărește dezvoltarea unor capacități suverane și fortificarea industriei naționale de apărare germane, oferind în același timp soluții logistice rapide și adaptate cerințelor Berlinului în materie de recunoaștere și lovituri de precizie autonome.
SkyStriker: Avatarele războiului modern sub cupola Berlinului
Sistemul SkyStriker reprezintă vârful de lance al noii generații de arme rătăcitoare, capabil să acopere o rază de peste 200 de kilometri cu o încărcătură utilă de până la 10 kilograme. Într-un context global marcat de lecțiile dure ale conflictelor din Ucraina și Gaza, cererea pentru astfel de platforme a explodat. Eficiența acestora rezidă în capacitatea de a survola câmpul de luptă, oferind informații vitale înainte de a lovi cu o precizie chirurgicală, transformând radical dinamica operațiunilor tactice.
Integrare tactică și expansiunea arsenalului european
Flexibilitatea acestui sistem este demonstrată de compatibilitatea sa cu alte platforme de artilerie modernă, precum lansatorul de rachete EuroPULS. Această sinergie tehnică vine în completarea contractelor deja existente pentru dotarea forțelor armate germane cu sisteme avansate de artilerie de precizie. Prin fuziunea dintre experiența vastă a Germaniei în integrarea sistemelor și tehnologia revoluționară israeliană, noul parteneriat promite să livreze o soluție „ready-for-future”, pregătită să răspundă provocărilor de securitate de pe continentul european.
Actualitate
Cutremur în Cabinetul britanic: John Healey demisionează pe fondul unei crize de finanțare fără precedent
Marea Britanie se confruntă cu o criză de securitate la nivel înalt după ce Secretarul de Stat pentru Apărare, John Healey, și-a prezentat astăzi demisia. Gestul său radical vine ca un avertisment dur la adresa strategiei financiare a guvernului, despre care Healey afirmă că este insuficientă și că „ar putea lăsa țara într-o stare de vulnerabilitate”.
Avertismentul de pe platforma X: „Țara devine mai puțin sigură”
Într-o scrisoare publică, fostul ministru a recunoscut eforturile Prim-ministrului Keir Starmer de a identifica amenințările la adresa securității naționale, însă a taxat dur eșecul acestuia și al Trezoreriei de a aloca fondurile necesare pentru a le contracara. Mărul discordiei este Planul de Investiții în Apărare (DIP), un document strategic mult amânat, care în varianta actuală nu ar reuși să acopere nevoile reale ale armatei.
„Fără un plan de investiții care să răspundă cerințelor momentului, sunt forțat să iau decizii care ar reduce capacitatea de luptă a Forțelor noastre și ar crește riscurile pentru personalul aflat în operațiuni”, a declarat Healey. Acesta a subliniat că demisia a rămas singura opțiune onorabilă după ce solicitările sale pentru resurse adecvate au fost ignorate.
Războiul cifrelor: Securitatea națională versus austeritatea bugetară
În spatele ușilor închise, tensiunile dintre Ministerul Apărării și Trezorerie au atins cote alarmante. Healey a solicitat un pachet de finanțare de 18 miliarde de lire sterline pentru a asigura modernizarea forțelor armate. În replică, Rachel Reeves, Cancelarul de Finanțe, a refuzat constant să aprobe o sumă mai mare de 12 miliarde de lire sterline.
Deși s-a încercat un compromis de ultim moment la pragul de 15 miliarde de lire sterline – sumă ce urma să fie acoperită parțial prin reduceri bugetare de 1% din partea celorlalte ministere – negocierile au eșuat, lăsând apărarea Regatului Unit într-un impas financiar periculos.
Un semnal de alarmă pentru aliați și industria de profil
Reacțiile din sectorul de apărare nu au întârziat să apară, demisia lui Healey fiind descrisă drept o „reflecție condamnabilă asupra stării actuale a lucrurilor”. Liderii din industria aerospațială avertizează că eșecul în finalizarea corectă a Planului de Investiții în Apărare va avea consecințe care depășesc cele mai negre previziuni, subliniind că apărarea țării nu ar trebui să fie tratată ca o simplă sarcină contabilă.
Incertitudinea planează acum asupra unor decizii critice care urmau să fie anunțate săptămâna viitoare. Printre acestea se numără achiziția flotei de avioane de vânătoare F-35A de generația a cincea, capabile să transporte armament nuclear, un pilon central al strategiei de descurajare pentru următorul deceniu.
