Actualitate
Parlamentul conduce un stat barbar!

Până când va fi clarificată dilema statului paralel, stat paralel în care președintele nu vrea să creadă nici în ruptul capului, în mod cert avem de-a face cu un stat barbar. Condus de Parlamentul României. Care are o majoritate PSD plus ALDE. Iar această majoritate ne informează de dimineață până seara că luptă pentru drepturile și libertățile fundamentale ale omului. Și am să vă demonstrez că, într-un domeniu cel puțin, nu luptă. Tocmai de aceea titlu acestei analize este fără semn de întrebare. Ci cu semn de exclamare. Parlamentul se face că nu vede existența statului barbar pe care-l conduce.
De curând, beneficiind de o ordonanță a Guvernului, un număr de câteva sute de deținuți au fost puși în libertate. Ordonanța a fost dată de Guvern pentru a preveni noi sancțiuni severe împotriva statului român. Date de Uniunea Europeană pentru condițiile inumane de detenție. Așadar sute de deținuți, care și-au executat pedepsele ca animalele, nu ca oamenii, au aflat cu bucurie că vor fi puși în libertate cu un anumit număr de zile mai repede. Ceea ce s-a și întâmplat. Oamenii au ieșit ușurați din penitenciare. Unii au decis să nu mai săvârească niciodată infracțiuni, pentru a nu se mai întoarce acolo. Alții au ieșit cu alte gânduri. Fie pentru că nu s-au îndreptat, fie pentru că nu au niciun mijloc de subzistență, nici măcar un acoperiș deasupra capului, nicio calificare și nicio perspectivă de a fi angajați undeva. Dar drumul spre viața liberă nu le-a fost rezervat tuturor celor care au ieșit din penitenciar.
Pentru unii dintre ei s-a dezlănțuit infernul. În scurt timp, au început să fie vânați. În toată țara s-au organziat potere pentru prinderea lor. Și, rând pe rând, au fost capturați și încătușați. Nu săvârșiseră vreo nouă infracțiune. Din momentul eliberării lor nu încălcaseră vreo lege. Doar că Administrația Națională a Penitenciarelor descoperise că i-a eliberat din greșeală. În urma unor simple erori. După capturare, acești oameni, care ieșiseră plini de speranță din închisoare, nu au fost retrimiși pur și simplu de unde au plecat. Au fost nu numai încătușați, ci și amprentați. Percheziționați până la piele. Au plecat cu câte o bocceluță în care aveau strictul necesar. După ce au fost capturați, s-au întors cu mâinile goale. Exceptând cătușele. Chiar dacă avuseseră regim semi-liber sau deschis, acum au fost aruncați într-un penitenciar de maximă siguranță. În regim închis. Și nu în orice condiții. Au intrat în așa-numita carantină. În timpul carantinei, sunt lipsiți de multe dintre drepturile pe care le au deținuții. Nu pot primi vizite. Nu pot primi pachete. Sunt scoși la aer restrictiv. Nu pot munci pentru a-și reduce din pedeapsă. O iau de la zero. Iar după ce se termină carantina, urmează să fie mutați într-un alt penitenciar. Și să o ia cumva de la început. Făcând cerere și așteptând să se întrunească o comisie. Care, eventual, să le ofere un loc de muncă. Deținuții, în mod normal, câștigă niște puncte care, cumulate, le pot aduce anumite avantaje. Dar punctele acestor nefericiți, strânse cu trudă în perioada anterioară, sunt pierdute.
Statul român, printr-o eroare, le-a creat o nouă speranță de viață normală. Iar apoi, printr-un act barbar, le-a ucis speranța. Și i-a făcut să plătească pentru o greșeală birocratică pe care nu au săvârșit-o ei.
