Connect with us

Actualitate

Desemnat premier o persoană mai penibilă decît scîrțîitul unei uși scăpate din clanță/ Cît de proastă poate fi Presa noastră dacă a ajuns să fie manipulată pînă și de Liviu Dragnea?!

Publicat

pe

Miercuri, 21 iunie 2017, seara, după uriașa victorie repurtată de PSD împotriva propriului Guvern, pe care a reușit să-l trîntească, totuși, prin automoțiune de cenzură, la emisiunea România 9 de la TVR s-a pus în discuție chestiunea dacă Liviu Dragnea a învățat sau nu ceva din această criză.

S-a ajuns la momentul acesta după ce toată lumea din platou a fost de acord (cu excepția lui Eugen Teodorovici, fost om al lui Victor Ponta, în plin proces de cerșire a unei fripturi de la Baronul de Teleorman) că principala responsabilitate pentru toate aiurelile petrecute în ultimele șase luni trebuie căutată în natura neobolșevică a PSD.

Cum dracu? ziceam eu, nedumerindu- mă retoric, ditamai bărbații din CPEx-ul PSD-ist, toți stăpîni de zone și județe, cu palate și ibovnice, au votat în unanimitate răsturnarea propriului Guvern? Nu s-a găsit unul, unul măcar, în stare nu să se opună, nu să protesteze, dar măcar să întrebe, timid și suflîndu-și nasul, pe Liviu Dragnea de ce trebuie să voteze căderea lui Sorin Grindeanu după ce, nu mai departe de finele lui decembrie 2016, același Liviu Dragnea le cerea să-l voteze, tot în unanimitate, pe Sorin Grindeanu, ca premierul fără cusur. A înțeles Liviu Dragnea ceva din această Criză?

Au priceput ceva cefele groase din CPEx-ul PSD-ist?

Toți din platou au fost de acord (nu-l pun la socoteală pe Teodorovici!) că Liviu Dragnea n-a înțeles nimic, dar mai ales că membrii CexN al PSD se vor purta și la votul de desemnare a noului premier, ca și la votul de retragere a sprijinului politic, ca și la alte și alte voturi PSD-iste, asemenea unor miorițe care behăie din piciorușele din față.

De la această părere, a făcut excepție Marius Pieleanu.

Colegul meu de emisiune e un tip deștept și, mai ales, lucid. Mi-am îngăduit, totuși, să-l iau peste picior pentru viziunea sa de zarzări în floare, ca-n proza lui Ionel Teodoreanu, asupra felului în care se va purta Liviu Dragnea cu știucile dresate din CPEx-ul PSD-ist la desemnarea noului premier.

Marius Pieleanu susținea – nu-mi dau seama dacă serios sau doar pentru a da dezbaterii un piper polemic – că Liviu Dragnea a învățat din lecția Crizei și de data asta va proceda în chip democratic.

Personajul prozei lui Camil Petrescu se definește, printre altele, prin ceea ce scriitorul numea, ciupind de la Husserl, revelația în conștiință.

Un fapt al realității îl cutremură atît de tare încît el se schimbă radical prin revelația unui adevăr de strălucirea intensă a unui fulger. Să mori de rîs, nu alta!

Îl și vedeam pe Liviu Dragnea împărtășind revelația în conștiință și devenind, peste noapte și mai ales spre zori, din Escobar de Teleorman Churchill de Londra.

– Cum se va desfășura ședința CExN, de desemnare a noului premier? l-am întrebat pe Marius Pieleanu în direct?

Va veni Liviu Dragnea, surpat de îndoieli existențiale, mai ceva decît Hamlet, și va striga, înainte de se prăbuși pe podele:

– Fraților, ajutați-mă să găsesc un premier!?

Nu mai știu ce-a răspuns Marius Pieleanu.

Om cu umor, și-a dat și el seama că avansa o fantezie prin imaginea unui Liviu Dragnea devenit peste noapte democrat din tată-n fiu.

Luni, 26 iunie 2017, a avut loc la București, ședința CexN al PSD pentru desemnarea noului premier. A fost desemnat Mihai Tudose. Un personaj care a reușit o premieră în postdecembrism:

Să unească întrega presă în tăvălirea sa prin pamflete, ironii, glume și nu de puține ori strigăte de uluire că așa ceva se poate întîmpla în România lui 2017:

Să fie desemnat premier o persoană mai penibilă decît scîrțîitul unei uși scăpate din clanță.