Actualitate
O nouă eră în supravegherea orbitală: LeoLabs lansează radarul transportabil Scout-S în cadrul exercițiului Valiant Shield
Într-o perioadă marcată de intensificarea activităților în spațiul cosmic, compania LeoLabs a anunțat operaționalizarea celui mai nou sistem de radar pentru urmărire spațială. Prima unitate a acestui sistem este deja pregătită să participe la Valiant Shield, un exercițiu militar multinațional de amploare desfășurat de forțele americane în regiunea Pacificului.
Debut tehnologic în cadrul exercițiului multinațional Valiant Shield
Sistemul Scout-S, amplasat recent în Hawaii, a devenit complet operațional în iunie 2026. Acesta va juca un rol crucial în activitățile experimentale din cadrul exercițiului Valiant Shield 2026, coordonat de Comandamentul Indo-Pacific al S.U.A. Participarea radarului în acest context permite evaluarea capacităților de detecție 3D în medii relevante din punct de vedere operațional, oferind o viziune clară asupra modului în care tehnologia transportabilă poate susține superioritatea spațială a aliaților.
Mobilitate și precizie într-un container standard de transport
Designul inovator al Scout-S permite integrarea întregului sistem într-un container ISO standard de 6 metri, facilitând desfășurarea rapidă pe uscat, pe apă sau în aer. Dezvoltat printr-o combinație de investiții private și sprijin din partea Space Force, noul radar utilizează tehnologia de scanare 3D și un design electronic modular în banda S. Aceste progrese tehnice îmbunătățesc semnificativ monitorizarea obiectelor aflate pe orbita joasă a Pământului (LEO) și pe orbita foarte joasă (VLEO), extinzând durata observațiilor de la câteva secunde la câteva minute per trecere orbitală.
Monitorizarea activităților suspecte și a manevrelor adversarilor în timp real
Capacitatea de a menține „custodia persistentă” asupra obiectelor spațiale este esențială în contextul actual, unde simpla predicție a orbitelor nu mai este suficientă. Scout-S permite operatorilor să detecteze manevrele sateliților, să identifice desfășurarea încărcăturilor utile și să distingă între activitățile de rutină și potențialele amenințări. Sistemul a demonstrat deja rezultate remarcabile, monitorizând constant sateliții de recunoaștere militară din seria Yaogan și avionul spațial al Chinei, oferind date precise chiar și la altitudini reduse de 230 de kilometri.
Planuri de extindere și viitorul producției de serie în 2027
Unitatea radar din Hawaii va rămâne activă și după încheierea exercițiului Valiant Shield, servind drept platformă pentru testări în condiții reale și experimente viitoare. Succesul acestui prim exemplar deschide calea pentru o proliferare rapidă a rețelei, cu scopul de a acoperi golurile lăsate de radarele fixe actuale. Conform planurilor strategice, o a doua unitate Scout-S va fi finalizată la începutul anului 2027, urmând ca producția să fie accelerată semnificativ în a doua jumătate a aceluiași an.
-
Exclusivacum 5 zileIPJ Prahova, sezonul doi: Nasul, finul, nevasta și agenta călcată în picioare. „Grădinița de cadre” IPJ Prahova (VI)
-
Exclusivacum 5 zilePUȘCĂRIA MĂRGINENI, ÎNCONJURATĂ DE CAMERE, LIPSITĂ DE RĂSPUNSURI. Cum a ajuns o închisoare „păzită video” să lase un deținut să-și ia lumea în cap
-
Exclusivacum 5 zilePoliția secretelor pe persoană fizică: IJP Prahova vrea să bage sursele jurnalistice în arest preventiv
-
Exclusivacum 2 zileDN1, Băicoi: unde se întâlnesc extremismul pe carton, melcul instituțional și un mormânt de 5.000 de ani
-
Exclusivacum 3 zile„STOP VEXLER” pe DN1, START PENIBIL: când panoul urlă, iar IPJ Prahova cască. Intră în scenă CNCD
-
Exclusivacum 2 zileȚara se vinde la kilogram de șantier. Cum vrea Guvernul Bolojan să împingă Mangalia în brațele Rheinmetall, peste capul CSAT
-
Ancheteacum 2 zileSabotaj la vârful Armatei? Ministrul Radu Miruță, acuzat de „manipulare mizerabilă” pentru a îngropa industria de apărare românească
-
Exclusivacum 3 zilePoliția Penitenciară întreabă Guvernul: «N-aveți acte, dar ne faceți legea salarizării din burtă?»