Am așteptat cu multă răbdare să văd cum vor reacționa parlamentarii la acest act de cruzime. Nu toți. În parlamentarii Partidului Național Liberal și în ceilalți parlamentari din Opoziție mi-am pierdut pentru moment orice speranță. Este evident că nu sunt preocupați de lupta pentru drepturile și libertățile fundamentae ale omului. Dar mă așteptam ca ceilalți parlamentari, ai majorității, să reacționeze în vreun fel. Dacă nu toți, măcar câțiva. Dacă nu câțiva, măcar unul. Dar niciun reprezentant al instituției care se numește Putere Legislativă, care controlează și conduce statul, nu s-a gândit că niște oameni total anonimi pentru noi au fost supuși, cu cinism, unei veritabile perversiuni. Niciunul nu și-a amintit că până și în crudul Ev Mediu, dacă unui condamnat la spânzurătoare i se rupea funia, el era pus imediat în libertate. Grațiat de îndată. Acești oameni, capturați zilele trecute ca niște mari răufăcători, nu primiseră condamnări majore. Erau delicvenți relativ obșinuiți.
Nimeni, absolut nimeni nu s-a gândit că nu ei trebuie să răspundă pentru greșeala unor birocrați. Și că este o cruzime fără seamăn ca, după ce le dai o speranță în viață și de deschizi porțile penitenciarelor, să îi aduci pur și simplu înapoi și să îi pui să suporte condiții și mai inumane decât cele în care au supraviețuit cât au stat în închisoare.
O cunoscută de-a mea, multimilionară din statul Nevada, în vârstă de peste 60 de ani, mi-a relatat un fapt curios. S-a îndrăgostit de un bărbat tânăr. Sărac. Dar, înainte să se împlinească un an, s-a despărțit de el. De ce? Pentru că în statul Nevada, există o lege. Conform actului normativ, dacă tu ești bogat și trăiești în concubinaj cu o persoană săracă, la împlinirea unui an, respectiva persoană se poate despărți de tine pur și simplu iar tu îi rămâi dator toată viața cu o consistentă pensie alimentară. Pentru că acolo filozofia este următoarea: dacă i-ai creat unei persoane un confort, și, implicit, iluzia unei vieți mai bune, după un anumit timp ești obligat de către stat să începi să plătești pentru asta. Pentru că ar fi o traumă ca persoana respectivă să fie brusc pusă în situația anterioară. Dacă prietena mea din statul Nevada ar fi procedat cu cinism, fapte ei ar fi fost de neiertat. Dar nu s-a întâmplat așa. Din capul locului, cei doi s-au înțeles că nu vor locui sub același acoperiș un an întreg.
Eu nu am pretenția la Parlamentul României să facă o asemenea lege și în țara noastră. Deși ar fi probabil normal. Dar chiar să nu le pese chiar deloc parlamentarilor, care susțin că se luptă pentru drepturi și libertăți, ce se întâmplă cu acești nefericiți capturați, încătușați și rearuncați în închisori, în condiții mult mai grele?
Sorin Rosca Stanescu
Actualitate
Forțele Spațiale independente și inovatoare: inițiative pentru combatul orbital și operațiuni dinamicie

Un pachet de programe pentru a răspunde amenințărilor spațiale
Oficiul pentru Capacități Rapide în Spațiu (Space RCO) desfășoară în prezent aproximativ o duzină de programe menite să contracareze amenințările orbitale. Potențial, aceste inițiative vor conduce la dezvoltarea unei „game de produse” de subsisteme, ce vor permite Forței Spațiale să lanseze rapid noi nave spațiale cu mobilitate superioară, a declarat directorul Space RCO, Kelly Hammett.
Colaborare pentru o abordare standardizată în construcția sateliților
Hammett a indicat posibilitatea unei convergențe și parteneriate între Oficiul pentru Conștientizarea Domeniului Spațial și Operațiuni de Luptă (purtați de Col. Byron McClain, de la Space Systems Command) și Space RCO, pentru a adopta o strategie de tip „product line”, adică module și componente standardizate, pentru operațiuni dinamicie în spațiu. Aceasta presupune dezvoltarea de platforme, sarcini utile și interfețe definite, pentru a evita crearea unor sateliți „la comandă” și pentru a avansa spre o abordare repetabilă, agilă și scalabilă în stilul Space Development Agency.