E limpede, cui îl știe pe Liviu Dragnea, că Baronul de Teleorman a căutat și a găsit un PSD-ist mai odios decît el în ochii opiniei publice, astfel încît, privind la Mihai Tudose, românilor să li se pară Liviu Dragnea un Kennedy al României.

Cum de a reușit să-l vîre pe gît știucilor din CExN? Despre cum a ajuns să fie desemnat Mihai Tudose știm doar din informațiile date pe surse de presa noastră liberă.

Din acest punct de vedere, întreaga noastră presă a publicat, fără a le pune o clipă la îndoială veridicitatea, două istorisiri. Prima se referă la niște așa zise întîlniri de duminică seara dintre Liviu Dragnea și Klaus Iohannis. Au fost trei.

Cică la început, Liviu Dragnea a urcat dealul Cotrocenilor cu propunerea Carmen Dan. Stînd în pridvor, ca un boier fanariot și sugînd din ciubuc, Klaus Iohannis i-a zis să vină cu altă propunere.

Liviu Dragnea s-a dus acasă, și-a pus mintea la contribuție, și s-a întors la Cotroceni cu propunerea Mihai Fifor.

Nici de propunerea asta n-a vrut saudă Klaus Iohannis.

Liviu Dragnea s-a întors iar acasă și de data asta a urcat Dealul Cotrocenilor cu numele Mihai Tudose. Abia se ținea pe picioare de emoție. Știa că are dreptul să tragă doar de trei ori, ca la taraba de la iarmaroc.

De data asta a nimerit-o însă. Klaus Iohannis s-a luminat la față. Da, acesta e cel pe care-l vreau! a zis el, și- a scuturat ciubucul și a intrat în Palat, de unde a ieșit a doua zi pentru a rosti numele lui Mihai Tudose.

A doua istorisire stoarsă din informații tot de pe surse vrea să ne convingă că, de data asta, Liviu Dragnea a procedat democratic. N-a venit cu numele în buzunarul de la spate, ca să-l scoată și să-l spună în aplauzele de aprobare ale liderilor PSD.

Cică de data asta, Liviu Dragnea le-a prezentat subordonaților o listă de șase nume rugîndu-i, implorîndu-i chiar, să-l ajute prin alegerea numelui.

Ca la un semn, cinci dintre cei de pe listă au sărit în picioare și, pe rînd, cu privirile în pămînt, ca să micșoreze lovitura dată Șefului, au declarat că nu doresc să fie premieri. Unii cică au motivat asta prin dorința de a fi doar miniștri.

Alții au zis că funcția e prea mare pentru ei.

Dintre toți cei șase, doar Mihai Tudose n-a zis nu.(Ion Cristoiu).

Spre deosebire de ceilalți, el a declarat că-i gata să-și asume funcția de premier, deoarece e bun pentru asta. Membrii CPEx-ului PSD-iste au zis în cor:

Dacă doar Mihai Tudose vrea, noi navem încotro.

Îl votăm pe Mihai Tudose!

Bărbații care se întorc acasă beți și spionii trimiși în teritoriul inamic știu că trebuie să aibă la îndemînă ceea ce se cheamă o poveste de acoperire.

Bărbații pentru a putea răspunde cît de cît plauzibil la întrebarea nevestei de ce au venit atît de tîrziu și mai ales duhnind mai ceva ca un butoi proaspăt destupat.

Spionii pentru a putea justifica de ce au pătruns în toiul nopții într-o încăpere cu documente secrete închise în seif.

Cele două istorisiri livrate presei, ca explicații la deșucheata desemnare a premierului PSD, sînt povești de acoperire născocite și livrate Presei de Liviu Dragnea

Inteligența bărbaților și măiestria spionilor se văd în poveștile de acoperire.

Și politicienii din întrega lume apelează la povești de acoperire pe care le livrează presei.

În aceste povești se vede inteligența politicianului.

Mărturisesc cele două povești de acoperire născocite de Liviu Dragnea o minimă inteligență politică?

Mă îndoiesc.

Sînt simple găluști de Teleorman. Și totuși, aceste găluști au fost înghite de Presa noastră.

Am trăit s-o văd și pe asta!

Presa română a putut fi manipulată pînă și de Liviu Dragnea.

Rău a mai ajuns! (Ion Cristoiu)

 

Actualitate

Alianța „SkyStriker”: Israelul și Germania își unesc forțele pentru a redefini viitorul munițiilor rătăcitoare

Publicat

pe

De

Într-o mișcare strategică menită să consolideze capacitățile de apărare ale Bundeswehr-ului, giganții din industria de armament Elbit Systems și Diehl Defence au parafat un parteneriat de proporții pentru furnizarea sistemului de muniție rătăcitoare SkyStriker. Anunțul, făcut în contextul prestigiosului Salon Aeronautic de la Berlin, marchează o nouă etapă în expansiunea tehnologiei militare israeliene pe piața europeană, aflată în plină efervescență.

Tehnologie de ultimă oră cu amprentă germană: Suveranitate și producție locală

Acordul nu vizează doar simpla achiziție de echipamente, ci pune bazele unei colaborări industriale profunde. Planul prevede ca asamblarea și fabricarea sistemelor SkyStriker să aibă loc în Germania, sub coordonarea Diehl Defence. Această abordare urmărește dezvoltarea unor capacități suverane și fortificarea industriei naționale de apărare germane, oferind în același timp soluții logistice rapide și adaptate cerințelor Berlinului în materie de recunoaștere și lovituri de precizie autonome.

SkyStriker: Avatarele războiului modern sub cupola Berlinului

Sistemul SkyStriker reprezintă vârful de lance al noii generații de arme rătăcitoare, capabil să acopere o rază de peste 200 de kilometri cu o încărcătură utilă de până la 10 kilograme. Într-un context global marcat de lecțiile dure ale conflictelor din Ucraina și Gaza, cererea pentru astfel de platforme a explodat. Eficiența acestora rezidă în capacitatea de a survola câmpul de luptă, oferind informații vitale înainte de a lovi cu o precizie chirurgicală, transformând radical dinamica operațiunilor tactice.

Integrare tactică și expansiunea arsenalului european

Flexibilitatea acestui sistem este demonstrată de compatibilitatea sa cu alte platforme de artilerie modernă, precum lansatorul de rachete EuroPULS. Această sinergie tehnică vine în completarea contractelor deja existente pentru dotarea forțelor armate germane cu sisteme avansate de artilerie de precizie. Prin fuziunea dintre experiența vastă a Germaniei în integrarea sistemelor și tehnologia revoluționară israeliană, noul parteneriat promite să livreze o soluție „ready-for-future”, pregătită să răspundă provocărilor de securitate de pe continentul european.

Citeste in continuare

Actualitate

Cutremur în Cabinetul britanic: John Healey demisionează pe fondul unei crize de finanțare fără precedent

Publicat

pe

De

Marea Britanie se confruntă cu o criză de securitate la nivel înalt după ce Secretarul de Stat pentru Apărare, John Healey, și-a prezentat astăzi demisia. Gestul său radical vine ca un avertisment dur la adresa strategiei financiare a guvernului, despre care Healey afirmă că este insuficientă și că „ar putea lăsa țara într-o stare de vulnerabilitate”.

Avertismentul de pe platforma X: „Țara devine mai puțin sigură”

Într-o scrisoare publică, fostul ministru a recunoscut eforturile Prim-ministrului Keir Starmer de a identifica amenințările la adresa securității naționale, însă a taxat dur eșecul acestuia și al Trezoreriei de a aloca fondurile necesare pentru a le contracara. Mărul discordiei este Planul de Investiții în Apărare (DIP), un document strategic mult amânat, care în varianta actuală nu ar reuși să acopere nevoile reale ale armatei.

„Fără un plan de investiții care să răspundă cerințelor momentului, sunt forțat să iau decizii care ar reduce capacitatea de luptă a Forțelor noastre și ar crește riscurile pentru personalul aflat în operațiuni”, a declarat Healey. Acesta a subliniat că demisia a rămas singura opțiune onorabilă după ce solicitările sale pentru resurse adecvate au fost ignorate.

Războiul cifrelor: Securitatea națională versus austeritatea bugetară

În spatele ușilor închise, tensiunile dintre Ministerul Apărării și Trezorerie au atins cote alarmante. Healey a solicitat un pachet de finanțare de 18 miliarde de lire sterline pentru a asigura modernizarea forțelor armate. În replică, Rachel Reeves, Cancelarul de Finanțe, a refuzat constant să aprobe o sumă mai mare de 12 miliarde de lire sterline.

Deși s-a încercat un compromis de ultim moment la pragul de 15 miliarde de lire sterline – sumă ce urma să fie acoperită parțial prin reduceri bugetare de 1% din partea celorlalte ministere – negocierile au eșuat, lăsând apărarea Regatului Unit într-un impas financiar periculos.