De la personalizări istorice la soluții agile și comerciale
Ideea centrală, explicată de Hammett, este mutarea de la programele unicat, costisitoare și lent de dezvoltare, către platforme predefinite, reutilizabile, pentru operațiuni spațiale dinamice, precum cele utilizate de agențiile și companiile spațiale comerciale. Acest concept va permite diversificarea misiunilor, de la supraveghere la apărare și evitare a coliziunilor, prin utilizarea de „buse” (platforme operative) standardizate.
Proiecte precum Prime Fusion și înlocuirea GSSAP
Hammett a menționat că programul Prime Fusion Pilot Accelerator, implementat în colaborare cu FedTech, are ca scop accelerarea startup-urilor finanțate de capital de risc și integrarea lor cu contractorii consacrați pentru a dezvolta tehnologii de protecție pentru sateliți, precum și sisteme de evaluare și diagnoză bazate pe inteligență artificială și software de procesare video.
Un alt proiect, de natură similară, vizează contractarea de platforme „agile” pentru operațiuni dinamicie în spațiu, inclusiv pentru înlocuirea constelației GSSAP, destinat monitorizării spațiului geostaționar. Oficiul a emis o solicitare de informații pentru producția de platforme autonome, capabile să opereze minimum 48 de ore „near” geostaționar, cu funcții de întreținere orbitala, dezafectare și operațiuni de proximitate, cu termene de răspuns până pe 2 mai.
Software-ul R2C2 – viitorul operațiunilor spațiale
Pentru gestionarea flotelor de sateliți dinamicie, Space RCO dezvoltă software-ul de comandă și control bazat pe cloud, denumit Rapid Resilient Command and Control (R2C2). Acest sistem va deveni standard pentru toate sateliții operaționali, urmând să fie implementat în Delta 9 după 2026 – un nou centru al Forței Spațiale, destinat generării de forțe de război orbital și serviciului de proiecție a forțelor în spațiu.
Învățarea și integrarea în era războiului orbital
Hammett a avertizat că nu fiecare sistem personalizat tradițional va fi compatibil cu Delta 9 și procesul de integrare în R2C2. Astfel, industria trebuie să se adapteze pentru a-și demonstra capabilitatea de a se integra în platforma unică și agilă a Forței Spațiale, pentru a răspunde noilor provocări și operațiuni strategice din spațiu.
Actualitate
DIU și US Northern Command lansează două noi oportunități pentru dezvoltarea capabilităților împotriva dronelor mici de tip UAS

Inițiative pentru combaterea sistemelor neautorizate de aer
Unitatea pentru Inovație în Apărare (DIU), în colaborare cu Comandamentul Northern al SUA (NORTHCOM) și Biroul pentru contracararea UAS-urilor mici (JCO), a anunțat astăzi două noi oportunități pentru industrie pentru dezvoltarea de soluții în domeniul contracarării sistemelor neautorizate de aer (cUAS).
Solicitare pentru capacități de protecție cu impact redus
Prima inițiativă are în vedere o solicitare pentru „capabilități de protecție cu impact redus” (LCD), care să se extindă în întreaga coaliție militară și să integreze actualele programe de contrat UAV de mici dimensiuni. Potrivit DIU, aceste soluții vor contribui la cea de-a doua fază a efortului Replicator al Pentagonului, care urmărește să răspundă la creșterea amenințărilor militare ale Chinei.
Contextul și obiectivele programului Replicator
Primul program, anunțat în august 2023, prevedea distribuirea a mii de sisteme autonome, coste redus, pentru a contracara agresiunea chineză în următorii doi ani. A doua etapă, denumită Replicator 2, se concentrează în special pe soluții cUAS, iar DIU intenționează ca noile capabilități să minimizeze riscurile pentru trupele, civilii și infrastructurile sensibile, atât în interiorul, cât și în afara teritoriului național.
Leverage pentru inovație rapidă și adaptabilă
Solicitarea va folosi procesul DIU de deschidere către soluții comerciale (CSO), care permite colaborarea mai flexibilă și mai rapidă cu companii non-tradiționale din domeniul apărării. DIU speră ca această abordare să reducă timpul necesar pentru inovare și să elimine blocajele sistemice în achiziția de capabilități LCD. Aceasta se aliniază cu ordinul executiv recent, „Modernizarea Achizițiilor de Apărare și Stimularea Inovației în Industria de Apărare“, din luna trecută, ce urmărește accelerarea procesului de achiziție și simplificarea procedurilor pentru cumpărări rapide de tehnologii militare.