Un semnal de alarmă pentru aliați și industria de profil

Reacțiile din sectorul de apărare nu au întârziat să apară, demisia lui Healey fiind descrisă drept o „reflecție condamnabilă asupra stării actuale a lucrurilor”. Liderii din industria aerospațială avertizează că eșecul în finalizarea corectă a Planului de Investiții în Apărare va avea consecințe care depășesc cele mai negre previziuni, subliniind că apărarea țării nu ar trebui să fie tratată ca o simplă sarcină contabilă.

Incertitudinea planează acum asupra unor decizii critice care urmau să fie anunțate săptămâna viitoare. Printre acestea se numără achiziția flotei de avioane de vânătoare F-35A de generația a cincea, capabile să transporte armament nuclear, un pilon central al strategiei de descurajare pentru următorul deceniu.

Citeste in continuare

Actualitate

O nouă eră în supravegherea orbitală: LeoLabs lansează radarul transportabil Scout-S în cadrul exercițiului Valiant Shield

Publicat

pe

De

Într-o perioadă marcată de intensificarea activităților în spațiul cosmic, compania LeoLabs a anunțat operaționalizarea celui mai nou sistem de radar pentru urmărire spațială. Prima unitate a acestui sistem este deja pregătită să participe la Valiant Shield, un exercițiu militar multinațional de amploare desfășurat de forțele americane în regiunea Pacificului.

Debut tehnologic în cadrul exercițiului multinațional Valiant Shield

Sistemul Scout-S, amplasat recent în Hawaii, a devenit complet operațional în iunie 2026. Acesta va juca un rol crucial în activitățile experimentale din cadrul exercițiului Valiant Shield 2026, coordonat de Comandamentul Indo-Pacific al S.U.A. Participarea radarului în acest context permite evaluarea capacităților de detecție 3D în medii relevante din punct de vedere operațional, oferind o viziune clară asupra modului în care tehnologia transportabilă poate susține superioritatea spațială a aliaților.

Mobilitate și precizie într-un container standard de transport

Designul inovator al Scout-S permite integrarea întregului sistem într-un container ISO standard de 6 metri, facilitând desfășurarea rapidă pe uscat, pe apă sau în aer. Dezvoltat printr-o combinație de investiții private și sprijin din partea Space Force, noul radar utilizează tehnologia de scanare 3D și un design electronic modular în banda S. Aceste progrese tehnice îmbunătățesc semnificativ monitorizarea obiectelor aflate pe orbita joasă a Pământului (LEO) și pe orbita foarte joasă (VLEO), extinzând durata observațiilor de la câteva secunde la câteva minute per trecere orbitală.

Monitorizarea activităților suspecte și a manevrelor adversarilor în timp real

Capacitatea de a menține „custodia persistentă” asupra obiectelor spațiale este esențială în contextul actual, unde simpla predicție a orbitelor nu mai este suficientă. Scout-S permite operatorilor să detecteze manevrele sateliților, să identifice desfășurarea încărcăturilor utile și să distingă între activitățile de rutină și potențialele amenințări. Sistemul a demonstrat deja rezultate remarcabile, monitorizând constant sateliții de recunoaștere militară din seria Yaogan și avionul spațial al Chinei, oferind date precise chiar și la altitudini reduse de 230 de kilometri.

Planuri de extindere și viitorul producției de serie în 2027

Unitatea radar din Hawaii va rămâne activă și după încheierea exercițiului Valiant Shield, servind drept platformă pentru testări în condiții reale și experimente viitoare. Succesul acestui prim exemplar deschide calea pentru o proliferare rapidă a rețelei, cu scopul de a acoperi golurile lăsate de radarele fixe actuale. Conform planurilor strategice, o a doua unitate Scout-S va fi finalizată la începutul anului 2027, urmând ca producția să fie accelerată semnificativ în a doua jumătate a aceluiași an.

Citeste in continuare

Aveți un PONT?

Cel mai complet ziar de investigații dedicat cititorilor din România. Aveți un pont despre fapte de corupție la nivel local și/sau național? Garantăm confidențialitatea! Scrie-ne la Whatsapp: 0735.085.503 Sau la adresa: incisiv.anticoruptie@gmail.com Departament Investigații - Secția Anticorupție

Știri calde

Exclusiv3 ore ago

„Bodycam la mișto”: Agentul Irimia, starul rutier (IPJ PRAHOVA) care dă amenzi pe filmare și iertări pe șoptite.„Grădinița de cadre” IPJ Prahova (VII)

De la BMW în gard la lege în cap – același personaj, aceeași batjocură În timp ce Poliția Română plânge...

Exclusiv3 ore ago

Băicoi, republica panourilor ilegale: „STOP VEXLER”, START CIRC. Statul numără melci, extremismul ridică schele

Băicoi, kilometrul zero al tupeului: panouri fără acte, lege făcută afiș Pe DN1, la Băicoi, între Forja Neptun și viitorul...

Exclusiv5 ore ago

Republica Scorțeni: Codul Penal – regulament de ordine interioară, avertizorul de integritate – dușmanul poporului

Pe 12 iunie 2026, ziarul de investigații Incisiv de Prahova a publicat articolul „Primăria teroarei: Micuța comună Scorțeni și marele...

Exclusiv5 ore ago

EVADARE CU BONUS LA PUSCARIA MĂRGINENI: CÂND SARE DEȚINUTUL GARDUL, SARE ȘI SALARIUL DIRECTORULUI

Pamflet usturător despre cum se răsplătește „excepționalul” în sistemul penitenciar GARDUL E MIC, SALARIUL E MARE La 12 august 2025,...

Exclusivo zi ago

Țara se vinde la kilogram de șantier. Cum vrea Guvernul Bolojan să împingă Mangalia în brațele Rheinmetall, peste capul CSAT

Operațiunea „SAFE”: Salvăm pe cine trebuie, nu ce trebuie În România anului 2026, „securitatea națională” pare să însemne altceva decât...

Exclusivo zi ago

DN1, Băicoi: unde se întâlnesc extremismul pe carton, melcul instituțional și un mormânt de 5.000 de ani

Pe DN1, la Băicoi, între Forja Neptun și viitorul pasaj rutier spre strada Înfrățirii, România își arată, simultan, toate fețele:...

Exclusivo zi ago

Primăria teroarei: Micuța comună Scorțeni și marele regat al lui Barbu Iulian Constantin

Când Codul Penal devine regulament de ordine interioară Într-o comună liniștită din Prahova, Scorțeni, instituțiile statului par să funcționeze după...

Exclusivo zi ago

Coca-Cola HBC Ploiești: Reciclare pe persoană fizică, „donații” pe banii firmei și IBC-uri la tarabă

„Sustenabilitate” la Ploiești: premii la vârf, mizerie la bază Reciclarea și valorificarea de deșeuri pe persoană fizică pare să fi...

Exclusivo zi ago

Inspectoratul General al Miliției de Frontieră: „Aproximativ” stat de drept, cu „vigilență revoluționară” la plic

Când Poliția de Frontieră numără „aproximativ” degetele și apără „cuceririle revoluționare” cu Legea din 1971 Poliția de Frontieră, înapoiată rău:...

Exclusivo zi ago

Polițistul – slugă la stat, călugăr în viața privată. Avocatul – business class spre orice SRL

Avocatul, de la „incompatibil” la „orice, dar cu stil” Ieri, Camera Deputaților (cameră decizională, nu doar cameră de ecou) a...

Exclusivo zi ago

Parteneriat strategic sau stat-remorcă?

Când microfonul propagandei de la București bubuie cu vorbe mari despre „Parteneriatul Strategic cu SUA”, realitatea rece, notarială, din registrele...

Exclusiv2 zile ago

„Mingea de aur a adeziunii”: Fotbal cu șantaj sindical pe banii statului

Sport de performanță în penitenciare: „Vrei pe teren? Semnezi la noi!” În timp ce România încă mai crede că fair-play-ul...

Exclusiv2 zile ago

Scrisoare deschisă a fermierilor din Prahova: opriți experimentul antigrindină, nu suntem material de laborator

Experiment pe cer străin: cum vrea statul să pună fermierii din Prahova cobai la „noua tehnologie” antigrindină „NU VOI DECIDEȚI...

Exclusiv2 zile ago

Republica Rachetă: cum își bombardează statul norii, fermierii și bunul‑simț. Prahova, frontul unde „mafia antigrindină” vrea să reintre pe cer pe șest

„RELUĂM TRAGERILE!” – LOVITURA PE FURATE ÎN INTERIMAT În timp ce Ministerul Agriculturii e în regim de avarie, cu ministru...

Exclusiv2 zile ago

„STOP VEXLER” pe DN1, START PENIBIL: când panoul urlă, iar IPJ Prahova cască. Intră în scenă CNCD

Incisiv de Prahova dă tonul, IPJ Prahova dă din umeri Ca de obicei, investigațiile ziarului de investigații Incisiv de Prahova...

Partener media exclusiv

stiri actualizate Raspandacul

Parteneri

Taxi Heathrow London

Top Articole Incisiv