Termen și viitoare provocare de inovare
Termenul pentru depunerea ofertelor din partea industriei este 16 mai. În același timp, DIU a anunțat că intenționează să lanseze, în colaborare cu NORTHCOM, o competiție cu premii pentru soluții inovatoare în detectarea, identificarea și urmărirea UAS-urilor, deși detalii suplimentare nu au fost furnizate în acest moment.
Actualitate
Reconfigurare strategică: Armata SUA oprește două programe majore

Încetarea investițiilor: Motorul T901 și FTUAS
Pe măsură ce ies la iveală detalii suplimentare despre reducerile programelor Armatei SUA, un purtător de cuvânt al serviciului a confirmat planurile de a încheia lucrările pentru un nou motor de elicopter și pentru Sistemul Viitor Tactic Aerian fără Pilot (FTUAS). „Oprim investițiile și achizițiile în aceste două programe ca parte a inițiativei de transformare a armatei pentru a elibera resurse și a le reinvesti,” a declarat purtătorul de cuvânt.
Provocările motorului T901 și impactul deciziilor recente
De asemenea cunoscut sub numele de motor T901, Programul de Motor Turbina Îmbunătățită (ITEP) era destinat alimentării elicopterelor UH-60 Black Hawk și AH-64 Apache, oferind cu 50% mai multă putere și o eficiență a consumului de combustibil cu 25% mai bună. Însă, dezvoltarea a întâmpinat obstacole în ultimii ani. În ciuda planurilor Armatei de a închide proiectul, GE continuă dezvoltarea, concentrându-se pe atingerea obiectivelor contractului activ, inclusiv pregătirile pentru primul zbor din acest an.
Sfârșitul FTUAS și schimbarea de strategie
Programul FTUAS, destinat să înlocuiască RQ-7 Shadow, a întâmpinat de asemenea întârzieri, deși companiile Griffon și Textron erau încă în cursa pentru contract. În cadrul unei audieri a Comitetului pentru Servicii Armate al Senatului, senatorul Jack Reed a dezvăluit că Armata a oprit planurile pentru FTUAS. O parte din fondurile economisite va fi direcționată către dezvoltarea accelerată a Bell’s Future Long-Range Assault Aircraft (FLRAA).
Prioritizarea FLRAA: o nouă direcție
Armata a solicitat Bell o strategie pentru a accelera programul FLRAA, cu scopul de a aduce aparatul în dotarea soldaților cât mai curând posibil. „Încercăm să canalizăm resursele spre FLRAA pentru a devansa cronologia de implementare cu ani de zile. Avem nevoie de o aeronavă care să zboare de două ori distanța, cu dublă viteză și capacități superioare”, a menționat purtătorul de cuvânt.
-
Exclusivacum o zi
De trei ani, Incisiv de Prahova avertiza: Iată adevărul despre corupția din Penitenciarul Ploiești
-
Exclusivacum 3 zile
Dezastru în tabăra lui Nicușor Dan: campanie de dezinformare și atacuri neacoperite
-
Exclusivacum 9 ore
Teatru de proastă calitate și impostori de doi bani în Ploiești: Escrocheria anului – doi farisei care-și fură „icoanele” și-și joacă rolurile de-adevărate prosteală
-
Exclusivacum 3 zile
Ordinul MAI [S/7/2018] contrazice deciziile judecătorești privind plata sporurilor în concediu
-
Exclusivacum 2 zile
Scandal la Interne: Sindicatul Diamantul acuză abuzuri grave în acordarea majorărilor salariale „Bayraktar”
-
Featuredacum o zi
Unsprezece comercianți suspectați de fraudare a Sistemului de Garanție-Returnare: verificări în curs și semne de întrebare despre „musterii” din Prahova
-
Featuredacum 3 zile
Prioritizare analiză mutări polițiști promoția iunie 2025 pentru reîntregirea familiei
-
Ancheteacum 3 zile
Startul concesiunilor pentru proiecte hidroenergetice: o nouă etapă periculoasă pentru resursele României